
Справа № 461/5620/17
Провадження №2-а/461/482/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.11.2017 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Зубачик Н.Б.,
секретаря судових засідань Пелех О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шольц-Транс» до Львівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» про визнання протиправною та скасування ухвали -
В С Т А Н О В И В :
ТзОВ «Шольц-Транс»звернулося до суду з адміністративним позовом до Львівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», в якому просить визнати протиправною та скасувати ухвалу Львівської міської ради від 02.03.2017 року №1581 «Про викуп у ТзОВ «Шольц-Транс» для суспільних потреб об'єкта нерухомого майна - приміщення котельні на вул. Квітовій, 10».
В обґрунтування своїх вимог позивач покликається на те, що ухвалою Львівської міської ради №1581 від 02.03.2017 року, суспільною потребою, для якої вирішено викупити у ТзОВ «Шольц-Транс» приміщення котельні, зазначено проведення капітального ремонту, обслуговування об'єктів енергетичної інфраструктури та об'єктів необхідних для їх експлуатації. Вважає, що відповідачем не доведено наявності суспільної потреби у викупі вказаної котельні. Просить позов задоволити.
У судове засідання представник позивача не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Однак, подав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимогу підтримує, просить такі задоволити.
Представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Через канцелярію суду подав клопотання про відкладення розгляду справи без належного обґрунтування та процесуально передбачених доказів зайнятості в інших процесах. Відтак суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні такого клопотання.
Представник третьої особи у судове засідання повторно не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ст.108 КАС України фіксування судового засідання не здійснювалося, оскільки учасники процесу в судове засідання не з'явилися.
Дослідивши матеріали справи та докази у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що Львівською міською радою прийнято ухвалу №1581 від 02.03.2017 року «Про викуп у TOB «Шольц-Транс» для суспільних потреб об'єкта нерухомого майна - приміщення котельні на вул. Квітовій, 10».
Згідно рішення Львівської міської ради №1052 від 18.11.2016 року «Про надання ЛМКП «Львівтеплоенерго» функцій замовника на проведення оцінки приміщення котельні на вул. Квітовій, 10, який підлягає викупу для суспільних потреб» суспільною потребою, для якої вирішено викупити у TзOB «Шольц-Транс» приміщення котельні на вул. Квітовій, 10 у м. Львові, зазначено проведення капітального ремонту, обслуговування об'єктів енергетичної інфраструктури та об'єктів, необхідних для їх експлуатації - приміщення котельні на вул. Квітовій, 10, яке є об'єктом енергетичної інфраструктури.
В матеріалах справи також наявне оголошення, розміщене на офіційному веб-порталі Львівської міської ради 25.02.2016 року за посиланням: http://сіtу- adm.Lviv.ua/news/city/housing-and-utilities/230460-ts-ogorich-u-l-vovi-zbuduyut-dvi-modul-ni-kоtеl-nі: «у 2016 році, заплановано збудувати дві модульні котельні - на вул. Квітовій, 10 та вул. Коновальця, 103а. Встановлення окремо стоячих модульних котелень на вул. Квітова, 10 і Коновальця, 103а дасть можливість забезпечити надійне і безперебійне теплопостачання та ліквідувати дві підвальні котельні на вул. Коновальця, 99 та Коновальця, 103. ККД цих підвальних котелень становив не більше 60%, адже котли, які тут встановлені, є в аварійному стані. Все обладнання відпрацювало кілька термінів корисного використання і потребує заміни. Натомість, у модульних котельнях буде встановлено сучасне обладнання, яке забезпечить економію теплоносіїв: котли з високим ККД - не менше 92%, насосні агрегати з частотним регулюванням обертів двигунів, прилади обліку, автоматизація і погодне регулювання котлами. Модульні котельні працюють в автономному режимі. За інформацією управління інженерного господарства ЛМР, кошти на будівництво модульної котельні вул. Квітовій, 10 у сумі 6,5 млн. грн. заклали у бюджеті розвитку Львова, а модульну котельню на вул. Коновальця, 103а збудують за кошти ЛМКП «Львівтеплоенерго». Вартість робіт складе 6,679 млн. грн.».
З даної публікації вбачається, що котельня, яка розташована на вул. Квітовій у м.Львові працює неефективно та проведення її капітального ремонту є недоцільним, тому вирішено збудувати нову модульну котельню.
Зокрема, за даними Системи Публічних закупівель PROZORRO, на замовлення Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради проведено тендер на підставі п.3 ч.4 ст.2 ЗУ «Про публічні закупівлі» на виконання робіт: «Будівництво модульної котельні по вул. Квітовій» (акцепт: 27.09.2016 року). За результатами проведеного тендеру, між ЛМКП «Львівтеплоенерго» та TзOB «Р-ІНЖИНІРИНГ» 16.11.2016 року укладено договір поставки №11/16-229 модульної котельні транспортабельної «Віссман» Vitomodul 1000 О-О, за ціною 3610799,53 грн., адресою поставки визначено: м. Львів, вул. Квітова, 10 (https://www.dzo.com.ua/contracts/196576).
Судом також встановлено, що відповідно до ухвали Львівської міської ради №834 від 14.07.2016 року «Про надання ЛМКП «Львівтеплоенерго» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Квітовій, 10», вирішено надати ЛМКП «Львівтеплоенерго» дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0384 га на вул. Квітовій у м. Львові для будівництва модульної котельні за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Окрім того, рішенням Галицького районного суду м. Львова від 12.01.2017 року у справі №461/5777/16-ц, залишеним без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.03.2017 року, що набрали законної сили, ухвалу Львівської міської ради від 14.07.2016 року №834 визнано неправомірною та скасовано.
Статтею 350 ЦК України передбачено, що викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, приватної власності для суспільних потреб чи їх примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності здійснюються в порядку, встановленому законом.
Частиною 2 ст.4 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» встановлено, що викуп чи примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, допускається на підставі та в порядку, встановлених цим Законом.
Відповідно до ст.1 вказаного Закону суспільна потреба - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади потреба у земельних ділянках, у тому числі тих, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, викуп яких здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно ч.2 ст.7 цього Закону рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб, визначених частиною першою цієї статті, органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування приймають на підставі генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, матеріалів погодження місця розташування таких об'єктів проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та іншої документації із землеустрою, затверджених в установленому законодавством порядку.
Згідно ч.1 ст.7 цього Закону органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для таких суспільних потреб: забезпечення національної безпеки і оборони; будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій в Україні згідно з міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин; будівництво захисних гідротехнічних споруд; будівництво та обслуговування нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, необхідних для їх експлуатації, споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва; створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ; розташування об'єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону сільські, селищні, міські ради, Київська і Севастопольська міські ради в межах території здійснення їх повноважень приймають рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, у порядку, визначеному цим Законом, для таких суспільних потреб: будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури, пов'язаних з обслуговуванням відповідно територіальної громади села, селища, міста (доріг, мостів, естакад, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, нафтових та газових терміналів, електростанцій), та об'єктів, необхідних для їх експлуатації; розташування об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення; створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що викуп чи примусове відчуження об'єктів нерухомого майна допускається виключно в порядку, встановленому Законом України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності».
Разом з тим, п.2 ч.1 ст.7 Закону встановлено вичерпний перелік об'єктів енергетичної інфраструктури, які можуть розцінюватись як суспільні потреби, для задоволення яких законом допускається викуп інших об'єктів нерухомого майна, право власності на які належать фізичним чи юридичним особам, такими об'єктами енергетичної інфраструктури є нафто-, газо- та водопроводи, лінії електропередачі, зв'язку, нафтові і газові термінали, електростанції. При цьому, аналогічний виключний перелік об'єктів щодо яких міська рада наділена повноваженнями на прийняття рішення про викуп для суспільних потреб об'єктів майна визначений ч.1 ст.9 цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.4 вищевказаного Закону викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі, якщо об'єкти, визначені у статтях 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються, або якщо розміщення таких об'єктів на інших земельних ділянках безпосередньо завдасть значних матеріальних збитків або спричинить негативні екологічні наслідки відповідній територіальній громаді, суспільству або державі в цілому.
Аналізуючи вищевказані норми чинного законодавства, нерухоме майно може викуплятися виключно у випадку, якщо воно розміщене на земельній ділянці, потреба в якій обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади.
Окрім того, згідно даних Публічної кадастрової карти України, на вул. Квітовій та прилеглих вулицях є земельні ділянки, які не передані у власність чи користування фізичним чи юридичним особам та на яких існує можливість розміщення нової модульної котельні, при цьому не позбавляючи позивача його права власності на спірний об'єкт нерухомості.
У відповідності до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. Суб'єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Згідно ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Згідно з ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем не доведено наявність суспільної потреби у викупі об'єкта нерухомого майна - приміщення котельні на вул. Квітовій, 10, що знаходиться у власності позивача, що непорушне право приватної власності позивача у цьому випадку виправдано повинно зазнати обмеження та втручання Львівської міської ради в право власності та в даному випадку не переслідує суспільний інтерес, оскільки жодних доказів існування такого суспільного інтересу відповідачем надано не було, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, відтак підлягають до задоволення.
Окрім того, відповідно до вимог ст.94 КАС України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1600,00 грн.
Керуючись Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», ст.ст.10, 11, 70, 71, 94, 108, 158-163, 167, 171 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Позов задоволити.
Визнати протиправною та скасувати ухвалу Львівської міської ради №1581 від 02.03.2017 року «Про викуп у ТзОВ «Шольц-Транс» для суспільних потреб об'єкта нерухомого майна - приміщення котельні на вул. Квітовій, 10».
Стягнути з Львівської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шольц-Транс» 1600,00 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Зубачик Н.Б.