
Справа№751/7755/17
Провадження №2-а/751/401/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2017 року о 16 годині 40 хвилин в м.Чернігові суддя Новозаводського районного суду м. Чернігова Янцовська Т. М. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
Встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом і просить визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» - протиправною. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести йому перерахунок у розмірі 88 % відповідних сум грошового забезпечення та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України га членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати у 30-денний термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що він з 12.12.2003 року є пенсіонером ОВС, стоїть на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те деяких інших осіб». Зазначає, що усі пенсії призначені за цим Законом підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» було внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських. МВС на виконання п. 2 Порядку № 45 надіслало до ПФУ лист, зазначивши, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу ОВС проводиться з урахування грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988. Листом від 30.10.2017 року ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило, що пенсія виплачується позивачу згідно з чинним законодавством. Вказане рішення позивач вважає протиправним, тому звертається до суду.
Ухвалою судді від 06.11.2017 року відкрито скорочене провадження у справі і запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду письмові заперечення проти позову та докази, якими ці заперечення обґрунтовуються або заяву про визнання позову.
У запереченнях проти позову головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області просить відмовити в задоволенні позову, зазначають, що на даний час зміни до Державного бюджету України не внесені, кошти на фінансування виплати пенсій згідно Закону № 2262 не виділені, в зв’язку з цим, управління не має можливості здійснити перерахунки пенсій. Вимога позивача провести перерахунок пенсії виходячи з 88 % грошового забезпечення не відповідає нормам законодавства, що діє на час розгляду позовної заяви.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію в розмірі 7408,59 гривень згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка була призначена за вислугою років у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 30.10.2017 року позивачу повідомлено, що пенсія виплачується згідно з чинним законодавством; перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Тобто підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України № 900 від 23.12.2015 р. статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Враховуючи, що саме Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
На підставі зазначеного в пункті 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Аналогічно і в п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 p. № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ПФУ в Чернігівській області отримало довідку стосовно позивача від ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області для проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У своїх запереченнях відповідач посилається на те, що не відмовляється проводити перерахунок пенсії позивачу, оскільки дійсно здійснює призначення та перерахунок пенсії, але не відповідає за фінансування пенсій, зобов’язання по фінансуванню бере на себе держава.
Але такі твердження відповідача є необґрунтованими, при цьому суд звертає увагу на те, що згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Згідно приписів ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фону України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, перерахунок та виплата провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016 р., то суд, з урахуванням наведеної ст. 51 Закону, вважає можливим задовольнити позовні вимоги починаючи з 01.01.2016 р.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 р. з урахуванням 80% грошового забезпечення, то вказана вимога задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не надано доказів про порушення відповідачем його прав в цій частині, а тому вимога є передчасною.
Щодо вимоги про зобов’язання подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає, що дане питання регулюється ст.267 Кодексу адміністративного судочинства України та відноситься до дискреційних повноважень суду і не містить в собі імперативного обов'язку, а отже суд вільний у виборі щодо застосування заходів впливу до правопорушника. Враховуючи положення вказаної норми, підстав для зобов’язання відповідача у справі подати звіт про виконання рішення, суд не знаходить, з огляду на що, в задоволенні даної вимоги необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 3, 8-11, 40, 71, 158-163 КАС України,
Постановив:
Позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» - протиправною.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року.
В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Новозаводський районний суд м. Чернігова протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Т. М. Янцовська