Постанова № 70352500, 06.10.2017, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
06.10.2017
Номер справи
344/17160/16-а
Номер документу
70352500
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/17160/16-а

Провадження № 2-а/344/479/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2017 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Островського Л.Є.

секретаря Гули Р.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити дії, мотивуючи тим, що він має статус учасника бойових дій та наділений пільгами, встановленими ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в якій передбачено щорічну виплату до 5 травня одноразової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Відповідач здійснив виплату у розмірі 920,00 грн. Звернувся до відповідача за роз'ясненням щодо проведення таких вилат та отримав відповідь від 22.12.2016 року, згідно якої виплата грошової допомоги у розмірі 920,00 грн. проводилась у відповідності з Постановою КМУ №141 від 02.03.2016 року. Однак, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" з 01.05.2016 року становить 1130,00 грн. Таким чином, йому була недоплачена грошова допомога в розмірі 4730,00 грн. Просив визнати бездіяльність відповідача щодо перерахунку зазначеної допомоги протиправною, зобов'язати відповідача провести перерахунок, та виплатити йому 4 730,00 грн. недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік.

Позивач в судове засідання не з'явився, суду подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, попередньо подала до суду заяву, в якій проти заявленого адміністративного позову заперечила з підстав, викладених в поданому до суду письмовому запереченні (а.с. 24-25), просила відмовити в повному обсязі.

Суд, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 07.05.2015 року позивач ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 9).

Згідно довідки Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №1/198 від 22.12.2016 року позивач ОСОБА_1 одержав щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у 2016 році в розмірі 920,00 грн. (а.с. 8).

Як вбачається із вказаної відповіді, Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради позивача повідомлено, що виплата разової грошової допомоги у 2016 році проводилась відповідно до постанови КМУ від 02.03.2016 року №141 "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" та здійснювалася йому як учаснику бойових дій в розмірі 920,00 грн. (а.с. 6).

Згідно ч. 1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" викладені в новій редакції положення ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до яких щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Однак, рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року наведені положення визнані неконституційними. А тому з 22.05.2008 року відновлено дію ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яка встановлює розмір грошової допомоги учасників бойових дій - п'ять мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-ХІІ від 22.10.1993 року, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, втсановлених законом про Державний бюджет України.

Законом України № 79-VIII від 28.12.2014р. "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ IV "Прикінцевих та перехідних положень" Бюджетного кодексу України доповнено нормою п.26, згідно якої положення ст.ст.12-16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно п.1 Постанови КМУ №141 від 02.03.2016 року "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, ґетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 920 гривень.

Статтею 95 Конституції України встановлено, що бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Закріплений у ст.8 КАС України принцип верховенства права суд застосовує з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, яка відповідно до вимог ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права в Україні.

Право встановлювати законодавчі обмеження щодо виплати пенсії, соціальної допомоги узгоджується із правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною у справі "Валентина Никанорівна Великода проти України", яка полягає в тому, що зменшення розміру пенсійного забезпечення не є порушенням права власності у розумінні Протоколу № 1, оскільки таке зменшення відбувається шляхом внесення законодавчих змін до акту, яким встановлено таке право власності. Крім того, суд стверджує, що першою і найважливішою вимогою ст.1 Протоколу № 1 є те, що будь-яке втручання з боку державних органів в мирне володіння майном, повинно бути законним і що воно повинне переслідувати законну мету в інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, необхідно знайти справедливий баланс до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості. Необхідний баланс не буде знайдений, якщо особі або особам доводиться нести індивідуальний і надмірний тягар. При цьому Суд зазначає, що зменшення розміру пенсії очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 року у справі "Ейрі проти Ірландії" також констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12.10.2004 року.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у 2016 році виплата позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту населення" в порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України здійснена не в повному обсязі, а тому заявлені позовні вимог слід задоволити в повному обсязі.

На підставі викладеного, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту населення", Закону України № 79-VIII від 28.12.2014р. "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", Постанови КМУ №141 від 02.03.2016 року "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", ст.ст. 6-12, 71, 72 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити дії -задоволити.

Зобов'язати Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму щорічної до 5 травня разової грошової допомоги, відповідно до ст. 12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2016 рік, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, визначеної ч. 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням сум фактично отриманої ним такої допомоги.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Островський Л.Є.