
Справа № 766/18329/17
н/п 2-а/766/2236/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.11.2017 року Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області зробити перерахунок раніше призначеної пенсії з суми грошового забезпечення в розмірі 24737,50 грн , яка складається з наступних складових: посадовий оклад - 1000,00грн., оклад за спеціальне звання - 125,00грн.; надбавка за вислугу років 30% - 337,50грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 731,25грн.; надбавка за таємність 15% - 150,00грн.. надбавка за оперативно-розшукову діяльність13% -130,00 грн. грошова винагорода - 22263,75 грн. Посилається на ті обставини, що він з 1992 року проходив службу в органах внутрішніх справ. Наказом його було звільнено з органів у відставку з 01.12.2008 року. З 01.01.2009 року йому призначено пенсію в розмірі 55% суми грошового забезпечення відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до грошового атестату його нагородженого грошовою винагородою в розмірі 22263,75 грн., та виплачено в повному обсязі. Однак при призначені пенсії вищевказану грошову винагороду не було враховано. При зверненні до ГУПФУ в Херсонській області з приводу включення грошової нагороди до грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, йому було відмовлено. Вважає таку відмову необґрунтованою та безпідставною, тому просить вказаний позов задовольнити та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з суми грошового забезпечення в розмірі 24737,5 грн.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини та за наявності достатніх підстав суддя приходе до висновку про можливість ухвалення судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
30.10.2017року ухвалою суду відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1, до ГУПФ Херсонської області, про зобов'язання вчинити певні дії.
У запереченнях проти позову відповідач зазначив, що позивачу призначена і виплачується пенсія відповідно до вимог чинного законодавства.
Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1,з 1992 року проходив службу в органах внутрішніх справ. Відповідно до наказу УМВС України в Херсонській області позивача було звільнено з органів внутрішніх справ у відставку 31.12.2008 року.
Відповідно до грошового атестату №19 від 01.01.2009 року позивачу призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 55% з наступної суми грошового забезпечення: посадовий оклад - 1000,00грн., оклад за спеціальне звання - 125,00грн.; надбавка за вислугу років 30% - 337,50грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 731,25грн.; надбавка за таємність 15% - 150,00грн.. надбавка за оперативно-розшукову діяльність13% -130,00 грн.
Відповідно до довідки 10/681 УМВС України в Херсонській області від 25.07.2017 року виплачена ОСОБА_1 грошова винагорода в сумі - 22263,75 грн.
У жовтні 2017 року позивач звернулась до ГУПФ в Херсонській області із заявою про необхідність проведення перерахунку пенсії. Однак відповідно до листа від 10.10.2017 року за №232/Б-99-1 позивачу було відмовлено.
Суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 10.10.2017 №10/681, виходячи з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання про порядок призначення пенсії особам, звільненим з органів внутрішніх справ, врегульоване ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою КМУ № 393-1992 року.
Частиною 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 в редакції ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 № 3591 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 29 ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік» від 28.12.2007 №107-VI внесені зміни до ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 в редакції Закону №3591 від 04.04.2006 в частині третій слова «за останньою штатною посадою перед звільненням» виключити та доповнити словами «та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
Відповідно до Рішення КСУ від 22.05.2008 № 10-рп/2008 визнано неконституційним ч. 3 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» від 28.12.2007 № 107-VI.
Тобто, на момент звільнення позивача з органів внутрішніх справ та призначення ОСОБА_1, пенсії була чинною редакція ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка передбачає призначення пенсії з останньої суми грошового забезпечення перед звільненням, а не із суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останніх перед звільненням місяця.
Судом встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не врахована грошова винагорода в розмірі 22263,75 грн., яку позивач отримав перед звільненням.
Пунктом 3 наказу МВС України від 31.12.2007 №499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», установлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 6 постанови КМУ від 17 липня 1992 р. N 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» установлено, що пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.
Відповідно до дослідженого судом грошового атестату позивача від 01.01.2009 року його грошове забезпечення на день звільнення складалось з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1000,00грн., оклад за спеціальне звання - 125,00грн.; надбавка за вислугу років 30% - 337,50грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 731,25грн.; надбавка за таємність 15% - 150,00грн.. надбавка за оперативно-розшукову діяльність13% -130,00 грн.
В письмових запереченнях проти позову ГУПФ України в Херсонській області посилається на те, що зазначена спірна винагорода виплачена позивачеві саме при звільнені та вона не може носити постійний характер.
Разом з тим, суд приходить до висновку, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, відповідно до п. 3 наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, судом встановлено, що за своєю правовою та економічною природою спірна грошова винагорода відноситься до грошового забезпечення, а тому може сплачуватися щомісячно, а не тільки виключно при звільненні.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень,додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", «Про пенсійне забезпечення"не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Суд приходить до висновку, що відповідно до вищевказаних норм чинного законодавства пенсія позивачу повинна бути призначена в розмірі, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, що з врахуванням ст. 7 ЗУ «Про державний бюджет на 2013 рік» від 06.12.2012 № 5515-VI та ст. 2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI .
Також, суд приходить до висновку, що розмір пенсії позивача не повинен перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та в подальшому повинен перераховуватись ГУПФ України одночасно зі зміною розміру прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до роз'яснень ВАСУ № 1425/11/13-10 судам необхідно врахувати, що предметом позову в цій категорії справ є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами. Тому судам необхідно перевіряти строк звернення до суду залежно від виду платежу та тривалості періоду, за який виник спір. Тобто можливі випадки, коли в частині вимог позовну заяву слід залишити без розгляду (ч.1 ст. 100 КАС України), а в іншій частині - відкривати провадження у справі. Як встановлено судом, порушення пенсійних прав позивача має триваючий характер, пов'язаний з періодичністю пенсійних виплат, встановленою ч.3 ст. 52 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (один раз на місяць).
Судом встановлено, що про порушення своїх прав позивачу стало відомо у липні 2017 року. Таким чином, суд дійшов до висновку, що порушені пенсійні права підлягають судовому захисту саме з липня 2017 року.
Враховуючи викладене, керуючись ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 № 3591, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції зі змінами, внесеними Законом № 107-VI від 28.12.2007, постанови КМУ від 17 липня 1992 р. N 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», ЗУ «Про державний бюджет на 2013 рік» від 06.12.2012, ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011, ст. ст. 159, 161 - 163, 183-2, 256 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду в Херсонській області зробити перерахунок раніше призначеної пнсії ОСОБА_1 з суми грошового забезпечення в розмірі 24737,50 грн, яка складається з наступних складових: посадовий оклад - 1000,00грн., оклад за спеціальне звання - 125,00грн.; надбавка за вислугу років 30% - 337,50грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 731,25грн.; надбавка за таємність 15% - 150,00грн.. надбавка за оперативно-розшукову діяльність13% -130,00 грн. грошова винагорода - 22263,75 грн з липня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області шляхом подачі апеляції в 10-денний строк з дня її проголошення або її отримання.
Суддя В.Е. Дорошинська