
Справа №592/11929/17
Провадження №2-а/592/626/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі головуючого Костенка В.Г., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач свої вимоги мотивує тим, що є громадянином України, мала зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2. Також є пенсіонером про, що Пенсійним фондом України видане пенсійне посвідчення НОМЕР_3 та електронне пенсійне посвідчення № НОМЕР_1. З 21.11.2014 року її було взято на облік у Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції. З часу її переміщення до Сумської області вона отримувала належну їй пенсію за місцем перебування на обліку - у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, яка є єдиним джерелом для існування. З квітня 2017 року виплата пенсії була припинена. Позивач неодноразово зверталась з заявами про відновлення виплати пенсії. На звернення щодо підстав припинення нарахування і виплати пенсії позивач отримала відповідь від 20.10.2017 року № 23322/11/23, за змістом якої виплата пенсії їй була припинена 27.04.2017 року на підставі рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, 29.06.2017 року відмовлено у відновленні виплати пенсії по її заяві від 17.05.2017 року, 27.07.2017 року задоволено у відновленні виплати пенсії по її заяві від 05.07.2017 року, та припинена виплата пенсії з 01.09.2017 року у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи. Позивач вважає, що припинення виплат пенсії було здійснено відповідачем поза процедурою, встановленою законом. Тому позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати пенсії за квітень, травень, червень, вересень та жовтень 2017 року і зобов'язати поновити нарахування та виплату пенсії, а також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії.
Відповідач подав письмові заперечення в яких посилаючись на відсутність підстав у поновленні виплати позивачу пенсії, просить відмовити у задоволенні позову.
Спірні правовідносини є публічними і врегульовані ст.ст. 19, 46, 64 Конституція України, ст. 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», ст.ст. 1, Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Відповідно до статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ні Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
З огляду на зазначені положення закону, суд дійшов висновку, що відповідачем припинено виплату пенсії позивачу усупереч вимог ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без відповідного рішення відповідача про таке припинення.
Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 183-2, 256 КАС України,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії за квітень, травень, червень, вересень та жовтень 2017 року.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з 01 вересня 2017 року поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та виплатити створену заборгованість за квітень, травень, червень, вересень та жовтень 2017 року.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми, шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії, з подачею копії скарги до апеляційного суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.Г. Костенко