Рішення № 70319408, 13.11.2017, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
13.11.2017
Номер справи
904/8717/17
Номер документу
70319408
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13.11.2017 Справа № 904/8717/17

За позовом Кам'янської міської ради, м. Кам'янське, Дніпропетровська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Рекорд", м. Кам'янське, Дніпропетровська область

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Петренко Н.Е.

Секретар судового засідання Сирота М.О.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, представник за довіреністю № 01-14/7/1299вих від 15.09.2017

від відповідача: ОСОБА_2, представник за договором №338 від 10.10.2017

СУТЬ СПОРУ:

Камянська міська рада (далі - позивач) звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Рекорд" (далі - відповідач) про внесення змін до договору №11036 оренди земельної ділянки від 02.12.2009.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.10.2017 порушено провадження у справі № 904/8717/17, прийнято позовну заяву до розгляду, призначено судове засідання на 02.11.2017.

02.11.2017 до суду надійшли:

- від позивача заява про уточнення позовних вимог;

- від відповідача відзив на позовну заяву.

В судовому засіданні 02.11.2017 оголошено перерву до 13.11.2017.

09.11.2017 до суду від позивача надійшли письмові пояснення на заперечення ТОВ фірми "Рекорд".

13.11.2017 до суду від відповідача надійшов відзив на заяву позивача про уточнення позовних вимог.

13.11.2017 повноважний представник позивача у судовому засіданні заявлені позовні вимоги, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

В свою чергу, повноважний представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити позивачу в їх задоволенні у повному обсязі.

У судовому засіданні 13.11.2017 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, подані документи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач зазначає, що 02.12.2009 між Дніпродзержинською міською радою, правонаступником якої є Камянська міська рада (далі - позивач, орендодавець), і Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Рекорд" (далі відповідач, орендар) укладено договір № 11036 оренди земельної ділянки (далі - Договір), відповідно до умов пункту 1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: Єлизаветівське шосе, 17, м. Дніпродзержинськ, згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Згідно з п. 1.2 Договору підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 28.10.2009 № 792-43/V.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4350 га для розміщення пункту технічного обслуговування автомобілів, торговельного павільйону та навісів у комплексі з АЗС (п. 2.1 Договору).

Пунктом 2.2. Договору визначено цільове використання земельної ділянки за українським класифікатором: землі змішаного використання (1.13).

За умовами п. 5.1 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4350 га для розміщення пункту технічного обслуговування автомобілів, торговельного павільйону та навісів у комплексі з АЗС, в тому числі: під будівлями та спорудами - 0,0902 га; під зеленими насадженнями - 0,1130 га; під проходами, проїздами та площадками - 0,2318 га.

Відповідно до п. 2.3 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 12.10.2009 становить 248 058,34 грн.

Договір укладається строком до 28.10.2019. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк (п. 3.1 Договору).

Згідно з п. 4.1 Договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 14 883,48 грн./рік без ПДВ, що становить 1 240,29 грн./міс без ПДВ, і вноситься на рахунок місцевого бюджету, реквізити якого надаються орендарю додатково.

В пункті 4.4 Договору сторонами погоджено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадах і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів ставки земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до п. 12.7 Договору у разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди, його дострокового розірвання на вимогу зацікавленої сторони та інші спори вирішуються у судовому порядку.

02.12.2009 Дніпродзержинська міська рада та Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Рекорд" склали акт про те, що згідно з договором оренди земельної ділянки від 02.12.2009 № 11036 орендарю до 28.10.2019 для розміщення пункту технічного обслуговування автомобілів, торговельного павільйону та навісів у комплексі з АЗС передано земельну ділянку загальною площею 0,4350 га, в тому числі: 0,0902 га під будівлями та спорудами, 0,1130 га під земельними насадженнями, 0,2318 га під проходами, проїздами та площадками.

08.10.2012 сторонами підписано додаткову угоду № 4179 до Договору, відповідно до якої, керуючись рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 №475-24/VІ, сторони прийшли до взаємної згоди внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 02.12.2009 №11036 (державна реєстрація від 25.08.2010 № 041010600330), яка розташована за адресою: Єлизаветівське шосе, 17, м. Дніпродзержинськ, загальна площа 0,4350 га, для розміщення пункту технічного обслуговування автомобілів, торговельного павільйону та навісів у комплексі з АЗС, виклавши пункти 2.3, 4.1, 8.4 договору в наступній редакції:

"2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки від 11.10.2011 становить 1 957 327,74 грн.

4.1. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету з 01.07.2012 у розмірі 52 847,85 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 25.06.2012 № 475-24/VI "Про плату за землю", а з 01.01.2014 у розмірі 58 719,84 грн/рік без ПДВ.

8.4. Право оренди земельної ділянки не може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, до статутного фонду".

12.07.2013 Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області прийняла рішення №842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська", яким вирішила:

- затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 199,64 грн, та ввести її в дію з 01.01.2014 (п.1 рішення);

- землекористувачам одержати у відділі Держземагентства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати їх до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок (п. 3.1 рішення);

- організувати оприлюднення цього рішення у міських засобах масової інформації та розміщення на офіційному веб-сайті міської ради в мережі Інтернет (п. 6.2 рішення).

11.06.2014 сторонами підписано додаткову угоду № 6119 до Договору, відповідно до якої, керуючись рішенням Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 №842-38/VІ, ст. 288 Податкового кодексу України, сторони дійшли обопільної згоди внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 02.12.2009 №11036 (державна реєстрація від 25.08.2010 №041010600330), яка розташована за адресою: Єлизаветівське шосе, 17, м. Дніпродзержинськ, загальна площа 0,4350 га, для розміщення пункту технічного обслуговування автомобілів, торговельного павільйону та навісів у комплексі з АЗС, виклавши пункти 2.3, 3.2, 4.1, 4.4, 8.4 договору в наступній редакції:

"2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 07.02.2014 становить 2 214 498,00 грн.

3.2. Після закінчення строку дії договору "Орендар", який належно виконував обовязки відповідно до умов цього договору та законодавства України, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору оренди землі, у цьому разі "Орендар" зобов'язаний письмово повідомити "Орендодавця" не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору оренди землі про намір продовжити його дію. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право "Орендаря" на укладення договору оренди землі припиняється.

4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 66 434,94 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VІ Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ, ст. 288 Податкового кодексу України.

4.4. Розмір орендної плати переглядається у разі:

4.4.1. Зміни умов господарювання, передбачених договором.

4.4.2. Зміни розмірів земельного податку.

4.4.3. Підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

4.4.4. Погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини "Орендаря", що підтверджено документами.

4.4.5. Прийняття "Орендодавцем" рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства.

4.4.6. Затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

4.4.7. В інших випадках, передбачених законом.

8.4. Право оренди земельної ділянки не може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, до статутного фонду".

Доповнити договір оренди земельної ділянки пунктом 9.6.14. наступного змісту:

"9.6.14. У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати "Орендар" протягом місяця з моменту прийняття такого рішення "Орендодавцем" або вступу в дію відповідного нормативно-правового акта зобовязується звернутися до "Орендодавця" із заявою про внесення змін до п. 4.1. договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення та державної реєстрації додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі та подати цю додаткову угоду до податкових органів".

30.09.2016 Камянською міською радою Дніпропетровської області прийнято рішення № 349-10/VII "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI зі змінами", відповідно до пункту 1 якого пункт 2 рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 26.12.2014 № 1168-58/VI) викладено в наступній редакції:

"2. Річна сума орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які надані в користування, з 01.11.2016 та в подальшому до внесення змін до цього рішення, становить

а) 3 відсотка для землекористувачів, у яких сумарна площа орендованих земельних ділянок не перевищує 10 га (десять гектарів);

б) 3,5 відсотків для землекористувачів, у яких сумарна площа орендованих земельних ділянок дорівнює або перевищує 10 га (десять гектарів);

в) 12 відсотків для землекористувачів, які використовують земельні ділянки для розміщення обєктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом".

24.02.2017 Камянською міською радою Дніпропетровської області прийнято рішення № 621-14/VII "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" зі змінами, відповідно до пункту 1 якого пункт 2 рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 30.09.2016 № 349-10/VII) викладено в наступній редакції:

а) 3 відсотка для землекористувачів, які використовують земельні ділянки, сумарна площа яких не перевищує 10 га (десять гектарів);

б) 3,5 відсотків для землекористувачів, які використовують земельні ділянки, сумарна площа яких дорівнює або перевищує 10 га (десять гектарів);

в) 12 відсотків для землекористувачів, які використовують земельні ділянки для розміщення обєктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним, паливом та для землекористувачів, які використовують земельні ділянки для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності".

Рішення Камянської міської ради від 30.09.2016 № 349-10/VII "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI зі змінами" вважати таким, що втратить чинність з 01.04.2017 року (пункт 2 рішення Камянської міської ради Дніпропетровської області від 24.02.2017 № 621-14/VII).

З метою раціонального та ефективного використання земель міста, забезпечення соціально-економічного розвитку міста, наповнення місцевого бюджету від плати за землю та виконання рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №4/01-14/04-17 від 14.03.2017, відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" від 20.12.2016 №1791-VIII Камянською міською радою Дніпропетровської області прийнято рішення від 23.06.2017 № 725-17/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста".

Згідно з пунктами 3, 4 зазначеного рішення пункти 2, 3, 4 рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 24.02.2017 № 621-14/VII) слід вважати такими, що втратять чинність з 01 липня 2017 року. Пункти 5-9 рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 24.02.2017 №621-14/VII) вважати пунктами 2-6 та змінити нумерацію підпунктів відповідно.

Пунктом 5 Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста передбачено розмір орендної плати за земельні ділянки, який встановлюється у відсотку від нормативної грошової оцінки, а саме:

5.1. Ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 3%.

5.2. Ставки орендної плати за земельні ділянки, які не зазначені в пунктах 5.1, 5.3 3,5%.

5.3. Ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення обєктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності 12%.

29.09.2017 Камянською міською радою прийнято рішення № 816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", яким затверджено відповідне Положення.

Згідно з п. 2 зазначеного рішення воно набирає чинності з 01 жовтня 2017 року.

Відповідно до п. 3 вищевказаного рішення слід вважати таким, що втратив чинність пункт 1 рішення міської ради від 23.06.2017 № 725-17/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста" з 01 жовтня 2017 року.

Пунктом 5 затвердженого Положення визначено розмір орендної плати за земельні ділянки у відсотку від нормативної грошової оцінки, а саме:

5.1. Ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 3% від нормативної грошової оцінки.

5.2. Ставки орендної плати за земельні ділянки, які не зазначені в пунктах 5.1, 5.3 4% від нормативної грошової оцінки.

5.3. Ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення обєктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності 12% від нормативної грошової оцінки.

Позивач вважає, що прийняття Кам'янською міською радою Дніпропетровської області вищезазначених рішень, якими внесені зміни щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сплати орендної плати, є підставою для внесення змін до Договору.

В письмових поясненнях від 09.11.2017 позивач додатково зазначив наступне:

По-перше, договір №11036 оренди земельної ділянки від 02.12.2009 був укладений за згодою сторін Дніпродзержинської міської ради і ТОВ фірми "Рекорд", згідно з вимогами чинного законодавства, з чітко визначеними умовами зміни орендної плати. Сторонами підписані додаткові угоди №4179 від 08.10.2012, №6119 від 11.06.2014, згідно з якими змінювались нормативна грошова оцінка земельної ділянки та, відповідно, орендна плата.

По-друге, позивач вказав на те, що законодавець визначив порядок вирішення питань органами місцевого самоврядування в галузі земельних відносин шляхом прийняття рішень сесії. Дотримуючись вимог Законів України "Про оцінку земель", "Про місцеве самоврядування", Податкового кодексу України, Земельного кодексу України, Камянською міською радою 12.07.2013 прийнято рішення "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська", 29.09.2017 прийнято рішення "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", згідно якого розмежовані відсотки ставки орендної плати за земельні ділянки. Зазначені рішення були оприлюднені в засобах масової інформації, що є підставою вважати, що громадяни міста, які використовують земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності, обізнані про зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок та, відповідно, про необхідність переукласти договори оренди земельних ділянок.

По-третє, позивач також зазначив, що договір оренди земельної ділянки №11036 від 02.12.2009 є чинним, укладався на основі технічної документації, розробленої в 2009 році. З 02.12.2009 договір не був розірваний, технічна документація не змінювалась, а нормативна грошова оцінка станом на 31.03.2017 в розмірі 4 200 919,21 грн. була нарахована Відділом Держгеокадастру у м. Камянське згідно з чинною технічною документацією та визначеним в Договорі цільовим призначенням земельної ділянки.

Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні з таких підстав:

По-перше, як зазначає відповідач, враховуючи наявність між сторонами по справі договірних відносин, позивач не надав докази звернення у встановлений законом спосіб до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди земельної ділянки, тому ТОВ фірма "Рекорд" вважає безпідставними посилання позивача на те, що вимоги міської ради проігноровані, спірний договір не укладений, а рішення міської ради є публічною інформацією, а отже надсилання пропозиції орендарю є правом, а не обовязком орендодавця.

По друге, відповідач зауважує, що якісні показники земель у м. Камянське Дніпропетровської області не поліпшилися, оскільки базова вартість 1 кв.м. землі залишилася незмінною з 01 січня 2014 року на рівні 199,64 грн.

По-третє, відповідач вважає неправильним здійснений позивачем розрахунок річної орендної плати за землі, враховуючи те, що на земельній ділянці загальною площею 0,4350 га, розташованій за адресою: Дніпропетровська область, м. Камянське, Єлизаветівське шосе, 17, розміщені як обєкти торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним, паливом, так і обєкти нерухомого майна іншого призначення, які передані у строкове платне користування Приватному підприємству "Мікс" на підставі двох різних договорів оренди.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з таких підстав.

За приписами статті 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Поняття договору оренди землі визначено статтею 13 цього ж Закону, за приписами якої договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", з абзацу п'ятого статті 5 цього Закону вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до статей 15, 18 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлена обов'язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування та передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання усіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Отже, до компетенції міської ради відноситься регулювання земельних відносин і рішення ради є обов'язковими до виконання.

Відповідно до частин 1, 2 статті 632 Цивільного Кодексу України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII Податкового кодексу України. Встановлення статтею 288 названого Кодексу граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Згідно з ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Стаття 129 Конституції України встановлює, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості - є однією із основних засад судочинства.

Положеннями ст. 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ст. ст. 33 та 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Виходячи з системного аналізу норм законодавства, беручи до уваги рішення Камянської міської ради Дніпропетровської області №842-38/VI від 12.07.2013, №816-19/VII від 29.09.2017, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з таких підстав:

По-перше, відповідно до 9.6.14. Договору в редакції додаткової угоди № 6119 від 11.06.2014 у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати "Орендар" протягом місяця з моменту прийняття такого рішення "Орендодавцем" або вступу в дію відповідного нормативно-правового акта зобовязується звернутися до "Орендодавця" із заявою про внесення змін до п. 4.1. договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення та державної реєстрації додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі та подати цю додаткову угоду до податкових органів".

Отже, сторони в додатковій угоді до Договору № 6119 від 11.06.2014 передбачили зобовязання саме відповідача звернутися до орендодавця із заявою про внесення змін до договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати та здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення та державної реєстрації додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, тому суд вважає безпідставними посилання відповідача на недотримання позивачем порядку укладення додаткової угоди та необхідність надіслання останнім пропозиції відповідачу про внесення змін до Договору.

По-друге, Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004, визначено, що орендна плата за земельні ділянки комунальної власності розраховується у відсотках від нормативної грошової оцінки землі або розміру земельного податку. З огляду на викладене суд не бере до уваги твердження відповідача щодо незмінності базової вартості 1 кв.м. землі та якісних показників земель у м. Камянське Дніпропетровської області, оскільки при розрахунку орендної плати враховується саме нормативна грошова оцінка землі.

Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Дніпродзержинськ (м. Камянське), Єлизаветівське шосе, 17, загальною площею 4350 кв.м, кадастровий номер 1210400000:01:011:0345, станом на 31.03.2017 нормативна грошова оцінка становить 4 200 919,21 грн.

Отже, орендна плата складає 4 200 919,21 грн х 12% = 504 110,31 грн/рік.

З матеріалів справи вбачається, що зміни щодо нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати до Договору не внесені, тому суд дійшов висновку, що спірний договір в частині умов щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати не відповідає положенням чинного законодавства України.

По-третє, відповідач не надав до суду доказів оскарження та скасування рішень Камянської міської ради Дніпропетровської області №842-38/VI від 12.07.2013, №816-19/VII від 29.09.2017, тому згідно зі ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вони є чинними й обовязковими до виконання.

По-четверте, суд вважає необґрунтованими заперечення відповідача щодо розміщення на земельній ділянці за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, Єлизаветівське шосе, 17, об'єктів різного призначення та необхідності перерахунку у зв'язку з цим річної орендної плати, оскільки за умовами п. 5.1 Договору в оренду відповідачу передана земельна ділянка загальною площею 0,4350 га для розміщення пункту технічного обслуговування автомобілів, торговельного павільйону та навісів у комплексі з АЗС. Як підтвердив повноважний представник відповідача в судовому засіданні, зміни до Договору в частині цільового призначення земельної ділянки не вносилися.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у Договорі через його невідповідність розміру, встановленому законом, з метою усунення порушення сторонами вимог законодавства орендодавець має право вимагати від орендаря приведення Договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін.

Викладене є підставою для задоволення позовних вимог.

За приписами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Відповідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються апеляційним судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.

Пленум Вищого господарського суду України у п. 9 постанови від 17.05.2011 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України", роз'яснив, що у вирішенні питань щодо прийняття додаткових доказів суд апеляційної інстанції повинен повно і всебічно з'ясовувати причини їх неподання з урахуванням конкретних обставин справи і об'єктивно оцінити поважність цих причин. При цьому обґрунтування неможливості подання доказів суду першої інстанції згідно із зазначеною нормою ГПК покладається саме на заявника (скаржника), а апеляційний господарський суд лише перевіряє та оцінює їх поважність і не зобов'язаний самостійно з'ясовувати відповідні причини. У разі прийняття додаткових доказів у постанові апеляційної інстанції мають зазначатися підстави такого прийняття.

Аналогічна правова позиція підтримана постановою Вищого господарського суду України від 24.12.2014 по справі № 904/9428/13, недотримання якої стало підставою скасування постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. 129 Конституції України, ст.ст. 632, 651 Цивільного кодексу України, ст. ст. 1, 13, 14, 15, 18, 21 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 26, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 1, 2, 12, 93 Земельного кодексу України, ст. ст. 173, 174 Господарського кодексу України, ст.ст. 4, 32-35, 43-44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Внести зміни до пунктів 2.3, 4.1 договору №11036 оренди земельної ділянки від 02.12.2009 (зареєстрований за №041010600330 від 25.08.2010), укладеного між Дніпродзержинською міською радою Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 24604168) та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Рекорд" (код ЄДРПОУ 24425945), виклавши їх в наступній редакції:

"п. 2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 31.03.2017 становить 4 200 919,21 грн.

п. 4.1. Оренда плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 504 110,31 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 29.09.2017 №816-19/VIІ "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Рекорд" (51931, Дніпропетровська область, м. Камянське, вул. Садова, буд. 87А, код ЄДРПОУ 24425945) на користь Камянської міської ради Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Камянське, майдан ОСОБА_3, буд. 2, код ЄДРПОУ 24604168) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 17.11.2017.

Суддя ОСОБА_4