
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 жовтня 2017 р. Справа № 814/1755/17
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, доГоловного Управління Держгеокадастру України у Миколаївській області, провизнання протипрравними дії, зобов'язання вчинити певні дії,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з вимогами про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області неправомірною, щодо повернення супровідним листом від 28.07.17 №В-8223/6-17-СГ матеріалів, що були додані до її клопотання від 09.06.17 про безоплатну приватизацію земельної ділянки; зобов’язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована в межах території Софіївської сільської ради сільської ради Новобузького району Миколаївської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2 га ріллі, із цільовим призначенням – для ведення особистого селянського господарства (за рахунок ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 67,1161 га кадастровий номер 4824585000:02:000:0588).
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала тим, що 09.06.17 р. звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту. 28.07.17 відповідачем відмовлено у наданні дозволу, та повідомлено, що дана земельна ділянка не входить до переліку земельних ділянок, які можливо передати в межах норм безоплатної приватизації в ІІІ кварталі поточного року на території Миколаївської області. На думку позивачки, відповідно до вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України у Головному управлінні Держгеокадастру у Миколаївській області мали розглянути її клопотання у місячний строк і надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні. Повернення клопотання супровідним листом не передбачено ЗК України.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що з 07.06.2017 змінився порядок передачі земель державної власності у власність громадян, оскільки Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними». Відповідно до цього документу органи Держгеокадастру формують перелік земельних ділянок та визначають площу, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області за певною формулою, в залежності від відсотку площі земельних ділянок, право оренди на яку було продано на території відповідної області у кварталі, що передував поточному кварталу. Наказом №130 від 27.06.17 такий перелік був затверджений, і в ньому немає земельних ділянок у Новобузькому районі, у зв’язку з чим відповідачу було відмовлено у задоволенні заяви.
Від представників сторін надійшло клопотання про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження.
В урахуванням заявлених клопотань та керуючись ч. 4 ст. 122 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
09.06.17 ОСОБА_1 подала до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 2 га ріллі, із цільовим призначенням – для ведення особистого селянського господарства (за рахунок ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 67,1161 га кадастровий номер 4824585000:02:000:0588)), що розташована на території Софіївської сільської ради Новобузького району Миколаївській області. До клопотання ОСОБА_1 долучено копія паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічні матеріали.
28.07.17 Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з тих підстав що земельна ділянка, яку він бажає отримати не входить до переліку земельних ділянок, які можливо передати у власність в межах норм безоплатної приватизації в ІІІ кварталі поточного року.
Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного Кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч.6,7 ст.118 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України підставою для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
07.06.2017 постановою Кабінету Міністрів України №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» затверджено Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними. Відповідно до цього нормативно-правового акту, Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації повинні:
формувати перелік земельних ділянок та визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області, за такою формулою:
Sбп = Sаук x 0,25,
де Sбп - площа земельних ділянок, яку пропонується передати безоплатно у власність на території відповідної області;
Sаук - площа земельних ділянок, право оренди на яку було продано на території відповідної області у кварталі, що передував поточному кварталу;
щокварталу за 10 днів до закінчення поточного кварталу оприлюднювати перелік земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі (розрахованих за зазначеною формулою), на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок;
надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків, насамперед учасникам антитерористичної операції;
враховувати позицію відповідної сільської та селищної ради під час надання (передачі) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність громадян.
27.06.17 на виконання зазначеної постанови КМУ, ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області видано наказ №130 «Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам України у ІІІ кварталі 2017 року, на території Миколаївської області» яким передбачено 83,4800 га земельних ділянок у Баштанському, Веселинівському та Врадіївському районах Миколаївської області.
Зазначеним наказом не передбачено виділення земельних ділянок у власності громадянам у Новобузькому районі Миколаївської області.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що у відповідача були підстави для відмови у задоволення клопотання позивачці, що передбачені ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, а саме невідповідність місце розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.17 №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» та наказом ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області №130 від 27.06.17 вирішено не передавати її у власність громадян.
Лист ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 28.07.17 №В-8223/6-17-СГ є формою рішення суб’єкта владних повноважень про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Враховуючи викладене, відповідачем дотримано вимоги ст.118 Земельного кодексу України щодо прийнято по суті рішення за клопотанням позивачці.
У задоволенні позову відмовити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. В задволенні позову відмовити.
2.Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.
Суддя В. В. Біоносенко