
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2017 р. Справа №805/2914/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13:45
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., суддів Христофорова А.Б., Олішевської В.В., при секретарі Зикун Ю.В., за участю представників позивача Борозенцева С.В., Скачка А.В., представника відповідача Тернинко С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донстройпарк» до Державної фіскальної служби України про визнання нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України про визнання нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи вимоги тим, що відповідачем несвоєчасно прийнято рішення про результати розгляду скарги, у зв'язку з чим скарга вважається задоволеною. Просив визнати нечинним рішення про результати розгляду скарги від 16.06.2017; вважати скаргу позивача №18 від 28.04.2017 повністю задоволеною.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначив, що рішення про результати розгляду скарги не тягне за собою юридичних наслідків для позивача, а тому не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії. Також зазначив, що терміни, встановлені п.56.9 ст.56 ПКУ щодо строку розгляду скарги, ДФС України не порушені, а відтак, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Донстройпарк» (код ЄДРПОУ 34546314, 84130, Донецька обл., місто Слов'янськ, місто Святогірськ, вулиця Набережна, будинок 11) зареєстровано в якості юридичної особи 02.10.2006.
Судом встановлено, що 31 березня 2017 року за результатами камеральної перевірки щодо порушення платником єдиного податку умов перебування на спрощеній системі оподаткування складено акт №390/05-99-12-04/05-22/34546314.
31 березня 2017 року прийнято рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку №26.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач оскаржив акт перевірки №390/05-99-12-04/05-22/34546314 від 31.03.2017 та рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку від 31 березня 2017 року №26, про що надав скаргу від 28.04.2017 №18 до Державної фіскальної служби України.
Скарга отримана контролюючим органом 03 травня 2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
17 травня 2017 року Державною фіскальною службою України прийнято рішення №10429/6/99-99-12-03-05-15 про продовження строку розгляду скарги ТОВ «Донстройпарк» до 30.06.2017 включно, яке надіслано пріоритетним рекомендованим листом №0405035752617 на адресу позивача 06.06.2017, що підтверджується поясненнями ПАТ «Укрпошта» від 09.10.2017 №1853-К-8368.
16 червня 2017 року Державною фіскальною службою України прийнято рішення про результати розгляду скарги №13004/6/99-99-12-03-05-15, яким скаргу залишено без задоволення, а рішення - без змін.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755- IV (далі - ПК України).
Згідно з п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п. 56.2 та п. 56.3 ст. 56 ПК України у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
За приписами п. 56.7 та п. 56.8 ст. 56 ПК України у разі порушення платником податків вимог пунктів 56.3 і 56.6 подані ним скарги не розглядаються та повертаються йому із зазначенням причин повернення. Контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20-ти календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
Згідно п. 56.9 ст. 56 ПК України, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків понад 20-денний строк, визначений у пункті 56.8 цієї статті, але не більше 60 календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення строку, визначеного у пункті 56.8 цієї статті. Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом 20-денного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника (його заступника або іншої уповноваженої посадової особи), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків.
Скарга вважається також повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу про продовження строків її розгляду не було надіслано платнику податків до закінчення 20-денного строку, зазначеного в абзаці першому цього пункту.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що подана платником податків скарга на рішення контролюючого органу у встановлений Податковим кодексом України строк повинна бути розглянута по суті або надіслано рішення про продовження розгляду скарги, при цьому, у випадку ненадіслання рішення про продовження строків її розгляду до закінчення 20-денного строку скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У справі "Pine Valley Developments Ltd та інші проти Ірландії" (№ 12742/87, рішення від 29 листопада 1991 року) Європейський суд з прав людини наголошує на дотриманні принципу законних очікувань під час прийняття рішень суб'єктами владних повноважень, згідно з яким рішення органів державної влади не повинні йти всупереч очікуванням, на які покладаються громадяни у зв'язку з їх прийняттям. У випадку, коли законодавством передбачена певна процедура (порядок) прийняття рішень, розгляду питань і вчинення дій суб'єктом владних повноважень, то така процедура повинна будь що бути дотримана цим суб'єктом.
Судом встановлено, що Державною фіскальною службою України рішення про продовження строку розгляду скарги надіслано на адресу ТОВ «Донстройпарк» 06.06.2017, тобто після спливу 20-денного строку протягом якого повинно бути надано вмотивоване рішення, у зв'язку з чим суд приходить до висновку щодо несвоєчасного надсилання платнику податків рішення про продовження розгляду скарги від 17.05.2017 №10429/6/99-99-12-03-05-15.
Отже, відповідачем не дотримано процедуру прийняття рішення про результати розгляду скарги, у зв'язку чим скарга ТОВ «Донстройпарк» від 28.04.2017 №18 вважається повністю задоволеною на користь платника податків, що відповідає дотриманню принципу законних очікувань.
Враховуючи те, що скарга від 28.04.2017 №18 вважається повністю задоволеною на користь ТОВ «Донстройпарк» в силу закону, позовні вимоги щодо зобов'язання вважати скаргу позивача №18 від 28.04.2017 повністю задоволеною не підлягають задоволенню.
Стосовно визнання нечинним рішення про результати розгляду скарги від 16.06.2017, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання ними делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Обов'язковою ознакою нормативно-правового акта чи правового акта індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.
Рішення про результати розгляду скарги, в якому відображено узагальнений опис виявлених перевіркою порушень законодавства, результати дослідження матеріалів скарги та обставини, з урахуванням яких приймається рішення, не є актом індивідуальної дії в розумінні ч. 1 ст. 17 КАС.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що рішення про результати розгляду скарги не є юридично значимим для позивача, оскільки не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку, отже саме по собі не породжує для позивача настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на його права та обов'язки, що виключає передумови для здійснення захисту права або законного інтересу позивача шляхом скасування такого рішення, а тому відповідна позовна вимога є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Донстройпарк» до Державної фіскальної служби України про визнання нечинним рішення відмовити.
У судовому засіданні 14 листопада 2017 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Повний текст постанови складено 17 листопада 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Кошкош О.О.
Судді Христофоров А.Б.
Олішевська В.В.