
09.11.2017 227/3554/17
УХВАЛА
09 листопада 2017 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Мацишин Л.С., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про оскарження дій суб’єкта владних повноважень та визнання їх неправомірними,
ВСТАНОВИВ:
07 листопада 2017 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання незаконними та протиправними дій ОСОБА_2 відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 за весь час, починаючи з 26 червня 2017 року до теперішньогo часу; визнання незаконною та скасування постанови відповідача від 26 червня 2017 року за № 0517/12106/12106/36 «Про припинення щомісячної страхової виплати»; зобов’язання відповідача відновити припинені щомісячні страхові виплати та сплатити заборгованість, яка виникла з моменту припинення виплат, а саме з 01 червня 2017 року на користь громадянина України ОСОБА_1; стягнення з ОСОБА_2 відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на користь позивача коштів по сплаті судового збору згідно письмового документа.
Відповідно до пунктів 4, 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з положенням ч. 1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Як роз’яснено у п. 9 Постанови Пленуму ВССУ № 3 від 01 березня 2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» завданням страхування від нещасних випадків на виробництві відповідно до статті 1 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» є проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров'ю застрахованих осіб, викликаним умовами праці; відновлення здоров'я та працездатності потерпілих від нещасних випадків або професійного захворювання на виробництві; відшкодування шкоди, пов'язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини, надання їм соціальних послуг у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також у разі смерті здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей. Спори щодо суми страхових внесків, а також щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються у судовому порядку (стаття 55 вказаного Закону).
Відповідно до положень розділів I і II зазначеного Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України не здійснює владні управлінські функції, тому з урахуванням наведеного та враховуючи суб'єктний склад сторін такі спори підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
У порядку цивільного судочинства підлягають розгляду позови виконавчих органів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за зворотною вимогою (у порядку регресу) до фізичної особи, з вини якої ушкоджено здоров’я застрахованого, що призвело до витрат на допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю чи страхових виплат, оскільки спір є цивільно-правовим (стаття 1191 ЦК України).
Із позовної заяви та матеріалів вбачається, що між позивачем як фізичною особою та відповідачем ОСОБА_2 відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, який в даному випадку не здійснює владні управлінські функції, виник спір про право на отримання страхових виплат.
Таким чином, спір, який виник, не належить до публічно-правових спорів, тому він повинен вирішуватись в порядку цивільного судочинства.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає необхідним відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про оскарження дій суб’єкта владних повноважень та визнання їх неправомірними, оскільки таку заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, така позовна заява відповідно до ст.ст. 3, 15 ЦПК України підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки позивачем заявлені вимоги про визнання незаконними та протиправними дій ОСОБА_2 відділення виконавчої дирекції ФСС України в Донецькій області щодо припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1; визнання незаконною та скасування постанови відповідача від 26 червня 2017 року за № 0517/12106/12106/36 «Про припинення щомісячної страхової виплати»; зобов’язання відповідача відновити припинені щомісячні страхові виплати та сплатити заборгованість, яка виникла з моменту припинення виплат. Тобто, спір не є публічно-правовим, а є цивільно-правовим спором, зокрема стосується права цивільного, а саме стягнення нарахованих, але невиплачених страхових виплат відшкодування шкоди, заподіяної позивачеві його здоров’ю внаслідок трудового каліцтва, при виконанні трудових обов’язків. Роз'яснити позивачу, що розгляд даної вимоги відноситься до юрисдикції місцевого загального суду та повинен відбуватись за правилами цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 17, 18, 21, 107,109, 158, 165, 186 КАС України, ст. 15 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про оскарження дій суб’єкта владних повноважень та визнання їх неправомірними.
Надіслати позивачу копію ухвали разом з позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Роз’яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз’яснити позивачу, що з відповідним позовом він може звернутися до суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Добропільського міськрайонного суду
Донецької області ОСОБА_3