Постанова № 70282697, 01.11.2017, Сокальський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
01.11.2017
Номер справи
454/1091/17
Номер документу
70282697
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 454/1091/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2017 року Сокальський районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Адамович М. Я.

при секретарі Калиш В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі адміністративну справу за позовом Сілецької сільської ради Сокальського району в особі голови ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про скасування рішення Сілецької сільської ради XV сесії VI скликання №535 від 20.11.2013 року,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся в суд та просить скасувати рішення Сілецької сільської ради №535 від 20.11.2013 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ в с.Сілець гр. ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,56га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: Сокальський район, с.Сілець.

Свої вимоги мотивує наступним.

Рішенням Сілецької сільської ради Сокальського району №535 від 20.11.2013 року ОСОБА_2 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в с.Сілець (біля перехрестя "на Соснівку").

З часу винесення вказаного рішення, тобто більше трьох років, ОСОБА_2 до неї жодного інтересу не виявляв, необхідних документів, передбачених рішенням - не виготовляв, на затвердження уповноваженим органам до цього часу - так і не подав. Досить тривалий час зазначена земельна ділянка знаходиться у занедбаному стані, на ній постійно стоїть вода, заросла великою травою, її ніхто не обробляє і ведення жодного особистого селянського господарства ніхто не здійснює.

Вказують, що неодноразово звертали увагу ОСОБА_2 на використання даної земельної ділянки за призначенням та виготовлення технічної документації, однак їх зауваження залишились без уваги.

Окрім цього, оскільки відповідач не використовує земельну ділянку за призначенням і не виготовив на неї технічної документації, сільською радою, як розпорядниками землі на сесії було винесено рішення про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки і віднесення її до земель для розміщення нових об'єктів громадського обслуговування.

Не будучи згідним з такою позицією сільської ради ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про скасування рішення за №733 від 31.03.2015р., як такого, що порушує його права.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.11.2016р. позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено та визнано незаконним і скасовано рішення Сілецької сільської ради №733 від 31.03.2015р.

Однак, при скасуванні Апеляційним судом рішення Сілецької сільської ради, яке мало стосуватися лише прав відповідача на земельну ділянку, дане рішення було повністю скасовано судом , тобто було і скасовано затверджений генеральний план забудови с.Сілець Сокальського району. Тобто, на даний час Сілецька сільська рада зіткнулась із проблемою пов'язаною із наданням учасникам АТО земельних ділянок належним їм від держави, однак вказані особи не можуть отримати земельні ділянки через скасоване рішення про затвердження Генерального плану.

11.08.2017р. відповідач подав заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити. Покликався на те, що у 2012 році він звернувся в Сілецьку сільську раду з заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів , що посвідчують право власності на земельну ділянку в районі перехрестя, яка перебувала у нього та його батьків користуванні з 1996 року.

Рішенням 15 сесії 6 скликання Сілецької сільської ради №439 від 14.12.2012р. ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки.

Він звернувся в Сілецьку сільську раду з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і рішенням №535 від 20.11.2013р. ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ в с.Сілець та внесено зміни в рішення №412 від 09.11.2012р. з метою проведення рішення до чинного законодавства.

10.12.2014р. сільська рада на 28 сесії 6 скликання рішенням №688 внесла зміни в рішення №535 у зв'язку з виявленням технічної помилки.

13.05.2014р. він звернувся із заявою щодо виконання робіт з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до ФОП ОСОБА_3

26.05.2015р. відділ Держземагенства в Сокальському район розглянувши клопотання ФОП ОСОБА_3 від 13.05.2015р. вніс зауваження стосовно складу та змісту проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

02.10.2015р. ФОП ОСОБА_3 направила повторно у відділ Держземагенства проект землеустрою для надання висновку щодо його погодження.

У листопаді 2015р. т.в.о. начальника відділу Держземагенства у Сокальському районі повідомив ОСОБА_2 що відведення земельної ділянки неможливе, оскільки відповідно до Генерального плану, затвердженого рішенням Сілецької сільської ради №733 від 31.03.2015р. вказана земельна ділянка призначена для розміщення нових об'єктів громадського обслуговування.

Він звернувся з позовом до суду для захисту своїх прав.

Постановою Сокальського районного суду Львівської області від 03.03.2016р. відмовлено в задоволенні його позовних вимог.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.11.2016р. скасовано рішення суду першої інстанції, позовні вимоги задоволено. Визнане незаконним та скасоване рішення Сілецької сільської ради 30 сесії 6 скликання №733 від 31.03.2015р. "Про затвердження генерального плану села Сілець".

07.06.2017р. ухвалою Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу Сілецької сільської ради відхилено, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.11.2016р. залишено без змін.

З вищенаведеного вбачається, що процедура приватизації земельної ділянки затягувалась у часі частково через зміни у законодавстві, а частково через діяльність Сілецької сільської ради та через систему погодження проекту, в умовах якої уповноважені органи находили недоліки в проекті.

Також, вказує, що дія ЗУ "Про особисте селянське господарство" на нього не поширюється, тому, що земельну ділянку ще не передано йому у власність, тому сільська рада не може ставити відповідачу вину у невикористанні земельної ділянки за цільовим призначенням для ведення ОСГ.

Представники позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити. В обгрунтування надали пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві. Додатково пояснили, що земельна ділянка площею 0,56га, яка розташована в с.Сілець Сокальського району не відноситься до земель сільськогосподарського призначення, а відноситься і завжди відносилась до земель промисловості. Вказана земельна ділянка розташована біля дороги і згідно законодавства не передається у власність, її можна викупити лише з аукціону. Це стверджується генеральним планом, який був розроблений станом на 2013 рік та новим генеральним планом, який скасований. ОСОБА_2 звернувся в Сілецьку сільську раду для виділення йому вищевказаної земельної ділянки, оскільки на той час згідно законодавства можна було приватизувати її та змінити цільове призначення. Однак, коли ОСОБА_2 звернувся у відділ Держгеокадастру, для підготовки технічної документації, йому було відмовлено у виготовленні такої, у зв'язку з тим, що згідно генерального плану с.Сілець земельна ділянка не призначалась для сільськогосподарських потреб. Їм невідомо з яких причин Сілецька сільська рада на 21 сесії 6 скликання прийняла рішення №535 від 20.11.2013 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ в с.Сілець". Однак, дане рішення було прийнято з порушенням норм земельного законодавства, у зв'язку невідповідністю місця розташування об'єкта (земельної ділянки) вимогам законів.

Представник відповідача ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. В обгрунтування надав пояснення аналогічні викладеним в запереченні на позовну заяву.

Заслухавши сторони та дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі, суд дійшов наступного висновку,

Сільська рада не має права скасовувати свої ж рішення як такі, що не відповідають вимогам чинного земельного законодавства, оскільки згідно п.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно п.15 ч.4 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільський, селищний, міський голова звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.

З дослідженого в судовому засіданні рішення 21 сесії 6 скликання Сілецької сільської ради Сокальського району Львівської області №535 від 20.11.2013 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ в с.Сілець" встановлено, що внесено зміни у рішення №412 19 сесії 6 скликання від 09.11.2012р. Сілецької сільської ради, а саме викласти в такій редакції " ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 0,56га з подальшою передачею її у власність".

Відповідно до ч.1 ст.140 Конституції України - місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими для виконання на відповідній території.

Згідно із ч.2 ст.19 Контитуції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Контитуцією та законами України.

Відповідно до ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Відповідно до ст.ст.22, 25 Закону України "Про землеустрій", землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.

Згідно з ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернувся з заявою до Сілецької сільської ради про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка була розглянута та рішенням Сілецької сільської ради Сокальського району №535 від 20.11.2013 року ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 0,56га з подальшою передачею її у власність.

В той же час, згідно ч.6 ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Також, згідно ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Разом з цим, згідно ч.ч.1, 2 ст.22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

В судовому засідання встановлено, що земельна ділянка, яка знаходиться на території Сілецької сільської ради (біля перехрестя "на Соснівку"), орієнтованою площею 0,56га, належить до земель промислового призначення, а не до земель сільськогосподарського призначення.

Рішення Сілецької сільської ради Сокальського району Львівської області №535 від 20.11.2013 року винесено з порушенням приписів Земельного кодексу України, оскільки ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, місце розташування якої не відповідає вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою.

Керуючись 17, 158, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Скасувати рішення Сілецької сільської ради Сокальського району Львівської області №535 від 20.11.2013 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ в с.Сілець Плішу Григорію Яковичу земельної ділянки площею 0,56га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: Львівська область, Сокальський район, с.Сілець.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сокальський районний суд.

Головуючий: М. Я. Адамович