
Справа № 758/9777/17
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2017 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н. М. ,
при секретарі Горбані О.В.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Глазунова А.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3, інтереси якого представляє ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (надалі ГУ ПФУ в Київській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, інтереси якого представляє ОСОБА_1, звернувся до Подільського районного суду м. Києва з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії відповідача, щодо відмови у перерахунку пенсії, оформленої листом від 10.04.2017 р., та зобов»язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, із розрахунку 70% від грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.07.2016 року по 31.12.2016 року на підставі довідки № 2.2.1-39-79 від 01.03.2017 року та з 01.01.2017 року на підставі довідки № 2.2.1-39-78 від 01.03.2017 року Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (Украерорух) про розмір грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.07.2016 року на підставі довідок № 2.2.1-39-79 від 01.03.2017 року, та № 2.2.1-39-78 від 01.03.2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він з 25 грудня 2014 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Київській областіта отримує пенсію за вислугу років згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення. Вказує, що розмір грошового забезпечення посади - заступника керівника польотів районного диспетчерського центру регіонального структурного підрозділу «Київцентраеро» ДП обслуговування повітряного руху України, з якої він був звільнений у запас з 01.07.2016 р. збільшено відповідно до наказу Украероруху від 19.07.2016 № 221 та з 01.01.2017 р. посадовий оклад ще було збільшено. 07.03.2017 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням складових грошового забезпечення та надав довідки. Однак, листом від 10.04.2017 р. ГУ ПФУ в Київській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії посилаючись на те, що КМУ з 12.04.2008 р. не приймалося рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення. У зв'язку з вищевикладеним вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, та надав пояснення, аналогічні викладеним в позові обставинам.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову в повному обсязі. Через канцелярію суду подані письмові заперечення, в яких посилаються на те, що Кабінетом Міністрів України з 12.04.2008 р. не приймалося рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення. Крім того, наказ цивільної установи, якою є Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (Украерорух) та на підставі якого позивач просить здійснити перерахунок пенсії не є нормативно-правовим актом, на підставі якого має здійснюватися перерахунок пенсії.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з 25.12.2014 року та отримує пенсію за вислугу років згідно норм ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ в розмірі 70 % від сум грошового забезпечення.
Позивач, на підтвердження своїх позовних вимог посилається на те, що він був відряджений до ДП обслуговування повітряного руху України, де проходив службу на посаді заступника керівника польотів районного диспетчерського центру регіонального структурного підрозділу «Київцентраеро» ДП обслуговування повітряного руху України у званні підполковник.
Наказом Міністра оборони України № 10 від 20.12.2014 року та наказом ДП ОПР України №656/о від 23.12.2014 року відповідно до частини шостої ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» позивач був звільнений у запас за пунктом "б" за станом здоров'я.
За наказом директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 19.07.2016 №221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відряджених до Украероруху» з 01.07.2016 року збільшено розмір грошового забезпечення за посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП та відповідно до наказу Украероруху від 20.01.2017 р. «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відряджених до Украероруху» розмір грошового забезпечення посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП з 01.01.2017 р. збільшено.
На підставі даних наказів позивачу видано довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 01.03.2017 року № 2.2.1-39-79 та від 01.03.2017 р. № 2.2.1-39-7.
07.03.2017 р. позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, у якій, посилаючись на те, що у зв'язку зі зміною грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», він набув право на перерахунок раніше призначеної йому пенсії, у зв'язку з чим просив здійснити відповідний перерахунок.
Листом від 10.04.2017 року № 285/Ф-01 Головне управління Пенсійного фонду країни у Київській області повідомило про відмову у здійсненні такого перерахунку, мотивуючи рішення тим, що оскільки Кабінетом Міністрів України з 12 квітня 2008 року не приймалося рішення щодо підвищення посадових окладів в ДП Украерорух, то підстави для здійснення перерахунку пенсії відсутні.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За правилами частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ" визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.
При цьому, грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.
Згідно з частиною 6 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов'язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
За правилами пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 № 7408/0/14-10/039, Украерорух, згідно зі статтями 14 та 15 Закону України "Про оплату праці" та Положення про Об'єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України, затвердженого Постановою КМУ від 19 липня 1999 року №1281, керівник підприємства самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників. Перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено Постановою КМУ від 7 лютого 2001 року № 105 "Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами".
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ № 221 від 19.07.2016 року «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до «Украероруху», яким з 01.07.2016 року були підвищені розміри відповідних посадових окладів та наказ від 20.01.2017 р. «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відряджених до Украероруху», яким з 01.01.2017 р. були підвищені розміри відповідних посадових окладів є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Такий висновок відповідає позиції Верховного Суду України у постановах від 10 травня 2016 року у справі №21-278а16, від 5 липня 2016 року у справі 461/2167/14-а, від 6 липня 2016 року у справі 2-а/638/70/15, від 13 липня 2016 року у справі 638/2700/14-а.
Той факт, що відбулася фактична зміна розміру грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», підтверджується довідками про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 01.03.2017 року № 2.2.1-39-79 та від 01.03.2017 р. № 2.2.1-39-7, виданих ДП «Украерорух».
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії на підставі вказаних довідок у зв»язку зі зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух».
Відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи, що у позивача право на звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів виникло з 01.07.2016 року, однак у судовому засіданні представник позивача вказував, що про порушення свого права позивач дізнався лише в березні 2017 року, а до суду звернувся 24.07.2017 р., тому суд вважає, що позивачем пропущений встановлений законом строк щодо вимог за період до 24.01.2017 р. позивач питання про поновлення строку не порушував.
Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що позовні вимоги ОСОБА_3 є обґрунтованими та заснованими на законі, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, та з урахуванням строку позовної давності, підлягають задоволенню частково, а саме: пенсія позивачу підлягає перерахунку та виплаті з 24.01.2017 р на підставі довідки ДП обслуговування повітряного руху України від 01.03.2017 р. № 2.2.1-39-78.
На підставі наведеного,Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», керуючись ст.ст.6-9, 11, 69, 71, 87, 90, 94, 99, 159, 161-163, 183-2 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі довідок № 2.2.1-39-79 від 01.03.2017 року, та № 2.2.1-39-78 від 01.03.2017 року«Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій», виданих Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити з 24 січня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі довідки № 2.2.1-39-78 від 01 березня 2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій», виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії, з врахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному тексті.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н. М. ЛаріоноваСудове рішення № 70337280, Подільський районний суд міста Києва було прийнято 07.11.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти ключові дані про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити ключові дані.
Це рішення відноситься до справи № 758/9777/17. Фірми, які зазначені в тексті цього судового документа: