КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
10 листопада 2017 року № 810/3826/17 Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до державного реєстратора Виконавчого комітету Ірпінської міської ради ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До ОСОБА_4 окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з позовом до державного реєстратора Виконавчого комітету Ірпінської міської ради ОСОБА_3, у якому позивачі просять суд:
- визнати протиправними дії державного реєстратора Виконавчого комітету Ірпінської міської ради ОСОБА_3 щодо відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу (Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма «Водполімер») у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, згідно поданої ОСОБА_2 заяви від 30 жовтня 2017 року;
- зобовязати державного реєстратора Виконавчого комітету Ірпінської міської ради ОСОБА_3 провести державну реєстрацію змін відомостей про Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «Водполімер» (код ЄДРПОУ 24222805), згідно заяви, поданої 30.10.2017.
Згідно з частиною першою статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Правила предметної підсудності адміністративних справи визначені в статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статі 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Частиною другою статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначена предметна підсудність адміністративних справ, які можуть бути розглянуті в окружному адміністративному суді.
Суд зазначає, що відповідачем за позовом є державний реєстратор Виконавчого комітету Ірпінської міської ради ОСОБА_3.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 (зі змінами та доповненнями).
Згідно частини першої статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені КонституцієюУкраїни, цим та іншими законами.
Згідно із ч.ч.1-2 ст.11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Таким чином, відповідач державний реєстратор Виконавчого комітету Ірпінської міської ради ОСОБА_3 є посадовою особою органу місцевого самоврядування, а тому дана справа не підсудна ОСОБА_4 окружному адміністративному суду, а за предметною підсудністю повинна розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним судом з урахуванням правил територіальної підсудності.
Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, дана справа за правилами предметної підсудності не підсудна ОСОБА_4 окружному адміністративному суду та підлягає поверненню позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
При цьому, суд звертає увагу позивачів на те, що в силу положень ст.7 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 повернення судового збору, сплаченого за звернення з позовною заявою до суду, здійснюється за клопотанням позивачів.
Керуючись статтями 18, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1.Позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до державного реєстратора Виконавчого комітету Ірпінської міської ради ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
2.Копію ухвали надіслати позивачам.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до ОСОБА_4 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_4 окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кушнова А.О.