
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/5967/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2017 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
в складі головуючого судді Коренюка В.П.,
при секретарі Мейнарович Л.А.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні у залі суду № 3 у місті Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії, -
в с т а н о в и в :
21 грудня 2016 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії. В обгрунтування позовних вимог зазначив, що він є пенсіонером та має статус учасника бойових дій. Вважає, що має право на перерахунок і виплату пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", а також відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Закону України "За особливі заслуги перед Україною" та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначає, що складові суми пенсії згідно з проведеним розрахунком збільшені, проте загальна сума пенсії, яка виплачувалася відповідачем залишалася незмінною з 1 вересня 2015 року. Також позивач у позові вказав, що відповідачем порушено його право на виплату пенсії відповідно до постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 26 вересня 2013 року в справі № 2а-690/12.
Вважає дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними та просить зобов`язати ОСОБА_5 об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести йому перерахунок та виплату пенсії в зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2017 рік", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", починаючи з 1 вересня 2015 року, з урахуванням проведених виплат, а також просить зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії на його користь згідно з довідкою, виданою прокуратурою від 10 серпня 2012 року за № 18-291 про підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам у розмірі 84 % відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення"; допустити негайне виконання рішення суду та встановити для відповідача строк подання до суду звіту про його виконання.
В судовому засіданні позивач вимоги уточненого позову підтримав, які просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову та просив у задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Вислухавши осіб, що приймали участь в розгляді справи, дослідивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Сторони не оспорюють і суд вважає доведеним, що позивач ОСОБА_4 перебуває на обліку в Коростенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
З листа департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 7 липня 2016 року № 8242/К-1 вбачається, що пенсія ОСОБА_1 призначена і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.7-8).
В своєму запереченні відповідач ОСОБА_5 об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначив, що загальний стаж роботи ОСОБА_1 – 22 роки 6 місяців 9 днів, в тому числі стаж роботи на прокурорсько-слідчих посадах складає 12 років 0 місяців 12 дні.
Крім того, в запереченні відповідач зазначає, що з 1 вересня 2015 року було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, який проводився відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" індексація пенсії проведена відповідно до базового місяця – вересень 2015 року. Після проведення перерахунку пенсії з 1 травня 2016 року перевизначено базовий місяць для проведення індексації пенсії Позивача, травень 2016 року. З 1 липня 2016 року розмір пенсії становить 3057,86 грн, до складу якої входить: 2203,50 грн – розмір пенсії; 282,50 грн – підвищення як учаснику бойових дій (1130,00 грн. х 25 %); 282,50 грн – надбавка за особливі заслуги перед Україною (1130,00 грн. х 25 %); 150,00 грн – надбавка на утриманця до 18 років; 40,00 грн – щомісячна цільова грошова допомога на прожиття як учаснику бойових дій; 99,36 грн – індексація пенсії.
Сума індексації станом на 24 жовтня 2016 року визначена відповідачем та складає 99,36 грн, що підтверджується розпорядженням № 187156 від 24 жовтня 2016 року.
Отже, як вбачається з розрахунку, проведеного відповідачем, ОСОБА_1 були збільшені з 1 вересня 2015 року складові пенсії, як учаснику бойових дій – 268, 50 грн (25 % х 1074 грн), як особі, що має заслуги перед Україною – 268,50 грн (25 % х 1074 грн); з 1 травня 2016 року збільшені складові пенсії, як учаснику бойових дій – 282, 50 грн (25 % х 1130 грн), як особі, що має заслуги перед Україною – 282,50 грн (25 % х 1130 грн); з 1 січня 2017 року збільшені складові пенсії, як учаснику бойових дій – 311,75 грн (25 % х 1247 грн), як особі, що має заслуги перед Україною – 311,75 грн (25 % х 1247 грн); з 1 травня 2017 року збільшені складові пенсії, як учаснику бойових дій – 328,00 грн (25 % х 1312 грн), як особі, що має заслуги перед Україною – 328,00 грн (25 % х 1312 грн).
Проте, при збільшенні всіх складових пенсії, сума пенсії, яка підлягала до виплати ОСОБА_1 не була збільшена, що підтверджується витягом по картковому рахунку ОСОБА_1 за № НОМЕР_1 (а.с.34-53).
Відповідно до ч 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі ч. 1 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
За ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, крім іншого, відноситься пенсія. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
На підставі ст. 4 цього ж Закону (в редакції до 1 січня 2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %.
Відповідно до ст. 4 цього ж Закону (в редакції після 1 січня 2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 %.
При цьому за ст. 4 цього ж Закону обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
За ч. 4 ст. 5 цього ж Закону індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно із п. 1-1 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі за текстом - Порядок), підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 % (в редакції до 1 січня 2016 року) та в розмірі 103 % (в редакції після 1 січня 2016 року). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в цьому пункті.
За п. 2 Порядку (в редакції з 1 грудня 2015 року) вбачається, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Згідно із п. 4 Порядку вбачається, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються також пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Відповідно до п. 5 Порядку (в редакції до 1 грудня 2015 року) в разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
На підставі п. 5 Порядку (в редакції з 1 грудня 2015 року) в разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
На підставі п. 10-1 Порядку (в редакції з 1 грудня 2015 року) обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум встановлено: з 1 січня 2015 року - 949 грн.; з 1 вересня 2015 року - 1074 грн.
За ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум було встановлено: з 1 січня 2016 року - 1074 грн.; з 1 травня - 1130 грн., з 1 грудня - 1208 грн.
Згідно з ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2017 рік" для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум було встановлено осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень.
Положенням ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" закріплено, що суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
На підставі встановлених обставин справи суд дійшов до переконання, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а право позивача захисту шляхом визнання неправомірною бездіяльності відповідача щодо непроведення позивачу індексації пенсії та зобов'язати ОСОБА_5 об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", починаючи з 1 вересня 2015 року, з урахуванням проведених виплат.
Що стосується вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії згідно з довідкою, виданою прокуратурою від 10 серпня 2012 року за № 18-291 про підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам у розмірі 84 %, то вона є безпідставною та необґрунтованою, виходячи з наступного.
Так, постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року зобов’язано управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно з довідкою прокуратури від 10 серпня 2012 року № 18-291 в розмірі 84 % від суми заробітної плати з місяця підвищення розміру заробітної плати (а.с.12-15).
Зазначена постанова суду формально управлінням виконана, що підтверджується розпорядженням №187156 від 10 грудня 2013 року, з якого вбачається, що проведено перерахунок пенсії Позивача, на підставі довідки прокуратури від 10 серпня 2012 року № 18-291 в розмірі 84 % від суми заробітної плати з місяця підвищення розміру заробітної плати. Розрахунок суми пенсії Позивача здійснений із посадового окладу в сумі 2623,21 грн. (дана сума зазначена в довідці № 18-291 від 10 серпня 2012 року).
Крім того, суд враховуючи вимогу ОСОБА_1 в частині проведення виплати перерахованої пенсії вважає її безпідставною, оскільки позивач попередньо не звертався до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з приводу виплати перерахованої пенсії.
Це означає, що предметом оскарження у суді, у разі відмови у виплаті перерахованої пенсії, може бути бездіяльність суб'єкта владних повноважень, так як відповідно до ст.2 ч.2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 8 - 12, 69, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", Законом України "Про Державний бюджет на 2015 рік", Законом України "Про Державний бюджет на 2016 рік", Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", суд, -
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 в зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Зобов`язати ОСОБА_5 об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1перерахунок та виплату пенсії в зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", починаючи з 01.09.2015 року, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні інших вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова Коростенського міськрайонного суду Житомирської області може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не була присутня у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомрської області ОСОБА_6