Постанова № 70309325, 02.11.2017, Великобурлуцький районний суд Харківської області

Дата ухвалення
02.11.2017
Номер справи
616/207/17
Номер документу
70309325
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 616/207/17

Провадження № 2-а/616/7/17

П О С Т А Н О В А

Іменем України

„02" листопада 2017 року Великобурлуцький районний суд

Харківської області

в складі головуючого - судді РИКОВА М.І.

за участю секретаря ШЕГДА В.М.

позивача ОСОБА_1

представників відповідача ПОСОХОВОЇ Т.В.

ОРЄШКІНОЇ Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Великий Бурлук справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Великобурлуцькому районі Харківської області(реорганізоване шляхом приєднання до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області) щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державним службовцям та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію державного службовця з 01 грудня 2015 року.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 зазначила, що 07 березня 2017 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», з 01 травня 2016 року згідно постанови КМУ від 06 квітня 2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», з 01 січня 2017 року згідно постанови КМУ від 18 січня 2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» із збереженням проценту нарахування пенсії у розмірі 87 % середньої заробітної плати.

Позивач надала до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області довідки про заробітну плату на посаді начальника управління соціального захисту населення Великобурлуцької районної державної адміністрації станом на 01 грудня 2015 року від 31 січня 2017 року №03-34/201, станом на 01 травня 2016 року від 31 січня 2017 року №03-34-200, станом на 01.01.2017 року від 31 січня 2017 року №03-34/199. Листом від 09 березня 2017 року №7/Ж-02/07 відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Постановою КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 внесені зміни до постанови КМУ від 31 травня 2000 року та виключено п.4, відповідно до якого у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям проводиться перерахунок пенсії. З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня №889-УІІІ, яким не пе5редбачено проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно із Законом України «Про державну службу» №3723-Х-ІІ від 16 грудня 1993 року. Позивач вважає рішення відповідача протиправним та таким, що порушує її права, а тому звернулася до суду з даним позовом.

В судовому засіданні позивач підтримала заявлені позовні вимоги та наполягала на їх задоволенні, посилаючись на обставини викладені в позові.

Представники відповідачів Орєшкіна Л.В. та Посохова Т.В. в судовому засіданні заперечували проти задоволення позову в повному обсязі та стверджували, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Великобурлуцькому районі Харківської області з 07 грудня 2002 року і отримує пенсію державного службовця. 07.03.2017 р. ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Великобурлуцькому районі Харківської області з заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІ1, постанови КМУ від 09.12.2015 р. №1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.12.2015 року, постанови КМУ від 06.04.2016 р. №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» з 01.05.2016 року, постанови КМУ від 18.01.2017р. № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» з 01.01.2017 року.

Листом про розгляд звернення № 7/х-02/07 від 09.03.2017 управлінням Пенсійного фонду України в Великобурлуцькому районі Харківської області ОСОБА_1 було відмовлено в даному перерахунку пенсії оскільки чинним законодавством не передбачено перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723- XII, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. ОСОБА_1 пенсія призначена з 07.12.2002 року у розмірі 87 % від заробітної плати.

Позивач звернулася до управління із заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ 07.03.2017 року, тобто, заява про перерахунок пенсії подана після того, як втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ та ст.37-1 цього Закону, яка передбачала право на перерахунок пенсії, втратив чинність порядок здійснення такого перерахунку, скасована форма довідки про заробітну плату, що подавалась для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-УІІІ, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723- XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року, по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

При цьому, приписи Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містять такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Враховуючи вищевикладене, представники Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області вважають, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Вислухавши пояснення позивача, представників відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до наступних висновків.

Відповідно до ст.8 КАС України при вирішенні справ суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист та закріплено у ст.46 Конституції України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, 1947 року народження, перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» та закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 07 грудня 2002 року, отримує пенсію державного службовця (а.с.07).

07 березня 2017 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Великобурлуцькому районі Харківської області (реорганізоване шляхом приєднання до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області) із заявою щодо перерахунку пенсії як державному службовцю з нового посадового окладу, призначеної згідно із Законом України «Про державну службу», на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсії виходячи з розрахунку 87 % від середньої заробітної плати (а.с.11).

Листом про розгляд звернення № 7/х-02/07 від 09 березням 2017 року управлінням Пенсійного фонду України в Великобурлуцькому районі Харківської області ОСОБА_1 було відмовлено в даному перерахунку пенсії оскільки чинним законодавством не передбачено перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-XII, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям (а.с.12).

Згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

До 01 травня 2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 р.

З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 р.

Так, у зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 р. положення Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 р. втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р., яка набрала чинності з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач звернулася до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області 07 березня 2017 року із заявою про перерахунок пенсії, на підставі довідок про заробітну плату на посаді начальника управління соціального захисту населення Великобурлуцької районної адміністрації Харківської області станом на 01 грудня 2015 року - від 31 січня 2017 року № 03-34/201, станом на 01 травня 2016 року - від 31 січня 2017 року № 03-34/200, станом на 01 січня 2017 року №03-34/199 виданих 31 січня 2017 року управлінням соціального захисту населення Великобурлуцької районної адміністрації Харківської області (а.с.08-10).

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Конституційний Суд України зазначив, що, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

В рішенні від 25.01.2012 № 3-рп/2012 Конституційний Суд України дійшов висновку, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.

Також, в цьому Рішенні вказано, що …суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

З системного аналізу наведених рішень слідує, що при їх прийнятті Конституційний Суд України виходив із додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування у межах фінансових можливостей держави права кожного на достатній життєвий рівень.

При цьому, як зазначив Конституційний Суд України, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист (пункт 2.1 рішення від 26.12.2011 N 20-рп/2011).

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року. Згідно п.4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (у редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Отже, поточна редакція постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. не містить норми щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати.

Таким чином, з 01.05.2016 р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 р., по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Враховуючи приписи ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р., з 01.05.2016 р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Таким чином, оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015 р. , а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для визнання протиправними дій (бездіяльності) управління Пенсійного фонду та проведення перерахунку призначеної пенсії, суд не вбачає.

При цьому, слід зазначити, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ і Постанови № 865 у редакціях, чинних на момент призначення їй пенсії, з огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 6-11, 71, 94, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, районний суд,-

п о с т а н о в и в:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Великобурлуцький районний суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст виготовлено та підписано 03 листопада 2017 року.

Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду

Харківської області: М.І.РИКОВ