Постанова № 70313450, 13.11.2017, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
13.11.2017
Номер справи
711/9230/17
Номер документу
70313450
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №711/9230/17

Номер провадження 2-а/711/319/17

13 листопада 2017 року

Придніпровський районний суд міста Черкаси у складі судді Дунаєва С.О.

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016р. відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016р. з урахуванням відомостей про зміну складових грошового утримання для перерахунку пенсії, викладених в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.06.2017р. №8849 про розмір грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад – 2700грн, оклад за звання – 2200грн, надбавка за вислугу років 50% - 2450грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405грн, надбавки за особливо важливі завдання 56%, премії 15%, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення, суми доплати попереднього основного розміру пенсії.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач протиправно не здійснює перерахунку розміру пенсії позивача виходячи із сум грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських та з яких позивачеві призначено пенсію.

Відповідач надав суду заперечення, в яких зазначив, що перерахунок пенсії позивача не здійснений у зв’язку з тим, що видатковою частиною бюджету ПФУ на 2017 рік не передбачено додаткових коштів для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України через прирівняння їх посадам поліцейських, а тому перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Тож відповідач вважає позовні вимоги щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії передчасними та просить відмовити у позові в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами письмові докази суд дійшов наступних висновків.

За матеріалами справи судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 26.03.2005р..

06.06.2017р. УМВС України в Черкаській області відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015р. №988 та наказу МВС від 06.04.2016р. №260 сформувало довідку №8849 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.01.2016р., відповідно до якої остання займана позивачем посада в органах внутрішніх справ прирівняна до посади старшого слідчого в особливо важливих справах ГУНП з розміром грошового забезпечення для перерахунку пенсії (посадовий оклад, оклад за званням, надбавка за вислугу років, премія) в сумі 7931,81грн.

Зазначена довідка надійшла до ГУ ПФУ в Черкаській області 09.06.2017р., але перерахунок розміру пенсії позивача до теперішнього часу не був здійснений.

Не погоджуючись з позицією відповідача позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.

Тож між сторонами існує спір, щодо порядку здійснення перерахунку розміру пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, який регулюється положеннями Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ) та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною четвертою (до 29.12.2015р. - частиною третьою) статті 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З 07.11.2015р. набрав чинності Закону України від 02.07.2015р. №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі – Закон №580-VIII). Статтею 102 цього Закону передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

23.12.2015р. було прийнято Закон України №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким внесено зміни до Закону №2262-ХІІ та Закону №580-VIII. Даний закон набрав чинності 29.12.2015р..

Внаслідок таких змін ст.63 Закону №2262-ХІІ доповнено частиною третьою такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно з а.2 п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII (із змінами внесеними Законом №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі – Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015р..

Таким чином, у зв’язку із затвердженням нових розмірів грошового забезпечення поліцейських, які набрали чинності з 02.12.2015р., то особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які одержують пенсію на умовах Закону №2262-ХІІ, набули право на перерахунок розміру пенсії з 01.01.2016р..

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (далі – Порядок №45).

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. № 3-1 (далі Порядок №3-1), положення якого за своїм змістом узгоджуються з Порядком №45, доповнюючи один одного.

Аналіз змісту зазначених нормативно-правових актів свідчить, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ здійснюється відповідно до ч.3, 4 ст.63 цього Закону відповідним управлінням ПФУ протягом десяти днів після отримання від управління МВС України відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ та Порядку №45 Міністерство внутрішніх справ України видало наказ від 17.02.2017р. №138, яким затверджений Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських. Даний наказ МВС набрав чинності 24.03.2017р..

Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Черкаській області 09.06.2017р. отримало від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, а отже зобов’язано було протягом десяти днів здійснити перерахунок пенсії, але не здійснило цього через відсутність виділених коштів з Державного бюджету.

Таким чином, відповідач фактично не заперечує проти наявності у позивача права на перерахунок та виплату перерахованої пенсії, однак вказує на відсутність належного фінансового забезпечення, як підставу, яка виправдовує його бездіяльність.

Проте, варто звернути увагу, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів - пенсії, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. Таким чином, посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на підставу невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплаті пенсії суд не приймає до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії».

Посилання відповідача на правову позицію, викладену в постанову Верховного Суду України від 24.03.2015р. по справі №21-66а15 є помилковим, оскільки предметом судового розгляду в межах такої справи були питання оцінки поважності причин невиконання управлінням Пенсійного фонду України судового рішення в частині виплати грошових коштів, а не здійснення перерахунку розміру пенсії та її виплати у випадках дії прямої законодавчої норми імперативного характеру.

Таким чином, враховуючи викладені обставини ГУ ПФУ в Черкаській області допустилося протиправної бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу, а тому вимоги позивача про покладання на відповідача зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії є правомірними.

Натомість суд звертає увагу, що перерахунок пенсії не передбачає зміни умов її призначення, а тому внаслідок перерахунку для обчислення нового розміру пенсії використовуються лише ті складові грошового забезпечення, які передбачені ст.63 Закону №2262-ХІІ. Отже відповідач при здійсненні перерахунку має брати до уваги вихідні дані, які наявні в матеріалах особової пенсійної справи, тобто відомості, які були використані при призначенні пенсії, та дані про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що зазначені у довідці управління МВС в Черкаській області. Беручи до уваги, що за змістом позову позивач не оскаржує механізму обчислення призначеного йому розміру пенсії, який в подальшому буде використовуватись і при перерахунку пенсії, то підстави для покладання на відповідача обов’язку здійснити перерахунок пенсії з визначенням всіх конкретних складових елементів пенсії відсутні.

Стосовно періоду здійснення перерахунку, то суд зауважує, що за змістом положень ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Беручи до уваги, що позивач набув право на перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення з 01.01.2016р. і затримка із здійснення перерахунку виникла не з вини позивача, а внаслідок дій ГУ ПФУ в Черкаській області та УМВС України в Черкаські області, то позовні вимоги в частині визначення початкової дати перерахунку пенсії з 01.01.2016р. є правомірними і підлягають задоволенню.

За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Стосовно доводів позивача про встановлення судового контролю шляхом зобов’язання відповідача подати у встановлений строк звіт про виконання рішення суду, то суд зауважує, що з огляду на особливості ознак спірних правовідносин та порядок виконання рішення суду за наслідками вирішення такого спору, то встановлення такого виду судового контролю не є необхідним та виправданим і не впливатиме на якість судової форми захисту прав та законних інтересів позивача.

Стосовно судових витрат суд зауважує наступне. Позивач звернувся до суду з позовом, в якому фактично заявлено одну вимогу немайнового характеру, а отже мав сплатити 640грн судового збору. Натомість позивачем сплачено 1280грн /а.с.1/. Беручи до уваги, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, то на підставі ч.1, 3 ст.94 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Черкаській області позивачеві має бути відшкодовано 640грн. Інша частина сплаченого позивачем судового збору в сумі 640грн на підставі ч.2 ст.87 КАС України, п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» підлягає поверненню за рахунок коштів Державного бюджету України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 після отримання довідки №8849 від 06.06.2017р. про розмір грошового забезпечення, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.06.2017р. №8849 за період часу з 01 січня 2016р..

Стягнути з Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань 640 (шістсот сорок) гривень в якості відшкодування судових витрат.

Повернути на користь ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1, за рахунок коштів Державного бюджету України суму судового збору в розмірі 640 (шістсот) гривень, сплаченого за квитанцією №0.0.874701931.1 від 20 жовтня 2017р. у ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд міста Черкаси. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: ОСОБА_2