Рішення № 70282284, 13.11.2017, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
13.11.2017
Номер справи
905/1793/17
Номер документу
70282284
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

13.11.2017 Справа № 905/1793/17

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Горлівське АТП», смт. Курахівка Донецької області

до відповідача1: Комунального підприємства «Автотранспортне підприємство», м. Селидове Донецької області

до відповідача2: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Покровськ Донецької області

про визнання недійсним договору

Суддя Матюхін В.І.

Представники:

позивача: Бабіч В.О. - за дов.

відповідача-1: Павлова О.О. - за дов.;

відповідача-2: не з'явився.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Горлівське АТП» звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Комунального підприємства «Автотранспортне підприємство» про визнання недійсним договору №5/17, укладеного між Комунальним підприємством «Автотранспортне підприємство» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що договір №5/17 від 10.07.2017р. між Комунальним підприємством «Автотранспортне підприємство» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, був укладений без додержання вимог щодо проведення процедури закупівлі, як це передбачене Законом України «Про публічні закупівлі». Засновником відповідача є Донецька міська рада із часткою у статутному капіталі у розмірі 100%, загальний обсяг послуг з перевезень складає 2 093 846,40 грн., а отже, для укладення вищезгаданого договору необхідно було провести процедуру закупівлі, передбачену цим законом, чого у дійсності не було.

З огляду на те, що оспорюваний позивачем договір є двостороннім правочином (договір укладений між двома особами - Комунальним підприємством «Автотранспортне підприємство» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1), господарський суд ухвалою від 28.08.2017р. за власною ініціативою залучив до участі у справі як відповідача другу сторону оспорюваного правочину - фізичну особу-підприємця ОСОБА_1.

Комунальне підприємство «Автотранспортне підприємство» у судовому засіданні підтвердило, що його засновником є Донецька міська рада із 100% часткою у статутному капіталі, але позов не визнало з посиланням, зокрема на те, що:

- позивач не є суб'єктом звернення до суду з таким позовом (оспорюваним договором його права не порушені);

- КП «Автотранспортне підприємство» не є замовником державних закупівель в розумінні п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки діяльність по забезпеченню потреб територіальних громад Донецької області послугами з перевезення підприємством здійснюється на комерційній основі.

Також під час розгляду справи відповідач в судовому засіданні пояснив, що КП «Автотранспортне підприємство», відповідно до статуту, є комерційним підприємством, а отже, не підпадає під дію Закону України «Про публічні закупівлі».

Від відповідача-2, ОСОБА_1, надійшло клопотання, в якому просить суд розглядати справу у його відсутність. Клопотання судом задоволене.

Також підприємцем зазначено про незаконність позовних вимог, оскільки позивач не є суб'єктом звернення до суду з таким позовом.

На підтвердження правомірності своїх вимог позивач у своїх додаткових письмових поясненнях від 18.10.2017р. посилається на наступне:

«… КП «АТП» посилається на Статут, як на підтвердження здійснення комерційної діяльності. Проте, документ, долучений до матеріалів справи, не може бути прийнятий до уваги не тільки з огляду на те, що дата його затвердження не відповідає періоду виникнення спірних правовідносин, але й з тих підстав, що цей Статут не було належним чином зареєстровано.

Відповідно до п.11 ст.15 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» внесення змін до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляється шляхом викладення його в новій редакції. Тобто, у разі затвердження нової редакції статуту, вона підлягає обов'язковій державній реєстрації. Натомість, як свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 18.10.2017р. остання реєстраційна дія щодо Державної реєстрації змін до установчих документів КП «АТП» вчинялася 23.05.2017р. за №12701050023005354 у зв'язку зі зміною місцезнаходження підприємства. Наведені вище факти свідчать про вчинення посадовими особами КП «АТП» та Донецької облдержадміністрації в особі Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької ОДА спроби ввести в оману суд шляхом надання не достовірних відомостей шляхом підроблення відповідних документів та завіряння копій документів на їх відповідність неіснуючим оригіналам.

Відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" від 03.02.2015р. №141-VIII та розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 26.03.2015 № 110 "Про організацію виконання Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" функції щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні обласної ради, здійснює Донецька обласна державна адміністрація, обласна військово-цивільна адміністрація. Проте, згідно інформації, отриманої з Реєстру, органом управління КП «АТП» досі значиться його засновник, тобто Донецька обласна рада. Жодні зміни з державної реєстрації змін на виконання положень Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" у Реєстр внесені не були, що фактично виключає право Донецької ОДА здійснювати будь-які зміни до установчих документів КП «АТП».

… КП «АТП» у своїх поясненнях щодо здійснення нібито комерційної діяльності з прибутковою ознакою посилається та долучають до матеріалів справи копії агентських угод №№14 та 10 від 10.07.2017р. Зазначаємо, що на теперішній час ФОП ОСОБА_4 не здійснює підприємницьку діяльність у зв'язку з її припиненням 31.08.2017р., а ФОП ОСОБА_5 взагалі не значиться у Реєстрі як фізична особа-підприємець.

Бажаємо зауважити, що відповідно до ст. 10 Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Що стосується посилання КП «АТП» на закріплення за ними майна на праві господарського відання, то жодні докази з цього приводу ним не надано.

Знову ж таки, посилаючись на агентські угоди, як на спосіб ведення комерційної діяльності, КП «АТП» самі зазначають, що за перевезення пасажирів та організації їх у групи агент стягує з них плату, розмір якої встановлюється КП «АТП». Даний факт зводить нанівець здійснювані ФОП ОСОБА_1 на замовлення КП «АТП» регулярні спеціальні перевезення, що відбуваються на підставі договору №5/17 від 10.07.2017р., бо за вимогами чинного законодавства плата за регулярні спеціальні перевезення з пасажирів не стягується. Фактично, про що свідчить інформація та документи надані самим КП «АТП», даним договором не передбачено перевезення певних категорій пасажирів (працівників підприємств, школярів, студентів, туристів, екскурсантів та інших), даний договір передбачає укладення замовником публічних договорів на перевезення з усіма пасажирами, яким необхідно лише здійснити поїздку за встановленим маршрутом, що спростовує мету спеціальних перевезень».

Комунальне підприємство «Автотранспортне підприємство» на підтвердження свого твердження про те, що діяльність по забезпеченню потреб територіальних громад Донецької області послугами з перевезення підприємством здійснюється на комерційній основі, надало статут підприємства, затверджений розпорядженням голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 25.06.2015р. № 291.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача і Комунального підприємства «Автотранспортне підприємство» у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:

10.07.2017р. між Комунальним підприємством «Автотранспортне підприємство» (замовник) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (перевізник) був укладений договір №5/17 про надання послуг з перевезення організованих груп пасажирів на маршруті регулярних спеціальних перевезень «м. Курахове (ЗА - ДП) - м. Мар'їнка ЗА-КППВ». Договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами і діє до 31.12.2017р. (п.6.1 договору). Тобто, договір є чинним на час розгляду справи.

Відповідно до п.1.1. договору замовник замовляє, а перевізник надає послуги з перевезення організованих груп пасажирів автобусами на маршруті регулярних спеціальних перевезень за напрямком «м. Курахове (ЗА - ДП) - м. Мар'їнка ЗА-КПВВ» та в зворотному напрямку, в порядку та на умовах, передбачених цим договором та у відповідності з паспортом маршруту, в якому визначено схему маршруту, його протяжність, періодичність, кількість задіяних на маршруті транспортних засобів, їх тип та клас тощо.

Оплата наданих послуг за цим договором здійснюється замовником у безготівковій формі в національній валюті України - гривні шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок перевізника (п.3.1 договору).

Вартість послуг, відповідно до п.3.2 договору, визначається подекадно з розрахунку 23,00грн. за 1 км пробігу автобуса за маршрутом і фіксується в акті здачі-приймання наданих послуг.

Згідно паспорта №9 автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень від 10.07.2017р. та розкладу руху автобуса на приміському автобусному маршруті регулярних спеціальних перевезень, за маршрутом м. Курахове (ЗА - ДП) - м. Мар'їнка ЗА-КПВВ, за день здійснюється 26 рейсів на відстань - 21,8км кожний.

З урахуванням вартості послуги, встановленої п.3.2 договору у розмірі 23,00грн. за 1 км пробігу автобуса, загальна вартість послуг протягом дії договору, з 10.07.2017р. по 31.12.2017р. (174 дні), складає 2 268 333,60грн.

Засновником Комунального підприємства «Автотранспортне підприємство» є Донецька міська рада із часткою у статутному капіталі у розмірі 100%.

Згідно статуту Комунального підприємства «Автотранспортне підприємство», затвердженого розпорядженням голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 25.06.2015р. № 291 (в редакції розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 11.05.2017р. № 479):

- АТП створено з метою надання передбачених статутом автотранспортних послуг, задоволення соціальних та економічних потреб трудового колективу та територіальних громад Донецької області (п.1 розділу 2 статуту);

- майно АТП є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні обласної ради, закріплюється за АТП на праві господарського відання (п.3 розділу 4 статуту);

- АТП має право самостійно планувати свою діяльність, визначати стратегію та основні напрямки свого розвитку відповідно до галузевих, науково-технічних прогнозів та пріоритетів, кон'юнктури ринку продукції, товарів, робіт, послуг та економічної ситуації, а також виходячи із необхідності забезпечення виробничого та соціального розвитку АТП, збільшення його прибутків (п.1 розділу 5 статуту).

Зазначені норми статуту свідчать про те, що Комунальне підприємство «Автотранспортне підприємство» є комунальним комерційним підприємством.

За таких обставин і зважаючи на те, що:

· замовниками у відповідності до п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) є органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак:

- юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів;

- органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи;

- у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків;

· відповідно до ч.1 ст.2 Закону цей закон застосовується, зокрема, до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;

· згідно ч.1 ст.78 Господарського кодексу України «комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління»;

· ч.3 ст.78 Господарського кодексу України передбачено, що «майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство),

господарський суд вважає, що:

- згідно п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» замовниками закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади є юридичні особи (підприємства, установи, організації), які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність здійснюється на не комерційній основі;

- оскільки відповідно до статуту майно за Комунальним підприємством «Автотранспортне підприємство» закріплено на праві господарського відання, то згідно ч.3 ст.78 Господарського кодексу України воно є комунальним комерційним підприємством і, як наслідок, КП «Автотранспортне підприємство» не є замовником закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади в розумінні п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі»;

- укладати оспорюваний позивачем договір Комунальне підприємство «Автотранспортне підприємство» мало право без додержання вимог щодо проведення процедури закупівлі, як це передбачене Законом України «Про публічні закупівлі»;

- позов є безпідставним і задоволенню не підлягає.

Судові витрати в межах, встановлених законодавством, покладаються на позивача.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.78 Господарського кодексу України, п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» і керуючись ст.ст.43, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову про визнання недійсним договору №5/17 про надання послуг з перевезення організованих груп пасажирів на маршруті регулярних спеціальних перевезень «м. Курахове (ЗА - ДП) - м. Мар'їнка ЗА-КППВ», укладеного між Комунальним підприємством «Автотранспортне підприємство» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційною інстанцією, якщо його не скасовано.

Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом 10 днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом.

Суддя В.І. Матюхін

Повний текст рішення складено 15.11.2017р.

Надруковано примірників:

1 до справи;

1 позивачу;

1 відповідачу.