
Справа № 308/1812/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2017 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі: головуючого - судді Фазикош О.В., за участю секретаря Рабош А.О., позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання неправомірними дій, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з позовною заявою до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання неправомірними дій, зобов’язання вчинити певні дії.
Позов мотивує тим, що ОСОБА_1 з 28 вересня 2011 року перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області (правонаступник - ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області) і отримує пенсію державного службовця згідно Закону України “Про державну службу”.
11 травня 2016 року Ужгородським міськрайонним судом Закарпатської області винесено постанову по справі № 308/1177/16-а, якою визнано дії Управління Пенсійного фонду щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними та зобов’язано з 14 січня 2016 року здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням складових заробітної плати - суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” від 19 січня 2016 року вих. № 14/05-0 та № 78/Л/05-0.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2016 року № 876/4626/16 по справі № 308/1177/16-а апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду на постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 травня 2016 року, повернуто апелянту у зв’язку з несплатою судового збору за подання такої.
Таким чином, зазначає позивач, вказане рішення суду першої інстанції набрало законної сили та було звернено до виконання до органів державної виконавчої служби на підставі виконавчого листа виданого по даній справі.
Однак, листом від 22 вересня 2016 року № 02/Л-163 Управління Пенсійною фонду повідомило, що у 2015 та 2016 роках, пенсія позивача у розмірі - 4612,19 грн. виплачувалась з урахуванням індексації в сумі 186,00 грн. та враховуючи, що при проведенні перерахунку в серпні 2016 року, згідно виконавчого листа № 308/1177/16-а виданого 11 серпня 2016 року Ужгородським міськрайонним судом, розмір підвищення пенсії перевищив суму нарахованої індексації, то надалі пенсія не індексується.
Тобто, Управління Пенсійного фонду виконавши у серпні 2016 року вказане рішення суду, та здійснивши по такому перерахунок пенсії позивачу з 14 січня 2016 року припинило з вказаної дати виплату щомісячної індексації до пенсії у розмірі 186,00 грн., мотивуючи це тим, що після перерахунку, розмір пенсії став більшим ніж розмір пенсії, який був призначений до перерахунку у розмірі – 4612,19 грн. з урахуванням індексації в сумі 186.00 грн.
ОСОБА_1 вважає неправомірними дії відповідача щодо припинення індексації пенсії, у зв’язку з чим просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду в ході виконання постанови Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 травня 2016 року по справі № 308/1177/16-а, щодо перевизначення базового місяця та припинення з 14 січня 2016 року щомісячної індексації пенсії у розмірі 186,00 грн. ОСОБА_1 Зобов’язати ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області повернути ОСОБА_1 безпідставно утриману та невиплачену з 14 січня 2016 року частину пенсії у вигляді її індексації у розмірі - 2418,00 грн. (186,00 грн. * 13 місяців) та відновити з 14 січня 2016 року без перевизначення базового місяця індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, та й надалі виплачувати таку з урахуванням індексації та раніше здійснених виплат.
Відповідачем ОСОБА_3 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області подано на адресу суду заперечення проти адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити певні дії. У вказаному запереченні відповідач зазначає, що ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 15 серпня 2016 року (ВП 51940787) рішення суду на користь ОСОБА_1, боржником виконано у відповідності з виконавчим листом № 308/1177/16-а, виданий Ужгородським міськрайонним судом Закарпатської області 11 серпня 2016 року, а саме: здійснено перерахунок пенсії з 14 січня 2016 року із врахуванням складових заробітної плати - суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про Державну службу” від 19 січня 2016 року вих. № 14/05-0 та № 78/Л/05-0. Про що надавалось відповідне розпорядження 803994 від 6 вересня 2016 року. Крім того, доплату за період з 14 січня 2016 року по 30 вересня 2016 року, згідно проведеного перерахунку було виплачено основними виплатними відомостями в жовтні місяці 2016 року. У 2015 році та 2016 році розмір пенсії позивача становить 4612,19 гривень та виплачувався з урахуванням індексації в сумі 186 гривень. Про що, листом № 02/Л-163 від 22 вересня 2016 року, управлінням було повідомлено позивача.
Таким чином, після здійсненого управлінням перерахунку, розмір пенсії позивача збільшився, і відповідно відбулось перевизначення базового місяця, наслідком чого стала зміна коефіцієнту індексації, що узгоджується з положеннями ч. 1 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 9 липня 2003 року, та відповідає вимогам Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 та Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”. У зв’язку з вищевикладеним управлінням було здійснено та виконано рішення суду згідно діючого законодавства.
Враховуючи викладені заперечення, ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки такі не відповідають вимогам законодавства України у галузі пенсійного забезпечення та Закону України “Про державну службу”.
ОСОБА_1 у судовому засіданні позовну заяву підтримав, просив таку задовольнити.
Представник ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області ОСОБА_2 заперечила проти задоволення позову, просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, повно і всебічно з’ясувавши обставини, на які особи, які беруть участь у справі посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, матеріали пенсійної справи позивача № 803994, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 9 КАС України встановлено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та Законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_3 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області та з 28 вересня 2011 року отримує пенсію на підставі Закону України “Про державну службу”.
ОСОБА_1 14 січня 2016 року звернувся до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою про перерахунок йому пенсії з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення йому пенсії.
Листом від 21 січня 2016 року № 02/Л-12 Управлінням відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, та вказано, що розмір пенсії обчислено вірно та відповідно до вимог діючого законодавства, оскільки інші виплати відповідно до ст. 33 Закону України “Про державну службу” не враховуються для призначення пенсії.
Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 травня 2016 року, яка набула законної сили 7 червня 2016 року, зобов’язано ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області з 14 січня 2016 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових заробітної плати - суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” від 19 січня 2016 року вих. № 14/05-0 та № 78/Л/05-0.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією України та іншими Законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 15 серпня 2016 року (ВП 51940787) рішення суду на користь ОСОБА_1, боржником виконано у відповідності з виконавчим листом № 308/1177/16-а, виданий Ужгородським міськрайонним судом Закарпатської області 11 серпня 2016 року, а саме: здійснено перерахунок пенсії з 14 січня 2016 року із врахуванням складових заробітної плати - суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про Державну службу” від 19 січня 2016 року вих. № 14/05-0 та № 78/Л/05-0. Про що надавалось відповідне розпорядження 803994 від 6 вересня 2016 року. Доплату за період з 14 січня 2016 року по 30 вересня 2016 року, згідно проведеного перерахунку було виплачено основними виплатними відомостями в жовтні місяці 2016 року.
У 2015 році та 2016 році розмір пенсії позивача становить 4612,19 гривень та виплачувався з урахуванням індексації в сумі 186 гривень. Про що, листом № 02/Л-163 від 22 вересня 2016 року, ОСОБА_3 об’єднаним управління Пенсійного фонду України Закарпатської області було повідомлено позивача.
ОСОБА_3 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області було проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням довідки про складові заробітної плати від 19 січня 2016 року № 14/05-0 та № 78/Л/05-0, тобто, із врахуванням складових заробітної плати - суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування з 14 січня 2016 року, виходячи з відсоткового розміру призначеної пенсії, тобто із врахуванням 90% розміру заробітної плати, визначивши січень 2016 року, як базовий для розрахунку індексації.
Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV, пенсії призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат.
У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах. Підставами для проведення визначення розміру споживчих цін для здійснення індексації із встановленням відповідного базового місяця, є: 1) коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком (загальна підстава); 2) коли має місце підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів.
Відповідно до ст. 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв’язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв’язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, яким є Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
З метою реалізації вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку № 1.
При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).
У п. 2 Порядку № 1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Згідно Порядку № 1078, базові місяці для проведення індексації переглядаються відповідно до п. 5 цього Порядку, яким визначено, що у разі підвищення, зокрема, пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення, місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається з 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами на цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку № 2 Порядку.
Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком № 1078. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах. Підставами для проведення визначення розміру споживчих цін для здійснення індексації із встановленням відповідного базового місяця, є: 1) коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком (загальна підстава); 2) коли має місце підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів.
Виходячи зі змісту наведеної норми для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Тобто, пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.
Виходячи з наведеного виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Згідно п. 10 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
Разом з тим, збільшення пенсії у позивача пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії, тому посилання відповідача на зміни базового місяця у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судових рішень є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а судами було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, тому суд у своєму рішенні зобов'язав здійснити перерахунок з урахуванням інших складових заробітної плати.
Виходячи з наведеного виконання відповідачем судових рішень про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії позивачу у розумінні п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Такої ж правової позиції дотримується Вищий адміністративний суд України при розгляді аналогічної категорії справ (ухвала від 28 січня 2016 року № К/800/11409/15, ухвала від 04 лютого 2016 року № К/800/44998/15).
Таким чином, дії Відповідача суперечать вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Доводи відповідача, наведені у запереченні на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними нормами права.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Згідно зі ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку, що задоволенню підлягають позовні вимоги частково в частині визнання неправомірними дії ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Ужгородського міськрайонного суду від 11 травня 2016 року у справі № 308/1177/16-а щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії
З огляду на викладене вище, суд зазначає, що враховуючи встановлену судом протиправність дій та рішення відповідача під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Ужгородського міськрайонного суду від 11 травня 2016 року у справі № 308/1177/16-а щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії, суд приходить до висновку про необхідність зобов’язання відповідача відновити, починаючи з 14.01.2016 року, ОСОБА_1 без перевизначення базового місяця індексацію пенсії за наростаючим підсумком відповідно до п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, та виплатити заборгованість, яка виникла внаслідок перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Разом з цим, на думку суду позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням індексації не підлягають задоволенню, оскільки, згідно ст. 6 КАС України судовому захисту підлягає порушене право, а не можливе його порушення у майбутньому.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України предметом судового захисту можуть бути тільки порушені, невизнані чи оспорені права. Дані виплати є щомісячними і на момент звернення позивача до суду факт порушення його оспорюваного права в майбутньому відсутній.
Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
На думку суду, вимоги позову щодо виключення можливих порушень прав Позивача Відповідачем в майбутньому, не підлягають задоволенню, оскільки не відповідають вимогам законодавства.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення частково.
На підставі вищевикладеного, відповідно до статей 19, 22, 46, 55, 64 Конституції України, керуючись Законом України “Про державну службу”, Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Законом України “Про індексацію грошових доходів населення”, статтями 2, 4, 6, 8-11, 17, 18, 71, 72, 86, 158-163, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання неправомірними дій, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Ужгородського міськрайонного суду від 11 травня 2016 року у справі № 308/1177/16-а щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії.
Зобов'язати ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області відновити, починаючи з 14.01.2016 року, ОСОБА_1 без перевизначення базового місяця індексацію пенсії за наростаючим підсумком відповідно до п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, та виплатити заборгованість, яка виникла внаслідок перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на користь держави судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її оголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_4