
ун. № 759/14208/17
пр. № 2-а/759/424/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2017 року Суддя Святошинського районного суду м.Києва Миколаєць І.Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2017 року позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в якому просить визнати протиправними дії відповідача по відмові призначити йому пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання довічно та зобов'язати відповідача призначити йому вказану пенсію починаючи з 25.03.2017 року.
Обґрунтовуючи вимоги тим, що він є інвалідом 2 групи загального захворювання довічно, що підтверджується копією довідки МСЕК, пенсійним посвідченням від 07.11.2014 року. Він також є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 21.11.2014 року за №30008003180виданої управлінням праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації. 09.10.2014 року він звернувся до відповідача із заявою про переведення його пенсійної справи з управління Пенсійного фонду України Центарально-міського району м. Макіївки. 22.10.2014 року до відповідача надійшла його електронна пенсійна справа, згідно якої інвалідність йому встановлено по 31.12.2014 року, у зв'язку з чим йому з 01.01.2015 року припинено виплату пенсії по інвалідності, зазначаючи, що таке має місце через не надходження до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві виписки з акту огляду МСЕК. Оскільки, таку виписку з акту огляду МСЕК він, як фізична особа не може надати самостійно, органи державної влади в м. Макіївка тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а відтак не направляють її Правобережному об'єднанню УПФ, відповідач неправомірно відмовляє у призначенні йому пенсії по інвалідності 2 групи загального захворювання довічно, з огляду на, що позивач і вимушений звертатися до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Святошинського районного суду м.Києва від 28.09.2017 відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідач подав письмові заперечення на адміністративний позов, у яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі вказуючи, не те що електронна пенсійна справа надійшла до Управління 22.10.2014 р., після чого заявника було поставлено на облік як внутрішньо переміщену особу та призначено пенсію по інвалідності ІІ групи згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за електронною пенсійною справою. Згідно з електронною пенсійною справою, інвалідність гр. ОСОБА_1 встановлено 30.11.2004 р. на підставі довідки МСЕК СЕР 10 ААБ 392741 строком до 31.12.2014 р. Відповідно до ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо особа не з'явилася в органи медико-соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому вона мала з'явитися на повторний огляд. Отже, з цих підстав виплату пенсії Позивачу було припинено. Згідно з ч. 3 ст. 35 вищевказаного Закону органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії по інвалідності орган, що призначає пенсію, додає одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК. Управлінням був надісланий електронний запит від 14.01.2015 р. № 72/6-П до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо надання інформації про продовження групи інвалідності. 09.02.2015 р. до Управління надійшла відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецький області, зареєстрована за № 438/02, в якій зазначається, що оскільки медико-соціальні експертні комісії проводять огляд (повторний огляд) осіб, які звертаються для встановлення інвалідності, за місцем їх проживання, вони вважають за можливе з питання продовження строку встановлення гр. ОСОБА_1 групи інвалідності звернутися до медико-соціальної експертної комісії за місцем проживання. Додатково зазначає, що Довідка МСЕК сер ААБ № 380860, на яку посилається Позивач, до Управління не надходила, в матеріалах пенсійної справи відсутня. 01.11.2017 р. до Управління надійшла довідка Солом'янського МСЕК серії АВ № 0658866, відповідно до якої Позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності строком на 1 рік по 31.10.2018 р. З цього приводу Управлінням Позивачу було направлено лист з проханням додати необхідні документи для відновлення виплати пенсії. Виходячи з вищевикладеного, законних підстав для призначення та виплати пенсії по інвалідності ІІ групи загального захворювання довічно, починаючи з 25.03.2017 р. не вбачається.
З огляду на, що відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України справа розглянута впорядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, надані суду докази, викладені позивачем в позовній заяві обставини та заперечення відповідача, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Із наданих суду доказів, які містяться в матеріалах адміністративної справи вбачається, що
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м. Макіївка Донецької області, перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві, як пенсіонер по інвалідності 2 група загального захворювання, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 21.11.2014 року за НОМЕР_1 виданої управлінням праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації.
09.10.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою про переведення його пенсійної справи з управління Пенсійного фонду України Центарально-міського району м. Макіївки.
22.10.2014 року Правобережне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м.Києві отримало таку електронну пенсійну справу позивача, згідно якої інвалідність йому встановлено по 31.12.2014 року.
Правобережне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м.Києві неодноразово робило запити до Головного управління Пенсійного фонду України України в Донецькій області щодо направлення їм виписки з Акта огляду МСЕК щодо продовження ОСОБА_1 строку встановлення групи інвалідності, проте таку так і не отримавши її, відповідач відмовивпозивачу у призначенні та виплаті пенсії по інвалідності 2 групи загального захворювання довічно.
Такі дії відповідача по відмові позивачу у призначенні та виплаті пенсії по інвалідності 2 групи загального захворювання довічно, суд вважає протиправними, виходячи з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разіповної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Так, відповідно до ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у відповідній редакції, пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання ( в тому числі каліцтва, не пов»язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32цього Закону.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством. Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в встановленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.
Згідно ст. 7 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» медико-соціальна експерти за повнолітніх осіб проводиться медико-соціальними експертними комісіями, а дітей -лікарсько-консультативнимикомісіямилікувально-профілактичнихзакладів.Положенняпро порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями та лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 17 Положення про медико-соціальну експертизу медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб інваліда, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Згідно п. 18 вказаного Положення відповідальність за якість медичного обстеження, своєчасність та обґрунтованість направлення громадян на медико-соціальну експертизу покладається на керівника лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я.
Комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою (п. п. 18 вказаного Положення).
Згідно п. 24 вказаного Положення комісія видає особі, яку визнано інвалідом або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому інвалід перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.
Видача особі, яку визнано інвалідом або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, виписки з акта огляду комісії на руки забороняється.
Встановлено, що рішенням міжрайонної МСЕК № 1 м. Макіївки від 07.10.2014 року при повторному огляді позивачу встановлено інвалідність загального захворювання 2 групи безстроково, що підтверджується довідкою міжрайонної МСЕК № 1 м. Макіївки серія ААБ № 380860 від 07.10.2014 року (а.с. 14).
07.11.2014 року Пенсійним фондом України ОСОБА_1 видано пенсійне посвідчення за НОМЕР_2 згідно якого ОСОБА_1 є пенсіонером по інвалідності 2 групи загального захворювання, термін дії: довічно (а.с. 15).
Отже, вбачається, що безстрокову інвалідність позивачу встановлено відповідно до Закону, а відтак останній має право на призначення та виплату відповідної пенсії, незалежно від дій або бездіяльності інших державних органів, які так і не направили виписку Акта огляду комісії МСЕК органам, які відповідають за призначення та виплату пенсії.
Враховується судом і те, що позивач позбавлений можливості самостійно отримати на руки та надати виписку такого Акта огляду комісії відповідачу, оскільки вказане заборонено Положенням про медико-соціальну експертизу.
Зважає суд і на те, що не функціонування чи не належне функціонування державних органів на території Донецької області не може впливати на права особи в частині нарахування та отримання ним пенсії. А тому не направлення Акта огляду комісії відповідачу не може бути правомірною підставою для відмови позивачу в призначенні та виплаті пенсії по інвалідності.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки, відповідачем не було доведено належним чином правомірність відмови у призначенні пенсії позивачу, в той час як позивач довів обґрунтованість позову, такий позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 69, 71,72, 159-163, 183-2, 186 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві по відмові призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання довічно, протиправними.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання довічно, починаючи з 25.03.2017 оку.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: