Рішення № 70319683, 14.11.2017, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
14.11.2017
Номер справи
909/781/17
Номер документу
70319683
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2017 р. Справа № 909/781/17 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В.О.

секретаря судового засідання Ломей Л.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Івано-Франківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України

вул. Незалежності , 6,м. Івано-Франківськ,76018

до відповідача: Надвірнянська міська рада

вул.Мазепи, буд. 29,м. Надвірна,Івано-Франківська область,78400

про зобов'язання Надвірнянської міської ради припинити порушення зазначене в пункті 1 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 72 від 02.12.15.

за участю:

Від позивача: ОСОБА_1-головний спеціаліст-юрисконсульт другого відділу досліджень і розслідувань, (довіреність № 01.1-26/203 від 01.03.17)

Від відповідача: ОСОБА_2-представник, (довіреність від 23.10.17)

Від третьої особи (Нафтогазовидобувного управління "Надвірнанафтогаз"): ОСОБА_3- юрисконсульт, (довіреність № 10-156/д від 12.01.17)

Від третьої особи (ПМП "Черемош") представники не з'явилися.

Встановив:

Позивач, Івано-Франківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом про зобов'язання відповідача, Надвірнянську міську раду припинити порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 72 від 02.12.15.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, рішенням адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02 грудня 2015 року № 72 у справі № 46/1-2015 визнано дії Надвірнянської міської ради , які полягають у застосуванні різних відсотків орендної плати від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з однаковим цільовим призначенням, порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50, абзацом 8 частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, внаслідок яких окремим суб'єктам господарювання створюються дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами.

Цим же рішенням, зобов'язано міську раду у двох місячний термін припинити зазначене порушення.

Згідно статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Рішення №72, із супровідним листом Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 04.12.2015 №04-07/534 міська рада отримала 10.12.2015, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №7840504064682.

Згідно з частиною першою статті 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції», рішення може бути оскаржено повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання. Цей строк не може бути відновлено.

Однак, відповідач не скористався своїм правом на оскарження рішення органу Антимонопольного комітету, а також у визначений законом строк не припинив зазначене в рішенні адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02 грудня 2015 року № 72 у справі № 46/1-2015 порушення.

Згідно з ч. 2 статті 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції", рішення органів Антимонопольного комітету України є обов'язковими до виконання.

Оскільки , відповідач в добровільному порядку у визначений законом строк не припинив зазначене в рішенні адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02 грудня 2015 року № 72 у справі № 46/1-2015 порушення, позивач звернувся до господарського суду з позовом про зобов'язання відповідача припинити порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 72 від 02.12.15.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві та письмових поясненнях, просить суд позов задоволити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вважає їх безпідставними, свої заперечення виклав у відзиві на позов №1500/04-22/09 від 20.10.17. Зокрема представник відповідача в судовому засіданні вказав, що рішенням Антимонопольного комітету України за № 72 від 02.12.15 встановлено факт, що за орендовані суб"єктами господарювання земельні ділянки з однаковим цільовим призначенням на периферії міста відповідачем встановлені різні відсотки орендної плати від величини нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, зокрема: для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку: ВАТ "Укрнафта" Нафтогазовидобувне управління "Надвірнанафтогаз" - 6%, Приватне мале підприємство "Черемош"- 3%. Для обслуговування адміністративно-виробничих приміщень: ТзОВ "Надвірнянський цегельний завод" - 3%, ТзОВ "ЛК Інтерплит Надвірна" - 10%.

Однак, договори оренди землі, що укладені з ТзОВ "Надвірнянський цегельний завод" та ТзОВ "ЛК Інтерплит Надвірна" розірвані за згодою сторін , а тому предмет спору на час розгляду справи в цій частині відсутній.

Що стосується інших суб"єктів господарювання представник відповідача зазначив, що розмір , умови і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін у договорі, а томі відповідач не вправі сам змінити ціну договору та орендну ставку.

Крім того, згідно чинного законодавства розмір орендної плати для земель даного виду встановлюється від 3 до 12 відсотків від нормативної грошової оцінки кожної конкретної земельної ділянки. Застосована у вказаних договорах оренди землі відсоткова ставка не перевищує визначену законом.

Враховуючи викладені обставини представник відповідач вважає позов безпідставним та необгрунтованим , просить суд в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 24.10.17 судом з власної ініціативи залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Приватне мале підприємство "Черемош" (78400, м.Надвірна, вул. Майданська, 8) та Нафтогазовидобувне управління "Надвірнанафтогаз" ПАТ "Укрнафта", м.Надвірна (78400, м.Надвірна, вул. Грушевського, 13) договори оренди яких діють на даний час.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Нафтогазовидобувне управління "Надвірнанафтогаз" ПАТ "Укрнафта" надав суду письмові пояснення по суті заявленого позову №ЮДС/63 від 14.11.2017, в яких щодо застосованої в договорі оренди відсоткової ставки орендної плати не заперечив.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін та інших учасників судового процесу , дослідивши обставини у справі і подані докази, оцінивши їх відповідно до ст.43 ГПК України, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню із слідуючих підстав:

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" одним із основних завдань Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Згідно з ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення.

Відповідно до ч.2ст. 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції" , суб'єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.

Частиною 2 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що рішення органів Антимонопольного комітету України є обов"язковими до виконання.

Рішенням адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02 грудня 2015 року № 72 у справі № 46/1-2015 визнано дії Надвірнянської міської ради , які полягають у застосуванні різних відсотків орендної плати від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з однаковим цільовим призначенням, порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50, абзацом 8 частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, внаслідок яких окремим суб'єктам господарювання створюються дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами.

Цим же рішенням, зобов'язано міську раду у двох місячний термін припинити зазначене порушення.

Згідно статті 56 «Про захист економічної конкуренції», рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Рішення №72 із супровідним листом Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 04.12.2015 №04-07/534 міська рада отримала 10.12.2015, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №7840504064682.

Однак , у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу, рішення органу Антимонопольного комітету України добровільно відповідачем не виконано.

Частиною 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Зважаючи на те, що відповідач не оскаржував рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у порядку та в строки, встановлені законом, а також в добровільному порядку не виконав вказане рішення, суд вважає вимогу про зобов'язання відповідача припинити порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 72 від 02.12.15 обґрунтованою і такою , що підлягає задоволенню.

Заперечення відповідача не спростовують доводів позивача, а тому не можуть бути підставою для відмови у позові.

На підстав викладеного, у відповідності до ст. 124 Конституції України, ст. 48, 56, 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" , керуючись ст. 33, 43, 49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до відповідача, Надвірнянської міської ради про зобов'язання відповідача припинити порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 72 від 02.12.15.

Відповідачу, Надвірнянській міській раді ( вул.Мазепи, буд. 29,м. Надвірна,Івано-Франківська область, код 04054257) припинити порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини рішення адміністративної колегії відповідача , Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 72 від 02.12.15.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили та направити позивачу.

Стягнути з відповідача, Надвірнянської міської ради ( вул.Мазепи, буд. 29,м. Надвірна,Івано-Франківська область, код 04054257) на користь позивача, Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (вул. Незалежності , 6,м. Івано-Франківськ, код 20548378) - 1600,00грн. судового збору .

Наказ видати після набрання рішенням законної сили та направити позивачу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 17.11.17

Суддя Калашник В.О.