
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2017 року справа № 823/1612/17
м. Черкаси
12 год. 55 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.,
суддів Гаврилюка В.О., Гаращенка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Черкасиавтотранс» до начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області ОСОБА_1І, Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про накладення штрафу,
встановив:
19 жовтня 2017 року до суду з позовною заявою звернулося приватне акціонерне товариство «Черкасиавтотранс», в якій просить скасувати постанову відповідача № 026191 від 19.09.2017 про накладення на позивача штрафу в сумі 1700 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана постанова складена з грубими порушеннями установленої процедури здійснення заходу державного нагляду, передбаченої Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006.
Щодо змісту виявленого порушення, позивач вважає, що з огляду на неоднозначне тлумачення приписів ст. 39 Закону України Про автомобільний транспорт в частині інших обовязкових документів водія, які передбачені законодавством України, в жодному випадку не можна застосовувати у наведених обставинах до позивача штрафних санкцій за наявності на момент перевірки у водіїв інших дозвільних, реєстраційних та маршрутних документів. Індивідуальна контрольна книжка водія є виключно робочим документом для обліку робочого часу та часу відпочинку водія, яка не входить до переліку реєстраційних, дозвільних та маршрутних документів водія автотранспортного підприємства.
Системний аналіз пунктів 6.1 та 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і звязку України від 07.06.2010 № 340, свідчить про те, що обовязок для ведення індивідуальної контрольної книжки водія повязаний виключно з відсутністю тахографа на автомобілі, який використовується для регулярних перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км.
У даному випадку автобус ПАТ Черкасиавтотранс використовуються виключно на приміському автобусному маршруті № 125 Черкаси АС2 с. Будище протяжністю до 50 км, що виключає обовязок облаштування діючого та повіреного тахографа, чи ведення індивідуальної контрольної книжки водія.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив повністю, з підстав викладених у запереченні та просив суд залишити його без задоволення, наголосивши, що рейдові перевірки міських автобусів, що належать позивачеві здійснювались у повній відповідності до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті за наявності відповідних наказів про затвердження щотижневих графіків проведення рейдових перевірок, графіків перевірок, направлень на перевірки, службових посвідчень. Відповідач зазначає, що в даному випадку здійснювалось регулярне пасажирське перевезення на міському автобусному маршруті протяжністю менше 50 км і обладнання тахографом не передбачене, а тому водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, має вести індивідуальну контрольну книжку водія, згідно з п. 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і звязку України від 07.06.2010 № 340.
13 листопада 2017 року на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Суд встановив, що публічне акціонерне товариство Черкасиавтотранс зареєстроване як юридична особа 17 жовтня 1994 року, код ЄДРПОУ 03115376.
17 квітня 2012 року ПАТ Черкасиавтотранс видано ліцензію Серія АД № 033721 на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; дозволений вид робіт: внутрішні перевезення пасажирів автобусами; строк дії ліцензії: не обмежений.
29 серпня 2017 року о 14 год. 15 хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області за адресою: м. Черкаси, вул. Ложешнікова, 52, проведено рейдову перевірку автобуса маршруту Черкаси с. Будище, марки ПАЗ, н.з. СА1050АА, під керуванням водія ОСОБА_2, на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом. Згідно свідоцтва про державну реєстрацію, зазначений транспортний засіб належить ПАТ Черкасиавтотранс.
За результатами перевірки складено акт № 011160 від 29.08.2017, в якому встановлено: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України Про автомобільний транспорт, а саме: без оформлення індивідуальної контрольної книжки водія, поліса обовязкового страхування від нещасних випадків на транспорті (водія) (а.с.66).
19 вересня 2017 року в.о. начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області ОСОБА_1 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 026191, згідно якої за порушення вимог ст. 39 Закону України Про автомобільний транспорт постановлено стягнути з ПАТ Черкасиавтотранс адміністративно-господарський штраф в сумі 1700 грн.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що процедура здійснення державного контролю за додержанням субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - субєкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, регулювалася Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567).
Відповідно до п. 3 Порядку № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління. При цьому згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 № 592 Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті правонаступником майна, прав та обовязків територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що ліквідується, є Державна служба з безпеки на транспорті.
Пунктом 4 Порядку № 1567 визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з п. 13 Порядку № 1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших обєктах, що використовуються субєктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (п. 14 Порядку № 1567).
Згідно з абз. 2 п. 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки субєкта господарювання перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України Про автомобільний транспорт документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до п. 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис Укртрансінспекція, та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення (п. 17 Порядку № 1567).
Під час судового розгляду справи суд встановив, що 29.08.2017 проведено рейдову перевірку транспортного засобу ПАЗ н.з. СА1050АА, що належить ПАТ Черкасиавтотранс.
В матеріалах адміністративної справи наявні:
- наказ Укртрансбезпеки від 23.08.2017 № 826 Про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок, яким затверджено графік проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки у період з 28.08.2017 по 03.09.2017, що додається;
- направлення на перевірку № 029097 від 28.08.2017, видане старшому державному інспектору Медусі І.В., головному спеціалісту ОСОБА_3, головному спеціалісту (юристу) ОСОБА_4 та старшому державному інспектору Чирносу В.В. для проведення з 28.08.2017 по 01.09.2017 рейдової перевірки дотримання вимог Закону України Про автомобільний транспорт, КУпАП, у м. Черкаси радіу 10 км. з центром АС 1 та радіус 10 км. З центром АС-3, м. Сміла радіус з центром АС-2 та АС-3, м. Канів радіус 20 км. З центром АС «Авто-Віка», 34 км. а/д Р-09 «Довжик», а/д Київ-Знамянка 198 км.
Водій автобуса ПАТ ЧеркасиавтотрансОСОБА_2 ознайомлений з актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом від 29.08.2017.
Таким чином, судом не встановлено порушень Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки позивача 29.08.2017.
Суд вважає безпідставними посилання позивача на порушення відповідачем вимог Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, оскільки зазначений Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності при здійсненні планових та позапланових заходів.
Рейдова перевірка передбачає перевірку не конкретного автоперевізника, а проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших обєктах, що використовуються субєктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту із зупиненням транспортного засобу, чи без зупинення.
Водночас згідно вищезгаданих наказів Укртрансбезпеки та направлень на перевірку посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області проведено рейдову перевірку транспортного засобу на визначених ділянках автодороги.
Щодо порушення територіальним органом Державної служби України з безпеки на транспорті законодавства про автомобільний транспорт, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 39 Закону України Про автомобільний транспорт від 05.04.2001 № 2344-III автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і предявляти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;
для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга).
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд встановив, що згідно паспорту приміського автобусного маршруту загального користування № 125 Черкаси АС 2 с. Будище автобуси, що належать позивачеві, здійснюють перевезення пасажирів по приміському маршруті загальною протяжністю 36,2 км (в одному напрямку) с. Будище, м. Черкаси АС 2.
04 жовтня 2013 року між ПАТ Черкасиавтотранс та Черкаською районною державною адміністрацією укладено договір з перевезення пасажирів автомобільним транспортом по вказаному маршруті, згідно з п. 1 якого перевізник зобовязується надавати транспортні послуги населенню на умовах, передбачених договором у період з 04 листопада 2013 року по 16 вересня 2018 року.
За вказаним автобусним маршрутом закріплено конкретні автобуси, зокрема, ПАЗ ПАЗ д.н.з. НОМЕР_1. Даний автобус пройшов обовязкову перевірку технічного стану транспортного засобу, про що свідчить протоколи ТОВ Автотранслогістика від 10.07.2017.
Відповідно до п. 1.2. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і звязку України від 07.06.2010 № 340 (далі Положення), це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.
Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ) (п. 1.3 Положення).
Відповідно до п. 6.1 Положення автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни (п. 6.2 Положення).
Пункт 6.3. Положення визначає, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).
З урахуванням того, що норми передбачені пунктами 6.1 та 6.3 Положення стосуються автобусів, що здійснюють пасажирські перевезення на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, водії, які керують автобусами, що використовуються для регулярних пасажирських перевезень на міських та приміських автобусних маршрутах не повинні вести індивідуальні контрольні книжки водія відповідно до вимог Положення.
У даному випадку автобус ПАТ Черкасиавтотранс використовуються виключно на приміських автобусних маршрутах міста Черкаси (зокрема, приміському маршруті № 125) протяжністю до 50 км, що виключає обовязок облаштування діючого та повіреного тахографа, чи ведення індивідуальної контрольної книжки водія.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 19.09.2017 № 026191 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м. Київ, проспект Перемоги, 14, ідентифікаційний код 39816845) на користь публічного акціонерного товариства «Черкасиавтотранс» (18019, м. Черкаси, вул. Сурікова, 8, ідентифікаційний код 03115376) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Тимошенко