У Х В А Л А
Номер провадження 1-кс/229/862/2017
Справа № 229/3270/17
15 листопада 2017 року м.Дружківка
Слідчий суддя Дружківського міського суду
Донецької області: ОСОБА_1
за участі: секретаря с/з ОСОБА_2
слідчого Козачка Р.Ю.
розглянувши клопотання слідчого СВ Дружківського ВП Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області капітана поліції ОСОБА_3 погодженого з заступником керівника Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки, -
В С Т А Н О В И В:
До Дружківського міського суду Донецької області надійшло клопотання слідчого СВ Дружківського ВП Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області капітана поліції ОСОБА_3 погодженого з заступником керівника Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки.
В клопотанні слідчий зазначає, що слідчою групою Національної поліції в Донецькій області проводиться досудове розслідування за фактом того, що службові особи ПАТ «Дружківське рудоуправління» (ЄДРПОУ 00191796) зловживаючи повноваженнями юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми, у своїй господарській діяльності, порушують правила охорони і використання надр, здійснюють незаконний видобуток корисних копалин загальнодержавного значення у вигляді вогнетривких та тугоплавких глин.
Відомості за вказаним фактом про кримінальне правопорушення внесені до ЄРДР за №12017050260001046 від 23.08.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364-1, ч. 2 ст. 240 КК України.
Розслідуванням встановлено, що ПАТ «Дружківське рудоуправління» (ЄДРПОУ 00191796) здійснює видобуток корисних копалин на підставі спеціальних дозволів за №368 від 20.10.1995, №369 від 20.10.1995, №4320 від 07.02.2013, №5840 від 11.09.2013 року.
Для забезпечення повного, всебічного та обєктивного розслідування кримінального правопорушення, виникла необхідність у перевірці викладених в заяві заявника фактів порушень правил охорони і використання надр, щодо видобутку корисних копалин загальнодержавного значення - вогнетривких та тугоплавких глин, та визначити заподіяну шкоду, що неможливо встановити без залучення відповідних кваліфікованих спеціалістів, яким законом надані такі повноваження (Державна екологічна інспекція України) шляхом проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства про використання та охорону земель, що вважається доцільним з метою встановлення правопорушень, повязаних із порушенням природоохоронного законодавства та буде відповідати завданням кримінального провадження, виходячи з наступних законних підстав.
В звязку з чим слідчий просить надати дозвіл на проведення в ПАТ «Дружківське рудоуправління» (ЄДРПОУ 00191796, юридична адреса: Донецька область, м.Дружківка, вул.Поленова, буд.112) позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства, яке доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції України.
При розгляді клопотання, учасники процесуальної дії клопотання про застосування технічних засобів фіксування не робили. Відповідно до ст.107 КПК України фіксація судового розгляду клопотання, технічними засобами, не проводилась.
Слідчий Козачок Р.Ю. підтримав своє клопотання та просить його задовольнити.
Слідчий суддя вислухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали кримінального провадження, вважає, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочато кримінальне провадження № 12017050260001046 від 23.08.2017 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених, ч.2 ст.240, ч.1 ст.364-1 КК України.
Відповідно до п.п.1-2 ч.3 Положення «Про Державну екологічну інспекцію України», основними завданнями Держекоінспекції є: реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони земель, надр; екологічної та радіаційної безпеки; охорони і використання територій та обєктів природно-заповідного фонду; охорони, захисту, використання і відтворення лісів; збереження, відтворення і невиснажливого використання біологічного та ландшафтного різноманіття; раціонального використання, відтворення і охорони обєктів тваринного та рослинного світу; ведення мисливського господарства та здійснення полювання; охорони, раціонального використання та відтворення вод і відтворення водних ресурсів; охорони атмосферного повітря; формування, збереження і використання екологічної мережі; стану навколишнього природного середовища; поводження з відходами, небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами;здійснення заходів біологічної і генетичної безпеки стосовно біологічних обєктів природного середовища під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритій системі;
Відповідно до п.п. «б» п.2 ч.4 Положення «Про Державну екологічну інспекцію України», Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону земель, надр, зокрема щодо: додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; використання та охорони надр;
Відповідно до п.7 Положення «Про Державну екологічну інспекцію України», Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Частиною першою ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю). Частиною другою вказаної статті передбачено, що проведення позапланових заходів з інших підстав забороняється, якщо інше не передбачено законом
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Згідно ч. 4 ст. 38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 36 КПК України передбачено, що прокурор уповноважений самостійно звертатися до слідчого судді з клопотаннями про проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій у випадках передбачених цим кодексом.
На даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим (п.6 ч.2 ст.36 та п. 4 ч.2 ст. 40 КПК України виключено на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014).
Крім того, чинний КПК України не передбачає повноважень слідчого судді надавати подібні дозволи.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
В розумінні положення ст.131 КПК України, надання дозволу на проведення перевірки не є заходом забезпечення кримінального провадження, а є способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України.
Разом з цим, відповідно до ч. 6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст.7 цього Кодексу.
Отже, під час досудового розслідування встановлені достатні підстави для проведення позапланової виїзної перевірки, проведення якої є доцільним та відповідає завданням кримінального провадження.
Керуючись ст.ст.7, 9, 93, 110, 370, 372 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання слідчого СВ Дружківського ВП Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області капітна поліції ОСОБА_3 погодженого з заступником керівника Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення спеціалістами Державної екологічної інспекції у Донецькій області позапланової виїзної перевірки задовольнити.
Надати про дозвіл на проведення в ПАТ «Дружківське рудоуправління» (ЄДРПОУ 00191796, юридична адреса: Донецька область, м. Дружківка вул. Поленова, буд. 112)позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо розробки та видобутку корисних копалин загальнодержавного значення - вогнетривких та тугоплавких глин,в ході якої обстежити земельні ділянки, які знаходяться у користуванні ПАТ «Дружківське рудоуправління» на предмет заподіяння шкоди, внаслідок порушень правил охорони і використання надр, встановлення фактів порушення екологічних вимог, розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства із складанням відповідних актів перевірок та інших взаємоповязаних документів.
Проведення позапланової виїзної перевірки доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції України (адреса: 01042, м. Київ, пров. Новопечерський, буд. 3 корп.2).
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Дружківського міського суду
Донецької області: ОСОБА_1