
Копія
Справа № 822/2913/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2017 року м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якому просить: визнати протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про відмову ОСОБА_3 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, зобов'язавши Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою від 13 червня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 12 серпня 2016 року через відділ Держгеокадастру звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2.0 га у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту села Іванківці, Новоушицького району Хмельницької області.
Однак відповідач листом №184/0-10169/6-17 від 17 липня 2017 року відмовив у наданні такого дозволу з посиланням на розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №898-р та повідомив, що земельна ділянка з приводу якої звернувся позивач, зарезервована для учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції.
Вказує, що сам факт наявності інформації про розмір земельних ділянок визначених для передачі учасникам АТО, не може бути підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Тому, таку відмову позивач вважає протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення по суті справи, просив позов задоволити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в яких просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що 13 червня 2017 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту села Іванківці, Новоушицького району Хмельницької області.
Разом із заявою, позивачем подано: копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Листами від 17 липня 2017 року №184/0-10169/6-17 та від 25 липня 2017 року №31-22-0.62-7386/217 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вповідомило позивача про те, що земельна ділянка зазначена позивачем у заяві передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції, та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, а тому задовольнити заяву не має можливості.
Крім цього, відповідачем зазначено, що Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 21 жовтня 2016 року №111 "Про включення земельних ділянок до переліку земельних ділянок зарезервованих для учасників АТО" на території Пилипохребтіївської сільської ради Новоушицького району для учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО зарезервовано 15 га земель сільскогосподарського призначення в межах кадастрового кварталу 6823388500:06:001.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Статтею 14 Конституції України визначено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", передбачено першочергове відведення земельних ділянок учасникам бойових дій, інвалідів війни, учасникам війни, особам (сім'ї загиблих), на яких поширюється чинність цього Закону.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 898-р від 19 серпня 2015 року "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" з метою забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками, Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру, обласні та Київська міська державні адміністрації повинні забезпечити розгляд у першочерговому порядку звернення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок.
Так, на виконання вказаного розпорядження, Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області були прийняті накази №111 від 21 жовтня 2016 року та №153 від 20 липня 2017 року відповідно до їхніх додатків одна з земельних ділянок с/г призначення орієнтовною площею 15 га на території Пилипохребтіївської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області була віднесена до переліку зарезервованих земельних ділянок для учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО в межах кадастрового кварталу 6823388500:06:001.
Як встановлено судом та вбачається із наданого позивачем додатку до заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, а саме геодезичного знімку, земельна ділянка зазначена позивачем у заяві про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів с. Іванківці Новоушицького району Хмельницької області з кадастровим номером 6823388500:06:001:0131 накладається на земельні ділянки, раніше зарезервовані для учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО, що підтверджується наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 21 жовтня 2106 року №111, а тому надання позивачу вказаної земельної ділянки в свою чергу буде порушенням першочергового права учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО на отримання земельної ділянки.
Отже на підставі Розпорядження КМУ, ГУ Держгеокадастру за межами населених пунктів с. Іванківці Новоушицького району Хмельницької області земельні ділянки с/г призначення загальною (орієнтовною) площею 15 га було зарезервовано виключно для забезпечення потреб військовослужбовців - учасників антитерористичної операції та членів родин військовослужбовців, загиблих у ході їх проведення.
Матеріалами справи підтверджується та не заперечується представником позивача, що позивач до такої категорії громадян не відноситься.
Крім цього, суд приймає до уваги ту обставину, що на даний час АТО триває і військовослужбовці приймають у ньому участь, відтак постійно виникає питання про забезпечення їх земельними ділянками відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а передача у власність зарезервованих земельних ділянок особам, які не мають такого статусу, призведе до порушення прав учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО щодо першочергового отримання земельної ділянки.
Положення ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відмова ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є обґрунтованою та правомірною, оскільки у наданому позивачем графічному матеріалі межі бажаної земельної ділянки з кадастровим номером 6823388500:06:001:0131 співпадає із земельними ділянками, раніше зарезервованими для учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО, а тому адміністративний позов ОСОБА_3 слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 159-163, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання та зобов'язання вчинити дії рішення протиправним - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 16 листопада 2017 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1