Ухвала суду № 70323335, 16.11.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.11.2017
Номер справи
826/14681/17
Номер документу
70323335
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

16 листопада 2017 року м. Київ № 826/14681/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Катющенко В.П., вивчивши позовну заяву та додані до неї матеріали Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс СК" до Міністерства фінансів України про зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс СК" звернулось до суду з позовом, у якому просить суд зобов’язати посадових осіб Міністерства фінансів України внести Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс СК" до реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють операції з дорогоцінними металами та дорогоцінним камінням.

Статтею 107 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; 4) зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; 6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

Відповідно до частини другої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

З позовної заяви вбачається, що позивачем в якості відповідача визначено Міністерство фінансів України. Разом з тим, у прохальній частині позовної заяви вимога є неконкретизованою та нечіткою, позаяк заявлена до посадових осіб Міністерства фінансів України, прізвища та ініціали яких не вказано.

Враховуючи наведене, суд пропонує позивачеві уточнити суб’єктний склад відповідачів або конкретизувати зміст позовних вимог.

Обґрунтовуючи протиправність відмови відповідача, позивач стверджує, що останній встановив вимоги, які ТОВ "Альянс СК" не в змозі виконати.

Так, у позовній заяві позивач зазначає, що звертався до відповідача з заявою про внесення до реєстру суб'єктів господарювання, які здійснюють операції з дорогоцінними металами та дорогоцінним камінням.

Разом з тим, в порушення вимог частини другої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс СК" не додано до позовної заяви належним чином засвідченої копії зазначеної заяви та копій усіх документів, які були долучені до неї.

Частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З урахуванням розміру заявлених позовних вимог та наведених положень законодавства, позивач за подання до суду даного позову зобов’язаний сплатити судовий збір у сумі 1600,00 грн.

Разом з тим, Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс СК" не додано до позовної заяви документа про сплату судового збору. Натомість, у позовній заяві позивач просить суд звільнити його від сплати судового збору, мотивуючи тим, що неправомірні дії відповідача завдають останньому непоправної матеріальної шкоди, позбавляють можливості створювати нові робочі місця, працевлаштовувати інвалідів та осіб предпенсійного віку, у повній мірі здійснювати свою господарську діяльність та сплатити судовий збір.

Розглянувши зазначене клопотання, суд дійшов до наступного.

За правилами частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Таким чином, єдиною підставою для зменшення розміру судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення, розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.

Вказану правову позицію підтримує і Пленум Вищого адміністративного суду України у постановах від 23.01.2015 та 05.02.2016 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір".

Відповідно до частин першої статті 190 Цивільного кодексу України майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.

Згідно з частиною першою статті 145 Господарського кодексу України майновий стан суб'єкта господарювання визначається сукупністю належних йому майнових прав та майнових зобов'язань, що відображається у бухгалтерському обліку його господарської діяльності відповідно до вимог закону.

Отже, зміст поняття "майновий стан суб'єкта господарювання" включає сукупність належних суб'єкту господарювання майнових прав та майнових зобов'язань, що відображається у бухгалтерському обліку його господарської діяльності відповідно до вимог закону.

Разом з тим, позивачем до позовної заяви не додано жодного доказу на підтвердження скрутного матеріального становища, що взагалі спростовує доводи останнього про неможливість сплатити судовий збір за подання даного позову.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність достатніх підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.

Зазначені недоліки позовної заяви повинні бути усунуті шляхом подання до суду:

1) уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України;

2) належним чином засвідченої копії заяви про внесення до реєстру суб'єктів господарювання, які здійснюють операції з дорогоцінними металами та дорогоцінним камінням, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс СК" до Міністерства фінансів України та доданих до неї документів;

3) доказу сплати судового збору в сумі 1600,00 грн на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва за наступними платіжними реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у місті Києві, код банку отримувача (МФО) 820019, рахунок отримувача 31218206784007, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу "Судовий збір, за позовом __ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Окружний адміністративний суд м.Києва".

Виходячи з наведеного, суд вважає, що позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс СК" слід залишити без руху, надавши строк для усунення вказаних недоліків протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали.

Згідно з частиною другою статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Керуючись статтями 88, 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

У Х В А Л И В:

1. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Альянс СК" у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.

2. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс СК" залишити без руху.

3. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали.

4. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.

5. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.П. Катющенко