Постанова № 70295347, 16.11.2017, Хорошівський районний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
16.11.2017
Номер справи
276/576/17
Номер документу
70295347
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 276/576/17

Провадження по справі№ 2-а/276/93/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2017 року смт. Хорошів

Володарсько – Волинський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого-судді Мельника М.Л.

при секретарі Свиридок А.В.

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_3

до

Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області

про

врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та дохід за липень 2012 року, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у складі заробітної плати при призначені пенсії державного службовця,

В С Т А Н О В И В :

21.06.2017 року позивач звернулась до суду з даним позовом в обґрунтування якого зазначає, що 18.07.2012 року їй була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 80% від суми заробітної плати.

01 червня 2017 року позивач звернулась до відповідача з заявою про здійснення їй перерахунку та виплати пенсії державного службовця в розмірі 80% від заробітної плати, з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати та при перерахунку та виплаті врахувати липень 2012 року як відпрацьований, в якому виплачена компенсація за невикористану відпустку та матеріальна допомога на оздоровлення за період з 01.01.2012 року по 30.06.2012 року згідно довідки Хорошівської селищної ради №451 від 24.05.2017 року. Однак відповідач відмовив їй у задоволенні заяви.

Позивач просить суд визнати неправомірними та протиправними дії відповідача щодо відмови їй в перерахунку та виплаті пенсії; зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії державного службовця в розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань та індексації заробітної плати, які виплачувались за період з 01.08.2010 року по 01.08.2012 року та при перерахунку та виплаті врахувати липень 2012 року як відпрацьований, в якому виплачена компенсація за невикористану відпустку та матеріальна допомога на оздоровлення згідно довідки Хорошівської селищної ради №451 від 24.05.2017 року; судові витрати покласти на відповідача.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та пояснила, що відповідач безпідставно не врахував інші виплати, які входять до складу заробітної плати позивача при призначенні пенсії, позивач з заявою до відповідача при призначенні пенсії про врахування заробітної плати за липень місяць 2012 року, як відпрацьований не зверталась.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що позивач при зверненні до відповідача надала довідку про складові заробітної плати, на підставі якої була нарахована заробітна плата. Вимога про врахування заробітної плати за відпрацьований неповний робочий місяць є безпідставною.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України “Про державну службу” заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років

- 2 -

на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України “Про державну службу ” державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ч.7 ст. 33 вищевказаного Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 66 ЗУ “ Про пенсійне забезпечення ” до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат,доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу(прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляється страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст.41 ЗУ “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в заробітну плату (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії враховується: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані(обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу було призначено пенсію з 18.07.2012 року за нормами ЗУ “Про службу в органах місцевого самоврядування” у розмірі 80% від суми заробітної платити.

01.06.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою у якій просила провести перерахунок пенсії і для обчислення розміру пенсії включити виплати матеріальних допомог та інших сум з яких проводилось відрахування в пенсійний фонд та врахувати липень місяць 2012 року як відпрацьований для призначення пенсії. Відповідач вказані вимоги позивача не виконав, перерахунок пенсії не здійснив, про що повідомив позивачу своїм листом №1016/02 від 16.06.2017 року.

При дослідженні довідки про складові заробітної плати позивача за період роботи з 01 серпня 2010 року до 30 липня 2012 року, яка була надана при зверненні позивачем відповідачу слідує, що позивач крім основної заробітної плати отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати із яких нараховувався та утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і ці суми не були включенні в розрахунок для нарахування пенсії позивачу.

Відповідно до рішень Верховного Суду України № 21-125а13 від 14.05. 2013 року та № 21-430а11 від 04.03.2014 року, які прийняті за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

За змістом вказаних рішень Верховного Суду України слідує, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом(судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов’язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

- 3 -

У відповідності до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 теж визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Крім того, відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду. В матеріалах пенсійної справи ОСОБА_3 наявна довідка у якій відсутні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріально допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати і вказану довідку вона надала відповідачу при зверненні з заявою лише 01.06.2017 року.

Відтак, право на перерахунок пенсії позивача підлягає захисту з моменту її звернення до пенсійного органу із відповідною заявою та доданими документами - з 01.06.2017 року.

Вирішуючи питання про зобов’язання відповідача при перерахунку та виплати пенсії врахувати липень місяць 2012 року як відпрацьований, суд виходить з того, що при зверненні за призначенням пенсії позивач не зверталася із заявою до відповідача врахувати заробітну плату за липень місяць 2012 року, а також те, що у відповідності до постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" у розрахунок взято останні повні 24 календарні місяці роботи позивача, а тому у цій частині позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст.94 КАС України підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь позивача судові витрати в сумі 640 гривень.

Керуючись ст. ст. 158-163, 244-2 КАС України, ст. 33, 37 Закону України “ Про державну службу ”, ст. 66 Закону України “ Про пенсійне забезпечення ”, ст. 41 Закону України “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ”, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Визнати неправомірними та протиправними дії Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку та виплаті пенсії.

Зобов’язати Хорошівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця в розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань та індексації заробітної плати, які виплачувались за період з 01.07.2010 року по 30.06.2012 року, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.06.2017 року.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_3 судові витрати в сумі 640 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Володарсько- Волинський районний суд.

Головуючий: М.Л. Мельник