
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14.11.2017 Справа № 904/8997/17
За позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "БУДМАЙСТЕР", м. Дніпро
про відшкодування збитків
Суддя Петренко Н.Е.
секретар судового засідання Сирота М.О.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність №9 від 22.03.2017
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "Будмайстер" (далі - відповідач) про відшкодування збитків.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.10.2017 порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 14.11.2017.
У судовому засіданні 14.11.2017 повноважний представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Відповідач не забезпечив явку представника у судове засідання, відзив на позов не надав. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, наявним у матеріалах справи, згідно якого 24.10.2017 отримав ухвалу суду від 18.10.2017. Про причини неявки суд не повідомив, жодних клопотань до суду не надсилав.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, який був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання.
У судовому засіданні 14.11.2017 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи повноважного представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 20.01.2017 по 01.02.2017 на підставі наказу № 146 від 12.01.2017, направлення № 143 від 12.01.2017, повідомлення № 4-8747-8-3 від 30.12.2016 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "Будмайстер", за результатами якої складено акт.
Під час проведення перевірки, за результатами інспекційного контролю зафіксовано перевищення затвердженого граничнодопустимого викиду по вмісту вуглецю оксиду та пилу (речовин у вигляді суспендованих твердих частинок) від ДВ № 106, 107 (протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №1-17-3 від 26.01.2017 та протокол випробовувань від 28.01.2017), що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №1212400000-128.
Розмір відшкодування збитків проведено відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 за № 48/16064 зі змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 28.12.206 та становить 10 662,22 грн.
Кількість годин роботи ДВ № 106, 107 надано відповідачу листом № 43 від 28.02.2017.
Позивачем застосовано заходи досудового врегулювання спору та направлено претензію № 60-7/17 від 07.04.2017 № 4-2386-7-3, яку відповідачем було залишено без розгляду.
Посадову особу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "Будмайстер" ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 136,00 грн., який сплачено в добровільному порядку, що підтверджується постановою про накладення адміністративного стягнення № 12790 від 02.02.2017 та квитанцією від 06.02.2017.
На підставі викладеного позивач просив суд стягнути з відповідача:
- 3 198,67 гривень шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30 % грошових стягнень за шкоду, до спеціального фонду Державного бюджету України;
- 2 132,44 гривень шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень за шкоду, до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради;
- 5 331,11 гривень шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень за шкоду, до спеціального фонду місцевого бюджету м. Павлоград, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державними та місцевими бюджетами".
Відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, відзив на позов та інші докази на підтвердження власної правової позиції суду не надав.
Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.
За приписами частини 1 статті 13, частини 1 статті 14, статей 66, 68 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані ним збитки.
Згідно статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить в тому числі організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.
Діяльність Державної екологічної інспекції України та її територіальних органів регулюється Указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011 «Про Положення про Державну екологічну інспекцію України», Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 №429 «Про затвердження положень про територіальні органи Держекоінспекції України», а також відповідним положенням про Державну екологічну інспекцію в області, яке затверджується наказом Державної екологічної інспекції України.
Так, відповідно до п.п. 4.2 Положення про Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України 12.12.2011 №136 (Далі - Положення), Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.
Згідно з п. 6 вказаного Положення Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань, зокрема, має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження; виконувати відбір проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу і властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря, ґрунтів, вод (лляних, баластних, зворотних, поверхневих), тощо; розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Згідно з п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №136 від 12.11.2011, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Відповідно до пунктів 2, 6.11, 6.17 Положення про Державну екологічну інспекцію з Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджене наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 312 від 11.08.2017 та зареєстровано в Мін'юсті України 04.09.2017 за № 1080/30948, Держава екологічна інспекція у Дніпропетровській області має право:
- здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціям незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря;
- розраховувати розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції;
- вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів виступати позивачем та відповідачем у судах.
Отже, вищенаведені норми законодавчих актів підтверджують, що саме Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області має право здійснювати державний контроль в сфері дотримання вимог природоохоронного законодавства, обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації незалежно від форми власності, а у випадку виявлення порушень вживати в установленому порядку заходи досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, які завдані порушенням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Користуючись своїм правом Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області в період з 20.01.2017 по 01.02.2017 на підставі наказу № 146 від 12.01.2017, направлення № 143 від 12.01.2017, повідомлення № 4-8747-8-3 від 30.12.2016 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "Будмайстер".
За результатами проведення перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, яким встановлено перевищення затвердженого граничнодопустимого викиду по вмісту вуглецю оксиду та пилу (речовин у вигляді суспендованих твердих частинок) від ДВ № 106, 107 (протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №1-17-3 від 26.01.2017 та протокол випробовувань від 28.01.2017), що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №1212400000-128.
Перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства проведено у присутності уповноважених осіб відповідача - технічного директора ОСОБА_3 та керівника відділу охорони праці ОСОБА_4, якими підписано акт перевірки та отримано його примірник.
Позивач стверджує, що розрахунок розміру відшкодування збитків позивачем проведено відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 за № 48/16064 зі змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 28.12.2016 та становить 10 662,22 грн.
З метою досудового врегулювання спору позивач 07.04.2017 звернувся до відповідача з претензією №4-2386-7-3 про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу на суму 10 662,22 грн.(а.с. 23). Однак вона лишилася без задоволення.
Посадову особу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "Будмайстер" ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 136,00 грн., який був сплачений останньою у добровільному порядку, що підтверджується постановою про накладення адміністративного стягнення № 12790 від 02.02.2017 (а.с.29) та квитанцією від 06.02.2017 (а.с.30).
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем в порядку адміністративного судочинства не оскаржено дії позивача щодо проведення перевірки, наказ, акт перевірки та розрахунок розміру збитків.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Статтею 40 вказаного Закону передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обовязкових екологічних вимог.
Згідно статті 35 Закону України Про охорону земель власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
Частиною 4 статті 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
З огляду на викладене, заявлені позивачем вимоги, щодо стягнення збитків, заподіяних державі в період з 20.01.2017 по 01.02.2017 на суму 10 662,22 грн. підлягають до примусового стягнення.
Згідно із ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи викладене, оскільки позивачем доведено, шляхом надання належних доказів, факт порушення відповідачем законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків у розмірі 10 662,22 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на Відповідача.
Керуючись статтями 1, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "Будмайстер" (51400, м. Павлоград, вул. Терьошкіна, 9, код ЄДРПОУ 33892810) збитки в загальному розмірі 10 662,22 гривень, з яких:
- до спеціального фонду Державного бюджету України 3 198,67 (три тисячі сто дев'яносто вісім грн. 67 коп.) гривень шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30 % грошових стягнень за шкоду;
- до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради 2 132,44 (дві тисячі сто тридцять дві грн. 44 коп.) гривень шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень за шкоду;
- до спеціального фонду місцевого бюджету м. Павлоград 5 331,11 (п'ять тисяч триста тридцять одна грн. 11 коп.) гривень шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень за шкоду, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державними та місцевими бюджетами".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика дверей "Будмайстер" (51400, м. Павлоград, вул. Терьошкіна, 9, код ЄДРПОУ 33892810) на користь Державної екологічної інспекції у Дніпропетровської області (49010, м. Дніпро, вул. Лабораторна, 69, код 37988899) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 600,00 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 16.11.2017
Суддя ОСОБА_5