
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2017 року справа № 823/1426/17
08 год. 30 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом приватного-орендного сільськогосподарського підприємства Уманський тепличний комбінат до Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області, ОСОБА_1 агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство аграрної політики та продовольства України, про визнання протиправної бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
14.09.2017 приватне-орендне сільськогосподарське підприємство Уманський тепличний комбінат (далі-позивач) звернулось у Черкаський окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в Черкаській області (далі відповідач 1), в якому з урахуванням уточнення позовних вимог просить зобовязати ОСОБА_1 агропромислового розвитку Черкаської ОДА здійснити через Головне управління Державної казначейської служби України в Черкаській області (ідентифікаційний код 37930566) операції з оплати кредиторської заборгованості управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації перед приватно-орендним сільськогосподарським підприємством Уманський тепличний комбінат (код ЄДРПОУ: 02779234, адреса: 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Деревянка, 26; банківські реквізити: р/р №260009822 в ПАТ АБ Укргазбанк, МФО 320478) в сумі 3855664 (три мільйони вісімсот пятдесят пять тисяч шістсот шістдесят чотири) грн.
Ухвалою суду від 27.10.2017 виключено ОСОБА_1 агропромислового розвитку Черкаської ОДА (далі відповідач 2) з числа третіх осіб та залучення його як співвідповідача.
В обґрунтування вимог зазначено, що позивач взяв учать та переміг у конкурсі за бюджетною програмою «Фінансові заходи в агропромисловому комплексі» за напрямком фінансування «Здійснення фінансової підтримки підприємств АПК через механізм здешевлення кредитів. Всі необхідні документи для проведення відповідачем вказаного вище відшкодування були своєчасно направлені на адресу останнього. Однак, всупереч вимогам чинного законодавства України відповідне бюджетне відшкодування відповідачем 1 не здійснене.
Відповідач 1 заперечував проти задоволення позову та зазначив, що ним не виконане платіжне доручення ОСОБА_1 агропромислового розвитку Черкаської ОДА у 2012 році у звязку з відсутністю коштів на єдиному казначейському рахунку. При цьому, здійснити перерахування коштів у наступних бюджетних періодах відповідач 1 не мав змоги, оскільки розпорядник бюджетних коштів (ОСОБА_1 агропромислового розвитку Черкаської ОДА) має здійснити перереєстрацію бюджетних зобовязань у поточному бюджетному періоді шляхом подання Реєстру фінансових зобовязань та підтверджуючих документів.
Відповідач 2 заперечував проти задоволення позову з тих підстав, що ОСОБА_1 агропромислового розвитку Черкаської ОДА своєчасно оформи в та подав всі необхідні документи для здійснення перерахунку позивачу коштів у сумі 3855664,00 грн., що підтверджується взяттям на облік 25.12.2012 ГУ ДКСУ у Черкаській області реєстру бюджетних фінансових зобовязань розпорядників коштів від 19.12.2012 №25. Тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог до ОСОБА_1 агропромислового розвитку Черкаської ОДА.
Третя особа надала суду пояснення, в яких зазначила, що кошти, які підлягають сплаті позивачу направлені Мінагрополітики відповідачу 2. Проте, станом на 01.01.2013 за позивачем зареєстровано кредиторську заборгованість в сумі 3855664,00грн. Разом з тим, наказом Мінагрополітики затверджено розподіл видатків на погашення кредиторської заборгованості станом на 01.01.2017 у сумі 55000000,00 грн., а отже виконані обовязки, передбачені чинними законодавством. Тому просив прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Розгляд справи розпочато у відкритому судовому засіданні, однак у звязку з прибуттям не всіх осіб, які беруть участь у справі, продовжено та вирішено в порядку письмового провадження на підставі ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України). З огляду на ч.1 ст.41 КАС України не здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Приватне-орендне сільськогосподарське підприємство Уманський тепличний комбінат зареєстроване як юридична особа 02.02.1993 (код ЄДРПОУ 02779234).
Суд встановив, що наказом Міністерство аграрної політики та продовольства України від 30.11.2012 №745 Про затвердження розподілів бюджетних коштів, передбачених для надання державної підтримки субєктам господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів та компенсації лізингових платежів» затвердило наданий розподіл, згідно з яким ПОСП Уманський тепличний комбінат підлягає відшкодуванню 3855664,00 грн. Пунктом 2 вказаного наказу передбачалось надання департаментом фінансово-кредитної політики вказаного розподілу коштів до Державної казначейської служби України.
Підтвердженням права на отримання позивачем фінансової підтримки є Реєстр бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 19.12.2012 № 25.
Зазначені кошти розподілами відкритих асигнувань з рахунку №90710280000001 Міністерство агарної політики та продовольства України від 06.12.2012 №1538 та від 25.12.2012 №1723 в повному обсязі спрямовані до Головного управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації.
25.12.2012 реєстр бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 19.12.2012 № 25 зареєстрований та взятий на облік у ГУ ДКСУ у Черкаській області.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд врахував таке.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації відсоткової ставки за залученими підприємствами агропромислового комплексу у банках, у тому числі іноземних, коротко-, середньо- та довгостроковими кредитами визначений Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті, для здійснення фінансової підтримки суб'єктів господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів та компенсації лізингових платежів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 № 794 (далі - Порядок № 794 у редакції, чинній на час існування спірних відносин).
В силу п.1-1 Порядку №794 головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми є Мінагрополітики.
Повноваження головного розпорядника бюджетних коштів визначені в ст. 22 Бюджетного кодексу України. Відповідно до ч. 5 цієї статті в редакції, чинній на час існування спірних відносин, головний розпорядник бюджетних коштів, зокрема: отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня а/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством, розробляє проекти порядків використання коштів державного бюджету за бюджетними програмами, передбаченими частиною сьомою статті 20 цього Кодексу, розробляє та затверджує паспорти бюджетних програм і складає звіти про їх виконання, здійснює аналіз показників виконання бюджетних програм (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі тощо.
Відповідно до п.13 Порядку №794 Мінагрополітики здійснює розподіл коштів між підприємствами-позичальниками та лізингоодержувачами у міру надходження реєстрів, поданих конкурсними комісіями в межах виділених асигнувань відповідно до затверджених пріоритетів пропорційно визначеній потребі в компенсації, передбачивши при цьому не менш як 50 відсотків доведених обсягів для компенсації за середньо- та довгостроковими кредитами, з яких не менш як 15 відсотків спрямовуються на здешевлення кредитів, залучених для реалізації інноваційних проектів, спрямованих на розвиток агропромислового комплексу, і протягом п'яти днів доводить його до Міністерства аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головних управлінь агропромислового розвитку обласних і управління промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій.
За змістом п.14 Порядку №794 Мінагрополітики спрямовує бюджетні призначення Міністерству аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних і управлінню промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій на підставі рішення комісії Мінагрополітики.
Міністерство аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головні управління агропромислового розвитку обласних і управління промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій на підставі рішення комісії Мінагрополітики подають до головних управлінь Казначейства реєстр підприємств і платіжні доручення на виплату компенсації шляхом перерахування коштів на поточні рахунки позичальників та лізингоодержувачів.
Досліджені судом докази свідчать про те, що Головне управління агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації своєчасно оформило та подало до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області всі документи, необхідні для здійснення останнім перерахування коштів в розмірі 3855664,00 грн на рахунок їх одержувача (позивача). Зазначене підтверджується відміткою Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області на реєстрі бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 19.12.2012 №25.
Для вирішення спору, суд врахував письмові заперечення відповідача 1 на позовну заяву, в яких зазначено, що кошти на розподільчий рахунок Головного управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації від Мінагрополітики надійшли 27.12.2012.
Далі, відповідно до порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.09.2011 №1223 (втратив чинність 08.02.2013) ОСОБА_1 АПР після отримання виписки з рахунка 90737032003763 відкритих асигнувань за узагальненими показниками протягом наступного робочого дня після отримання виписки про відкриття асигнувань, тобто подано до Головного управління розподіли відкритих асигнувань за КПКВК 2801180.
Отримані розподіли були опрацьовані Головним управлінням протягом операційного дня 28.12.2012, що підтверджується випискою з субрахунку № 90759032003763.1310 за 28.12.2012, однак оплата не була здійснена у зв'язку з закінченням бюджетного періоду.
Відповідно до ст. З Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Статтею 57 Бюджетного кодексу України встановлено, що не пізніше 31 грудня поточного бюджетного періоду або останнього дня іншого бюджетного періоду Казначейство України закриває всі рахунки, відкриті у поточному бюджетному періоді для виконання бюджету. Порядок закриття рахунків поточного бюджетного періоду та відкриття рахунків наступного бюджетного періоду визначається Міністерством фінансів України.
Судом із заперечень Казначейства, які містяться в матеріалах справи, встановлено, що на виконання вимог ст. 57 Бюджетного кодексу України, наказу Державної казначейської служби України від 10.12.2012 № 370 «Про затвердження Регламенту роботи органів Державної казначейської служби України по завершенню бюджетного 2012 року та початку 2013 року», відповідно до наказів Головного ОСОБА_1 від 12.12.2012 № 215/ОД «Про затвердження Регламенту роботи по завершенню бюджетного 2012 року та початку 2013 року» та від 20.12.2012 № 220ЮД «Про регламент роботи по завершенню бюджетного 2012 року» встановлено граничний час прийому платіжних документів розпорядників та одержувачів бюджетних коштів державного, обласного бюджетів та інших клієнтів для забезпечення завершення їх виконання. Так, наказом № 220/ОД встановлено, що 28.12.2012 операційний день продовжено до 17 години, а 29.12.2012 - Головне управління працює без клієнтів.
Відповідно до звіту ф. 7д «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами» станом на 01.01.2013 за ОСОБА_1 АПР по КПКВК 2801180 обліковувалась кредиторська заборгованість на загальну суму 38 040 221,23 грн. Станом на 01.01.2017 за Департаментом АПР по КПКВК 2801180 обліковується кредиторська заборгованість на загальну суму 20 601 407,87 грн.
Отже, враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про допущення Казначейством бездіяльності у грудні 2012 року, яка полягає у не здійсненні оплати 28-29 грудня 2012 року платіжного доручення щодо перерахування приватному-орендному сільськогосподарському підприємству Уманський тепличний комбінат коштів у сумі 3855664,00 грн.
Разом з тим, суд врахував, що відповідно до п.5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року №228, установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, а вищим навчальним закладам та науковим установам, закладам охорони здоров'я також за наявності затверджених планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів.
Установи мають право брати бюджетні зобов'язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду, а вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я також установлених затвердженими планами використання бюджетних коштів і помісячними планами використання бюджетних коштів.
Відповідно до п. 2.14 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309, у міру прийняття рішень розпорядником бюджетних коштів про оплату бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань, які були зареєстровані в органах Казначейства та залишились не оплаченими на кінець минулого бюджетного періоду, органами Казначейства такі зобов'язання відображаються в обліку у поточному бюджетному періоді на підставі поданого розпорядником бюджетних коштів Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов'язань і відповідних підтвердних документів.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що для погашення заборгованості перед позивачем ОСОБА_1 агропромислового розвитку Черкаської ОДА має подати ГУ Державної казначейської служби України в Черкаській області Реєстр фінансових зобов'язань і відповідні підтвердні документи для перерахування приватному-орендному сільськогосподарському підприємству Уманський тепличний комбінат коштів у сумі 3855664,00 грн.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням встановлених судом обставин та викладених норм законодавства, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 14, 86, 94, 159 163, 254, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов приватного-орендного сільськогосподарського підприємства Уманський тепличний комбінат задовольнити повністю.
Зобовязати ОСОБА_1 агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації здійснити через Головне управління Державної казначейської служби України в Черкаській області операції з оплати кредиторської заборгованості управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації перед приватно-орендним сільськогосподарським підприємством Уманський тепличний комбінат (20300, Черкаська обл., м.Умань, вул. Деревянка, 26; банківські реквізити: р/р №260009822 в ПАТ АБ Укргазбанк, МФО 320478, код ЄДРПОУ 02779234) в сумі 3855664,00 грн (три мільйони вісімсот пятдесят пять тисяч шістсот шістдесят чотири гривні 00 коп.).
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.А. Рідзель