
Справа № 296/39/17
2-а/296/2/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2017 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого - судді Драча Ю.І. ,
за участю секретаря судового засідання Івашко Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області в якому, з урахуванням уточнень, просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії з 01.01.2016 року та зобов'язати відповідача здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії та виплачувати її з урахуванням Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з відповідними змінами та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції", а також виплатити ОСОБА_1 різницю розміру пенсії за вказаний період.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він є ліквідатором аварії на ЧАЕС 2-ї категорії. З 04.01.2001 року ОСОБА_1 звільнився із органів внутрішніх справ із посади старшого слідчого в особливо важливих справах по лінії карного розшуку слідчого управління УМВС України в Житомирській області у зв'язку із вислугою років та хворобою на пенсію.
Позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Житомирській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб».
В грудні 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії, однак йому було відмовлено, оскільки інформація про підстави проведення перерахунку пенсій до відповідача не надходило, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії.
19.07.2017 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в якій зазначив, що відповідачу листами від 03.02.2017 року та 20.03.2017 року було повідомлено про підстави перерахунку пенсії, однак ОСОБА_1 повторно відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на ті підстави, що не забезпечено бюджетних призначень для забезпечення здійснення виплат, а перерахунок та виплата перерахованої пенсії будуть проведені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вказані дії відповідача ОСОБА_1 вважає незаконними та такими, що не відповідають чинному законодавству, у зв'язку з чим виникла необхідність у зверненні до суду з даним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позові та уточненнях до позову.
Представник відповідача в судовому засіданні просив суд частину позовних вимог позивача за період з 01.01.2016 року по 30.04.2017 року залишити без розгляду, відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог за період з 01.05.2017 року у зв'язку із безпідставністю і необґрунтованістю позовних вимог. Також зазначив, що перерахунок та виплата пенсії не проводиться у зв'язку з відсутністю коштів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідності до закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб».
2 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії (а.с. 14), однак листом від 16.12.2016 року позивачу було відмовлено, оскільки інформація про підстави проведення перерахунку пенсій до відповідача не надходило, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії (а.с. 15).
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 16 ст. 43 вказаного Закону, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно підпункту «б» ч. 1 ст. 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно з ч. 4 ст. 63 вказаного закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування (з 03.12.2015) та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 №947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Таким чином збільшення грошового забезпечення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.05.2017 року частково задоволено позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року (а.с. 28-29).
З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 7563/03-02 від 21.07.2017 року вбачається, що до головного управління надійшла довідка від 29.04.2017 року № 85/8574 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління УМВС України в Житомирській області станом на 01.01.2016 року (а.с. 34).
Листом від 19.07.2017 року ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії (а.с 50). Однак, листом Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії та повідомлено, що Законом України «Про державний бюджет України на 2016 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» Пенсійному фонду України не встановлено бюджетних призначень для забезпечення здійснення виплат у зв'язку з проведенням перерахунку пенсії. Перерахунок та виплата перерахованої пенсії будуть проведені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 51).
Частиною першою статті 63 Закону Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.
Відповідно до пункту першого вказаного порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Так, пунктом 23 даного порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії, може бути як заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Таким чином твердження представника відповідача, що перерахунок та виплата пенсії не може бути здійснена з 01.01.2016 року не відповідає вимогам законодавства, оскільки рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.05.2017 року, яке залишено в силі ухвалою Житомирського Апеляційного адміністративного суду від 19.09.2017 року визнано протиправною бездіяльність органу, а саме Міністерства внутрішніх справ України, яке зобов'язано було подати довідки для перерахунку пенсії. Тому, вина позивача у незвернені до відповідача із відповідною заявою відсутня.
Тому, при вирішенні питання про встановлення терміну перерахунку пенсії суд враховує межі позовних вимог а також правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі №21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8-11, 70, 71, 86, 87, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Корольовський районний суд м. Житомира, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії з 01.01.2016 року.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії та виплачувати її з урахуванням Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з відповідними змінами та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції ", а також виплатити ОСОБА_1 різницю розміру пенсії за вказаний період.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ю. І. Драч