Постанова № 70335532, 16.11.2017, Городищенський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
16.11.2017
Номер справи
699/105/17
Номер документу
70335532
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 699/105/17

провадження № 2-а/691/39/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2017 року Городищенський районний суд Черкаської області

В складі:

головуючого судді Савенко О.М.

при секретарі судових засідань Шмунь Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Городище матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

встановив:

ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Обґрунтовуючи позов, позивач посилається на те, що з 2003 року йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 17 січня 2017 року звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії. Листом №36/1 від 01 лютого 2017 року відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії та рекомендував звернутися в суд за захистом порушених прав. Таку відмову вважає протиправною та такою, що порушує його права, остільки має право на проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення, осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988, «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» від 18 листопада 2015 року № 947.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задоволити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, а також стягнути судові витрати на його користь, у зв»язку із сплатою судового збору та витрат на переїзд.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав заперечення, в якому зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 листом МВС України від 22 березня 2017 №4019/02/22-2017 було повідомлено Пенсійному фонду України, що перерахунок пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення установленого для поліцейських, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №98 з 01 січня 2016 на підставі довідок про грошове забезпечення виданих ліквідаційними комісіями Головного Управління Міністерства Внутрішніх Справ України (УМВС) в областях та м. Києві. В свою чергу Пенсійний Фонд України своїм листом від 28 березня 2017 №9493/02-23 повідомив Головним Управлінням Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). Даний лист надійшов відповідачу 29 березня 2017 та зареєстровано за №398/01. Списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії Головне Управління Пенсійного фонду України 31 січня 2017 направило до ліквідаційної комісії Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Черкаській області. Листом ліквідаційної комісії від 04 квітня 2017 списки повернуто на доопрацювання. 10 квітня 2017 Головне Управління Пенсійного фонду України повторно направило списки осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку у тому числі стосовно і позивача ОСОБА_2. 07.06.2017 Головне Управління Пенсійного фонду України отримало від ліквідаційної комісії Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії. В той же час у видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік не передбачено додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а тому вказаний перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 без стягнення судових витрат.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши та оцінивши докази по справі, вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Згідно ст. 6 Кодексу Адміністративного Судочинства України, кожному гарантується в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися за захистом своїх прав, свобод та інтересів. Кожна сторона, за нормами ст.71 ч.1, ст.11 ч.1 КАС України, повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а також розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті. Збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

У відповідності до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

У рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою правління Пенсійного Фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, де абзацом 1 пункту 24 передбачено, що при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Вищезазначене не суперечить вимогам п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство Внутрішніх Справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний Фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства Внутрішніх Справ України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. В пункті 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного Фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У судовому засіданні встановлено, що позивач з 14 січня 2003 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Черкаській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.10). 17 січня 2017 року позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області із вимогою про перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року. Листом Головного Управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області № 36/І-10 позивачу повідомлено та роз»яснено, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.7). На запит до Головного Управління Національної поліції в Черкаській області, позивача повідомлено листом №І-9/37/01-2017 від 07 лютого 2017 року про те, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (а.с. 8). Пенсійний фонд України листом №9493/02-23 від 28 березня 2017 повідомив Головні Управління Пенсійного Фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Зазначений лист зареєстровано у Головному Управлінні Пенсійного Фонду України в Черкаській області 29 березня 2017 за № 398/01. В даному листі також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 92-93). Під час розгляду адміністративної справи, у судовому засіданні досліджено пенсійну справу позивача ОСОБА_2. В матеріалах пенсійної справи №Д N/А8245 міститься Довідка №8245 від 23 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, видана Ліквідаційною комісією Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Черкаській області.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» у позивача виникло право на перерахунок пенсії, а оскільки позивач звернувся із заявою про відповідний перерахунок пенсії, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії відповідно до абзацу 2 пункту 15 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про Національну Поліцію», згідно якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, тобто всі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах встановлених законодавством.

Суд, оцінює як необґрунтовані, доводи відповідача щодо позбавлення права позивача на перерахунок пенсії внаслідок відсутності коштів, оскільки його право на перерахунок пенсії є беззаперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе Державою зобов'язань, а рішення відповідача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії прийнято у спосіб, який не відповідає ст. 22 Конституції України та Закону України «Про Національну Поліцію», яким передбачено проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, а не посилання на Закон України «Про звернення громадян».

Відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 51 та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок позивачу з дати подання заяви про здійснення відповідного перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року, а не з дати надходження на адресу Управління Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, як вважає відповідач, оскільки відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта повідомити про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій. Проте відповідне повідомлення було надіслано Міністерством Внутрішніх Справ України лише 22 березня 2017 року.

Необґрунтованість доводів відповідача про відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача з огляду і на практику Європейського Суду. Так, у рішенні «Кечко проти України» від 8 листопада 2005 року Європейський Суд з прав людини виклав правову позицію, відповідно до якої якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. У вказаному рішенні зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Крім того, в Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства Внутрішніх Справ України щодо офіційного тлумачення положень ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян, як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг, буде ними реалізовано і не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).

Вищевказані законодавчі положення дають підстави, суду, вважати, що позивач обрав належний спосіб захисту свого порушеного права і його вимоги є цілком обґрунтованими.

Такі висновки суду також узгоджуються і з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеній в ухвалах від 04.10.2017 року (справа № К/800/31953/17), від 20.10.2017 року (справа № К/800/33932/17).

Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи. При цьому Закон не визначає конкретної її форми та змісту, а лише констатує необхідність факту подання такої заяви з зазначенням вимоги про перерахунок пенсії та долученням до неї необхідних документів. Ці вимоги закону позивачем при зверненні до Пенсійного Фонду з заявою про перерахунок пенсії були дотримані. За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Рішення про відмову із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття, але відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії без прийняття відповідного рішення, виклавши свої міркування з цього приводу в листі, що є порушенням як Закону України «Про пенсійне забезпечення», так і Конституції України, в з"вязку з чим суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог позивача в частині визнання бездіяльністі Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку його пенсії та зобов»язання провести такий перерахунок протиправною.

Суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, остільки адміністративний позов підлягає частковому задоволенню та за відсутності достатніх відомостей, які б обґрунтовували, що відповідач не буде виконувати рішення суду, а також враховуючи полодження ч.5 ст. 124 Конституції України, у відповідності до якого судові рішення є обов"язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Враховуючи вимоги ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати пов»язані із сплатою судового збору та прибуттям до суду в сумі 848 грн. 53 коп., виходячи із загального розміру 1697 грн. 06 коп..

Керуючись ст.ст. 2, 4-12, 7, 17, 18, 69-71, 94, 99, 100, 104, 158-163, 167, 183-2, 256 КАС України, ч.5 ст.ст.122,124 Конституції України, Законом України «Про Національну поліцію», Законом України «Про пенсійне забезпечення, осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», суд,-

постановив:

позов задоволити частково.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Черкаській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №947 від 18 листопада 2015 року, Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсійна справа №8245, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №947 від 18 листопада 2015 року, Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України у Черкаській області м.Черкаси вул.Смілянська, №23 через Головне Управління Державної казначейської служби України в Черкаській області за рахунок державних асигнувань суб»єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1, судові витрати пов»язані із сплатою судового збору та прибуттям до суду в сумі 848 (вісімсот сорок вісім) грн. 53 (п»ятдесят три) коп..

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.

Суддя О. М. Савенко