
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ26 жовтня 2017 р. Справа № 804/5877/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Кручина Ю.Д., розглянувши за участю позивача - ОСОБА_1, у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1,
до відповідача Головного управління Національної поліції в Луганській області,
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Обставини справи: ОСОБА_1 звернувся до Марганецького міського суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом про:
- визнання неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у перегляді з 01.01.2008р. розміру його посадового окладу за посадою заступника начальника штабу - начальника чергової частини Луганського міського Управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області;
- зобов'язання Головне управління Національної поліції в Луганській області прийняти рішення про перегляд та встановлення ОСОБА_1 з 01.01.2008р. нового максимального розміру посадового окладу, з урахуванням чинного на 01.01.2008 додатку №1 до постанови КМ України №614 від 21.07.2005 «Деякі питання віднесення областей та міст до груп за оплатою праці» (відповідно до якого міста з чисельністю населення (тис.чоловік) понад 450 до 1000 знаходились поза групою), - не нижче ніж за посадою начальника відділу міського управління першої категорії. Прийняти рішення та довідку про змінений з 01.01.2008 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 направити йому та до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області для проведення ОСОБА_1 з 01.01.2008 перерахунку пенсії.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області на підставі отриманого рішення та довідки про змінений з 01.01.2008 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 провести ОСОБА_1 з 01.01.2008 перерахунок та виплату донарахованої пенсії.
Ухвалою Марганецького міського суду від 29.08.2017р. адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2017р. справа прийнята до провадження та призначення до розгляду у судовому засіданні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2017р. залишено без розгляду адміністративний позов в частині позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає, що при видачі довідки №82/16421 від 17.03.2008р. ГУ МВС України в Луганській області неправильно визначено розмір посадового окладу по третій категорії на рівні 1050,00 грн., оскільки має право на зазначення посадового окладу першої категорії по посаді начальника відділу міського управління у максимальному розмірі 1200,00 грн. З питання перегляду визначеного та встановленого розміру окладу, письмово звернувся до Головне управління Національної поліції в Луганській області, проте отримав відмову з підстав того, що Національна поліція України не є правонаступником органів внутрішніх справ України.
В судовому засіданні позивач позові вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити.
Головне управління Національної поліції в Луганській області явку свого представника в судове засідання не забезпечило, заперечень на адміністративний позов не надало, про дату час і місце розгляду справи неодноразово повідомлялося судовими повістками, які передавалися засобами поштового зв'язку та телефонограмами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд -
ВСТАНОВИВ
Наказом УМВС України в Луганській області №110 о/с від 01.06.2001р. підполковника міліції ОСОБА_1, заступника начальника штабу - начальника чергової частини штабу Луганського міського управління звільнено з органів МВС у відставку за п.65 «а» (за віком).
17.03.2008р. ГУ МВС України в Луганській області на ім'я позивача видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої відповідно до постанови КМ України №1294 від 07.11.2007р. розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2008р. (день з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою зам.нач.штаба-начальник ДЧ Луганського ГУ УМВД України в Луган.обл. становить, зокрема посадовий оклад - 1050,00 грн.
Відповідно до листа ГУ МВС України в Луганській області вих.№9/л-64 від 28.08.2009р. позивачу повідомлено, що категорійність запровадження запроваджена наказом МВС України від 13.11.2011р. №1007, згідно вимог якого Луганському міському управлінню було встановлено 2-у категорію. На підставі наказу МВС України від 25.02.2004р. №190 категорійність ЛМУ змінено на 3 категорію. На день перерахунку пенсії на 01.01.2008р. ЛМУ відносилося до 3 категорії, тому посадовий оклад встановлено як заступнику начальника відділу ЛМУ 3-ї категорії.
Листом вих.№6534/ПІ-Л-372/10.1 від 23.02.2017р. Міністерство юстиції України повідомило позивача про те, що накази МВС України від 13.11.2001р. №1007 «Про запровадження категоричності органів внутрішніх справ України» та від 25.02.2004р. №190 «Про нормативне забезпечення організаційно-штатної роботи» не зареєстровані.
В подальшому, у зв'язку з отриманням від Міністерства юстиції України зазначеної інформації, позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Луганській області із заявою від 06.04.2017р.
Відповідно до змісту заяви від 06.04.2017р. позивач просив негайно переглянути визначення та встановлення йому розміру посадового окладу на підстав не чинних положень наказу МВС України №190 від 25.04.2004 «Про нормативне забезпечення організаційно-штатної роботи». Визначити та встановити розмір грошового окладу за першою категорією, направивши про це уточнюючу довідку про змінений розмір грошового забезпечення з 01.01.2008 для перерахунку пенсії, із направленням такої довідки до ГУ ПФУ в Луганській області. Також в заяві позивачем викладене обґрунтування свого прохання.
Листом Сектору з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Луганській області вих.№106/111/58-2017 від 26.04.2017р. повідомлено позивача про те, що Головне управління Національної поліції в Луганській області не має жодних правових підстав для перегляду розміру встановленого посадового окладу по посаді яку займав позивач, оскільки Національна поліція України не є правонаступником органів внутрішніх справ України.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступних мотивів.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (тут і надалі Закон №2262, у редакції з 20.06.2007р.) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно п.8 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затвердженого постановою КМ України №393 від 17.07.1992р. (тут і надалі Порядок №393 в редакції постанови КМ України №1144 від 19.09.2017р.) передбачалося, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення, що сталося після звільнення зі служби осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, провадиться щорічно виходячи з установленого за станом на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, з якого обчислюються пенсії.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії визначалося фактичне підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України №900-VIII від 23.12.2015 статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною слідуючого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Системний аналіз наведених правових норм вказує на те, що уповноваженими структурними підрозділами, які повідомляють про зміну грошового забезпечення, орган, що призначає пенсії, є відповідні структурні підрозділи саме органів поліції, у зв'язку з чим органи Національної поліції є правонаступниками органів внутрішніх справ у правовідносинах з питань перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Крім того, відповідно до положень ч.1 та 9 ст.5 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України.
Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією чи ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів, визначений Порядком здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою КМ України №1074 від 20.10.2011р.
Згідно з абз.6 п.6 вищезазначеного Порядку права та обов'язки органів виконавчої влади переходять, у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Законом України «Про міліцію» визначалося, що міліція в Україні є державним озброєним органом виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань (ст.1).
Основними завданнями міліції були (ст.2):
- забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів;
- запобігання правопорушенням та їх припинення;
- охорона і забезпечення громадського порядку;
- виявлення кримінальних правопорушень;
- участь у розкритті кримінальних правопорушень та розшуку осіб, які їх вчинили, у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством;
- забезпечення безпеки дорожнього руху;
- захист власності від злочинних та кримінально протиправних посягань;
- виконання адміністративних стягнень;
- участь у поданні соціальної та правової допомоги громадянам, сприяння у межах своєї компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків.
В свою чергу, Закон України «Про Національну поліцію» визначає, що Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку (ч.1 ст.1).
Завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах (ч.1 ст.2):
1) забезпечення публічної безпеки і порядку;
2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
3) протидії злочинності;
4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Відповідно до пунктів 1 та 3 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою КМ України №877 від 28.10.2015р., Національна поліція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Основними завданнями Національної поліції є:
1) реалізація державної політики у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку;
2) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики в зазначених сферах;
3) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Зі змісту наведених норм слідує, що за завдання, функцій та повноваженнями, органи Національної поліції є правонаступниками органів внутрішніх справ, наділеними у спосіб передачі таких завдання, функцій та повноваженнями від одного органу, який ліквідується, до іншого органу - новоутвореного.
Відтак, суд приходить до висновку, що відмова відповідача викладена у листі вих.№106/111/58-2017 від 26.04.2017р., щодо перегляду розміру встановленого позивачу посадового окладу, з підстав відсутності обставин правонаступництва, є протиправною.
В адміністративному позов позивач просить суд визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо відмови у перегляді з 01.01.2008р. розміру посадового окладу за посадою заступника начальника штабу - начальника чергової частини Луганського міського Управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області.
Однак, діями суб'єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень. В даному випадку, права позивача порушуються не сукупністю вчинків відповідача, а відмовою у формі листа вих.№106/111/58-2017 від 26.04.2017р., тобто рішенням суб'єкта владних повноважень. У зв'язку з чим, суд вважає необхідним залишити вимогу про визнання неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у перегляді з 01.01.2008р. розміру його посадового окладу за посадою заступника начальника штабу - начальника чергової частини Луганського міського Управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, без задоволення.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Національної поліції в Луганській області прийняти рішення про перегляд та встановлення ОСОБА_1 з 01.01.2008р. нового максимального розміру посадового окладу, з урахуванням чинного на 01.01.2008 додатку №1 до постанови КМ України №614 від 21.07.2005 «Деякі питання віднесення областей та міст до груп за оплатою праці» (відповідно до якого міста з чисельністю населення (тис.чоловік) понад 450 до 1000 знаходились поза групою), - не нижче ніж за посадою начальника відділу міського управління першої категорії; прийняти рішення та довідку про змінений з 01.01.2008 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 направити йому та до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області для проведення ОСОБА_1 з 01.01.2008 перерахунку пенсії, суд також залишає їх без задоволення з огляду на наступне.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Прийняття рішення за результатами розгляду звернень позивача про перегляд розміру встановленого посадового окладу у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), віднесено до повноважень органів Національної поліції, як суб'єкта у правовідносинах з питань проходження публічної служби та компетентних самостійно приймати рішення.
Прийняття судом рішення щодо зобов'язання відповідача про перегляд та встановлення позивачу нового максимального розміру посадового окладу, призведе до безпосереднього втручання у його діяльність, оскільки зобов'язання прийняти рішення з завідомо визначеним результатом позбавить відповідача можливості самостійно приймати рішення щодо питань, які входять до його компетенції.
До того ж, суд не може підміняти орган, рішення якого оскаржується, зобов'язуючи його приймати замість рішення, яке визнається протиправним інше рішення, яке б відповідало закону та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції відповідного державного органу.
При цьому, суд зауважує, що при розгляді справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування в разі незгоди з їх рішеннями, діями, бездіяльністю, суд, за наявності підстав для задоволення позову, визнає рішення такого органу недійсним і зобов'язує його залежно від характеру спору виконати певні дії, передбачені його компетенцією (або не вчиняти чи припинити їх), на захист порушеного права, як цього вимагає законодавство, або надає право позивачеві вчинити певні дії для усунення порушень його права.
Частиною 2 ст.11 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи зазначене, а також необхідність повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати відмову Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо перегляду розміру встановленого посадового окладу, викладену у формі листа вих.№106/111/58-2017 від 26.04.2017р. та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.04.2017р.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 26.10.2017р.
У повному обсязі постанову складено 26.10.2017р.
Керуючись статтями 11, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати відмову Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо перегляду розміру встановленого посадового окладу, викладену у формі листа вих.№106/111/58-2017 від 26.04.2017р.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.04.2017р.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Д.В. СидоренкоСудове рішення № 70338803, Дніпропетровський окружний адміністративний суд було прийнято 26.10.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні відомості про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити необхідні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 804/5877/17. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: