Постанова № 70324615, 15.11.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2017
Номер справи
552/2020/17
Номер документу
70324615
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2017 р. Справа № 552/2020/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Лях О.П.

Суддів: Яковенка М.М. , Старосуда М.І. ,

при секретарі судового засідання Жданюк А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Полтави від 07.08.2017р. по справі № 552/2020/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа Полтавський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії,

ВСТАНОВИЛА

04.04.2017 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до Київського районного суду м. Полтави з адміністративним позовом звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа Полтавський обласний військовий комісаріат, в якому просив суд визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 01 вересня 2008 року з урахуванням посадового окладу в розмірі 1460 грн. та здійснити відповідні виплати (а.с.1-5).

За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження постановою Київського районного суду м. Полтави від від 07.08.2017 року у задоволені позову відмовлено (а.с. 64-65).

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі (а.с.69-70).

Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач звільнений з військової служби з посади старшого викладача кафедри тактики - начальника штабу місцевої оборони Смоленського вищого зенітного ракетного інженерного училища наказом від 31.12.1987 року № 289 та виключений зі списків особового складу училища, є інвалідом першої групи, військовим пенсіонером з листопада 1987 року (а.с.7).

З 01.01.2007 року ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Починаючи з 01 липня 2012 року пенсія позивачу обраховувалась Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області від посадового окладу у розмірі 1200 грн.

23.02.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити підвищення пенсії на підставі постанови КМУ від 23.04.2012 року № 355, починаючи з 01.07.2012 року (а.с.8).

Листом від 03.03.2017 року №113/С-03 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило, що перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ від 23.04.2012 року №355 за довідкою Полтавського облвійськомату від 22.02.2017 року буде здійснено з 01.03.2016 року. Різницю пенсії за минулий час буде виплачено у квітні 2017 року разом із пенсією(а.с.9-10).

09.03.2017 року позивач звернуся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати пенсію по інвалідності з 02.09.2008 року на підставі наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377 з урахуванням посадового окладу старшого викладача в розмірі 1460 грн.(а.с.11)

Листом від 15.03.2017 року №130/С-03 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки Кабінетом Міністрів України рішень про підвищення грошового забезпечення з 01.09.2008 року для військовослужбовців не приймалось, а тому підстав для перерахунку пенсії немає ( а.с.12).

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що прийняття Міністром оборони України рішень щодо збільшення розмірів посадових окладів військовослужбовців в контексті пункту 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не є підставою для перерахунку пенсій, в тому числі пенсії позивача.

Крім того, за наявними у справі доказами, довідки із зазначенням розміру посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 позивач до Головного управління ПФУ в Полтавській області до 22 лютого 2017 року не подавав.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб” передбачено здійснення перерахунку всіх призначених пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктами 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу" встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів; схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Згідно з наказом Міністра оборони України від 28.07.2008р. № 377 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 р. за № 761/15452) “Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України і наукових установ Збройних Сил України”, затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), а саме: посадовий оклад старшого викладача кафедри тактики - начальника штабу місцевої оборони підвищено і він становить 1460 грн.

У преамбулі цього Наказу зазначено, що він виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України.

Пунктом 5 зазначеної Постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженою цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами.

При цьому, частина третя статті 63 Закону №2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям відповідно до частини третьої статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" унормовано постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, якою затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(надалі – Порядок № 45).

Пунктами 2 та 3 вказаного Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, СБУ тощо (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, висновки суду першої інстанції щодо не проведення відповідачем перерахунку пенсії саме з вини позивача, оскільки до 22 лютого 2017 року ОСОБА_1 не було надано до Головного управління ПФУ в Полтавській області довідку із зазначенням розміру посадового окладу за наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377, колегія суддів вважає хибними.

З системного аналізу наведених правових норм, зокрема, частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, постанови № 1294 та наказу № 377, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскільки Кабінет Міністрів України, у зазначеній вище постанові, делегував право визначати розміри посадових окладів у тому числі і Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Аналогічна правова позиція відповідає висновкам викладених у постановах Верховного Суду України від 15 січня 2013 року № 21-201а12, від 8 жовтня 2013 року № 21-316а13, що з огляду на положення ч.2 ст.161, ст. 244-2 КАС України, є обов’язковою для врахування при вирішення такої категорії справ.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як передбачено частиною 3 статті 51 №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, на те, що за змістом статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.

Зважаючи на те, позивач звернувся до із заявою про здійснення перерахунку вперше 23 лютого 2017 року, колегія суддів вважає, що саме з цієї дати порушене право позивача повинно бути поновлено шляхом зобов»язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію за період з 23 лютого 2017 року, на підставі довідки ПОВК, а тому апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню.

За приписами статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання,

Оскільки постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання є підстави для її скасування з прийняттям нової постанови про часткове задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст.41, 87, 94, 159, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 209, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Київського районного суду м. Полтави від 07.08.2017р. по справі № 552/2020/17 – скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 23 лютого 2017 року на підставі довідки Полтавського облвійськкомату від 22.02.2017 року. .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії згідно з наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України" з урахуванням посадового окладу в розмірі 1460 грн. , починаючи з 23 лютого 2016 року та здійснити відповідні виплати.

В іншій частині – у задоволенні позову відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та не може бути оскаржена відповідно до вимог ч.10 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 17 листопада 2017 року.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4