
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2017 р. Справа № 818/1470/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савицької Н.В.,
за участю секретаря судового засідання - Чечелюк О.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представника третьої особи - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - Зарічненська сільська рада, про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) просить визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач), викладену в листі від 29.09.2017 № С-12689-5241/6-17, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5925082700:00:001:0178) у власність в межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області за межами населених пунктів, та зобовязати відповідача прийняти рішення у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України про затвердження проекту землеустрою щодо вказаної земельної ділянки.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач безпідставно відмовив йому у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оскільки відмову мотивовано тим, що земельна ділянка, яка запроектована до відведення, має склад угідь "багаторічні насадження". Також у листі від 29.09.2017 № С-12689-5241/6-17 відповідач зазначив, що позивачу необхідно додати довідку із Зарічневської сільської ради про наявність чи відсутність на земельній ділянці насаджень. Позивач вказує на те, що зазначена підстава для відмови у затвердженні проекту землеустрою не передбачена Земельним кодексом України. Багаторічні насадження є складовою частиною земельної ділянки, на якій вони знаходяться, і разом з земельною ділянкою перебувають у державній власності, у звязку з чим не можуть бути визнані безхазяйним майном та передані у комунальну власність без земельної ділянки. Рішення Зарічненської сільської ради від 09.06.2017 "Про виявлення безгоспного майна" не може бути підставою для відмови в затвердженні проекту землеустрою, оскільки, на думку позивача, таке рішення за своїм характером є нікчемним і не тягне за собою юридичних наслідків, як і результати незалежної експертної оцінки насаджень. На думку ОСОБА_1, факт погодження проекту землеустрою у відповідності до вимог ст. 186-1 ЗК України, реєстрація сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі свідчать про те, що проект перевірений на предмет його відповідності вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, і відповідає таким вимогам, а відповідно до ч. 13 ст. 123 ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, підтримала доводи, викладені в письмових запереченнях на позов (а.с. 82-84). Зазначила, що листом від 29.09.2017 № С-12689-5241/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надано відповідь позивачу, і запропоновано ОСОБА_1 додати довідку Зарічненської сільської ради про наявність чи відсутність на земельній ділянці насаджень та додатково повідомлено, що, враховуючи рішення Зарічненської сільської ради від 09.06.2017 "Про виявлення безгоспного майна", відповідач направив лист до Зарічненської сільської ради про результати проведення експертної оцінки саду. У звязку із даними обставинами Головне управління Держгеокадастру у Сумській області не має правових підстав для вирішення питання, зазначеного в зверненні. На запит Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Зарічненська сільська рада надіслала відповідачу лист від 21.10.2017 № 298, у якому зазначила, що Зарічненська сільська рада категорично проти комунального майна - яблуневого саду в приватну власність та земельної ділянки під ним, та надала копію рішення Зарічненської сільської ради двадцять першої сесії сьомого скликання від 06.10.2017 "Про затвердження незалежної експертної оцінки багаторічних насаджень яблуневий сад", відповідно до якого вирішено визнати багаторічні насадження - яблуневий сад комунальним майном Зарічненської сільської ради та поставити на баланс сільської ради.
Представник третьої особи в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог і підтримав доводи, викладені в письмових запереченнях на позов (а.с. 111-113). Зокрема, зазначив, що відповідно до Додатку № 4 "Перелік угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь (КВЗУ)" Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, підгрупа угідь "багаторічні насадження" включає ділянки, зайняті насадженнями для отримання плодів. Відповідно до рішення Зарічненської сільської ради від 06.10.2017 багаторічні насадження - яблуневий сад визначено комунальним майном та поставлено на баланс Зарічненської сільської ради. А тому земельна ділянка, на якій вони розташовані, не може бути передана в приватну власність.
Вислухавши пояснення позивача, представників відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав.
У судовому засіданні встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 13.03.2017 № 18-1862/16-17-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" (а.с. 21) ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області, орієнтовний розмір земельної ділянки - 2,00 га, цільове призначення - ведення особистого селянського господарства. У пунктах 2, 3 наказу зазначено, що розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню та затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства. Керівнику Відділу у Тростянецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області при надходженні погодженого проекту землеустрою забезпечити в установленому законодавством порядку реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Після погодження проекту землеустрою та реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі 18.07.2017 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою (а.с. 57) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області та просив надати земельну ділянку загальною площею 2,00 у власність.
Листом від 01.08.2017 № С-9550-4271/6-17 (а.с. 58) Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повідомило позивача про те, що на кадастровому плані земельної ділянки в описі меж суміжних землевласників (землекористувачів) від А до Б йому необхідно уточнити проектні чи існуючі шляхи, що проходять в цих межах. Крім того, на ситуаційному плані необхідно позначити підїздні шляхи до земельної ділянки та доповнити умовні позначення. Також у листі відповідач вказав на те, що відповідно до довідки від 28.03.2017 № 31-28-0.2-672/2-17, виданої Відділом у Тростянецькому районі, земельна ділянка, яка запроектована до відведення, має склад угідь "багаторічні насадження". Позивачу запропоновано звернутися до виконавця робіт із землеустрою для доопрацювання проекту землеустрою.
Після опрацювання проекту ДП "Сумигеодезкартографія" 15.09.2017 позивач повторно звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області та просив надати земельну ділянку загальною площею 2,00 га у власність (а.с. 64).
Листом від 29.09.2017 № С-12689-5241/6-17 відповідач відмовив ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5925082700:00:001:0178) у власність в межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області за межами населених пунктів. Зокрема, зазначив, що відповідно до довідки від 28.03.2017 № 31-28-0.2-672/2-17, виданої Відділом у Тростянецькому районі, земельна ділянка, яка запроектована до відведення, має склад угідь "багаторічні насадження". Вказав, що позивачу необхідно додати довідку із Зарічненської сільської ради про наявність чи відсутність на земельній ділянці насаджень. Додатково повідомив, що, отримавши рішення Зарічненської сільської ради від 09.06.2017 "Про виявлення безгоспного майна", Головне управління Держгеокадастру у Сумській області направило листа до Зарічненської сільської ради Тростянецького району про результати проведення експертної оцінки саду. У зв'язку з нововиявленими обставинами не має правових підстав для вирішення питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області та просив надати земельну ділянку загальною площею 2,00 га у власність.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 50 Закону України від 22.05.2003 № 858-IV Про землеустрій проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
Згідно з вимогами ч.ч. 10, 13 ст. 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються, зокрема, затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до ч. 18 ст. 186 ЗК України ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб'єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, встановленого Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб'єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження документації із землеустрою іншими органами.
При розгляді справи відповідач не обґрунтував правомірність прийняття рішення щодо відмови позивачу в затвердженні проекту землеустрою, оскільки ст. 50 Закону України Про землеустрій не передбачає подання довідки про наявність чи відсутність насаджень на земельній ділянці. Відповідно до положень Земельного кодексу України забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, а також погодження з іншими органами місцевого самоврядування та проведення будь-яких експертиз.
Посилання відповідача та третьої особи на рішення Зарічненської сільської ради двадцять першої сесії сьомого скликання від 06.10.2017 "Про затвердження незалежної експертної оцінки багаторічних насаджень яблуневий сад", яким визнано багаторічні насадження - яблуневий сад комунальним майном Зарічненської сільської ради та поставлено на баланс сільської ради, суд вважає безпідставними. Рішення сільської ради було прийнято пізніше, ніж позивач звернувся із заявою про затвердження проекту землеустрою і отримав відмову у його затвердженні.
Крім того, перебування багаторічний насаджень на балансі підприємства не може вважатись підтвердженням права власності на ці насадження, оскільки баланс органу місцевого самоврядування є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна, і не свідчить про знаходження майна у власності.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області протиправно відмовило ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області за межами населених пунктів. При цьому, відповідач, мотивуючи відмову, посилається на підстави, не передбачені Земельним кодексом України чи іншими законодавчими актами.
Відповідач зобовязаний або затвердити проект землеустрою, або відмовити у такому затвердженні, але на законних підставах.
Суд вважає, що задоволення вимоги про зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою у даному випадку не буде втручанням суду в дискреційні повноваження Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, а буде обґрунтованим способом захисту порушеного права позивача, оскільки відповідач протиправно надав ОСОБА_1 формальну відмову з підстав, не передбачених діючим законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 19.05.2016 у справі № К/800/32729/15.
Оскільки процес надання позивачу формальних відмов у затвердженні проекту землеустрою може тривати безкінечно, то в даному випадку єдиним правильним способом захисту порушеного права є зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області за межами населених пунктів. Таке зобов'язання повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, який у своєму рішенні від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати по сплаті судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви до суду, в сумі 1 280 грн згідно з квитанцією від 05.10.2017 № 59764 (а.с. 3).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - Зарічненська сільська рада, про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 29.09.2017 № С-12689-5241/6-17, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5925082700:00:001:0178) у власність в межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області за межами населених пунктів.
Зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5925082700:00:001:0178) у власність в межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області за межами населених пунктів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_1 (42600, Сумська область, м. Тростянець, вул. Островського, 71, і.н. НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору в сумі 1 280 грн (тисяча двісті вісімдесят гривень).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 16.11.2017.
Суддя Н.В. Савицька