Постанова № 70289504, 16.11.2017, Голованівський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
16.11.2017
Номер справи
386/1035/17
Номер документу
70289504
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 386/1035/17

Провадження № 2-а/386/48/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2017 року смт. Голованівськ

Суддя Голованівського районного суду Кіровоградської області Шкамерда К. С.

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов?язання провести перерахунок і виплату пенсії , -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов?язання провести перерахунок і виплату пенсії, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він працював у органах внутрішніх справ і був звільнений 10.09.2002 року у запас за вислугою років, після чого йому призначено пенсію відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію у розмірі 2683 грн. 44 коп. Позивач зазначає, що 12.09.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року у зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VІІІ від 23.12.2015 року, однак відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність бюджетних коштів. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх обов'язків.

В позовній заяві позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VІІІ від 23.12.2015 року;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VІІІ від 23.12.2015 року; стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань сплачений позивачем судовий збір в розмірі 640 грн.

Представник відповідача 13.11.2017 року подав до суду заперечення, в якому просив відмовити в задоволенні позову, оскільки на час виникнення спірних відносин відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зазначив, що позивач дійсно перебуває на обліку відповідача як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року. 29.03.2017 року у відповідності до цього Закону та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій) до відповідача надійшов лист Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року №9493/02-23 з інформацією про отримання повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України, в якому зазначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988, з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві. На виконання п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідачем 03.04.2017 року на адресу голови ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області направлено список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, після чого на адресу відповідача 04.05.2017 року надійшла довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на ОСОБА_1.

Представник відповідача зазначає в запереченні, що Пенсійним фондом України відповідача було поінформовано, що проведення перерахунку пенсії здійснюється після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, однак станом на 06.11.2017 року бюджетні кошти для проведення перерахунку пенсії до відповідача не надходили, тоді як така виплата може здійснюватись лише за рахунок коштів Державного бюджету України. Зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" щодо виділення додаткових коштів для проведення перерахунку пенсії не вносились, а за нормами Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. А тому, відповідачем вчинено всі необхідні дії для здійснення перерахунку пенсії позивачу. Крім того, представник відповідача зазначає, що відповідач звільнений від сплати судового збору у відповідності до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", відповідачу не виділяються бюджетні асигнування для сплати судових витрат, тому вимоги про стягнення судових витрат також безпідставні. Також представник відповідача вважав за необхідне розгляд даної справи розглядати у відкритому судовому засіданні.

Розглянувши клопотання представника відповідача про розгляд даної справи у відкритому судовому засіданні, суд не знаходить підстав для його задоволення та враховуючи вимоги ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає достатніми повідомленими позивачем обставин та обставин викладених представником відповідача у запереченні, і можливості ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до статті 183-2 КАС України судом здійснено судовий розгляд адміністративної справи в скороченому провадженні за наявними в справі письмовими доказами.

Відповідно до ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

За таких обставин дана справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Кіровоградській області та отримує пенсію, призначену за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

29.12.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VІІІ від 23.12.2015 року.

12 вересня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, на що отримав відповідь №6946/03-10 від 20.09.2017 року, якою фактично було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії оскільки відсутні додаткові бюджетні кошти (а.с. 18).

Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Кіровоградській області позивачу видана довідка №7436 від 29.04.2017 року про грошове забезпечення для нарахування (перерахунок) пенсії, підписана головою ліквідаційної комісії Управління, в якій визначено розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою позивача – старший оперуповноважений групи ДСБЕЗ кримінальної міліції Голованівського РВ УМВС України в Кіровоградській області, яку він займав на день звільнення зі служби (а.с. 14).

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) положеннями ч. 3 ст. 63 встановлювалось, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналіз даної норми вказує на визнання державою обов'язку перерахунку пенсій у випадку, збільшення заробітної плати працівників, котрі виконують таку ж саму роботу.

Починаючи з 07.11.2015 року (день набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію») не стало такої (діючої) категорії осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як працівники органів внутрішніх справ (міліція) (залишились лише колишні працівники органів внутрішніх справ).

Однак, владні функції, які виконували працівники міліції, не зникли, а передані до компетенції поліції.

Так, завдання міліції, які визначені приписами статті 2 Закону України "Про міліцію", повністю співпадають з завданнями, котрі покладено на поліцію відповідно до положень статті 2 Закону України "Про Національну поліцію".

Отже, починаючи з 07.11.2015 року поліцейські розпочали виконувати завдання, які до цього часу відносились до сфери діяльності працівників органів внутрішніх справ, а тому є всі підстави вважати, що з набранням чинності Постанови КМУ №988 виникли і підстави для здійснення перерахунку пенсій працівникам органів внутрішніх справ (міліції).

Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", який набрав чинності з 29.12.2015 року, ст. 63 доповнено частиною 3. Відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

В зв'язку з внесенням змін до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 17.02.2017 року Міністром внутрішніх справ України було видано наказ №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 року №348/30216, в Переліку затверджених посад наявна і посада позивача з якої він пішов на пенсію.

Отже, аналіз вищенаведених норм дає підстави стверджувати, що перерахунок пенсії позивача повинен проводитись з урахуванням діючого грошового забезпечення поліцейських та наступних змін до нього.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Порядок проведення перерахунку пенсій).

Пунктами 2 - 3 Порядку проведення перерахунку пенсій встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з копією листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 року, останнє повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Листом від 28.03.2017 року №9493/02-23, Пенсійний фонд України повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві, в тому числі відповідача, про підстави для проведення перерахунку пенсій.

В свою чергу відповідач листом від 03.04.2017 року №1898/03-21, направив голові ліквідаційної комісії Управління МВС України в Кіровоградській області списки осіб пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій.

Видана позивачу ліквідаційною комісією Управління МВС України в Кіровоградській області довідка №7436 від 29.04.2017 року про грошове забезпечення для нарахування (перерахунок) пенсії, яка підписана головою ліквідаційної комісії Управління є безпосереднім підтвердженням права позивача на перерахунок пенсії.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими.

Доводи представника відповідача щодо відсутності у відповідача коштів, тобто асигнувань для здійснення перерахунку та виплати пенсій позивачу не є підставою для відмови в задоволенні позову.

При прийнятті рішення суд ураховує судову практику Європейського Суду з прав людини, викладену в п. 26 рішення від 08.11.2005 року у справі «Кечко проти України», згідно якого органи державної влади не можуть посилатися

на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Також посилання відповідача на допущення позивачем пропуску строку звернення до суду з цим позовом є необгрунтованим з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 ст. 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи, своїм листом від 20.09.2017 р. відповідач відмовим ОСОБА_1 у перерахунку пенсії. Позивач звернувся до суду 23.10.17 р., що підтверджується відбитком штампу суду на першій сторінці позовної заяви. Також позивач в позовній заяві зазначив, що про порушення своїх прав дізнався із відповіді ГУ ПФУ в Кіровоградській області, саме 20.09.17 р.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про подання позивачем позову в межах процесуальних строків, визначених ч. 2 ст. 99 КАС України

Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", відповідач звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України в разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, а тому з Державного бюджету України на користь позивача мають бути стягнуті понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 грн. (а.с. 1).

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 41, 71, 128, 158-163, 183-2 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VІІІ від 23.12.2015 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких закону України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року».

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 640 (шістсот сорок) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції (Голованівський районний суд Кіровоградської області). Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Шкамерда К. С.