
Справа № 310/7631/17
2-а/310/237/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 листопада 2017 року м. Бердянськ
Суддя Бердянського міськрайонний суду Запорізької області Прінь І.П., розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання винити дії,
В С Т А Н О В И В:
30.10.2017р. позивач звернулася до суду з позовом до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просить визнати протиправними дії управління УПФУ щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком із у відповідності до ч.2 ст.40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки та зобов'язати УПФУ призначити їй пенсію за віком відповідно до ч.2 ст.40 ЗУ № 1058-VI із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки з 13 травня 2017 року, забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
В обґрунтування позову зазначає, що вона перебувала на обліку в УПФУ та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення», але при цьому продовжувала працювати і набула страхового стажу більше 24 місяців. З 13 травня 2017р. вона набула право на отримання пенсії за віком, відповідно до ст.. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому звернулася до відповідача з заявою про призначення їй пенсії за віком. Але відповідачем було фактично здійснено переведення її з пенсії, яка призначалася відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення», на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому при нарахуванні пенсії було взято показник середньої заробітної плати в галузях економіки за 2010р. відповідно до абз.1 ч.3 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» при переході з одного виду пенсії на інший. Вважає, що перерахунок проведений відповідачем неправомірно, оскільки вона не зверталася до УПФУ з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший в межах одного закону, а просила призначити їй вперше пенсію за іншим законом. Просила позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав. Надіслав письмові заперечення в яких зазначає, що 15.09.2011р. на підставі особистої заяви позивача, їй відповідно до п.е ст.55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991р. було призначено пенсію за вислугу років. Згідно п.2 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається довічно або на період протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону. Даний вид пенсії за вислугу років виплачується за умови звільнення з роботи, яка дає право на призначення пенсії. На підставі заяви позивача від 07.10.2011р. їй було припинено виплату пенсії у зв'язку з працевлаштування на посаду акушера-гінеколога, але при цьому позивач не була знята з обліку в УПФУ.
13.05.2017р. позивач звернулася з заявою до УПФУ про перехід на пенсію за віком за матеріалами пенсійної справи. Зазначає, що згідно п.3 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подачі заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Посилаються на те, що застосування середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням з пенсії за вислугу років на пенсію за віком не передбачено чинним законодавством. Тому просять у задоволенні позову відмовити повністю.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив таке.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 15 вересня 2011р. перебуває на обліку в Бердянському УПФУ, їй була призначена пенсія за вислугу років відповідно до п.е ст.55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
07.10.2011р. позивач подала заяву до УПФУ про припинення виплати їй пенсії з 10.10.2011р. у зв'язку з працевлаштуванням.
13.05.2017р. позивач звернулася до УПФУ із заявою про призначення їй пенсії за віком на загальних підставах.
З цієї дати її було переведено на пенсію за віком і призначено пенсію за матеріалами пенсійної справи у розмірі 1401,13 грн., а з 01.06.2017 року - 1669,05 грн., про що їй було повідомлено в листі від 28.09.2017 року( а.с.10-12).
Таким чином, Бердянським об'єднаним УПФУ було здійснено переведення позивача на пенсію за віком за матеріалами пенсійної справи. Розрахунок пенсії здійснювався відповідно до ст.45 ЗУ«Про загальнообов'язкове пенсійне забезпечення», з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2010 рік.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч. 2 ст. 5 КАС України).
Тобто, до вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи застосовується той закон, під час чинності якого вони здійснюються.
Відповідно до ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів, тобто особа має довести наявність прав, свобод чи інтересів, які порушені відповідачем.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший вид пенсії. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Водночас, позивачу у 2011 році була призначена пенсія відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернулася вперше 13 травня 2017 року.
Крім того, після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжувала працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Отже, особам, які звернулися за призначенням пенсій в 2017 році, пенсії повинні призначатися із застосуванням усередненого показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2014-2016 роки.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, виконуються негайно.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином на користь позивача необхідно присудити судові витрати, понесені нею на оплату судового збору у розмірі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Бердянського об'єднаного УПФУ.
Керуючись 160, 162, 163, 167, 254, 256 КАС України, ст.ст.40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2014,2015, 2016 роки).
Зобов'язати Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 з 13 травня 2017 року пенсію за віком, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2014,2015,2016 роки) та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Присудити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 640,00 (шістсот сорок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ 37963785).
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області протягом десятиднів з дня отримання постанови.
Суддя І.П.Прінь