Рішення № 70314355, 17.11.2017, Чортківський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
17.11.2017
Номер справи
608/1269/17
Номер документу
70314355
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"17" листопада 2017 р. Справа № 608/1269/17

Номер провадження2/608/620/2017

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Квятковської Л. Й.

з участю секретаря Маришевої Г.М.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивачки ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу цивільного судочинства за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району про визнання недійсним та скасування рішення ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району,-

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району про визнання недійсним та скасування рішення ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району. В позовній заяві позивач вказав, що рішенням 4-ї сесії 11-го скликання ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 28 грудня 2003 року №176 "Про надання дозволу на право приватизації земельних ділянок" ОСОБА_1 — передано безкоштовно у приватну власність земельну ділянку площею 0,60 га, з них: для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,56 га, для обслуговування житлового будівництва 0,04 га. Вказані земельні ділянки розташовані в с. Шманьківчики Чортківського району. Рішенням 15-ї сесії 7-го скликання ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 12 березня 2017 року №121 "Про вилучення земельних ділянок" п. 1 вилучено земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства в позивача площею 0,43 га поле №6. Вважає, що вищевказане рішення ОСОБА_4 сільської Чортківського району в частині безпідставного та незаконного вилучення земельної ділянки з його користування в позасудовому порядку порушує його права та інтереси, а тому він змушений звертатись до суду за захистом свого права.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримують, просять визнати недійсним та скасувати рішення п’ятнадцятої сесії сьомого скликання ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 12 березня 2017 року №121 "Про вилучення земельних ділянок" в частині вилучення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,43 га поле №6 в ОСОБА_1. Судові витрати покласти на відповідача.

Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району Тернопільської області ОСОБА_3 позовні вимоги не визнає, суду пояснила, що позивач ОСОБА_1 проживає в іншому населеному пункті, не користується тією земельною ділянкою, яка була виділена йому, а віддав в користування іншій особі.

Вислухавши позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Рішенням 4-ї скликання 11-ої сесії ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 28 грудня 2003 року №176 "Про надання дозволу на право приватизації земельних ділянок" ОСОБА_1 — передано безкоштовно у приватну власність земельну ділянку площею 0,60 га, з них: для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,56 га, для обслуговування житлового будівництва 0,04 га. Вказані земельні ділянки розташовані в с. Шманьківчики Чортківського району Тернопільської області.

Рішенням 15-ї сесії 7-го скликання ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 12 березня 2017 року №121 "Про вилучення земельних ділянок" п. 1 вилучено земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства в ОСОБА_1 площею 0,43 га поле №6.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 173 ЗК України визначено, що межа району, села, селища, міста, району у місті -це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій.

Відповідно до п. п. 3, 4 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», який набрав чинності з 01.01.2013 року, з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади, які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.

У державній власності залишаються: а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; які належать до земель оборони; б) земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; в) землі зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу.

Відповідно до пункту «б» частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 п. 34. ст. 26, ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (надалі - Закон) до повноважень міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, в тому числі вилучення (викуп), надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад, які розглядаються виключно на пленарних засіданнях.

Статтею 83 ЗК встановлено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Згідно ч. 1 ст. 122 цього ж кодексу, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Таким чином, з огляду на вимоги ст. ст. 12, 83, 122 Земельного кодексу України, органи місцевого самоврядування не наділені повноваженнями щодо розпорядження землями державної власності, а відтак ОСОБА_4 сільська рада приймаючи рішення про вилучення земельної ділянки з користування ОСОБА_1, яка не відноситься до земель комунальної власності, вийшла за межі кола наданих повноважень.

Крім того, спірне рішення №121 від 12 березня 2017 року, не містить жодного обґрунтування підстав припинення права користування вищевказаною земельною ділянкою та її вилучення.

Згідно статті 141 Земельного кодексу України, право користування земельною ділянкою припиняється виключно у разі добровільної відмови від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Відповідно до частини 2 статті 149 цього ж кодексу, визначено, що вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

За статтями 152, 155 Земельного кодексу, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Відповідно до пункту 8 постанови Пленуму Верховного ОСОБА_2 України від 16.04.2004 №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», вирішуючи спори про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею, суди повинні враховувати, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про це лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених статтями 140-149 Земельного кодексу України (2768-14). У випадках, визначених цими нормами, припинення права власності на землю чи права землекористування провадиться за позовом відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування в судовому порядку, недодержання якого є підставою для визнання рішення цього органу та виданих державних актів недійсними.

Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка, відповідно до вимог ч. 1 ст. 9 Конституції України, ратифікована Законом від 17.07.1997 року «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2,4,7 та 11 Конвенції» і є частиною національного законодавства України, встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов’язків... має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Стаття 1 пункт 1 Першого Протоколу до Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» гарантує право на вільне володіння своїм майном, яке звичайно називається правом на власність. Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Як вбачається з судової практики Європейського суду з прав людини, останній чітко зазначає, що друге речення першого пункту дозволяє позбавлення майна лише «на умовах, передбачених законом» (рішення у справі «Україна-Тюмень» проти України» (Ukraine-Tyumen v. Ukraine), N 22603/02, п. 49 від 22 листопада 2007 року). Пунктом 21 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Федоренко проти України» від 30 червня 2006 року визначено, що відповідно до прецедентного права органів, що діють на підставі Конвенції, право власності може бути «існуючим майном» або коштами. Виходячи зі змісту пунктів 32-35 рішення Європейського суду з прав людини «Стретч проти Сполученого Королівства» від 24 червня 2003 року, майном у значенні статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вважається законне та обґрунтоване очікування набути майно або майнове право за договором, укладеним з органом публічної влади. За висновком ОСОБА_2 в зазначеній справі «наявність порушень з боку органу публічної влади при укладенні договору щодо майна не може бути підставою для позбавлення цього майна іншої особи, яка жодних порушень не вчинила. Оскільки ставиться питання про позбавлення особи права на його майно лише з тих підстав, що порушення були вчинені з боку публічного органу, а не громадянина, в такому випадку має місце «непропорційне» втручання у право особи на мирне володіння своїм майном, що є порушенням статті 1 Першого протоколу Конвенції».

Згідно із частиною 1 статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За статтею 158 Земельного кодексу України, виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.

З огляду на зазначене, рішення відповідача вказаним вимогам чинного земельного законодавства не відповідає, оскільки порядок вилучення земельної ділянки не передбачений статтею 141 ЗК України. Вказана стаття визначає «Підстави припинення права користування земельною ділянкою». Порядок вилучення земельних ділянок визначений іншою статтею цього ж кодексу, а саме статтею 149 Земельного кодексу України. До того ж, за вимогами вказаної статті передбачено вилучення земельних ділянок виключно на підставі добровільної згоди землекористувача.

На вилучення в ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,43 га поле №6 на території ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району Тернопільської області не було згоди землекористувача, чим порушені права позивача, у рішенні п’ятнадцятої сесії сьомого скликання ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 12 березня 2017 року №121 "Про вилучення земельних ділянок" не зазначено підстави для вилучення, воно прийняте з порушенням зазначених вимог законодавства, тому повинне бути визнане недійсним та скасоване.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 19, 55 Конституції України, ст. ст. 12, 83, 116,118,141,149,152,158 Земельного кодексу України, ч. 1 п. 34. ст. 26, ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.3,15,16,60, 118, 213 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати недійсним та скасувати рішення п’ятнадцятої сесії сьомого скликання ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 12 березня 2017 року №121 "Про вилучення земельних ділянок" в частині вилучення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,43 га поле №6 в ОСОБА_1.

Стягнути з ОСОБА_4 сільської ради Чортківського району Тернопільської області в користь ОСОБА_5 понесені ним судові витрати в сумі 640 гривень.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги апеляційному суду Тернопільської області через Чортківський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Л. Й. Квятковська