
Справа 688/3110/17
№ 2-а/688/102/17
Постанова
Іменем України
16 листопада 2017 року м.Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Козачук С.В.,
з участю секретаря судового засідання - Гаврилової Н.К.,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Шепетівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
20 жовтня 2017 року ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання протиправними дій відповідача щодо непроведення індексації її пенсії, виходячи з базового місяця липня 2009 року та зобов'язання відповідача провести перерахунок фіксованої суми індексації її пенсії виходячи з базового місяця липня 2009 року та нарахувати і виплатити суму індексації пенсії наростаючим підсумком з урахуванням перерахованої суми індексації та зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виходячи з 1 березня 2015 року.
В обґрунтування позову вказала, що з 01 серпня 2009 року перебуває на обліку в Шепетівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримує пенсію за віком згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції від 16.12.1993 року. Оскільки пенсійне забезпечення було нараховано не в повному обсязі, у квітні 2015 року звернулась до суду за захистом своїх прав.
Постановою Полонського районного суду від 07.04.2015 року, залишеною ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.06.2015 року без змін, її позовні вимоги було задоволено та визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області щодо не врахування при розрахунку їй пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зобов'язано відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2015 року в розмірі 80 % від сум заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, а також індексації заробітної плати, які зазначені у довідці виданій 06.03.2015 року Головним управлінням юстиції у Хмельницькій області.
На підставі розпорядження №135491 від 15.02.2016 року відповідачем виконано постанову Полонського районного суду від 07.04.2015 року, здійснено перерахунок пенсії державного службовця за віком з врахуванням інших виплат. ОСОБА_1 11.07.2017 року у відповідь на подану нею заяву від 04.07.2017 року від відповідача довідалась, що після виконання вищевказаної постанови суду було змінено базовий місяць на березень 2015 року та вона була позбавлена права на індексацію пенсії. На думку відповідача розмір пенсії змінився в сторону збільшення з врахуванням «інших виплат», а відтак правової підстави для нарахування та виплати індексації не має. Вважає дії відповідача протиправними, а тому просить адміністративний позов задовольнити та стягнути з відповідача на її користь судові витрати.
В судове засіданні позивач ОСОБА_2 не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_1 у судовому засіданні проти позову заперечувала з тих підстав, що ОСОБА_2 відповідно до постанови суду від 07.04.2015 року УПФ України проведено перерахунок пенсії, в результаті проведеного перерахунку пенсії розмір її збільшився, тому відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 (із змінами) при проведені перерахунку пенсії базовий місяць для нарахування індексації змінюється на дату проведення перерахунку пенсії, тобто на березень 2015 року, згідно якого відсутні умови для нарахування індексації. Просила у задоволені позову відмовити.
З'ясувавши думку позивача, викладену у письмовій заяві, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та подані заперечення, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в суді та підтверджено матеріалами пенсійної справи, позивачу ОСОБА_2 з 01 серпня 2009 року було призначено пенсію за віком згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу". Оскільки пенсійне забезпечення було нараховано не в повному обсязі, у квітні 2015 року вона звернулась до суду за захистом своїх прав.
Постановою Полонського районного суду Хмельницької області від 07.04.2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.06.2015 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено та визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області щодо не врахування при розрахунку їй пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зобов'язано останнє здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2015 року в розмірі 80 % від сум заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, а також індексації заробітної плати, які зазначені у довідці виданої 06.03.2015 року Головним управлінням юстиції у Хмельницькій області.
Розпорядженням №135491 від 15.02.2016 року Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області виконало постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 07.04.2015 року та здійснило перерахунок пенсії позивачу, однак змінило базовий місяць з липня 2009 року на березень 2015 року. На звернення позивача до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з проханням змінити базовий місяць, відповідач повідомив, що судове рішення виконано і немає правових підстав для відновлення індексації пенсії після її перерахування на підставі постанови суду. Вважаючи дії відповідача протиправними позивач звернулась до суду з даним позовом.
Водночас законодавством, яке регулює питання нарахування індексації грошових доходів населення, встановлено наступне.
Статтею 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282-XII) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до ст. 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Відповідно до ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка та в розмірі 103 відсотка (в редакції ст. 4 з 24.12.2015).
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.
Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку № 1.
При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Згідно із пунктом 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Виходячи зі змісту наведеної норми, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Тобто, пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.
Виходячи з викладеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Отже, здійснення Шепетівським об’єднаним управлінням пенсійного фонду України перерахунку пенсії, не може бути підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії на підставі рішення суду є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.
З огляду на зазначене, суд вважає що дії відповідача під час перерахунку пенсії позивачу за рішенням суду з підстав неправильного нарахування, внаслідок якого був змінений базовий місяць для нарахування на березень 2015 року є протиправними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства, порушують конституційні права позивача на збільшений розмір пенсії.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки позивач ОСОБА_2 дізналась про порушення свого права щодо непроведення індексу споживчих цін для проведення індексації її пенсії після отримання відповіді від Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 11.07.2017 року то вона не пропустила строку звернення до суду за захистом своїх прав, а тому її право підлягає захисту з 01.03.2015 року.
Розподіл судових витрат слід провести відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, стягнувши на користь позивача судовий збір в розмірі 640 грн., сплачений нею та документально підтверджений, за рахунок бюджетних асигнувань Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 99, 160-163 КАС України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_2 до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_2, виходячи з базового місяця липня 2009 року.
Зобов'язати Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести перерахунок фіксованої суми індексації ОСОБА_2, виходячи з базового місяця липня 2009 року, та нарахувати і виплатити ОСОБА_2 суми індексації пенсії наростаючим підсумком з урахуванням перерахованої суми індексації та зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратити працездатність, виходячи з 01 березня 2015 року.
Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя С.В. Козачук