
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
13 листопада 2017 р. Справа № 802/1878/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук Ірини Миколаївни, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Вінницькій області до Відділу освіти Мурованокуриловецької районної державної адміністрації про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Управління Держпраці у Вінницькій області (далі - позивач) з адміністративним позовом до Відділу освіти Мурованокуриловецької районної державної адміністрації (далі - відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 25.09.2017 р. по 26.09.2017 р. на підставі наказу управління Держпраці у Вінницькій області від 16 грудня 2016 року № 1036, головним державним інспектором відділу нагляду в АПК та СКС ОСОБА_1 та головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв'язку ОСОБА_2 проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, у Відділі освіти Мурованокуриловецької районної державної адміністрації, що знаходиться за адресою: 23400, Вінницька обл., смт. Муровані Курилівці, вул. Соборна, 57.
За результатами перевірки виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства, а саме:
1) відповідач не одержав дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зокрема:
- водогрійні котли теплопродуктивністю понад 0,1 МВт (НВК № 1-гімназія смт. Муровані Куриловці котли НІІСТУ-5 3-одн; СЗШ І-ІІІ ст. № 1 смт. Муровані Куриловці котли КСТ-250 2-одн.; СЗШ І-ІІІ ст. с. Обухів котли НІІСТУ-5 зав. №№ 000322, 189; СЗШ І-ІІІ ст. с. Вищеольчедаїв котли НІІСТУ-5 3-одн. реєстр. №№ 803, 804, № б/н; НВК с. Конищів котли КТО-200 2-одн. зав. №№ б/н; НВК с. Лучинець котли НІІСТУ-5 2-одн. зав. №№ б/н;), п. 6 (п. 16 додатку 3) "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки", затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107;
2) виконання робіт на висоті понад 1,3 метра без подання роботодавцем декларації до Управління Держпраці у Вінницькій області, що є порушенням вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці"; п. 21 (п. 7 додатку 6) "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки", затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107, (п. 16 Розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання від 26.09.2017 року № 044.0507.17).
У зв'язку з виникненням загрози життю працівників та з метою недопущення спричинення шкоди життю і здоров'ю працівників Відділу освіти Мурованокуриловецької районної державної адміністрації, позивач звернувся до суду з даним адміністративними позовом, у якому просить застосувати до останнього заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та зупинення виконання робіт на висоті понад 1,3 метра.
Суд, розглянувши матеріали позовної заяви та встановивши, що відповідно до положень ст. 183-2 КАС України у даній адміністративній справі застосовується скорочене провадження, ухвалою від 24.10.2017 року відкрив скорочене провадження у справі та запропонував відповідачу в 10-денний термін з дня одержання даної ухвали через відділ прийому суду або через відділення поштового зв`язку подати письмові заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Відповідач у строк, передбачений ст. 183-2 КАС України заперечень проти позову не направив, хоча ухвала про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі від 24.10.2017 року отримана представником 30.10.2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, наявним у матеріалах справи.
Беручи до уваги те, що відповідач своїм правом заперечити проти позовних вимог не скористався, справа розглянута судом в порядку скороченого провадження за наявними в ній доказами в межах строку, визначеного пунктом 2 частини 5 статті 183-2 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Суд встановив, що на підставі наказу управління Держпраці у Вінницькій області від 16 грудня 2016 року № 1036, головним державним інспектором відділу нагляду в АПК та СКС ОСОБА_1 та головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв'язку ОСОБА_2 проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з охорони праці і промислової безпеки у Відділі освіти Мурованокуриловецької районної державної адміністрації, що знаходиться за адресою: 23400, Вінницька обл., смт. Муровані Курилівці, вул. Соборна, 57.
Перевіркою встановлено наступні порушення:
1) відповідач не одержав дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- водогрійні котли теплопродуктивністю понад 0,1 МВт (НВК № 1-гімназія смт. Муровані Куриловці котли НІІСТУ-5 3-одн; СЗШ І-ІІІ ст. № 1 смт. Муровані Куриловці котли КСТ-250 2-одн.; СЗШ І-ІІІ ст. с. Обухів котли НІІСТУ-5 зав. №№ 000322, 189; СЗШ І-ІІІ ст. с. Вищеольчедаїв котли НІІСТУ-5 3-одн. реєстр. №№ 803, 804, № б/н; НВК с. Конищів котли КТО-200 2-одн. зав. №№ б/н; НВК с. Лучинець котли НІІСТУ-5 2-одн. зав. №№ б/н;), п. 6 (п. 16 додатку 3) "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки", затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107;
2) виконання робіт на висоті понад 1,3 метра без подання роботодавцем декларації до Управління Держпраці у Вінницькій області.
Згідно ч. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності" за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства, складено Акт перевірки виробничого об'єкта від 26.09.2017 року № 044.0507.17, примірник якого отримав представник відповідача, про що свідчить його особистий підпис. На усунення недоліків, управлінням Держпраці у Вінницькій області винесено до Відділу освіти Мурованокуриловецької районної державної адміністрації приписи від 26.09.2017 року №044.0507.17 та №044.0206.17, у яких запропоновано відповідачу розробити план заходів щодо усунення виявлених порушень та один примірник надати Управлінню Держпраці у Вінницькій області. Крім того, зобов'язано інформувати про усунення виявлених порушень начальника управління Держпраці у Вінницькій області письмово до 26.10.2017 року.
Вирішуючи питання про наявність підстав для застосування заходів реагування, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до норм ст. 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
У відповідності до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення № 96) державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно п. 7 Положення № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
В силу ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
У відповідності до ст. 38 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Зокрема, п.п. 16 п. 4 Положення № 96 передбачено, що Держпраці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці, навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Згідно з п.п. 5 п. 6 вказаного Положення передбачено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Відповідно до абзацу першого п. 7 вказаного Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Приписами норми ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Абзацом 1 ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Частиною 7 ст. 7 цього Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
З огляду на викладені положення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закону України "Про охорону праці", підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в Акті перевірки.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами перевірки виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства.
Також, головним державним інспектором відділу нагляду в АПК та СКС ОСОБА_1, у присутності інженера з охорони праці відділу освіти Мурованокуриловецької РДА, а також головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв'язку ОСОБА_2 у присутності т.в.о. начальника відділу освіти Мурованокуриловецької РДА, складено приписи від 26.09.2017 року за № 044.0507.17 та № 044.0206.17 з вимогою усунути порушення, зазначені у Акті перевірки суб'єкта господарювання від 26.09.2017 року №044.0507.17, та щодо виконання заходів інформування Управління Держпарці у Вінницькій області письмово про усунення порушень.
Судом встановлено, що на час розгляду справи, доказів виконання вимог приписів щодо усунення порушень Відділом освіти Мурованокуриловецької районної державної адміністрації, згідно Акту перевірки від 26.09.2017 року № 044.0507.17, суду не надано.
Вирішуючи питання наявності підстав для вжиття відповідних заходів, про які просить заявник, суд зважає на те, що в силу правил статті 39 Закону України "Про охорону праці" передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб'єктом господарювання загрози життю.
Пунктом 2.26 цього Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Це відповідає, зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому статтею 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до якого такий нагляд здійснюється виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини.
Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.
При цьому, згідно Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (додаток 3) до Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки" від 26.10.2011 №1107, парові і водогрійні котли теплопродуктивність понад 0,1 МВт відносяться до переліку машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки (п. 16 Переліку).
Крім того, ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра відносяться до робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки (п. 7 Переліку).
Станом на дату розгляду даної справи, порушення, які стали підставою для звернення позивача з даним позовом для застосування заходів реагування, відповідач не усунув та не спростував документально відсутність факту їх вчинення та існування.
Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
На переконання суду, відповідач без отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, тобто до повного усунення встановлених порушень, створює об'єктивну загрозу здоров'ю і життю людей, які відповідно до положень ст. 3 Конституції України є найвищою соціальною цінністю в Україні, і може призвести до тяжких наслідків, що, в свою чергу, є підставою для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинення зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, та виконання робіт на висоті понад 1, 3метра.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпраці у Вінницькій області підлягають задоволенню.
Враховуючи відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158, 162, 183-2, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відділу освіти Мурованокуриловецької районної державної адміністрації (вул. Соборна, 57, смт. Муровані Куриловці, Вінницька область, код ЄДРПОУ 02141408), а саме:
- зупинити експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (водогрійні котли теплопродуктивністю понад 0,1 МВт (НВК № 1-гімназія смт. Муровані Куриловці котли НІІСТУ-5 3-одн; СЗШ І-ІІІ ст. № 1 смт. Муровані Куриловці котли КСТ-250 2-одн.; СЗШ І-ІІІ ст. с. Обухів котли НІІСТУ-5 зав. №№ 000322, 189; СЗШ І-ІІІ ст. с. Вищеольчедаїв котли НІІСТУ-5 3-одн. реєстр. №№ 803, 804, № б/н; НВК с. Конищів котли КТО-200 2-одн. зав. №№ б/н; НВК с. Лучинець котли НІІСТУ-5 2-одн. зав. №№ б/н;);
- зупинити виконання робіт на висоті понад 1,3 метра.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст.ст. 183-2, 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили в порядку визначеному ст. 254 КАС України
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна