
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" листопада 2017 р. Справа № 909/742/17
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого судді М.І. Хабіб
суддів О.В. Зварич
ОСОБА_1,
за участю секретаря судового засідання Карнидал Л.Ю.
та представників сторін:
позивача ОСОБА_2Д.( договір від 31.07.2017),
відповідача- Свідрика Т.В.( довіреність від 13.03.2017 № 01-37-10),
розглянувши апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області, вих. №10-06-02306 від 09.10.2017 (вх.№01-05/4961/17 від 23.10.2017)
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 27.09.2017
у справі №909/742/17
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Бурштинський», м. Бурштин Галицького району Івано-Франківської області
до відповідача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області, м. Івано-Франківськ
про визнання незаконним та скасування п.1 наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області №377 від 25.07.2017 та зобовязання Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області затвердити альтернативний план приватизації єдиного майнового комплексу державного підприємства Рибне господарство «Галицький»
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2017 року ТОВ «Рибгосп Бурштинський» звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області (далі - РВ ФДМ України по Івано-Франківській області) про визнання незаконним та скасування п.1 наказу РВ ФДМ України по Івано-Франківській області №377 від 25.07.2017 та зобовязання РВ ФДМ України по Івано-Франківській області затвердити альтернативний план приватизації єдиного майнового комплексу державного підприємства Рибне господарство «Галицький».
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач є орендарем єдиного майнового комплексу державного підприємства Рибне господарство «Галицький» (далі ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький»), який включений до переліку обєктів, що підлягають приватизації. Наказом РВ ФДМ Івано-Франківській області України №377 від 25.07.2017 затверджено план приватизації ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький», підготовлений комісією з приватизації даного обєкта, згідно з яким у державній власності залишається контрольний пакет акцій (50%+1акція). Позивач вказує, що збори трудового колективу ТОВ «Рибгосп Бурштинський» відхилили план приватизації, підготовлений комісією з приватизації, та погодили альтернативний план приватизації, який передбачає 98% акцій у статутному капіталі залишити за трудовим колективом, а 2% акцій - за орендарями майнового комплексу.
Позивач зазначає, що ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький» відноситься до внутрішніх водойм, тому його приватизація має здійснюватися відповідно до ст. 12 ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі», згідно з якою приватизація майна рибних господарств, які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у ставках, басейнах, лиманах та інших внутрішніх водоймах, здійснюється шляхом перетворення їх у колективні господарства або акціонерні товариства, на умовах, передбачених ст.ст. 5,6,7 цього Закону. Вважає, що дія статті 25 цього Закону не поширюється на приватизацію ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький» , оскільки такий не належить до рибокомбінатів, рибоводно-меліоративних станцій, нерестово-виросних рибницьких господарства океанічних водойм та не підпадає під перелік обєктів, визначених цією статтею, приватизація яких здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України. Посилається також на ст. 5 вказаного Закону та зазначає, що приватизація майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється шляхом перетворення їх у колективні господарства або акціонерні товариства за рішенням загальних зборів. Відтак вважає протиправним застосування відповідачем ст.25 «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» до вказаного обєкта приватизації.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 27.09.2017 у справі №909/742/17 (суддя Неверовська Л.М.) позов задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано п.1 наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області №377 від 25.07.2017 «Про затвердження плану приватизації єдиного майнового комплексу ДП Рибне господарство «Галицький», переданого в оренду». Зобовязано РВ ФДМ України по Івано-Франківській області розглянути альтернативний план приватизації єдиного майнового комплексу ДП Рибне господарство «Галицький» у відповідності до вимог ЗУ «Про приватизацію державного майна». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Присуджено до стягнення з відповідача на користь позивача 1 600,00грн судового збору.
Рішення суду мотивоване ст. 19 Конституції України, ст. 21 ЦК України, ст. 20 ГК України, ст.ст. 5, 12, 25 ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі», ст. 14 ЗУ «Про приватизацію державного майна».
При задоволенні позову в частині визнання недійсним та скасування п.1 наказу №377 від 25.07.2017, суд першої інстанції виходив з того, що статтями 12 та 25 ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» передбачено окремі процедури для приватизації майна рибних господарств, які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у внутрішніх водоймах (ст.12) та для обєктів океанічного рибопромислового флоту, рибних підприємств з переробки океанічної (морської) сировини, рибних господарств (рибокомбінатів, рибоводно-меліоративних станцій, нерестово-виросних господарств) та холодильників місткістю понад 2 тис тон для одночасного зберігання рибопродукції (ст. 25). Оскільки цілісний майновий комплекс колишнього ДП Рибгосп «Галицький» відноситься до рибних господарств, які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у внутрішніх водоймах, суд погодився з доводами позивача, що його приватизація повинна здійснюватись відповідно до ст. 12 ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі». Відповідач затвердив план приватизації, який не відповідає вимогам цього Закону, оскільки передбачає спосіб приватизації згідно із ст.25 ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі», яка не може застосовуватися до рибних господарств, які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у внутрішніх водоймах.
Щодо позовної вимоги про зобовязання відповідача затвердити альтернативний план приватизації ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький», суд послався на положення ст. 14 ЗУ «Про приватизацію державного майна» та вказав, що він не вправі зобовязати РВ ФДМ України по Івано-Франківській області затвердити альтернативний план приватизації, при цьому визнав доцільним зобовязати відповідача розглянути альтернативний план приватизації у відповідності до вимог ЗУ «Про приватизацію державного майна».
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає рішення таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові.
Скаржник вказує, що суд неналежно проаналізував норми ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» та дійшов помилкового висновку про необхідність застосування лише статті 12 цього Закону без урахування вимог статті 25 Закону.
Зазначає, що стаття 12, яка має назву «Приватизація майна рибних господарств», розділу IV Закону містить визначення рибних господарств (рибокомбінати, рибоводно-меліоративні станції та нерестово-виросні господарства), які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у ставках, басейнах, лиманах та інших внутрішніх водоймах, та визначає умови приватизації їх майна.
Стаття 14 «Приватизація майна переробних підприємств та об'єктів океанічного рибопромислового флоту» розділу IV Закону визначає умови приватизації переробних підприємств та об'єктів океанічного рибопромислового флоту - рибокомбінатів і рибозаводів по переробці океанічної (морської) сировини та об'єктів океанічного рибопромислового флоту.
Стаття 25 Закону встановлює умови приватизації майна як обєктів океанічного рибопромислового флоту, рибних підприємств з переробки океанічної (морської)сировини, визначених статтею 14 цього Закону, так і визначених статтею 12 рибних господарств (рибокомбінатів, рибоводно-меліоративних станцій та нерестово-виросних господарств), яка здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України шляхом перетворення їх в акціонерні товариства. При цьому у статутному капіталі товариства першочергово визначається пакет акцій, що тимчасово залишається у державній власності, а решта акцій розміщується з наданням пільг, передбачених ст.ст. 3, 6,7,8 цього Закону.
Скаржник вказує, що такі ж норми містить Положення про порядок приватизації майна підприємств і організацій рибної галузі, затверджене наказом ФДМ України, Міністерства рибного господарства України №1218/174 від 11.10.1996, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 31.10.1996 за №636/1661. Статтею 25 Закону та пунктами 2.2,2.3 цього Положення визначено критерій вибору способу приватизації рибних господарств (перетворення у колективне сільськогосподарське підприємство або у акціонерне товариство), а саме: якщо вартість майна рибного господарства є недостатньою для формування статутного капіталу акціонерного товариства, приватизація майна таких товариств здійснюється шляхом їх перетворення у колективні сільськогосподарські підприємства і положення ст. 25 Закону про перетворення в акціонерне товариство та залишення в державній власності пакета акцій до них не застосовуються, а у всіх інших випадках приватизація майна рибного господарства незалежно від вартості здійснюється шляхом його перетворення у акціонерне товариство, в статутному капіталі якого першочергово визначається пакет акцій, що тимчасово залишаються у державній власності, а решта розміщується з наданням відповідних пільг.
Зазначає, що при підготовці плану приватизації комісією було враховано вимоги ст. 25 «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» та вимоги ЗУ «Про державну програму приватизації», і визначено розмір пакета акцій,що тимчасово залишається у державній власності - 8 764 039 акцій номінальною вартістю 2 191 097,75грн, що становить 50% від статутного капіталу АТ + 1 акція. Працівникам підприємства безоплатно передається пакет акцій в розмірі 8 484 839 акцій номінальною вартістю 2 121 097,25грн, що становить 48% статутного капіталу АТ.
Скаржник також вказує, що оскаржуваним рішенням безпідставно зобовязано РВ ФДМ України по Івано-Франківській області розглянути альтеративний план приватизації, запропонований трудовим колективом, оскільки такий план ним уже розглядався.
Крім того, зазначає, що трудовий колектив позивача оскаржував план приватизації до Фонду державного майна України в порядку п.5 ст. 14 ЗУ «Про приватизацію державного майна» , проте у розгляді скарги було відмовлено.
Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу та доповнення до заперечень, в яких вказує на правомірність висновків суду першої інстанції, викладених у рішенні, просить залишити оскаржуване рішення без змін, апеляційну скаргу без задоволення .
Апеляційна скарга прийнята до провадження ухвалою від 26.10.2017, розгляд справи призначено на 07.11.2017.
У судовому засіданні 07.11.2017 оголошено перерву до 14.11.2017.
У судовому засіданні 14.11.2017 представник скаржника підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, просив скасувати рішення, прийняти нове про відмову в позові. Представник позивача заперечив проти доводів скаржника, просив залишити без змін рішення, апеляційну скаргу без задоволення.
Розглянувши апеляційну скаргу, матеріали справи, Львівський апеляційний господарський суд встановив наступне.
25.02.2014 РВ ФДМ України по Івано-Франківській області (орендодавець) та ТОВ «Рибгосп Бурштинський» (орендар) уклали нотаріально посвідчений договір оренди № 09/14 цілісного майнового комплексу Рибне господарство «Галицький», за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування цілісний майновий комплекс Державного підприємства Рибне господарство «Галицький», розташований за адресою: Івано-Франківська область, Галицький район, м. Бурштин, вул.Л.Українки,12, вартість якого становить 2 968169,00грн, у т.ч: основні засоби та інші необоротні активи 2 953 040,00грн, капітальні інвестиції (незавершене будівництво) -15 129,00грн. За умовами договору орендар виступає правонаступником усіх прав та обовязків Державного підприємства Рибне господарство «Галицький», цілісний майновий комплекс якого передається в оренду( п.1.4); орендоване майно ЦМК враховується на балансі окремо від іншого майна орендаря, із зазначенням, що це майно є орендованим( п.1.5); майно передається в оренду з метою ведення рибного господарства( п.1.6); договір укладено строком на 10 років до 24.02.2024 ( п.10.1). (а.с. 50-52).
Майно передане орендареві по акту №1 приймання-передачі державного майна від 25.02.2014 ( а.с. 53).
Наказом Державного агентства рибного господарства України №77 від 27.02.2014 припинено діяльність ДП Рибне господарство «Галицький» шляхом його реорганізації через приєднання до ТОВ «Рибгосп Бурштинський» як орендаря цілісного майнового комплексу ДП Рибне господарство «Галицький»(п.1). ТОВ «Рибгосп Бурштинський» визнано правонаступником майнових прав та обовязків ДП Рибне господарство «Галицький» ( п.5) (а.с. 38).
Згідно з наказом РВ ФДМ України по Івано-Франківській області від 30.11.2016 №403 «Про прийняття рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного підприємства Рибне господарство "Галицький"» , виданим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2015 №271 "Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015-2017 роках", наказу Фонду державного майна України від 05.10.2016 №1382 "Про затвердження Переліків об'єктів груп В, Г, які підлягають підготовці до продажу в 2016 році", наказано приватизувати ЄМК ДП Рибне господарство "Галицький"» способом продажу акцій акціонерного товариства, що створюється регіональним відділенням та орендарем - ТОВ "Рибгосп Бурштинський". ЄМК класифікований як обєкт приватизації групи «В» ( а.с. 37).
Як вбачається з матеріалів справи, наказом РВ ФДМ України від 28.12.2016 №445 була створена комісія з приватизації ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький», яка розглянула план приватизації ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький» на засіданні 10.07.2017 за участю представника трудового колективу ТОВ "Рибгосп Бурштинський" та вирішила підписати план приватизації і після погодження з трудовим колективом підприємства подати на затвердження до РВ ФДМ України по Івано-Франківській області.У протоколі №3 засідання комісії від 10.07.2017 вказано, що представник трудового колективу висловив незгоду із запропонованим проектом плану приватизації (а.с. 36).
Рішенням загальних зборів працівників ТОВ «Рибгосп Бурштинський» від 12.07.2017, яке оформлене протоколом №2 від 12.07.2017, відхилено план приватизації, запропонований комісією з приватизації, та погоджено альтернативний план приватизації (а.с. 29-31).
Наказом РВ ФДМ України по Івано-Франківській області від 25.07.2017 № 377 «Про затвердження плану приватизації єдиного майнового комплексу державного підприємства Рибне господарство "Галицький", переданого в оренду», затверджено план приватизації, підготовлений комісією з приватизації даного обєкта, як такий, що відповідає вимогам ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі»( п.1), та припинено діяльність комісії з приватизації цього обєкта( п.2)( а.с. 27).
З вказаного наказу вбачається, що РВ ФДМ України було розглянуто два проекти плану приватизації: розроблений комісією з приватизації (протокол засідання комісії №3 від 10.10.2017) та альтернативний план приватизації, поданий трудовим колективом орендаря (протокол №2 загальних зборів трудового колективу від 12.07.2017).
Листом №08-03-01792 від 25.07.2017 "Щодо альтернативного плану приватизації" РВ ФДМ України України по Івано-Франківській області повідомило позивача, що не може затвердити альтернативний план, як такий, що суперечить ст.25 Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі"( а.с.28).
Згідно планом приватизації ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький», розробленим комісією з приватизації та затвердженим РВ ФДМ України по Івано-Франківській області (а.с. 13-19), відповідно до ст. 17 ЗУ "Про приватизацію державного майна" приватизація ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький» здійснюється способом продажу належних державі акцій АТ, що створюється регіональним відділенням та орендарем - ТОВ "Рибгосп Бурштинський".
ОСОБА_3 ІІІ, V, VІ плану приватизації викладені в такій редакції:
- ОСОБА_3Оцінка вартості обєкта приватизації.
Вартість ЄМК обєкта приватизації( майна, що підлягає внесенню до статутного капіталу АТ, що створюється регіональним відділенням та орендарем) становить 4 382,019 тис. грн, у т.ч.:
вартість частки орендаря 69,912 тис.грн;
вартість державної частки у статутному капіталі АТ 4 312,107 тис.грн.
- РозділV. Характеристика статутного капіталу.
Статутний капітал створюваного АТ -4 382,019 тис. грн, у т.ч.: частка дерджави- 4 312,107 тис.грн( 98,4% статутного капіталу); частка орендаря-69,912 тис.грн( 1,6 % статутного капіталу); номінальна вартість акції- 0,25грн; кількість акцій 17 528 076шт; вид акцій прості іменні.
- РозділVІ. План розміщення акцій.
Пакет акцій, що тимчасово залишається у державній власності терміном на 1 рік, кількість 8 764 039шт, вартість 2 191, 00975тис. грн, частка в статутному капіталі 50%+1акція;
Власність організації орендарів (частка недержавного засновника): кількість 279 648 шт, вартість 69, 912 тис. грн, часта у СК 2%;
Безоплатна передача акцій працівникам та прирівняним до них особам упродовж одного місяця з моменту підписання договору про безоплатну передачу: кількість -8 484 389шт, вартість 2 121,09725тис. грн, часта у СК 48%.
Як вбачається з п.1 розділу VІІ «Інші положення щодо особливостей приватизації конкретного обєкта» плану приватизації, при його розробленні комісія керувалася положеннями ст. 17 ЗУ "Про приватизацію державного майна", ЗУ "Про державну програму приватизації", ст. ст.6, 12,25 ЗУ "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі", наказом Мінагрополітики України від 21.07.2016 № 242 та визначила розмір пакета акцій, що тимчасово залишається у державній власності - 8 764 039штук акцій номінальною вартістю 2 191 009,75 тис. грн, що складає 50 % від статутного капіталу АТ плюс 1 акція, а також визначила розмір пакета акцій, що безоплатно передається працівникам підприємства та прирівняним до них особам -8 484 389 акцій номінальною вартістю 2 121 097,25 грн, що складає 48 % від статутного капіталу АТ.
Згідно з альтернативним планом приватизації, запропонованим трудовим колективом, (а. с.20- 26) розділ VІ. План розміщення акцій, викладений в такій редакції:
Пакет акцій, що тимчасово залишається у державній власності терміном на 1 рік, кількість 0шт, вартість 0, частка у статутному капіталі 0;
Власність організації орендарів (частка недержавного засновника): кількість 279 648 шт, вартість 69, 912 тис. грн, частка у СК 2%;
Безоплатна передача акцій працівникам та прирівняним до них особам упродовж одного місяця з моменту підписання договору про безоплатну передачу: кількість -17 248 428, вартість 4 312,107 тис. грн, частка у СК 98%.
З пункту 1 розділу VІІ альтернативного плану приватизації вбачається, що при його розробленні позивач виходив з того, що дія ст. 25 Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" не поширюється на майновий комплекс колишнього ДП Рибгосп "Галицький", оскільки такий не передбачений у переліку ст. 25 даного Закону і не відноситься до рибокомбінатів, рибоводно-меліоративних станцій, нерестово-виросних рибницьких господарств. У зв'язку з чим альтернативним планом не передбачено пакета акцій, що тимчасово залишається у державній власності, та визначено розмір частки, яка безоплатно передається працівникам підприємства та прирівняним до них особам -98 % від статутного капіталу АТ( 17 248 428 штук акцій номінальною вартістю 4312,107тис. грн).
Дослідивши всі обставини справи, доводи апелянта, заслухавши пояснення представників сторін, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.
За приписами ч.1, ч.4 ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна» від 4 березня 1992 року N 2163-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин( далі - Закон N 2163-XII), приватизація зданих в оренду єдиних майнових комплексів державних підприємств, організацій та їх структурних підрозділів, крім невеликих державних підприємств, здійснюється шляхом продажу належних державі акцій акціонерних товариств, заснованих державними органами приватизації та орендарями.
Згідно з ч.6 ст. 5 Закону N 2163-XII Кабінет Міністрів України затверджує перелік об'єктів державної власності, рішення про приватизацію яких приймаються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приватизація майна в агропромисловому комплексі здійснюється відповідно до законодавства України з питань приватизації з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» від 10 липня 1996 року N 290/96-ВР, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі Закон N 290/96-ВР), статтею 1 якого встановлено, що згідно з цим Законом здійснюється приватизація майна підприємств та організацій, для яких основними видами діяльності є виробництво сільськогосподарської продукції, продукції рибного та лісового господарства, їх переробка і реалізація, виконання робіт та надання послуг сільськогосподарським товаровиробникам. визначає особливості правового регулювання приватизації державного майна в агропромисловому комплексі.
ОСОБА_3 IV(статті 12,13,14) Закону N 290/96-ВР врегульовані питання приватизації майна підприємств та організацій рибної галузі.
Так, статтею 12 врегульовані питання приватизації майна рибних господарств та встановлено, що приватизація майна рибних господарств (рибокомбінатів, рибоводно-меліоративних станцій, нерестово-виросних рибницьких господарств), які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у ставках, басейнах, лиманах та інших внутрішніх водоймах, здійснюється шляхом перетворення їх у колективні господарства або у акціонерні товариства на умовах, передбачених статтями 5, 6 і 7 цього Закону. При цьому повинні забезпечуватися технологічна єдність виробництва та цілісність майнових комплексів.
Статтею 13 врегульовані питання приватизації майна підприємств та організацій, що обслуговують рибні господарства та встановлено, що приватизація майна комбікормових заводів, що виготовляють спеціальні рибні корми, підприємств, де виготовляється обладнання для рибництва та знаряддя лову, пересувних механізованих колон, які спеціалізуються на будівництві та ремонті рибогосподарських об'єктів, здійснюється на умовах, передбачених статтями 2, 3 і 4 цього Закону.
Статтею 14 врегульовані питання приватизації майна переробних підприємств та об'єктів океанічного рибопромислового флоту та встановлено, що приватизація майна рибокомбінатів і рибозаводів по переробці океанічної (морської) сировини та об'єктів океанічного рибопромислового флоту здійснюється шляхом перетворення їх у акціонерні товариства у порядку, встановленому законодавством України.
Поряд з тим, статтею 25 Закону N 290/96-ВР визначені особливості приватизації підприємств та організацій агропромислового комплексу, що здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Частиною першою статті 25 Закону N 290/96-ВР визначений перелік підприємств та організацій агропромислового комплексу, приватизація яких здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України, до якого входять, зокрема, об'єкти океанічного рибопромислового флоту, рибні підприємства з переробки океанічної (морської) сировини та рибні господарства (рибокомбінати, рибоводно-меліоративні станції, нерестово-виросні господарства), а також холодильники місткістю понад дві тисячі тонн для одночасного зберігання рибопродукції.
Згідно з частиною другою статті 25 Закону N 290/96-ВР приватизація зазначених підприємств та організацій агропромислового комплексу здійснюється шляхом перетворення їх в акціонерні товариства, крім тих, вартості майна яких недостатньо для формування статутного капіталу акціонерного товариства. При цьому у статутному капіталі товариств першочергово визначається пакет акцій, що тимчасово залишається у власності держави, а решта акцій розміщується з наданням пільг, передбачених статтями 3, 6, 7 і 8 цього Закону.
За приписами ЗУ «Про Державну програму приватизації» від 13 січня 2012 року N 4335- VI закріпленню у державній власності може підлягати виключно контрольний пакет акцій.
Статтею 6 Закону N 290/96-ВР врегульовано безоплатну передачу частки державного майна (акцій), частиною першою якої встановленої, що працівникам підприємства (організації), яке приватизується, та прирівняним до них відповідно до частини першої статті 3 цього Закону особам безоплатно надається частка державного майна (акції), розмір якої визначається як добуток вартості майна, що припадає на одного працівника недержавного сільськогосподарського підприємства області (Автономної Республіки Крим), на кількість працівників підприємства, що приватизується, та прирівняних до них осіб. Вартість майна, що припадає на одного працівника недержавного сільськогосподарського підприємства області (Автономної Республіки Крим), визначається один раз на рік на початку року на підставі статистичної звітності за попередній рік.
Відповідно до Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» розроблене Положення про порядок приватизації майна підприємств і організацій рибного господарства, затверджене наказом Фонду державного майна України, Міністерства рибного господарства України від 11 жовтня 1996 р. N 1218/174 (у редакції наказу Фонду державного майна України, Міністерства аграрної політики та продовольства України від 6 липня 2012 р. N 3080/398), зареєстроване в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 1996 р. за N 636/1661 ( далі Положення).
Згідно з п. 1.2 Положення до рибних господарств належать рибокомбінати, рибоводно-меліоративні станції, нерестово-виросні рибницькі господарства, які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у ставках, басейнах, лиманах та інших внутрішніх водоймах (далі - рибні господарства).
Пунктом 1.5 Положення встановлено, що приватизація об'єктів океанічного рибопромислового флоту, рибних підприємств з переробки океанічної (морської) сировини та рибних господарств (рибокомбінатів, рибоводно-меліоративних станцій, нерестово-виросних рибницьких господарств), а також холодильників місткістю понад дві тисячі тонн для одночасного зберігання рибопродукції; холодильників, об'єктів складського господарства, призначених для постійного розміщення державних резервів, здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України шляхом перетворення їх у акціонерні товариства, крім тих, вартості майна яких недостатньо для формування статутного капіталу акціонерного товариства. При цьому у статутному капіталі товариств першочергово визначається пакет акцій, що тимчасово залишається у власності держави, а решта акцій розміщується з наданням пільг, передбачених статтями 3, 6, 7 і 8 Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі".
Матеріалами справи підтверджено, що за договором від 25.02.2014 РВ ФДМ України по Івано-Франківській області передало в оренду ТОВ «Рибгосп Бурштинський» єдиний майновий комплекс Державного підприємства «Рибне господарство «Галицький». Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2015 р. N 271 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2016 р. N 588) єдиний майновий комплекс державного підприємства "Рибне господарство "Галицький" включено до Переліку об'єктів державної власності групи «В», що підлягають приватизації у 2015 - 2017 роках, на виконання якої РВ ФДМ України по Івано-Франківській області видано наказ від 30.11.2016 №403 про приватизацію ЄМК ДП Рибне господарство "Галицький"» способом продажу акцій акціонерного товариства, що створюється регіональним відділенням та орендарем - ТОВ "Рибгосп Бурштинський"( позивачем).
Комісія з приватизації розробила план приватизації ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький», в якому на підставі ст. 25 ЗУ"Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" та ЗУ "Про державну програму приватизації" визначила пакет акцій у статутному капіталі АТ, що тимчасово залишається у власності держави терміном на 1 рік, у розмірі50%+1акція( кількість 8 764 039шт, вартість 2 191, 00975тис. грн), та визначила пакет акцій у розмірі 48% статутного капіталу (кількість -8 484 389шт, вартість 2 121,09725тис. грн), що безоплатно передається працівникам та прирівняним до них особам. Решта статутного капіталу у розмірі 2% (кількість 279 648 шт, вартість 69, 912 тис. грн) - це власність організації орендарів (частка недержавного засновника).
Трудовий колектив позивача не погодився із планом приватизації, запропонованим комісією, рішенням зборів від 12.07.2017 затвердив свій альтернативний план приватизації, який не передбачає пакета акцій у статутному капіталі АТ, що тимчасово залишається у власності держави. Натомість передбачає безоплатну передачу 98% (кількість -17 248 428, вартість 4 312,107 тис. грн) акцій у статутному капіталі працівникам та прирівняним до них особам. Як вбачається з альтернативного плану приватизації, позивач виходив з того, що положення ст. 25 ЗУ"Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" не поширюються на приватизацію ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький».
За приписами ч. 3 ст. 14 ЗУ «Про приватизацію державного майна» якщо трудовий колектив підприємства, майно якого приватизується, або інші покупці не погоджуються з проектом плану приватизації, розробленим комісією, вони можуть підготувати альтернативний варіант плану.
Згідно з ч. 4 названої статті проект плану приватизації та альтернативний проект плану трудового колективу чи інших покупців (у разі наявності) подаються на розгляд відповідного державного органу приватизації, який протягом 10 днів зобов'язаний його (їх) розглянути і в разі відповідності одного з них вимогам цього Закону затвердити і довести до відома органів, що делегували своїх представників для включення до складу комісії з приватизації.
У разі якщо відповідний державний орган приватизації не затвердив зазначений проект плану, комісія з приватизації зобов'язана протягом п'яти робочих днів доопрацювати його та подати на повторний розгляд.
РВ ФДМ України по Івано-Франківській області розглянуло два проекти плану приватизації: розроблений комісією з приватизації (протокол засідання комісії №3 від 10.10.2017) та альтернативний план приватизації, поданий трудовим колективом орендаря (протокол №2 загальних зборів трудового колективу від 12.07.2017), та відхилило альтернативний план приватизації як такий, що суперечить ст.25 Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі". Наказом від 25.07.2017 № 377 ( п.1) затверджено план приватизації, підготовлений комісією з приватизації, оскільки такий відповідає вимогам ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі».
При задоволенні позову в частині визнання незаконним та скасування п.1 наказу від 25.07.2017 № 377 суд першої інстанції погодився з доводами позивача, що затверджений відповідачем план приватизації не відповідає вимогам ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі», оскільки передбачає спосіб приватизації згідно із ст.25 ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі», яка не може застосовуватися до рибних господарств, які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у внутрішніх водоймах.
Апеляційний суд вважає доводи позивача такими, що суперечать закону, а висновки суду помилковими з огляду на наступне.
З аналізу названих вище норм ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» та Положення про порядок приватизації майна підприємств і організацій рибного господарства випливає, що:
- рибокомбінати, рибоводно-меліоративні станції, нерестово-виросні рибницькі господарства, які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у ставках, басейнах, лиманах та інших внутрішніх водоймах, належать до рибних господарств ( ст. 12 Закону N 290/96-ВР);
- рибокомбінати і рибозаводи по переробці океанічної (морської) сировини та об'єкти океанічного рибопромислового флоту належать до переробних підприємств та об'єктів океанічного рибопромислового флоту( ст. 14 Закону N 290/96-ВР );
- рибні господарства(рибокомбінати, рибоводно-меліоративні станції, нерестово-виросні господарства), які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у ставках, басейнах, лиманах та інших внутрішніх водоймах (ст. 12 Закону N 290/96-ВР), та об'єкти океанічного рибопромислового флоту, рибні підприємства з переробки океанічної (морської) сировини( ст. 14 Закону N 290/96-ВР) належать до підприємств, які приватизуються на підставі рішення Кабінету Міністрів України( ч.1 ст. 25 Закону N 290/96-ВР);
- приватизація підприємств та організацій, вказаних у ст.12, ст. 14 та ч.1 ст. 25 Закону N 290/96-ВР, здійснюється шляхом перетворення їх в акціонерні товариства, крім тих, вартості майна яких недостатньо для формування статутного капіталу акціонерного товариства. При цьому у статутному капіталі товариств першочергово визначається пакет акцій, що тимчасово залишається у власності держави, а решта акцій розміщується з наданням пільг, передбачених статтями 3, 6, 7 і 8 цього Закону.
Отже, доводи позивача та висновки першої інстанції суперечать Закону N 290/96-ВР, оскільки в порядку ст. 25 цього Закону здійснюється приватизація майна не лише рибокомбінатів і рибозаводів по переробці океанічної (морської) сировини та об'єктів океанічного рибопромислового флоту(ст. 14 Закону N 290/96-ВР ), також здійснюється приватизація майна рибних господарства(рибокомбінатів, рибоводно-меліоративних станцій, нерестово-виросних господарств), які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у ставках, басейнах, лиманах та інших внутрішніх водоймах (ст. 12 Закону N 290/96-ВР), вартості майна яких достатньо для формування статутного капіталу акціонерного товариства.
Таким чином, враховуючи те, що ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький» належить до рибних господарств (рибокомбінатів, рибоводно-меліоративних станцій, нерестово-виросних господарства), які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби у ставках, басейнах, лиманах та інших внутрішніх водоймах, що вартості майна ЄМК ДП Рибне господарство «Галицький» (4 382,019 тис. грн) достатньо для формування статутного капіталу акціонерного товариства згідно із ст. 14 ЗУ "Про акціонерні товариства", його приватизація здійснюється з урахуванням вимог ст. 25 ЗУ «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі», тобто здійснюється шляхом перетворення в акціонерне товариство з обовязковим першочерговим визначенням пакета акцій, що тимчасово залишається у власності держави, решта акцій розміщується з наданням пільг, передбачених статтями 3, 6, 7 і 8 Закону України,"Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі".
План приватизації, який затверджений п.1 наказу РВ ФДМ України по Івано-Франківській області від 25.07.2017 № 377, у відповідності до вимог ст. 25 Закону N 290/96-ВР визначає пакет акцій, що тимчасово залишається у власності держави, також визначає пакет акцій, які з урахуванням визначених законом пільг, безоплатно передаються працівникам та прирівняним до них особам.
В той же час альтернативний план приватизації всупереч вимогам ст. 25 Закону N 290/96-ВР не визначає пакета акцій, що тимчасово залишається у власності держави
Отже, РВ ФДМ України по Івано-Франківській області правомірно відхилило альтернативний план приватизації, запропонований трудовим колективом, та правомірно затвердило наказом від 25.07.2017 № 377 план приватизації, розроблений комісією з приватизації, і правові підстави для визнання цього наказу незаконним та для його скасування відсутні, як і відсутні підстави для зобовязання відповідача розглянути альтернативний план, оскільки такий вже був ним розглянутий і правомірно відхилений .
Таким чином, апеляційний суд погоджується з доводами скаржника та відхиляє як необгрунтовані доводи позивача .
В силу ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ч.2 ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.104 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що внаслідок неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, та неправильного застосування норм матеріального права суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про часткове задоволення позову. Отже, рішення суду першої інстанції належить скасувати, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Судовий збір, сплачений за подання апеляційної скарги, покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 43, 49, 91, 99, 101, 103, 104, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу задоволити.
Рішення суду Господарського суду Івано-Франківської області від 27.09.2017
у справі №909/742/17 скасувати, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову .
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибгосп Бурштинський", ідент. код 38521540, місцезнаходження: 77111, Івано-Франківська обл., м. Бурштин, вулиця Міцкевича, будинок 51, на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області, ідент. код 13660726, місцезнаходження: 76019, Івано-Франківська обл., м. Івано-Франківськ, вулиця Василіянок, будинок 48, - 3 520,00грн на відшкодування судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
4. Справу повернути до місцевого господарського суду.
Постанова підписана 15.11.2017
Головуючий суддя М.І. Хабіб
Суддя О.В. Зварич
СуддяЯ.О. Юрченко