Постанова № 70288923, 14.11.2017, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
14.11.2017
Номер справи
344/8553/17
Номер документу
70288923
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/8553/17

Провадження № 2-а/344/959/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2017 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді - Антоняка Т.М.,

секретарів — ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3

позивача - ОСОБА_4,

представників відповідача — ОСОБА_5, ОСОБА_6,

представника відповідача — ОСОБА_7

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ОСОБА_8 Служби безпеки України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ОСОБА_8 Служби безпеки України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він з 21 липня 1994 року звільнений в запас після проходження військової служби на посаді начальника відділу ОСОБА_8 Служби Безпеки України в Івано-Франківській області та має вислугу 21 (календарних 20 років) у розмірі 53% грошового забезпечення. З метою встановлення правильності нарахування пенсії, він звернувся із заявою в УСБ України в Івано-Франківській області та 10.03.2017 року отримав відповідь, з якої дізнався, що при призначенні йому пенсії не було враховано одноразові види грошового забезпечення, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову винагороду, індексацію, заохочення та одноразову допомогу при звільненні. Також, на його звернення до Головного ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ним отримано відповідь про те, що зазначені види грошового забезпечення носять одноразовий, а не постійний характер, тому не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення, що включаються при обчисленні пенсії. Вважає порушеним своє право на належний рівень пенсійного забезпечення, що і стало підставою звернення його до суду з вказаним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 09 листопада 2017 року адміністративний позов ОСОБА_4 до Головного ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ОСОБА_8 Служби безпеки України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, в частині позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії за період з березня 2014 року по 06 січня 2017 року, – залишено без розгляду.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив задовольнити позов.

Представник відповідача - Головного ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити, вказуючи, що законних підстав для проведення перерахунку ОСОБА_4 пенсії не було, так як такі види грошового забезпечення, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова винагорода, індексація, заохочення та одноразова допомога при звільненні немає.

Представник відповідача ОСОБА_8 Служби безпеки України в Івано-Франківській області в судовому засіданні заперечив проти позову, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, вказуючи на відсутність правових підстав для включення зазначених позивачем розміру виплат для нарахування пенсії.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 з 21 липня 1994 року звільнений в запас після проходження військової служби на посаді начальника відділу ОСОБА_8 Служби Безпеки України в Івано-Франківській області, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закону).

З листа УСБУ в Івано-Франківській області № 60/П-97/7/21-2549 від 10.03.2017 року вбачається, що при призначенні позивачу пенсії не було враховано одноразові види грошового забезпечення, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову винагороду, індексацію, заохочення та одноразову допомогу при звільненні. (а.с. 10-11).

Відповідно до листа Головного ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 22.05.2017 року № 360/П-15 зазначено, що зазначені види грошового забезпечення носять одноразовий, а не постійний характер, тому не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення, що включаються при обчисленні пенсії (а.с. 8-9).

Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній станом на час призначення пенсії Позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугою строків служби, грошова компенсація замість продовольчого пайка, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умовислужби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом МіністрівУкраїни.

До складу грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ст. 9 входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер , премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат, (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом , у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі закон - №2011-XII).

Відповідно до частини другої статті 12 вказаного Закону військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону №2011-XII установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієїстаттівизначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя статті 9 Закону №2011-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 (далі постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Пунктом 1 вказаної постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищенняпосадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразовихдодатковихвидів грошового забезпечення.

Законом №2011-XII гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 101 цього Закону).

Також, згідно абзац другого підпункту 1, підпункту 2 та 3 пункту 5 Постанови №1294 керівникамдержавнихорганів, в тому числіМіністерствавнутрішніх справ, надано право у межах асигнувань, щовиділяються на їхутримання, установлювати надбавку за виконання особливо важливихзавданьпід час проходженняслужбивійськовослужбовцям (крімвійськовослужбовцівстроковоївійськовоїслужби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотківпосадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, як і передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримкунаціональнихінтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальнудопомогу для вирішеннясоціально-побутовихпитань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їхособистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення – це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Частиною 3 статті 9 Закону № 2011-XII визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація, з яких відповідно до чинного законодавства сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Такі висновки відповідають правовим позиціям, викладеним у постановах Верховного ОСОБА_1 України від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15 від 10.03.2015 року та Вищого адміністративного суду України у справах від 16.06.2015 року №К/800/16045, від 01.08.2015 року №К/800/24483/15, які у відповідності до загальних положень, а також статті 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України.

Отже, премії, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та індексація відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а тому повинні бути враховані при обчисленні розміру пенсії Позивача.

Стосовно позовної вимоги про включення при перерахунку до розміру пенсії Позивача розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що з вказаної грошової допомоги було утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім цього, згідно Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170, з одноразової допомоги військовослужбовцям при звільненні з військової служби не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Щодо позовної вимоги провключення при перерахунку до розміру пенсії Позивача грошових винагород, Суд звертає увагу на те, що Позивачем надано доказів на підтвердження того, які саме грошові винагороди (заохочення) (окрім відповідних премій тощо) отримувалися ним, а також чи було сплачено з них єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В частині вимог про зобов’язання відповідачів включити до розрахунку розміру пенсії Позивача пенсійної надбавки та надбавки за службу, Суд не вбачає підстав для цього, оскільки, як встановлено Судом, при розрахунку розміру пенсії Позивача вказані виплати було включено до розміру його пенсії, і з приводу даних виплат у сторін відсутній спір, тобто в даній частині права Позивача не порушено.

За таких обставин, проаналізувавши матеріали справи, вимоги чинного законодавства України, Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають задоволенню частково шляхом: визнання неправомірною відмови ОСОБА_8 Головного Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та ОСОБА_8 Служби Безпеки в Івано-Франківській області у зарахуванні до сум, з яких ОСОБА_4 обраховано розмір пенсії, виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язання ОСОБА_8 Служби Безпеки України в Івано-Франківській області підготувати та подати до Головного ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_4 за останні 24 місяці проходження військової служби з урахуванням, окрім іншого, таких видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язання Головного ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області після отримання довідки з ОСОБА_8 Служби Безпеки України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 06 січня 2017 року в розмірі 53% від грошового забезпечення з урахуванням, окрім іншого, таких його видів: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування без обмеження будь-яким кінцевим терміном. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відтак, проаналізувавши матеріали справи, вимоги чинного законодавства України, Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області, –

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Головного ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та ОСОБА_8 Служби Безпеки в Івано-Франківській області у зарахуванні до сум, з яких ОСОБА_4 обраховано розмір пенсії, виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати ОСОБА_8 Служби Безпеки України в Івано-Франківській області підготувати та подати до Головного ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_4 за останні 24 місяці проходження військової служби з урахуванням, окрім іншого, таких видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Головне ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області після отримання довідки з ОСОБА_8 Служби Безпеки України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 06 січня 2017 року в розмірі 53% від грошового забезпечення з урахуванням, окрім іншого, таких його видів: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування без обмеження будь-яким кінцевим терміном.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Головного ОСОБА_8 Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_4 160,00 грн. судового збору.

Стягнути з ОСОБА_8 Служби Безпеки України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_4 160,00 грн. судового збору.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Антоняк Т.М.

Повний текст постанови складено 14 листопада 2017 року.