
Єдиний унікальний номер 229/4082/17
Номер провадження 2-а/229/153/2017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2017 р. Дружківський міський суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Петрова Є.В.
при секретарі Білик О.А.
представника відповідача Братчикова В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними і зобов'язання поновити виплати щомісячної адресної допомоги,
В С Т А Н О В И В :
26 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (далі - УСЗН) про визнання дій протиправними та поновити виплату щомісячної адресної допомоги. В позові вказала, що у серпні 2014 року у зв'язку з проведенням антитерористичної операції вона разом з чоловіком переселилися з м. Ясинувата до м. Дружківка Донецької області. 03 листопада 2014 року позивач ОСОБА_2 і її чоловік ОСОБА_3 подали заяви та були зареєстровані в УСЗН як внутрішньо переміщені особи, що підтверджується відповідними довідками. В цей же день для отримання щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно з Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року, було призначено адресну допомогу. 04 травня 2017 року чоловік позивачки ОСОБА_3 звернувся до відповідача з заявою про призначення йому та позивачці щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний строк. В червні 2017 року позивачка та її чоловік поштою отримали повідомлення з УСЗН про відмову згідно з розпорядженням начальника управління № 958 від 30 травня 2017 року та повідомлення про припинення соціальної допомоги №о/з602402 від 06 червня 2017 року. В повідомленні про припинення соціальної допомоги вказано, що з 05 травня 2017 року їй та чоловіку ОСОБА_3 припиняється виплата на підставі пунктів 6 та 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеним особам, який затверджено постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505. Крім того, позивачці необхідно повернути переплачену суму допомоги за період з 03 листопада 2014 року по 04 травня 2017 року у розмірі 21569,61 грн. Відповідач обґрунтував ці рішення тим, що позивачка має житло у місті Дружківка. Вважає, що відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, який затверджено постановою КМУ від 02 грудня 2015 року № 1275-р місто Дружківка Донецької області входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція. Тому, відсутність м. Дружківка у Переліку № 1085-р не забороняє їй, як особі, яка перемітилася з території проведення антитерористичної операції та перебуває на обліку в УСЗН, як внутрішньо перемішена особа, звертатися за призначенням адресної допомоги за місцем фактичного проживання. Позивачка просить суд визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області щодо припинення з 05 травня 2017 року виплати щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг; зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області поновити виплату щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 05 травня 2015 року по 02 червня 2017 року; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області на його користь витрати по сплаті судового збору у сумі 640,00 грн.; зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В судове засідання позивачка ОСОБА_2 не з'явилася, надала клопотання про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача за довіреністю Братчиков В.П. в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, окрім вимоги про надання звіту про виконання рішення суду та наданні особової справи чоловіка ОСОБА_3. Пояснив, що надати звіт про виконання рішення відповідач не має можливості, оскільки у разі задоволення позову для поновлення виплати допомоги позивач повинен звернутися до управління державного казначейства у м. Дружківці, яке здійснить такі виплати, що стосується особової справи, то відповідач позов все однє визнає в частині поновлення виплат до 02.06.2017 року.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази по справі, встановив наступне.
Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи із закріпленого в ч.4 ст. 129 Конституції України принципу змагальності та рівноправності сторін у судочинстві, обов'язок доведення законності застосування адміністративного стягнення, лежить на органі (посадовій особі), який виніс оскаржуване рішення.
Згідно зі ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спір.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій, бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд встановив, що відповідно до довідки від 03 листопада 2014 року № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішнього переміщеної особи, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перемістилася з тимчасово окупованої території АДРЕСА_2. Фактичне місце його проживання/перебування: АДРЕСА_1.
04 травня 2017 року її чоловік ОСОБА_2 звернувся до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради з заявою про призначення йому адресної допомоги особам, які перемішуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до розпорядження начальника управління УСЗН м.Дружківка від 30 травня 2017 року № 602402 ОСОБА_3 було відмовлено в призначенні державної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на підставі п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат.
Рішенням УСЗН № 958 від 30 травня 2017 року виплата ОСОБА_3 адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам була припинена. ОСОБА_3 був уповноваженою особою подавати та отримувати соціальну допомогу від імені ОСОБА_2, позивачки по справі.
У повідомлені про припинення соціальної допомоги від 06 червня 2017 року УСЗН роз'яснило ОСОБА_3, що виплата адресної допомоги була припинена йому з 05 травня 2017 року на підставі пунктів 6 та 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Також зазначено, що надмірно переплачена сума допомоги з 03 листопада 2014 року по 04 травня 2017 року складає 21569,61 грн.
Відповідно до п. 1 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого Постановою КМ України №505 від 01 жовтня 2014 року, в редакції на день прийняття начальником УСЗН розпорядження відносно ОСОБА_3, цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
У пункті 2 Порядку вказано, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пункт 3 Порядку встановлює, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах:
- для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї);
- для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;
- для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
У пункті 6 Порядку зазначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли:
- будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Тобто, станом на 30 травня 2017 року (день прийняття начальником УСЗН розпорядження відносно ОСОБА_3, та його дружині ОСОБА_2.) законодавством було передбачено застереження, при яких внутрішньо переміщеним особам грошова допомога не надається. Законодавець вказав у п. 6 Порядку три види територій, на яких переміщена особа може мати у власності житлове приміщення і при цьому отримувати допомогу: тимчасово окупована територія України; населені пункти, розташовані на лінії зіткнення; райони проведення антитерористичної операції. Інших підстав для відмови в призначенні і виплаті адресної допомоги переселенцям, які мають довідки УСЗН про взяття на облік, чинним законодавством не передбачено
Відповідно до статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається:
1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини.
Перелік населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, затверджений розпорядженням КМ України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р.
Райони проведення антитерористичної операції: райони, як непідконтрольні, так і підконтрольні органам державної влади України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до пункту якого було включено м. Дружківку Донецької області.
Крім того, згідно зі ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» район проведення антитерористичної операції - це визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.
При цьому, наказом керівника Антитерористичного центру при СБУ від 07 жовтня 2014 року №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції і термінів її проведення» Донецька і Луганська області (без винятків) були визначені районами проведення антитерористичної операції.
Тобто, наявність у тимчасово переміщеної особи у власності житлового приміщення, розташованого у м. Дружківці Донецької області, станом на 30 травня 2017 року не позбавляло цю особу права на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Постановою КМ України від 31 травня 2017 року № 370 були внесені зміни до Порядку, затвердженого постановою КМ України від 1 жовтня 2014 р. N 505, і абзац другий пункту 6 був викладений в такій редакції:
"будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану;".
Постанова набула чинності 03 червня 2017 року.
Тобто, з 03 червня 2017 року, особи, які мають у власності житлове приміщення, розташоване у населених пунктах, на території яких здійснювалася антитерористична операція, в тому числі в м. Дружківці Донецької області, втратили право на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. З цієї дати таке право втратив і ОСОБА_3
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії УСЗН про припинення виплат щомісячної адресної допомоги ОСОБА_2, та її чоловіку ОСОБА_3 на підставі п. 6 Порядку "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", а також відмова у призначенні такої допомоги з 05 травня по 02 червня 2017 року є неправомірними.
Суд вважає за необхідне зобов'язати УСЗН поновити виплату щомісячної адресної допомоги ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 05 травня по 02 червня 2017 року.
Позивач ОСОБА_2 просив суд зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Так, відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд вважає за необхідне застосувати вказаний спосіб контролю і зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом тридцяти днів з дня набрання судовим рішення чинності.
Відповідно до ст. 94 КАС України суд вважає необхідним стягнути з Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області на користь позивача ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 640,00 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 17, 52, 71, 159-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними і зобов'язання поновити виплати щомісячної адресної допомоги задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо припинення виплати щомісячної адресної допомоги ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради поновити виплату щомісячної адресної допомоги ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 05 травня 2017 року по 02 червня 2017 року.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 26010987) на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 30 (тридцяти) днів з дня набрання судовим рішення чинності.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.
.
Суддя: Є. В. Петров