Дата документу 02.11.2017
Справа № 334/875/17
Провадження № 2-а/334/263/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2017 рокуЛенінський районний суд м. Запоріжжя у складі :
головуючого судді Гнатюка О.М.,
при секретаріАлєйніковій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Запорізької митниці ДФС, третя особа ТОВ «Кліон» про скасування постанови в справі про порушення митних правил від 12.01.2017 року № 0216/11200/16,-
встановив:
10.02.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Запорізької митниці ДФС про скасування постанови в справі про порушення митних правил від 12.01.2017 року № 0216/11200/16.
В позові вказав, що 12.01.2017 року відповідачем винесено постанову в справі про порушення митних правил № 0216/11200/16, якою його було визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України, а саме «вчинення дій, спрямованих на неправомірне зменшення митних платежів шляхом надання органу доходів і зборів документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару» та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 47248 грн.08 коп.
Позивач вважає, що вказану постанову винесено з порушенням вимог ст. 526 МК України, оскільки розгляд справи проведено за його відсутності, а його клопотання про перенесення розгляду справи не враховано. Крім того, у відповідності до ст. 531 МК України наявні підстави для скасування постанови у справі про порушення митних правил.
Позивач просить скасувати постанову Запорізької митниці ДФС в справі про порушення митних правил від 12.0.2017 року № 0216/11200/16 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 485 Митного кодексу України та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 47248 грн. 08 коп. Стягнути з відповідача на його користь судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 грн. 00 коп.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги викладені в позові у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти вимог позивача заперечував, вважає дії Запорізької митниці ДФС про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ст. 485 МК України законними та обґрунтованими.
Представник третьої особи підтримав доводи позивача, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно зіст. 6 КАС Українизазначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно дост. 18 ч.1 п.1 КАС Українимісцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. Постанова про притягнення фізичних осіб до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії (п.3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 р.).
Відповідно до ч. ч. 1, 2,ст. 71 КАС Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатній і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведення вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст. 529 ч.1 Митного кодексу України, постанова митниці у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або до місцевого загального суду як адміністративного суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 530 Митного кодексу України, законність та обґрунтованість постанови митниці у справі про порушення митних правил можуть бути перевірені судом або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, а постанови центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, - судом у зв'язку з поданням адміністративного позову або в порядку контролю.
Стаття 485 Митного кодексу України передбачає відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
З постанови в справі про порушення митних правил № 0216/11200/16 від 12.01.2017 року вбачається, що 14.06.2016 року Запорізькою митницею ДФС отримало лист від 14.06.2016 року № 20638/7/99-99-20-03-17 Департаменту боротьби з митним правопорушенням із відповіддю митних органів Королівства Норвегія на запит про надання адміністративної допомоги у проведенні перевірки законності ввезення на митну територію України товарів на адресу ТОВ "Кліон" (Україна, 69106, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Скворцова, буд. 236, код ЄДРПОУ 33134908).
За результатами опрацювання документів, наданих митними органами Королівства Норвегія, а також наявної в Запорізькій митниці ДФС інформації щодо здійснення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ "Кліон" встановлено наступне.
07.11.2013 року на митному посту «Запоріжжя-Центральний» Запорізької митниці ТОВ «Кліон» до митного оформлення було подану митну декларацію IM40АА №112050000/2013/029631 на товар «Риба свіжозаморожена скумбрія ціла (400-600 гр.) 57000кг/2850 місць («Scomber Scombrus») відправником товару є компанія «Nils Sperre A.S». (N-6057 Ellingsoy, Норвегія).
З метою здійснення митного оформлення, ТОВ «Кліон» було подано наступні документи: CMR №048460 від 24.10.2013 року, №048459 від 23.10.2013 року; рахунки (інвойси) від 02.10.2013 року № 244/13С (на суму 45790,00 доларів США), від 02.10.2013 №243/13С (на суму 45790,00 доларів США), видані компанією «Gold Fish Export Inc.» (Ricardo J. Alfaro Avenue, the Century Tower 713, Panama); зовнішньоекономічний договір (контракт) від 02.06.2008 року № UKR-08, укладений між ТОВ «Кліон» та компанією «Gold Fish Export Inc.» (Ricardo J. Alfaro Avenue, the Century Tower 713, Panama); специфікація від 02.10.2013 року № 244/13 та №243/13 від 02.10.2013 року до контракту від 02.06.2008 року № UKR-08; санітарний та ветеринарний сертифікат від 08.10.2013 року № 406000 05754 та від 08.10.2013 №406000 05752; сертифікат проходження від 11.10.2013 №16141 та від 11.10.2013 року №16142.
Відповідно до графи 12 вказаної МД, заявлена митна вартість товарів становить 774521,70 грн.
Сума митних платежів яка підлягає сплаті за МД становить 154904,34 грн.
Відповідно до документів, наданих органами Королівства Норвегія листом від 28.04.2016 року № 15/34468-8 компанія «Nils Sperre A.S» не мала договірних відносин з компанією «Gold Fish Export Inc.». Поставки товару «риба морожена» на адресу ТОВ «Кліон» було здійснено на підставі прямих договірних відносин між компанією «Nils Sperre A.S» та ТОВ «Кліон».
Компанією «Nils Sperre A.S» виставлялися інвойси на адресу ТОВ «Кліон» напряму.
За результатами проведеної звірки митними органами Королівства Норвегії було знайдено розбіжності між рахунками, виданими «Gold Fish Export Inc.» на адресу ТОВ «Кліон» та рахунками, одержаними від компанії «Nils Sperre A.S».
Відповідно до листа митних органів Королівства Норвегія від 28.04.2016 року № 15/34468-8 вартість товарів «Риба свіжоморожена скумбрія ціла («Scomber Scombrus»)», які переміщувалися транспортними засобами з реєстраційними номерами АІ0128МІ/АІ4944ХР та АІ950ЕС/АІ6480ХО на адресу ТОВ «Кліон», складає 104500,00 доларів США (що становить 835268,5 грн. згідно курсу НБУ на день переміщення товарів).
Відомості щодо вартості товару містяться в рахунках (інвойсах) №1321781 від 24.09.2013 року, №1321782 від 02.10.2013 року, що заявлялися під час експорту товару з Норвегії (видані компанією «Nils Sperre A.S» на адресу ТОВ «Кліон»)
У разі здійснення митного оформлення товару за митною декларацією №112050000/2013/029631 від 07.11.2013 року за рахунком (інвойсу) від 02.10.2013 року № 244/13С, від 02.10.2013 №243/13С (видані компанією «Nils Sperre A.S» на адресу ТОВ «Кліон»), митна вартість товару склала б 853268,50 грн.
Cума митних платежів яка підлягає сплаті, у разі здійснення митного оформлення товарів за митною декларацією №112050000/2013/029631 від 07.11.2013 року за рахунком (інвойсу) від 24.09.2013 року № 1321781, від 02.10.2013 №1321782 (видані компанією «Nils Sperre A.S» на адресу ТОВ «Кліон») становить 170653,70 грн.
Сума несплачених ТОВ «Кліон» митних платежів за митне оформлення товарів становить 15749,36 грн.
Постановою у справі про порушення митних правил зафіксовано, що таким чином, директором ТОВ «Кліон» ОСОБА_1 з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів ТОВ «Кліон» було заявлено в митній декларації неправдиві відомості щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару, шляхом подання як підстави митного оформлення документів рахунків (інвойсів) від 02.10.2013 року № 244/13С (на суму 45790,00 доларів США), від 02.10.2013 №243/13С (на суму 45790,00 доларів США, виданий компанією «Golf Fish Export Inc.»); зовнішньоекономічний договір (контракт) від 02.06.2008 року № UKR-08, укладений між ТОВ «Кліон» та компанією «Gold Fish Export Inc.» (Ricardo J. Alfaro Avenue, the Century Tower 713, Panama).
За результатами розгляду справи про порушення митних правил 12.01.2017 року Запорізькою митницею ДФС у відношенні гр. ОСОБА_1 винесено постанову № 0216/11200/16, якою визнано його винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, що складає 47248,08 грн.
Відповідно до статті 49 Митного Кодексу України, митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Відповідно до частини 4 статті 58 Митного Кодексу України, митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригованав разі потреби з урахуванням положень частини 10 цієї статті.
Відповідно до пункту 190.1 статті 190 Податкового Кодексу України базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.
Судом встановлено, що ТОВ «Кліон» купило визначений товар у компанії «Gold Fish Export Inc.» (Панама), на підставі наступних документів:
1.Контракт №UKR-08 від 02.06.2008 р., укладений між компанією «Gold Fish Export Inc.» (Панама) (Продавець) та ТОВ «Кліон» (Покупець).
2.Додаткові угоди до вказаного контракту про продовження його дії включно по 2013 рік.
3.Специфікацію № 243/13С від 02.10.2013 р. та № 244/13 С від 02.10.2013р. до вказаного контракту.
4.Інвойс компанії «Gold Fish Export Inc.» № 243/13 від 01.10.2013 р. та №244/13С від 02.10.2013 р. на загальну суму 91580,00 доларів США
5.Заява про купівлю іноземної валюти або банківських металів №854 від 23.10.2013р. та Платіжне доручення в іноземній валюті та банківських металах №775 від 23.10.2013р., на здійснення оплати ТОВ «Кліон» на користь компанії «Gold Fish Export Inc.».
З наведених документів вбачається, що у специфікації №243/13С від 02.10.2013 р. та № 244/13 С від 02.10.2013р визначені всі істотні умови постачання партії товару, передбачені контрактом, а саме: найменування, кількість, ціна, загальна вартість, строки та умови постачання, виробник, умови оплати та інші.
ТОВ «Кліон», керуючись ч. 2 ст. 53 Митного кодексу України, подало до митниці для здійснення митного оформлення спірного товару у режимі «імпорт» разом із ВМД, окрім вищенаведених, зокрема, наступні документи:
1.CMR № 048459 від 25.10.2013р.
2.CMR № 048460 від 25.10.2013р.
3.Декларація виробника б/н від 08.10.2013 р.
4.Сертифікат якості №35 від 08.10.2013 р.
З останніх документів вбачається, що компанія «Nils Sperre A.S» була відправником товару за дорученням (by order) компанії «Gold Fish Export Inc.», а отримувачем було ТОВ «Кліон».
ТОВ «Кліон» за отриману продукцію розрахувалося саме з компанією «Gold Fish Export Inc.» (Панама), сплативши за її інвойсом №243/13С від 02.10.2013 р. та № 244/13 С від 02.10.2013р. На підтвердження цього надано документи, на підставі яких ТОВ «Кліон» було здійснено вказаний платіж, а саме: Заява про купівлю іноземної валюти або банківських металів №854 від 23.10.2013р. та Платіжне доручення в іноземній валюті та банківських металах №775 від 23.10.2013р. та Бухгалтерську довідку № 44 від 17.02.2017р. У вказаних документах є посилання на вищевказані контракт та специфікацію з компанією «Gold Fish Export Inc.».
Компанія «Gold Fish Export Inc.» своїм листом від 22.02.2017 р. та випискою банку від 31.12.2013р. підтверджує всі вказані вище обставини здійснення платежів.
Тобто, мала місце ситуація, коли компанія «Gold Fish Export Inc.» придбала товар у компанії «Nils Sperre A.S» і оплатила його, а ТОВ «Кліон» придбало товар у компанії «Gold Fish Export Inc.» і оплатило за нього.
За інвойсом №244/13С від 02.10.2013 р. ціна товару складає 2,41 доларів США за 1 кг. Зазначене в наданому митними органами Королівства Норвегії інвойсі компанії «Nils Sperre A.S» на суму 104500,00 доларів США, ціна товару складає 2,75 доларів США за 1 кг.
ТОВ «Кліон» отримало від Запорізької Торгово-промислової палати Експертний висновок №ОИ-175 від 09.03.2017 р. У вказаному висновку вказана ринкова вартість товару, аналогічного заявленому позивачем у вказаній вище митній декларації за період вересень жовтень 2013 р. Так, мінімальна ціна склала 2,14 доларів США, максимальна 2,50 доларів США. Таким чином, заявлена ТОВ «Кліон» вартість, виходячи з ціни 2,41 доларів США, відповідала ринковій вартості та була близькою до максимальних ринкових значень. І навпаки, ціна, інформацію про яку отримала особа, що склала Постанову про порушення митних правил, від іноземних митних органів - 2,75 доларів США - не відповідала ринковій на той період.
ТОВ «Кліон» отримало лист компанії «Gold Fish Export Inc.» від 22.02.2017 р., у якому наведені пояснення стосовно її взаємовідносин з компанією «Nils Sperre A.S» стосовно купівлі в останньої партії товару вартістю 104500 доларів США, а також додано доказ здійснення вказаного платежу. Так, вказано, що дана ціна на той момент була вище ринкової, а вартість 91580,00 доларів США, за якою товар було продано ТОВ «Кліон», була ринковою та відповідала домовленостям сторін.
Згідно ч. 3 ст. 53 МК Україниу разі, якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов'язані протягом 10 календарних днів надати додаткові документи. Під час розмитнення ТОВ «Кліон» товару митним органом не витребовувалися додаткові документи для перевірки митної вартості, а також не зазначено підстав для направляння відповідних запитів до митних органів Норвегії, як і не подано доказів наявності обставин, які слугують підставами для такого витребування.
Статтею 49 МК України встановлено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. TOB «Кліон» дотримувалося укладеного з компанією «Gold Fish Export Inc.» контракту та сплатило грошові кошти за товар відповідно до ціни, зазначеної в інвойсах вказаної компанії№243/13С від 02.10.2013 р. та № 244/13 С від 02.10.2013р. у сумі 91580,00 доларів США, оскільки при розмитненні придбаного товару у Запорізької митниці не виникало сумнівів щодо зазначеної ціни товару.
Таким чином, оцінивши всі наявні докази, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 485 МК України, тобто вчинення дій спрямованих на неправомірне зменшення митних платежів шляхом надання органу доходів і зборів документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару, а саме: Інвойс компанії «Gold Fish Export Inc.» № 243/13 від 01.10.2013 р. та №244/13С від 02.10.2013 р. на загальну суму 91580,00 доларів США
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 531 МУ України підставами для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил є: відсутність у діях особи, яка притягується до відповідальності, ознак порушення митних правил.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 531 МК України підставами для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил є: безпідставне недопущення до участі в розгляді справи особи, притягнутої до відповідальності, або її представника, а також інше обмеження прав учасників провадження у справі про порушення митних правил та її розгляду.
За таких підстав суд вважає, що адміністративний позов про скасування постанови Запорізької митниці ДФС в справі про порушення митних правил від 12.01.2017 року № 0216/11200/16 підлягає задоволенню повністю.
Керуючись ст. 41 Конституції України, ст.485 ч.4, ст. 529, ст.531 ч.1 МК України, ст. 289 КУпАП, ст.ст. 94, 98, 133, 162 КАС України, суд,-
постановив:
Позов ОСОБА_1 про скасування постанови в справі про порушення митних правил задовольнити.
Скасувати постанову Запорізької митниці ДФС в справі про порушення митних правил від 12.01.2017 року № 0216/11200/16 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 485 Митного кодексу України та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 47248 грн. 08 коп.
Стягнути з Запорізької митниці ДФС на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд міста Запоріжжя шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя О.М. Гнатюк