Рішення № 70284444, 09.11.2017, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
09.11.2017
Номер справи
910/10710/17
Номер документу
70284444
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.11.2017Справа №910/10710/17

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СПОРТ 23"

до Аграрної Біржи

третя особа Асоціація "Всеукраїнської організації деревообробної промисловості"

про визнання недійсними актів суб'єкта господарювання,

Суддя Борисенко І.І.

Представники сторін:

від позивача - Грунський В.О., представник за довіреністю;

від відповідача - Задирайко Є.Р., представник за довіреністю;

від третьої особи - не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про визнання недійсними:

- глави 4 «Асоційовані члени біржі»», главу 11 «Форми і види біржових торгів», главу 13 «Проведення електронних біржових торів» Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 №137;

- Регламенту електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі від 17.10.2012 №108-ОД;

- Регламенту про організацію та проведення аукціонних торгів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом аукціонного комітету від 18.08.2015 №2.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

- регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі від 17.10.2012 №108-ОД та регламент про організацію та проведення аукціонних торгів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом аукціонного комітету від 18.08.2015 №2 суперечать вимогам ст.ст.1,3,17 Закону України «Про товарну біржу» та ст.ст. 280, 281 ГК України, прийняті не уповноваженими на це законом та статутом біржі особами та у формі, яка не передбачена чинним законодавством;

- прийняття регламенту про організацію та проведення аукціонних торгів з продажу необробленої деревини суперечить положенням статуту аграрної біржі, а також вимогам ст. 6 Закону України «Про товарну біржу» та ст. 2 закону України «Про державну підтримку сільського господарства України»;

- регламент електронних біржових торгів на аграрній біржі та регламент про організацію та проведення аукціонних торгів з продажу з продажу необробленої деревини суперечить положенням ст.ст.9,15 Закону України «Про товарну біржу» та ст. 281 ГК України;

- глава 4 «Асоційовані члени біржі»», глава 11 «Форми і види біржових торгів», глава 13 «Проведення електронних біржових торів» Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 №137, Регламент електронних біржових торгів на Агарній біржі, суперечать ст. 281 ГК України, ст.2 Закону України «про товарну біржу», п. 3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 №42.

Відповідач проти позову заперечив з тих підстав, що позивачем не доведено, що положення глави 4, 11, 13 Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі порушує права чи інтереси позивача; Окрім того вказав, що реалізація необробленої деревини цілком відповідає предмету діяльності Аграрної біржі, а запровадження Аграрною біржею саме електронного способу продажу необробленої деревини відповідає положенням законодавства та забезпечує конкурентне середовища.

Ухвалою суду від 14.09.2017 залучено до участі в розгляді справи №910/10710/17 третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Асоціацію "Всеукраїнської організації деревообробної промисловості".

У задоволенні клопотання відповідача про припинення провадження у справі на підставі ч.1 ст. 80 ГПК України суд відмовив за необґрунтованістю.

24.10.2017 позивачем в порядку ст.22 ГПК України подана заява про зміну предмета позову, згідно якої позивач просив суд:

визнати недійсними:

- главу 4 «Асоційовані члени біржі», главу 11 «Форми і види біржових торгів», главу 13 «Проведення електронних біржових торгів» Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 р. № 137 (із змінами та доповненнями);

- Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі від 17 жовтня 2012 р. № 108-ОД (із змінами та доповненнями);

- Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі №04-ОД від 22.02.2017 (із змінами та доповненням").

Відповідно до ч.4 ст. 22 ГПК України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Розглянувши подану заяву, суд відповідно до приписів ч.4 ст. 22 ГПК України прийняв її до розгляду.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

9 та 10 березня 2017 року Аграрною біржею проводився загальний аукціон з продажу необробленої деревини лісогосподарських підприємств Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства (ресурс ІІ-го кварталу 2017 року).

За твердженнями позивача, які з боку відповідача підтвердженні, з офіційного сайту Аграрної біржі (http://agrex.ua/) позивачем було встановлено, що аукціон з продажу необробленої деревини на ІІ кварталу 2017 року проводився на Аграрній біржі в електронному вигляді.

Вказаний аукціон з продажу необробленої деревини проводився відповідно до Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, затвердженого наказом директора Аграрної біржі №04-ОД від 22.02.2017.

Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі № 108-ОД від 17.10.2012р., зі змінами згідно наказу № 16-ОД від 23.09.2016.

Позивач вважає організацію та проведення Відповідачем 09 та 10 березня 2017 року аукціону з продажу необробленої деревини у електронній формі з використанням електронної торгової системи і саме Аграрною біржею грубим порушенням норм чинного законодавства України, що регулює дане питання, внаслідок чого порушуються права та законні інтереси Позивача, які підлягають судовому захисту, шляхом визнання недійсними глави 4 «Асоційовані члени біржі», главу 11 «Форми і види біржових торгів», главу 13 «Проведення електронних біржових торгів» Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 р. № 137 (із змінами та доповненнями); Регламенту електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі від 17 жовтня 2012 р. № 108-ОД (із змінами та доповненнями); Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі №04-ОД від 22.02.2017 (із змінами та доповненням").

Суд дійшов до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, у зв'язку з чим відмовляє в задоволенні позову, виходячи з наступного.

Аграрна біржа створена постановою Кабінету Міністрів України №1285 від 26.12.2005 відповідно до вимог Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України».

Пунктом 2.1 статті 2 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» встановлено, що Аграрна біржа - юридична особа, створена згідно із Законом України «Про товарну біржу», яка підпадає під регулювання норм такого закону і статей 279-282 Господарського кодексу України (з урахуванням особливостей, визначених цим Законом).

У свою чергу, положеннями п. 17.1. статті 17 Закону, яка має спеціальний нормативний характер, передбачено, що Аграрна біржа створюється згідно із Законом України «Про товарну біржу», з урахуванням того, що на виняток з положень такого закону: а) Аграрна біржа є неприбутковим (непідприємницьким) підприємством;

в) засновником Аграрної біржі може бути Кабінет Міністрів України в особі Аграрного фонду та інше.

Вищезгаданою постановою Кабінету Міністрів України №1285 від 26.12.2005 було також затверджено Статут Аграрної біржі, відповідно до якого: Пункт 4. Біржа є юридичною особою відповідно до законодавства. Пункт 9. Держава не несе відповідальності за зобов'язаннями Біржі, а Біржа не відповідає за зобов'язаннями держави. Пункт 11. Біржа є неприбутковим (непідприємницьким) підприємством і не розподіляє свої доходи на користь свого засновника або своїх членів.

Крім того, згідно підпункту 1-2 пункту 14 Статуту Аграрної біржі предметом діяльності Біржі є формування ринкової ціни на сільськогосподарську продукцію (пов'язані з нею послуги) та інші біржові товари; належна організація біржових торгів (аукціонів) товарами, товарними деривативами, іпотечними сертифікатами та іпотечними закладними, створення розрахунково-клірингових систем для обслуговування укладених біржових договорів (контрактів).

Порядок реалізації необробленої деревини в України та порядок створення відповідних бірж для забезпечення таких цілей регламентується Законом України «Про товарну біржу», Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженим наказом Державного комітет лісового господарства України від 19.02.2007 N42.

Пунктом 1.1. Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 лютого 2007 року за N164/13431, визначено, що це Положення регулює порядок реалізації усієї необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів, за винятком дров паливних, деревини, яка використовується для розвитку матеріально-технічної бази (будівництво, ремонт тощо) постійних лісокористувачів відповідно до затверджених кошторисів, деревини, використання якої передбачено колективними договорами, деревини для індивідуального ремонту та будівництва згідно з поданими заявами, деревини для забезпечення потреб соціальної сфери, а також деревини для забезпечення потреб виробничих деревообробних підрозділів постійних лісокористувачів.

Відповідно до ч.1, абз.4-7 ч.2 п.3.1. даного Положення, Організатор аукціону (біржа) організовує та проводить аукціони відповідно до чинного законодавства та правил біржової торгівлі.

Зокрема біржа: розробляє регламент проведення аукціону; розглядає подані пропозиції з продажу необробленої деревини і заяви про участь в аукціоні; визначає місце, дату і час проведення аукціону відповідно до поданих пропозицій, оприлюднює у засобах масової інформації повідомлення відповідно до пункту 2.8 цього Положення; приймає та реєструє заяви про участь в аукціоні; реєструє учасників аукціону в день його проведення і видає покупцям аукціонні картки з номером; оформляє аукціонне свідоцтво за підсумками проведення аукціонів, яке є підставою для укладання договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем; реєструє укладені договори купівлі-продажу необробленої деревини.

Згідно з п.п.1.2, 1.3. зазначеного Положення реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі. Аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України "Про товарну біржу" та Господарського кодексу України. Участь у торгах можуть брати суб'єкти господарської діяльності, котрі займаються переробкою деревини.

Таким чином, оскільки Аграрна біржа підпадає під регулювання норм Закону «Про товарну біржу», реалізація необробленої деревини Аграрною біржею відповідає наступним вимогам:

пункту 1.2. Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого Наказом Державного комітету лісового господарства України від 19 лютого 2007 року N 42 «Щодо вдосконалення механізму продажу необробленої деревини» (надалі - Положення) стосовно того, що реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі;

пункту 1.3 Положення стосовно того, що аукціони з продажу необробленої деревини проводяться на базі товарних бірж, створених відповідно до Закону України «Про товарну біржу» та Господарського кодексу України;

пункту 1.6. Положення стосовно визначення організатора аукціону (біржа, з якою продавцем укладено договір про проведення аукціону з продажу необробленої деревини).

Отже, реалізація необробленої деревини відповідає предмету діяльності Аграрної біржі.

Господарським кодексом України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства. (ч.3 ст. 5 Господарського кодексу України)

Суб'єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству (ч. 1. ст. 19 Господарського кодексу України)

Відтак, твердження позивача стосовного того, що Аграрна біржа не має повноважень на здійснення біржової діяльності є безпідставною та не відповідає положенням чинного законодавства.

Також, згідно пункту 70 Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду №137 від 15.10.2012 зі змінами, внесеними згідно з наказом Аграрного фонду від 18.12.2012 №166, біржові торги проводяться у формі голосових або електронних торгів. Для організації біржових торгів (у тому числі аукціонів) щодо окремо визначеного товару або порядку їх проведення, Біржа може створювати секції із відповідними правилами торгівлі на них, що закріплюються в окремих регламентах.

Електронними біржовими торгами є торги, які проводяться з віддаленим доступом учасників біржової торгівлі в Торгову систему за допомогою спеціальних програмних засобів (пункт 72 Правил).

Відповідно до п. 74. Вищевказаних правил особливості проведення голосових та електронних торгів встановлюються Біржею.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.278 Господарського кодексу України здійснення торговельно-біржової діяльності має на меті організацію та регулювання торгівлі шляхом надання послуг суб'єктам господарювання у здійсненні ними торговельних операцій спеціально утвореною господарською організацією - товарною біржею. Правові умови створення та діяльності товарних бірж, а також основні правила здійснення торговельно-біржової діяльності визначаються цим Кодексом, прийнятими відповідно до нього законами та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.ч.1,5,8 ст.279 зазначеного Кодексу товарна біржа є особливим суб'єктом господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту і пропозицій на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє пов'язаним з ним торговельним операціям.

Товарна біржа діє на підставі статуту, який затверджується засновниками біржі.

Товарна біржа здійснює свою діяльність за принципами рівноправності учасників біржових торгів, публічного проведення біржових торгів, застосування вільних (ринкових) цін.

Згідно з абз.2 ч.1 ст.280 наведеного Кодексу товарна біржа має право встановлювати відповідно до законодавства власні обов'язкові для всіх учасників торгів правила біржової торгівлі та біржового арбітражу.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.281 вказаного Кодексу правила біржової торгівлі розробляються відповідно до законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв'язання спорів з цих питань.

Біржовими торгами є торги, що публічно і гласно проводяться в торговельних залах біржі за участі членів біржі по товарах, допущених до реалізації на біржі в порядку, встановленому правилами біржової торгівлі.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про товарну біржу" товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій.

Діяльність товарної біржі здійснюється відповідно до цього Закону та чинного законодавства України, статуту біржі, правил біржової торгівлі та біржового арбітражу.

Згідно з абз.4 ст.2 цього Закону Товарна біржа здійснює свою діяльність за принципами публічного проведення біржових торгів.

Відповідно до ч.1 ст.15 вказаного Закону Біржовою операцією визнається угода, що відповідає сукупності зазначених нижче умов:

а) якщо вона являє собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі;

б) якщо її учасниками є члени біржі;

в) якщо вона подана до реєстрації та зареєстрована на біржі не пізніше наступного за здійсненням угоди дня.

За приписами ст.17 Закону України "Про товарі біржі" правила біржової торгівлі розробляються відповідно до чинного законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв'язання спорів з цих питань. Правила біржової торгівлі затверджуються загальними зборами членів товарної біржі або органом, ними уповноваженим. У правилах біржової торгівлі визначається: строк та місце проведення біржових операцій; склад учасників біржових торгів і сукупність вимог, що ставляться до них; порядок здійснення та реєстрації біржових операцій; порядок визначення та розмір плати за користування послугами біржі; відповідальність учасників та працівників біржі за невиконання або неналежне виконання правил біржової торгівлі; інші положення, встановлені органами управління біржі. Аналогічні норми містяться у ст.281 Господарського кодексу України.

Пунктом 1.6 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини передбачено, що реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами, яке затверджено Наказом №42 від 19.02.2007 Державного комітету лісового господарства України, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.02.2007р. за №164/13431, визначено, що аукціон - це спосіб продажу необробленої деревини, згідно з яким покупцем визнається учасник аукціону, який запропонував найвищу ціну за необроблену деревину відповідно до умов, визначених цим Положенням; необроблена деревина - деревні матеріали, які здобувають шляхом розподілу на частини звалених дерев та деревних колод для подальшого використання та переробки; пропозиція з продажу необробленої деревини - документ, що надсилається біржі продавцем, у якому зазначаються кількість необробленої деревини, її якісні характеристики та мінімальна ціна; лот - партія необробленої деревини в розрізі сортиментів, згідно з чинними державними стандартами, що пропонується для продажу на аукціоні; крок аукціону - величина, на яку змінюється вартість лота під час проведення аукціону. Аналогічні визначення містяться у Регламенті організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, що затверджений наказом №04-ОД від 22.02.2017.

Відповідно до п.3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини товарна біржа розробляє регламент проведення аукціону.

Згідно п.1.3 Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, що затверджений наказом №04-ОД від 22.02.2017, доступ до електронної торгової системи - система допуску учасників аукціону до окремих функцій електронної торгової системи та можливості здійснювати з її допомогою продажу (купівлі) лотів; електронна торгова система - сукупність баз даних, технічних, програмних, телекомунікаційних та інших засобів, що забезпечують можливість введення, зберігання і обробки інформації, необхідної для проведення аукціонів з продажу (купівлі) лотів та підтвердження фактів укладання угод; заявка на продаж - документ встановленої організатором аукціону форми, що подається продавцем для участі у аукціоні; заявка на купівлю - документ встановленої організатором аукціону форми, що подається покупцем для участі у аукціоні.

Пунктом 2.3 вказаного Регламенту передбачено, що з метою участі в аукціонах покупці укладають з організатором договір, предметом якого є участь у аукціоні (договір з покупцем), якщо інше не визначено організатором. З метою участі в електронних аукціонах, окрім договору з організатором, учасники зобов'язані отримати доступ до електронної торгової системи.

Згідно з п.3.1 Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі про організацію аукціону організатор публікує повідомлення на веб-сайті, у якому зазначаються: спосіб проведення аукціону (голосовий або електронний аукціон); умови участі у аукціоні та його проведення; місце проведення аукціону; дата і час аукціону; кінцевий термін прийняття заявок на участь в аукціоні; крок аукціону; реквізити для сплати, розмір реєстраційних та гарантійних внесків; адресу, номер телефону та час роботи організатора; перелік лотів, що пропонуються до продажу. Організатор може зазначити інший (додатковий або корегований) перелік інформації, що необхідний для належної участі в аукціоні, про що зазначає у відповідному повідомленні на веб-сайті.

Заявки для участі у електронному аукціоні подаються засобами електронної торгової системи. Після формування заявки на купівлю у електронній торговій системі, учасник зобов'язаний її роздрукувати, підписати, скріпити печаткою (за наявності) та разом із платіжними документами, які підтверджують сплату гарантійних, реєстраційних та, у разі необхідності, інших внесків (платежів), у вигляді їх сканованих копій надіслати засобами електронної пошти на адресу організатора, зазначену в повідомленні про аукціон. Невиконання відповідної вимоги є порушенням цього Регламенту, а такий учасник може бути не допущений до участі в аукціоні (п.4.7 Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі).

У розділі 8 вказаного Регламенту визначено порядок проведення аукціону в електронній формі.

Зокрема, відповідно до п.8.1 у разі проведення аукціону в електронній формі, подання заявок, порядок проведення аукціону, визначення переможців та подальше оформлення документів аукціону, визначається Регламентом, з урахуванням вимог цього розділу та технічної побудови електронної торгової системи.

Продавець, який бере участь в електронному аукціоні надає організатору заявки на продаж засобами електронної торгової системи шляхом власноручного заповнення відповідних полів та розділів. Заявка на продаж вважається поданою після її збереження у електронній торговій системі та відображення для інших учасників. Заявка не оформлена належними чином до аукціону не допускається (п.8.2 Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі).

Пунктами 9.1, 9.2 Регламенту визначено, що після завершення аукціону організатор формує його результати, на підставі яких видає аукціонні свідоцтва. Організатор може затримати видачу аукціонних свідоцтв покупцям, які не оплатили винагороду організатора. Документ про результати аукціону підписується організатором та учасниками у трьох примірниках. 9.2. Документ за результатами аукціону є підставою для укладання учасниками протягом десяти календарних днів з дати проведення аукціону договору купівлі-продажу відповідно до придбаних лотів. Розрахунки за такими договорами здійснюються відповідно до цього Регламенту та умов договору купівлі-продажу.

Тобто, виходячи з аналізу наведених вище норм, здійснення реалізації необробленої деревини Аграрною біржею відбувається відповідно до Регламенту, що відповідає положенням чинного законодавства України та Правилам біржової торгівлі.

Крім того, судом встановлено, що 02.03.2017 між Аграрною біржею як організатором та Товариством з обмеженою відповідальністю «Спорт 23» (учасник) було укладено договір №020317 про участь в аукціоні з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, предметом якого відповідно до п. 1.1 є врегулювання відносин сторін з питань допуску учасника до аукціону, оголошеного організатором, сплати реєстраційного та гарантійного внесків за таку участь, винагороди організатора на умовах, визначених цим договором, Регламентом організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі. Правилами біржової торгівлі на Аграрній біржі та Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженим Наказом №42 від 19.02.2007р. Державного комітету лісового господарства України.

За умовами п.2.1 вказаного договору учасник має наступні права:

користуватись всіма правами, наданими учаснику Регламентом, Правилами та Положенням;

брати участь в аукціонах по реалізації необробленої деревини, оголошених Організатором.

Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2017 включно (п.3.4 договору).

У п.4.2 вказаного договору зазначено, що укладаючи цей договір учасник підтверджує, що він ознайомлений з Регламентом, умовами проведення аукціону, строком подання документів для участі, порядком проведення розрахунків, виплати винагороди та відшкодування збитків організатору.

Поданням заявок та документів, передбачених Регламентом, здійсненням оплати реєстраційного та гарантійного внесків, Учасник погоджується з умовами участі в аукціоні, засвідчує свою безумовну згоду на обробку його персональних даних, виконання Регламенту, підтверджує юридичну значимість своїх дій під час участі в аукціоні, зокрема, вчинених засобами електронної торгової системи, а також усвідомлює їх наслідки (п.4.3 вказаного договору).

Також, 02.03.2017 між Аграрною біржею (організатор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Спорт 23» (учасник) було укладено договір про надання доступу до електронної торгової системи №020317/1, відповідно до Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі.

Пунктом 2.4 якого передбачено, що підписанням цього договору учасник засвідчує, що поданням засобами електронної торгової системи заявок та інших документів, передбачених Регламентом, здійсненням оплати реєстраційного та гарантійного внесків, Учасник погоджується з умовами участі в електронному аукціоні, засвідчує свою безумовну згоду на обробку персональних даних, виконання Регламенту, підтверджує юридичну значимість своїх дій, вчинених засобами електронної торгової системи під час участі в аукціоні, а також усвідомлює їх наслідки.

З огляду на встановлений ст.204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, суд приймає до уваги договори №020317 від 02.03.2017, №020317/1 від 02.03.2017 як належну підставу, у розумінні норм ст.11 названого Кодексу України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов'язків.

Судом враховано, що згідно п.4.2 договору №020317 від 27.02.2017р., укладеного між позивачем та відповідачем, передбачено, що укладаючи договір учасник підтверджує, що він ознайомлений з Регламентом, умовами проведення аукціону, строком подання документів для участі, порядком проведення розрахунків, виплати винагороди та відшкодування збитків організатору.

Отже, враховуючи викладене, підписавши вказані договори, Позивач погодився із запропонованими умовами організатора та документами, якими необхідно керуватися при участі в аукціонах з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі.

Тобто, на момент виникнення між сторонами спірних правовідносин Товариство з обмеженою відповідальністю "Спорт 23" було обізнане щодо особливостей та порядку проведення аукціонів на Аграрній біржі, в тому числі, і електронних аукціонів.

До того ж, дійсно чинне законодавство України не містить імперативної норми щодо заборони проведення такого аукціону в електронній формі. При цьому, нормами Закону України "Про товарі біржі", Господарського кодексу України визначено, що правила біржової торгівлі визначаються саме товарними біржами, а п.3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини визначено розроблення біржею регламенту проведення аукціону.

Стосовно затвердження Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі та повноважень директора Аграрної біржі.

Частиною 1 ст. 280 Господарського кодексу України, передбачено, що товарна біржа має право встановлювати відповідно до законодавства власні обов'язкові для всіх учасників торгів правила біржової торгівлі та біржового арбітражу; вирішувати інші питання, передбачені законом.

Відповідно до підпункту 1 п. 32 Статуту Аграрної біржі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2005р. №1285, крім повноважень, зазначених у пункті 31 цього Статуту, Аграрний фонд затверджує за поданням дирекції Біржі Правила біржової торгівлі.

Згідно з п. 50 Статуту Аграрної біржі виконавчим органом, який здійснює оперативне керівництво поточною діяльністю Біржі, є дирекція. До компетенції дирекції належать всі питання діяльності Біржі, крім тих, що віднесені до компетенції інших органів Біржі. До складу дирекції входить директор та два його заступники, які призначаються на посаду та звільняються з посади Аграрним фондом.

Порядок роботи та прийняття рішень дирекцією Біржі визначаються цим Статутом і положенням про дирекцію, яке затверджується наглядовою радою Біржі. (Пункт 50 в редакції Постанови KM N 196 ( 196-2010-п) від 24.02.2010).

Підпункт 10 пункту 52 визначено, що Директор Біржі видає накази та розпорядження з питань діяльності Біржі, які є обов'язкові для виконання працівниками Біржі.

Крім того, як було зазначено раніше, згідно пункту 70 Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду №137 від 15.10.2012, для організації біржових торгів (у тому числі аукціонів) щодо окремо визначеного товару або порядку їх проведення, Біржа може створювати секції із відповідними правилами торгівлі на них, що закріплюються в окремих регламентах.

Пунктом 74 Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі також закріплено, що особливості проведення голосових та електронних торгів встановлюються Біржею.

Таким чином, Правила біржової торгівлі Аграрної біржі та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі прийняті відповідно до вимог законодавства уповноваженими на те особами.

Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.

Цивільне законодавство не містить визначення поняття способів захисту цивільних прав та інтересів. За їх призначенням вони можуть вважатися визначеним законом механізмом матеріально-правових засобів здійснення охорони цивільних прав та інтересів, що приводиться в дію за рішенням суду у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Способи захисту мають універсальний характер, вони можуть застосовуватись до всіх чи більшості відповідних суб'єктивних прав. Разом з тим зазначений перелік способів захисту цивільних прав чи інтересів не є вичерпним. Відповідно до ст.16 Цивільного кодексу України суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, про захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Виходячи з системного аналізу ст.ст.15, 16 Цивільного кодексу України, ст.20 Господарського кодексу України та Господарського процесуального кодексу України, застосування певного способу судового захисту вимагає доведеності належними доказами сукупності таких умов: наявності у позивача певного (інтересу); порушення (невизнання або оспорювання) такого права (інтересу) з боку відповідача; належності обраного способу судового захисту (адекватність наявному порушенню та придатність до застосування як передбаченого законодавством), і відсутність (недоведеність) будь-якої з означених умов унеможливлює задоволення позову.

Тобто, відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України обов'язок доведення факту порушення або оспорювання прав і охоронюваних законом інтересів покладено саме на позивача.

У рішенні №18-рп/2004 від 01.12.2004 Конституційного суду України (справа про охоронюваний законом інтерес) визначено поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в ч.1 ста.4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", яке треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Конституційний суд України у вказаному рішенні зазначає, що види і зміст охоронюваних законом інтересів, що перебувають у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права" як правило не визначаються у статтях закону, а тому фактично є правоохоронюваними. Охоронюваний законом інтерес перебуває під захистом не тільки закону, а й об'єктивного права в цілому, що панує у суспільстві, зокрема, справедливості, оскільки інтерес у вузькому розумінні зумовлюється загальним змістом такого права та є його складовою.

Щодо порушеного права господарський суд зазначає, що таким слід розуміти такий стан суб'єктивного права, при якому воно зазнавало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок якого суб'єктивне право уповноваженої особи зазнало зменшення або ліквідації як такого. Порушення права пов'язане з позбавленням його носія можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 21.05.2012 р. у справі № 6-20цс11, оскільки положення Конституції України та Конвенції мають вищу юридичну силу (ст. ст. 8, 9 Конституції України), а обмеження матеріального права суперечать цим положенням, порушення цивільного права чи цивільного інтересу підлягають судовому захисту і у спосіб, який є ефективним засобом захисту, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.

Отже, указані норми визначають об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи інтерес. Процесуальними нормами обов'язок доведення такого порушення прав та оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів покладається на заявника (позивача), за захистом яких той звернувся до суду.

Однак, Позивачем не доведено та жодним чином не обґрунтовано, що положення глави 4, 11, 13 Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду №137 від 15.10.2012р. зі змінами та доповненнями та Регламентів, на які посилається Позивач, порушує будь-яким чином його права та інтереси.

Отже, за встановлених обставин справи, суд визнає позовні вимоги необґрунтованими, у зв'язку з чим суд відмовляє в задоволенні позову.

Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 15.11.2017

Суддя І.І. Борисенко