
Провадження № 2-а/229/172/2017
ЄУН 229/4397/17
У х в а л а
17 листопада 2017 року м.Дружківка
Суддя Дружківського міського суду Донецької області Лопатко Н.В., розглянувши адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління з контролю за використанням та охороною земель про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
В С Т А Н О В И Л А:
15 листопада 2017 року ОСОБА_1. звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління з контролю за використанням та охороною земель, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову №183/ДК/0077По/08/01/-17 від 15 серпня 2017 року про накладення на неї адміністративного стягнення, прийняту Державним інспектором, провідним спеціалістом Відділу контролю за використанням та охороною земель у Добропільському, Олександрівському районах та містах Краматорську і Дружківці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, ОСОБА_2.
Так, відповідно до ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно п.3 ч.1 ст.288 КУпАП України, постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено у міський суд, у порядку визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Згідно ст.289 КУпАП, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
При вирішенні питання про поновлення строку суд виходить з того, що причина пропуску строку є поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) обставина або кілька обставин, які безпосередньо унеможливлюють або ускладнюють можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) обставина, яка виникла об’єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця обставина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Згідно ч.1ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Отже, закон покладає на позивача, який пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом,обов`язок доведення наявності у нього поважних причин для його пропуску.
В обґрунтування поважності причин пропуску строку з даним позовом позивач зазначила, що вона помилково звернулася до Донецького окружного адміністративного суду. Але, ухвалою про повернення позовної заяви від 20 жовтня 2017 року позовна заява в частині вимоги про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення була повернута у зв’язку з тим, що ця вимога належить до предметної підсудності місцевого загального суду як адміністративного суду. Згідно витягу з доставки ПАТ «Укрпошта» позивач отримала копію ухвали Донецького окружного адміністративного суду 31 жовтня 2017 року, а звернулася до Дружківського міського суду з адміністративним позовом 15 листопада 2017 року, тобто після спливу десятиденного строку на оскарження даної постанови у суді. У зв’язку з чим, позивач просить поновити строк на оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення.
Суд зазначає, що вказані позивачем обставини не є поважною підставою пропуску строку звернення до адміністративного суду, оскільки належних обґрунтувань та доказів на підтвердження наявності поважних причин його пропуску, а саме наявності обставин, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду позивачем не наведено.
Згідно з імперативною нормою статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
При викладених вище обставинах, суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, оскільки позивач жодних підтверджень поважності причин пропуску строку звернення до суду не надав, і таких обставин судом не встановлено, у зв’язку із чим суддя вважає за необхідне в силу ч.1ст.100 КАС України залишити позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч.3 ст. 155 КАС України особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.100, 155 КАС України, суддя –
У Х В А Л И Л А:
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління з контролю за використанням та охороною земель про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення – залишити без розгляду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Роз’яснити позивачу, що залишення без розгляду позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: ОСОБА_3