
Справа № 592/11556/17
Провадження № 2-а/592/609/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі: головуючої – судді Фоменко І.М., за участю секретаря Щербань Г.Г., представників позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, який підтримав у судовому засіданні його представник, та мотивує тим, що з 01.04.2005 року ОСОБА_3, як особа начальницького складу органів внутрішніх справи отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і виплачує Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області. Втім, відповідач не провів перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». 03.10.2017 року ОСОБА_3 звертався з письмовою заявою про перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (копія заяви додається). Однак, по даний час письмової відповіді на звернення не надійшло, тому позивач просить зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, просив відмовити в задоволенні позову, пояснив суду, що вимоги ОСОБА_3 про перерахунок пенсії є передчасними, оскільки довідка про грошове забезпечення ОСОБА_3 для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області до головного управління у травні 2017 року. Оскільки відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим від служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, то перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до постанови КМ України від 11.11.2015 року №988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, окрім того, вимога позивача здійснити перерахунок пенсії суперечить вимогам ст. 99 КАС України та виходить за межі процесуальних строків.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 31.03.2005 року наказом Управління МВС України в Сумській області №37 о/с від 31.03.2005 року ОСОБА_3 було звільнено з посади заступника начальника відділення дільничних інспекторів міліції Роменського міськрайвідділу (а.с.7).
З 01.04.2005 року ОСОБА_3, як особа начальницького складу органів внутрішніх справ, отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і сплачує Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
03.10.2017 року ОСОБА_3 звернувся з письмовою заявою про перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с.11).
Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.10.2017 року №775/К-11 перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим від служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до вимог п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 2 та п. 3 вищезазначеного Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських у більшому розмірі ніж визначалося працівникам поліції раніше.
Положеннями ст. ст. 8, 19, 46, 55 Конституції визначено, що органи державної влади створені і діють насамперед для забезпечення права громадянина. Функції держави повинні бути спрямовані на забезпечення соціальних прав громадян. Тому взаємодія державних органів між собою також повинна бути спрямована на реалізацію прав громадян. Взаємодія державних органів між собою чи її відсутність, будь-які її недоліки не повинна перешкоджати реалізації прав громадянина.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00) від 08.11.2005 року, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
За таких обставин, суд вважає необхідним зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3, та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» починаючи з 01січня 2016 року.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 1, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. ст. 8,9, 158-161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов’язання вчинити дії задовольнити.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3, та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» починаючи з 01 січня 2016 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми.
Постанова набирає законної сили, якщо протягом 10 після її оголошення не буде подана апеляційна скарга.
Суддя І.М. Фоменко