
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2017 року Справа № 414/1789/17
Провадження № 2-а/414/49/2017
Кремінський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Костроба Ю.Ю.,
за участю секретаря судового засідання Міщенко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кремінна Луганської області адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до Кремінського районного суду Луганської області з позовом до Рубіжанського об'єднаного УПФУ Луганської області про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначено, що позивачі до 2014року перебували на обліку в Управління Пенсійного фонду України міста Стаханов Луганської області.
30 жовтня 2014року вони перемістилися з тимчасово окупованої території в м. Сєвєродонецьк Луганської області, де були взяті на облік як внутрішньо переміщені особи та були взяті на облік до Сєвєродонецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Лугнської області.
30 листопада 2016року позивачі придбали будинок м.Кремінна Луганської області за адресою вул.Коцюбинського,12 м.Кремінна Луганської області, де зареєструвались.
При цьому позивачі 01 березня 2017 року знялися з обліку як внутрішньо переміщені особи в Управлінні праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради.
01.02.2017 року позивачі стали на облік до Кремінського відділу Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області та почали отримувати пенсію. Однак з 08.2017р. та по теперішній час пенсія позивачам не виплачується.
З відповіді Рубіжанського об'єднаного УПФУ Луганської області від 30.08.2017 № 101/142/3-14 на їх заяви позивачам стало відомо, що виплату пенсії їм було призупинено на підставі того, що вони не зареєстровані як внутрішньо переміщені особи і поновлена вона може бути тільки при наявності паперової пенсійної справи або отримання довідки внутрішньо переміщеної особи.
Позивачі вважають, що виплату пенсії їм було призупинено незаконно. Відповідач, не виплачуючи їм пенсію, вчиняє незаконну бездіяльність, порушуючи їх законні права на отримання пенсії, гарантовані Конституціїю України та іншими законами України.
У зв'язку з чим позивачі прохають суд: визнати незаконною бездіяльність Рубіжанського об'єднаного УПФУ Луганської області щодо невиплати пенсії позивачам з серпня 2017року та зобов'язати Рубіжанське об'єднане УПФУ Луганської області поновити виплату пенсії позивачам з серпня 2017року.
Позивачі в судове засідання не з'явилися, надали заяви, в яких просили розглянути справу за їх відсутності, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Представник відповідача - Рубіжанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності та вказав, що проти задоволення позову заперечує у повному обсязі.
Суд, всебічно та об'єктивного дослідивши матерали справи, дійшов висновку про необхідність задоволення позову у повному обсязі з наступних підстав:
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.15-17) є пенсіонерами та перебувають на обліку в Кремінському відділенні Рубіжанського об'єднаного УПФУ Луганської області.
Згідно довідок (а.с.18-20) позивачі отримували пенсію в Рубіжанському об'єднаному УПФУ Луганської області.
Згідно копії договору купівлі-продажу (а.с.32) 30 листопада 2016року позивачі придбали будинок який розташований за адресою пров.Коцюбинського,12 м.Кремінна Лугнської області де і зареєстровані.
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (а.с.21-22) позивач ОСОБА_2 та ОСОБА_1 01.03.2017року знялися з обліку внутрішньо переміщених осіб за власним бажанням.
Як вбачається з листів-відповідей Рубіжанського об'єднаного УПФУ Луганської області № 101/142/3-14, від 30.08.2017 , № 99/140/3-14 від 30.08.2017року, № 100/141/3-14 від 30.08.2017року (а.с. 23-31) виплату пенсії позивачам призупинено з серпня 2017 року Рубіжанським об'єднаним УПФУ Луганської області, на підставі того, що позивачі не зареєстровані як внутрішньо переміщені особи, у випадках коли місце проживання осіб є підконтрольна українській владі територія та в територіальному управлінні Пенсійного фонду є паперові пенсійні справи, пенсія таким особаим виплачується на загальних підставах.
Згідно зі ст. 49 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму,встановленого законом.
Статтею 8 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положенням ч. 1 ст.9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Статтею 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Згідно з ч. 1 ст.47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч. 1 ст. 49 цього Закону.
Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1ст.49 вказаного Закону, а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Отже, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як необхідність обов’язкової реєстрації як внутрішньо переміщені особи та наявність паперової пенсійної справи.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускаться звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних,релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
За приписами ст..8 КАС України суд при вирішення справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Як зазначає Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у своєму рішенні у справі «Пічкур проти України» право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення).
У п. 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала ст..14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечено без дискримінації за будь-якою ознакою: статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження або за іншою ознакою, - у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи практику Європейського Суду з прав людини, суд приходить до висновку, що припинення відповідачем з серпня 2017 року виплати позивачам раніше призначеної пенсії є безпідставним.
При цьому п. 1 ч. 1 ст.256 КАС України передбачено, що постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць виконуються негайно.
Відповідно до ч. 1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
В той же час, позивачі ухвалою суду звільнені від сплати судового збору.
Згідно з п. 18 ч. 1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» Пенсійний фонд та його територіальні органи також звільняються від сплати судового збору в усіх судових інстанціях. Таким чином, судові витрати по сплаті судового збору у зазначеній адміністративній справі підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 94, 99, 100, 128, 159-163КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати незаконною бездіяльність Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, код ЄДРПОУ: 41245565 у відношенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щодо невиплати пенсії з серпня 2017 року.
Визнати незаконною бездіяльність Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, код ЄДРПОУ: 41245565 у відношенні ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, щодо невиплати пенсії з серпня 2017 року.
Визнати незаконною бездіяльність Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, код ЄДРПОУ: 41245565 у відношенні ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, щодо невиплати пенсії з серпня 2017 року.
Зобовьязати Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 з серпня 2017року.
Зобовьязати Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити виплату пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 з серпня 2017року.
Зобовьязати Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити виплату пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 з серпня 2017 року.
Постанова підлягає негайному виконанню в межах виплати суми пенсії за один місяць.
Судові витрати по сплаті судового збору компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Кремінський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ю.Ю.Костроба