
Справа № 461/7027/17
Категорія 3
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.11.2017
Галицький районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Лялюка Є.Д.
з участю: секретаря судового засідання Збожної О.Р.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
в с т а н о в и в :
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок з 17 серпня 2016 року призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, сум премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 29382 грн. 85 коп., з яких сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 03 липня 2017 року №358/68 та виплачувати перераховану пенсію з моменту скасування фіксованої суми максимального розміру пенсії у розмірі 10740,00 грн. та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати звіт про виконання постанови суду у десятиденний строк з моменту набрання постанови законної сили.
В обґрунтування вимог зазначив, що з 31 грудня 2015 року є пенсіонером МВС України по лінії Національної поліції, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує довічну щомісячну пенсію за вислугу років в порядку та на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 03 липня 2017 року Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області видано довідку №358/68, відповідно до якої за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням ОСОБА_1 було нараховано та виплачено наступні одноразові види грошового забезпечення: дві матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, дві матеріальні допомоги на оздоровлення та дві одноразові премії (всього у сумі 29382,85 грн.), на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. 17 серпня 2017 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок призначеної пенсії, до якої додав оригінал вказаної довідки, однак отримав відмову листом від 14 вересня 2017 року №1506/Г-20. Вважає, що у зв’язку з відмовою у здійсненні перерахунку та виплати вищевказаної пенсії його права порушенні.
У судовому засіданні позивач позов підтримав, надав пояснення, аналогічні до викладених у позовній заяві та просив такий задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, надала письмові заперечення, в яких вказує, що довідка про розмір грошового забезпечення від 03 липня 2017 року уповноваженим структурним підрозділом не скеровувалась та не поступала на адресу ГУ ПФУ у Львівській області, тому вважає позовні вимоги завчасними та такими, що суперечать ст.17 КАС України. Просила в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 31 грудня 2015 року є пенсіонером МВС України по лінії Національної поліції, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує довічну щомісячну пенсію за вислугу років в порядку та на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією пенсійного посвідчення серії ААІ № 328084 (а.с.4).
03 липня 2017 року Ліквідаційна комісія підготувала довідку №358/68, відповідно до якої за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням ОСОБА_1 було нараховано та виплачено наступні одноразові види грошового забезпечення: дві матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, дві матеріальні допомоги на оздоровлення та дві одноразові премії (всього у сумі 29382,85 грн.), на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (а.с.6).
17 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок призначеної пенсії, до якої долучив оригінал вищевказаної довідки Ліквідаційної комісії (а.с.7).
30 вересня 2017 року позивач одержав відповідь з ГУ ПФУ у Львівській області від 14 вересня 2017 року №1506/Г-20, у якій відповідач повідомив, що підстав для перерахунку пенсії з урахуванням довідки від 03 липня 2017 року №358/68, долученої позивачем до заяви, а також доручення її до матеріалів пенсійної справи, немає (а.с.8).
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
-відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
-щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Крім цього, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Частиною 2 ст.9 вищевказаного Закону встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 та п.3 наказу МВС України від 31 грудня 2007 року №499 (чинних на момент призначення позивачу пенсії), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, вищевказаними нормативно-правовими актами встановлено, що військовослужбовцям та працівникам органів внутрішніх справ було передбачено виплату премій, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення та відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення, тобто матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та одноразова премія, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
Частинами другою та третьою ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Крім цього, можливість подання органам, що призначають пенсії, додаткових документів, які дають право на їх підвищення, особисто пенсіонерами, передбачена абзацом 2 п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1.
Таким чином, судом встановлено за допомогою належних та допустимих доказів. перевірених в судовому засіданні, що позивач набув з 31 грудня 2015 року право на підвищення пенсії, а звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із додатковим документом щодо перерахунку пенсії лише 17 серпня 2017 року. Враховуючи вказане, відповідача слід зобов’язати здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії в м5ежах обмеженого нормами спеціального закону 12-місячного терміну з часу звернення за перерахунком пенсії із додатковими документами, тобто з 17 серпня 2016 року.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч.3 ст.3 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. Суб’єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Згідно ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задоволити та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок з 17 серпня 2016 року призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, сум премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 29382 грн. 85 коп., з яких сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 03 липня 2017 року №358/68 та виплачувати перераховану пенсію з моменту скасування фіксованої суми максимального розміру пенсії у розмірі 10740,00 грн.
Згідно ч.1 ст.267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено, суд приходить до висновку про необхідність встановлення судового контролю за виконанням даної постанови та зобов’язати відповідача надати звіт про виконання постанови суду у десятиденний строк з моменту набрання постанови законної сили.
Окрім того, відповідно до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у розмірі 640,00 грн. слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 69, 70, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, ст.ст.19, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Законом України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд –
п о с т а н о в и в :
позов задоволити.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок з 17 серпня 2016 року призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, сум премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 29382 грн. 85 коп., з яких сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 03 липня 2017 року №358/68 та виплачувати перераховану пенсію з моменту скасування фіксованої суми максимального розміру пенсії у розмірі 10740,00 грн.
Судові витрати у розмірі 640,00 грн. компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати звіт про виконання постанови суду у десятиденний строк з моменту набрання постанови законної сили.
На постанову суду першої інстанції може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом першої інстанції частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Лялюк Є.Д.