
Справа № 647/2279/17
№ провадження 2/647/797/2017
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.11.2017 року Бериславський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого - судді Корсаненкової О.О.
за участю секретаря: Бондаренко Г.В.
представника позивача: ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду у місті Бериславі Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства екології та природних ресурсів України, третя особа Херсонська обласна державна адміністрація про зобов'язання видати наказ про призначення на посаду директора та укладання контракту, суд
встановив:
У жовтні 2017 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, посилаючись на те, що на виконання наказу Мінприроди від 24.03.2016 року № 114 «Про проведення конкурсного відбору на посаду керівника національного природного парку «Нижньодніпровський», в порядку визначеному наказом Мінприроди від 24.03.2016 року №112 «Про затвердження Порядку проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України» та інших актів законодавства України, постійно діючою комісією для конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України було оголошено та проведено конкурсний відбір претендентів на зайняття вказаної посади. 29 липня 2016 року переможцем конкурсу було визначено ОСОБА_2 Відповідно до наказу Мінрироди від 08.08.2016 року №229-О позивача було призначено виконуючим обов'язки директора НПП «Нижньодніпровський» до призначення директора у встановленому законом порядку, оскільки відповідно до п.22 наказу №112 він мав пройти процедуру погодження головою місцевої державної адміністрації. На виконання приписів постанови №818 Міністерством екології та природних ресурсів України було направлено відповідний запит до Херсонської обласної державної адміністрації щодо погодження укладення контракту з ОСОБА_2 для призначення на посаду директора НПП «Нижньодніпровський» терміном на один рік. Лист був отриманий обласною державною адміністрацією 29 вересня 2016 року. 06 жовтня 2016 року, відбулась співбесіда ОСОБА_2 з головою Херсонської обласної державної адміністрації - ОСОБА_3., під час якої останній цікавився обставинами проходження процедури конкурсу, баченням кандидата на посаду щодо розвитку території парку, основними цілями та завданнями організації, територіальними межами парку та кількістю штатних одиниць НПП. На всі питання було надано розгорнуту відповідь, з боку голови облдержадміністрації зауважень не оголошувалось. Разом з цим, ОСОБА_3 пояснив, що до нього надійшла заява від ОСОБА_4, в якій він скаржиться на проведення конкурсного відбору на посаду директора НПП «Нижньодніпровський», та з метою всебічного розгляду порушеного питання він звернувся листом до Мінприроди. Після отримання відповіді з міністерства буде прийнято остаточне рішення щодо погодження кандидатури ОСОБА_2 на посаду директора. Лист з уточненою інформацією прийшов на адресу Херсонської обласної державної адміністрації 27 жовтня 2016 року. Під час робочих зустрічей із керівництвом облдержадміністрації неодноразово ставились питання надання погодження на укладання контракту, на що позивач чіткої відповіді не отримував. Крім цього, міністерством розглядались скарги інших учасників конкурсного відбору щодо результатів проведеного конкурсу, які були відхилені. Від імені НПП «Нижньодніпровський» позивач неодноразово направляв до Мінприроди відповідні листи щодо призначення його директором та укладення контракту, проте жодних відповідей станом на дату подання позову не надходило. До теперішнього часу ОСОБА_2 працює на посаді виконуючого обов'язки директора НПП «Нижньодніпровський», проте контракт з ним укладено не було, наказ про призначення його на посаду директора не видавався. В зв'язку з чим, позивач просить суд зобов'язати Міністерство екології та природних ресурсів України, в особі його керівника - міністра екології та природних ресурсів, у тижневий строк з моменту набуття законної сили судовим рішенням видати наказ про призначення, ОСОБА_2 директором НПП «Нижньодніпровський» та укласти контракт з директором НПП «Нижньодніпровський» - ОСОБА_2, згідно примірної форми контракту з керівником установи природно-заповідного фонду, затвердженої наказом Мінприроди від 19.03.2012 року №163, строком на 5 років.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити по вищезазначеним обставинам. Також зазначив, що строк звернення до суду із даним позовом ОСОБА_2 пропущено не було, оскільки про причини неприйняття Міністерством екології та природних ресурсів України відповідного рішення щодо видачі наказу про призначення ОСОБА_2 директором НПП «Нижньодніпровський» достеменно стало відомо лише з листа №5/5-18/8688-17 від 05.10.2017 року.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, клопотанням від 16.11.2017 року просив проводити судове засідання за його відсутності. Згідно з письмовими запереченнями від 14.11.2017 року позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити у зв'язку з пропуском строку звернення, передбаченого ч.1 ст.233 КЗпП України.
Представник Херсонської обласної державної адміністрації у судове засідання не з'явився, про час та місце його проведення повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ст.169 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін, належних чином повідомлених про день, місце та час розгляду справи на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні ним правовідносини.
Згідно із п. 1.2. Положення про НПП «Нижньодніпровський», затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №19 від 18.01.2016 року, останній є бюджетною, природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання. Парк віднесено до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України (далі - Мінприроди) (п.1.4.).
За п.п.3.1., 3.2 Положення про НПП «Нижньодніпровський», управління парком здійснюється відповідно до вимог законодавства спеціальною адміністрацією. До складу адміністрації входять відповідні наукові підрозділи, служби охорони, екологічної освіти, господарського та іншого обслуговування, згідно з затвердженим штатним розписом. Адміністрацію очолює директор, який в установленому порядку призначається на посаду на контрактній основі та звільняється з посади Міністром екології та природних ресурсів України.
Відповідно до наказу Міністерства екології та природи України від 24.03.2016 року № 114 «Про проведення конкурсного відбору на посаду керівника національного природного парку «Нижньодніпровський» (а.с.9), в порядку визначеному наказом Мінприроди від 24.03.2016 року №112 «Про затвердження Порядку проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України» (а.с.10, 11-15) та інших актів законодавства України, постійно діючою комісією для конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України, було оголошено та проведено конкурсний відбір претендентів на зайняття посади керівника національного природного парку «Нижньодніпровський».
З роздруківки оголошення з сайту Міністерства екології та природних ресурсів України від 27.09.2017 року вбачається, що переможцем конкурсного відбору на посаду директора НПП «Нижньодніпровський» став ОСОБА_2 (а.с.16-17).
Відповідно до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України №229-О від 08.08.2016 року, ОСОБА_2 з 08 серпня 2016 року призначено виконуючим обов'язки директора Національного природного парку «Нижньодніпровський» тимчасово на період до призначення директора зазначеної установи у встановленому законодавством порядку, з посадовим окладом згідно зі штатним розписом (а.с.18).
26.09.2016 року Міністерством екології та природних ресурсів України, на виконання постанови КМУ від 09.10.2013 року №818 «Про затвердження Порядку погодження з Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головами місцевих державних адміністрацій призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» було направлено листа №5/3-14/8988-16 (пропозицію) на ім'я голови Херсонської обласної державної адміністрації щодо погодження укладення контракту з ОСОБА_2 для призначення на посаду директора НПП «Нижньодніпровський» (а.с.19).
З листа Міністерства екології та природних ресурсів України №5/3-14/10030-16 від 25.10.2017 року про уточнення інформації, направленого на ім'я голови Херсонської обласної державної адміністрації, вбачається, що на заяву ОСОБА_4 від 08.08.2016 року стосовно можливих неправомірних дій членів постійно діючої комісії для конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України, під час конкурсного відбору на посаду директора НПП «Нижньодніпровський» було надано відповідь. Стосовно відсутності у ОСОБА_2 досвіду природоохоронної діяльності, управління природоохоронними установами, освіти за екологічним напрямком проінформовано, що ОСОБА_2 було допущено до участі у конкурсному відборі на заміщення вакантної посади керівника НПП «Нижньодніпровський», як такого, що відповідає вимогам до претендентів для участі у конкурсному відборі. ОСОБА_2 має повну вищу освіту, у 2001 році закінчив Херсонський державний технічний університет за спеціальністю «Менеджмент організацій», кваліфікація спеціаліст з менеджменту організацій, має стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня - понад 5 років (а.с.20-21). До даного листа було додано відповідь Міністерства екології та природних ресурсів України на ім'я ОСОБА_4 (а.с.22-24).
Листом №35 від 07.12.2016 року ОСОБА_2 звернувся до заступника міністра-керівника апарату Вакараша В.М. для прийняття відповідного рішення в межах діючого законодавства щодо вирішення питання із погодженням Херсонською обласною державною адміністрацією укладення із ним контракту для призначення на посаду директора НПП «Нижньодніпровський» (а.с.25-26).
Листом №166/01 від 03.05.2017 року ОСОБА_2 звернувся до Міністра екології та природних ресурсів України Семерака О.М. щодо вирішення питання про укладання з ним, як переможцем конкурсного відбору на посаду керівника НПП «Нижньодніпровський», контракту, оскільки протягом значного часу від суб'єкта погодження не надійшло жодної відповіді (а.с.27-28). Відповідно до копії поштового повідомлення вищевказаний лист Міністерством екології та природних ресурсів України отримано 10.05.2017 року (а.с.29).
Відповідно до листа Міністерства екології та природних ресурсів України №5/5-18/8688-17 від 05.10.2017 року, у зв'язку з відсутністю погодження Херсонською обласною державною адміністрацією ОСОБА_2 на посаду директора НПП «Нижньодніпровський», враховуючи повідомлення останньої від 07.10.2016 року та 27.01.2017 року про те, що рішення про погодження або відмову в погодженні укладення із ОСОБА_2 контракту буде прийнято за результатами співбесіди в Херсонській обласній державній адміністрації, відповідне рішення Міністерством екології та природних ресурсів України не приймалось. Крім того, 10.03.2017 року набрали чинності зміни до ст.12 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», за якими управління природними заповідниками, біосферними заповідниками, національними природними парками, ботанічними садами, дендрологічними та зоологічними парками загальнодержавного
значення, а також регіональними ландшафтними парками здійснюється
їх спеціальними адміністраціями. Спеціальні адміністрації очолюють керівники, які мають екологічну, біологічну або географічну освіту (а.с.64-65).
З довідки Херсонського державного університету № 17/19 від 24.10.2017 року вбачається, що ОСОБА_2 є студентом 1 курсу СВО «магістр» спеціальності 101 Екологія, факультету біології, географії і екології заочної форми навчання, контрактної форми фінансування. Зараховано до університету на підставі наказу № 105-з від 07.08.2017 року, термін навчання 1,4 роки (з 01.09.2017 року по 20.12.2018 року) (а.с.66).
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
У випадку порушення вказаних прав особа має право звернутися до суду за їх захистом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. За положеннями ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Статтею 5-1 КЗпП України визначено, що держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, крім іншого, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Відповідно до ч.3 ст.24 КЗпП України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст.ст.1, 11 Указу Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці тимчасових робітників і службовців» від 24 вересня 1974 року №311-09, який є чинними у відповідності до постанови Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12 вересня 1991 року, тимчасовими робітниками і службовцями вважаються робітники і службовці, прийняті на роботу на строк до двох місяців, а для заміщення тимчасово відсутніх працівників, за якими зберігається
їх місце роботи (посада), - до чотирьох місяців; трудовий договір з тимчасовими робітниками і службовцями вважається продовженим на невизначений строк у випадку, коли тимчасовий робітник або службовець пропрацював відповідно зверх двомісячного строку і ні одна із сторін на зажадала припинення трудових відносин. В зазначених випадках робітники або службовці не вважаються тимчасовими з дня першого укладення трудового договору.
Абзацом 1 пункту 2 роз'яснення Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної плати і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.1965 року № 30/39 «Про порядок оплати тимчасового замісництва» визначено, що призначення працівника виконувачем обов'язків на вакантну посаду не допускається. Це можливо лише на посаду, призначення на яку здійснюється вищим органом управління. У цьому випадку керівник підприємства зобов'язаний не пізніше ніж у місячний термін з дня прийняття працівника на роботу подати у вищий орган управління документи для його призначення на посаду. Цей орган у місячний термін з дня отримання документів повинен розглянути питання і повідомити керівника про результати.
За п.4 ч.1 ст. 6 ЗУ «Про управління об'єктами державної власності», уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань: призначають на посаду та звільняють з посади керівників державних унітарних підприємств, у яких не утворено наглядову раду, установ, організацій та господарських структур, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, та в яких не утворено наглядову раду, укладають і розривають з ними контракти, здійснюють контроль за дотриманням їх вимог.
Процедура конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки врегульована постановою Кабінету Міністрів України «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» від 03 вересня 2008 року №777.
За п. 2 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» від 03 вересня 2008 року №777, підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством (далі - суб'єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору, яке приймається не пізніше ніж через 10 днів після відкриття вакансії керівника підприємства (для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України).
Для проведення конкурсного відбору орган управління утворює постійно діючу комісію.
Відповідно до положень п. 20 Порядку рішення комісії (а у випадках, визначених абзацами другим і третім цього пункту, - рішення Кабінету Міністрів України) за результатами конкурсного відбору є підставою для укладення контракту між суб'єктом управління (господарською структурою) та переможцем конкурсного відбору.
Погодження призначення керівника підприємства головою місцевої держадміністрації проводиться в установленому порядку. У разі вмотивованої відмови голови облдержадміністрації (підтримки головою облдержадміністрації вмотивованої відмови голови райдержадміністрації) у погодженні призначення керівника підприємства суб'єкт управління вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо надання згоди на призначення такого керівника.
Процедуру погодження з головами місцевих держадміністрацій призначення на посаду та звільнення з посади (крім звільнення за власним бажанням) керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - підприємство), визначено Порядком погодження з Головою Ради міністрів Автономної республіки Крим, головами місцевих державних адміністрацій призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 818.
Згідно вимог п. 2 вказаного Порядку за наявності вакантної посади керівника підприємства керівник міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади (далі - центральний орган виконавчої влади ) приймає у 20-денний строк рішення щодо оголошення конкурсу на її заміщення.
За результатами конкурсу керівник центрального органу виконавчої влади подає у 10-денний строк Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голові відповідної місцевої держадміністрації пропозицію щодо погодження призначення на посаду керівника підприємства, який є переможцем конкурсу.
Пунктами 4 та 5 Порядку визначено, що пропозиція щодо погодження призначення на посаду та звільнення з посади керівника підприємства, яке зареєстроване на території району, погоджується з головою райдержадміністрації, яким проводиться співбесіда із кандидатом на посаду.
Відповідно до п. 6 Порядку, повідомлення про погодження або вмотивовану відмову у погодженні призначення на посаду або звільнення з посади керівника підприємства разом з карткою погодження (вмотивованої відмови) призначення на посаду або звільнення з посади керівника підприємства не пізніше 5 днів після її надходження надсилається керівникові центрального органу виконавчої влади, які додаються до особової справи кандидата на посаду за місцем роботи.
У разі коли протягом 5 днів повідомлення про погодження або вмотивовану відмову у погодженні призначення на посаду або звільнення з посади керівника підприємства Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головою місцевої держадміністрації не надіслані, пропозиція вважається погодженою.
За п. 10 Порядку у разі погодження Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головою місцевої держадміністрації пропозиції щодо погодження призначення на посаду та звільнення з посади керівника підприємства керівник центрального органу виконавчої влади видає у тижневий строк в установленому порядку наказ про призначення, а у дводенний строк наказ про звільнення.
З матеріалів справи вбачається та встановлено в ході судового розгляді, що відповідно до Указу Президента України від 24.11.2015 року № 657/2015 було створено НПП «Нижньодніпровський», який віднесено до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України. Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 19 від 18.01.2016 року було затверджено Положення про НПП «Нижньодніпровський». Наказами Міністерства екології та природних ресурсів України № 112 та № 114 від 24.03.2016 року було затверджено Порядок проведення конкурсного відбору керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України та проведення конкурсного відбору на посаду керівника національного природного парку «Нижньодніпровський». 29.07.2016 року постійно діючою комісією для проведення конкурсного відбору претендентів на посади керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України переможцем конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора НПП «Нижньодніпровський» визнано ОСОБА_2, про що на офіційному сайті Міністерства екології та природних ресурсів України було розміщено відповідну інформацію.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №229-О від 08.08.2016 року, ОСОБА_2 з 08 серпня 2016 року призначено виконуючим обов'язки директора Національного природного парку «Нижньодніпровський» тимчасово на період до призначення директора зазначеної установи у встановленому законодавством порядку.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 818 «Про затвердження Порядку погодження з Головою Ради міністрів Автономної республіки Крим, головами місцевих державних адміністрацій призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» Міністерством екології та природних ресурсів України до Херсонської обласної державної адміністрації було направлено лист за № 5/3-14/8988-16 від 26.09.2016 року із пропозицією погодити призначення на посаду директора НПП «Нижньодніпровський», терміном на один рік, ОСОБА_2, як переможця конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки. Зазначений лист отриманий Херсонською обласною державною адміністрацією 29.09.2016 року.
Після чого, на виконання вимог 4 та 5 вказаного Порядку відбулася співбесіда голови Херсонської обласної державної адміністрації із ОСОБА_2
Проте, в порушення вимог п.6 даного Порядку, у визначений законодавством строк (5 днів з моменту отримання пропозиції, тобто з 29.09.2016 року) та до теперішнього часу Херсонською обласною державною адміністрацією не було надано повідомлення про погодження (із карткою погодження) або вмотивованої відмови у погодженні ОСОБА_2 на посаду директора НПП «Нижньодніпровський».
Разом із тим, ОСОБА_2, починаючи з 08.08.2016 року по теперішній час працює виконуючим обов'язки директора НПП «Нижньодніпровський», тобто більше року займає тимчасову посаду.
За встановлених обставин, враховуючи відсутність вмотивованої відмови Херсонської обласної державної адміністрації у погодженні призначення ОСОБА_2 на посаду директора НПП «Нижньодніпровський», в порядку абз.2 п.6 Порядку погодження з Головою Ради міністрів Автономної республіки Крим, головами місцевих державних адміністрацій призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 818, пропозиція щодо погодження призначення ОСОБА_2 на посаду директора парку вважається погодженою, що є підставою для видачі Міністерством екології та природних ресурсів України наказу про призначення ОСОБА_2 директором НПП «Нижньодніпровський» та укладення із ним контракту.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що до теперішнього часу такого наказу видано не було, контракт із ОСОБА_2 не укладено, що порушує його трудові права та ставить його у положення трудової невизначеності, суд вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та вважає за необхідне поновити права позивача шляхом зобов'язання Міністерства екології та природних ресурсів України в особі його керівника вчинити певні дії щодо призначення ОСОБА_2 на посаду директора НПП «Нижньодніпровський», як переможця конкурсу, проведеного згідно Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» №777 від 03 вересня 2008 року.
При цьому, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача про наявність підстав для відмови у задоволенні позову через пропуск встановленого ч.1 ст.233 КЗпП України тримісячного строку звернення до суду за захистом своїх прав, оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивач неодноразово звертався до Міністерства екології та природних ресурсів України про вжиття передбачених законом заходів щодо призначення його на посаду директора НПП «Нижньодніпровський» та укладення контракту, проте не отримував жодної відповіді, та лише листом №5/5-18/8688-17 від 05.10.2017 року, який було отримано позивачем 13.10.2017 року, Міністерства екології та природних ресурсів України повідомило про причини неприйняття ним такого рішення.
За ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Отже, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Законодавець у ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України установив, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а в ч. 2 цієї статті визначив способи здійснення захисту цивільних справ та інтересів судом, перелік яких не є вичерпним.
Слід зазначити, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Оскільки положення Конституції України та Конвенції мають вищу юридичну силу (ст. ст. 8, 9 Конституції України), а обмеження матеріального права суперечать цим положенням, порушення цивільного права чи цивільного інтересу підлягають судовому захисту і у спосіб, не передбачений законом, зокрема ст. 16 ЦК України, але який є ефективним засобом захисту, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
З огляду на викладене, а також враховуючи загальні засади цивільного законодавства і судочинства, характер спірних правовідносин, установлені судом обставини та застосовані правові норми, зокрема, п. п.6, 10 постанови Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 818, які містять пряму вказівку на обов'язок керівника центрального органу виконавчої влади у разі коли протягом 5 днів повідомлення про погодження або вмотивована відмова у погодженні призначення на посаду або звільнення з посади керівника підприємства Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головою місцевої держадміністрації не надіслані, пропозиція вважається погодженою, зважаючи на відсутність вмотивованої відмови Херсонської обласної державної адміністрації у погодження призначення ОСОБА_2 на посаду директора НПП «Нижньодніпровський», суд дійшов висновку, що належним способом відновлення порушених прав та законних інтересів позивача буде зобов'язання Міністерства екології та природних ресурсів України в особі його керівника - міністра екології та природних ресурсів у визначений законом тижневий строк видати наказ про призначення ОСОБА_2 на посаду директора підприємства, бо саме такий спосіб захисту надасть можливість дієвіше захистити права позивача.
В порядку ч.3 ст.21 КЗпП України, особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Згідно із абз.3 п.1-2 постанови Кабінету Міністрів України «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» від 03 вересня 2008 року №777, контракт з керівником суб'єкта господарювання державного сектору економіки укладається міністерством, Фондом державного майна, іншим органом, що здійснює управління об'єктами державної власності, у порядку, передбаченому постановами Кабінету Міністрів України від 19 березня 1993 року № 203 «Про застосування контрактної форми трудового договору з керівником підприємства, що є у державній власності» і від 2 серпня 1995 року № 597 «Про Типову форму контракту з керівником підприємства, що є у державній власності», статутом зазначеного суб'єкта.
Пунктом 3 частини 1 Положення про порядок укладення контракту з керівником підприємства, що є у державні власності, при найманні на роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1993 року № 203, визначено, що контракт може бути укладений на термін від 1 до 5 років.
Положенням про НПП «Нижньодніпровський», затвердженим наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №19 від 18.01.2016 року, визначено, що директор даної установи призначається на посаду на контрактній основі.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 19.03.2012 року №163 затверджено примірну форму контракту з керівником установи природно-заповідного фонду, що належить до сфери управління Мінприроди.
За таких обставин, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, зважаючи на те, що відповідно до п. 20 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» від 03 вересня 2008 року №777, рішення комісії за результатами конкурсного відбору на посаду директора НПП «Нижньодніпровський» є підставою для укладення контракту між Міністерством екології та природних ресурсів України, до сфери управління якого віднесено парк, та переможцем конкурсного відбору ОСОБА_2, враховуючи фактичне погодження Херсонською обласною державною адміністрацією укладення контракту із останнім (за відсутності вмотивованої відмови у погодженні), та вимог щодо призначення директора парку на посаду на контрактній основі, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовної вимоги щодо укладення контракту за примірною формою, затвердженою наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 19.03.2012 року №163.
Разом із тим, зважаючи на те, що у листі Міністерства екології та природних ресурсів України №5/3-14/8988-16 від 26.09.2016 року, ставилося питання щодо погодження укладення контракту із ОСОБА_2 для призначення на посаду директора НПП «Нижньодніпровський» терміном на 1 рік, враховуючи, що за нормами чинного трудового законодавства строк дії контракту визначається за угодою сторін та може бути встановлений від 1 до 5 років, при цьому за загальним правилом сторони є вільними в укладенні договору (у тому числі трудового) та визначенні умов договору (з урахуванням вимог чинного законодавства), суд не вправі втручатися у волевиявлення сторін щодо строку (терміну дії) такого контракту, у зв'язку з чим в даній частині позову слід відмовити.
При прийнятті цього рішення судом враховано, що зі змісту постанов Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 818 та від 03 вересня 2008 року №777 вбачається, що після прийняття та оголошення рішення конкурсною комісією, яким визначено переможця конкурсного відбору, та погодження відповідної кандидатури головою місцевої державної адміністрації (за відсутності у п'ятиденний строк з моменту отримання пропозиції вмотивованої відмови у погодженні) відповідне міністерство (інший центральний орган державної влади) не має кількох варіантів юридично допустимих рішень та не може обирати те, яке він вважає найкращим, а має діяти відповідно до вимог п. 20 Порядку №777 та п. 10 Порядку № 818 видати наказ про призначення особи на відповідну посаду.
Отже, повноваження відповідача на відповідній стадії не можна вважати дискреційними, адже вищезазначені норми містять пряму вказівку на обов'язок органу державної влади діяти у певний спосіб, визначений діючим законодавством, і рішення суду в частині зобов'язання відповідача вчинити дії щодо призначення позивача на посаду директора із укладенням контракту не є втручанням в такі повноваження.
Посилання відповідача у листі від 05.10.2017 року на те, що 10.03.2017 року набрали чинності зміни до ст.12 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», за якими управління природними заповідниками, біосферними заповідниками, національними природними парками, ботанічними садами, дендрологічними та зоологічними парками загальнодержавного значення, а також регіональними ландшафтними парками здійснюється їх спеціальними адміністраціями, які очолюють керівники, котрі мають екологічну, біологічну або географічну освіту, суд вважає необґрунтованими, оскільки на момент проведення конкурсного відбору та оголошення ОСОБА_2 переможцем конкурсу на посаду директора НПП «Нижньодніпровський», він відповідав вимогам закону для претендентів на зайняття даної посади, крім того, після призначення позивача виконуючим обов'язки директора парку, останній поступив на навчання до Херсонського державного університету для здобуття екологічної освіти, що підтверджується відповідною довідкою університету.
Враховуючи встановлені обставини справи, які підтверджені дослідженими в судовому засіданні належними доказами та положення діючого в Україні цивільного та трудового законодавства, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов ОСОБА_2 обґрунтований та підлягає частковому задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 11, 60, 88, 169, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Зобов'язати Міністерство екології та природних ресурсів України в особі його керівника - міністра екології та природних ресурсів у тижневий строк з моменту набрання даним рішенням законної сили видати наказ про призначення ОСОБА_2 директором Національного природного парку «Нижньодніпровський» та укласти із ОСОБА_2 контракт згідно примірної форми контракту з керівником установи природно-заповідного фонду, затвердженої наказом Міністерство екології та природних ресурсів України від 19.03.2012 року № 163.
В іншій частині позову відмовити.
На рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Херсонської області через Бериславський районний суд Херсонської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.О.Корсаненкова