
Справа № 234/14274/17
Провадження № 2-а/234/483/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2017 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі головуючого судді Фоміної Ю.В.,
при секретарі Кравченко Я.Ю.,
за участю представника відповідача Максюти М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання здійснити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що з 29.04.2014 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську та їй призначено пенсію за станом здоров'я, як державному службовцю. При призначенні їй пенсії, відповідач, всупереч закону, не врахував індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що суттєвою вплинуло на розмір нарахованої позивачці пенсії. При розрахунку пенсії її пенсія була зменшена у зв'язку з невірним оформленням довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за нарахуванням пенсії не були враховані інші виплати, до яких відносяться суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, оплата щорічної відпустки, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для соціально-побутових питань.
Позивач неодноразово зверталася до УПФУ із заявою про надання їй правильної довідки про складові заробітної плати з урахуванням інших виплат для перепризначення їй невірно нарахованої пенсії з дати призначення пенсії.
19.06.2017 року вона звернулась до УПФУ в Донецькій області з заявою про надання їй правильної довідки із зазначенням усіх складових заробітної плати. 21.07.2017 року вона отримала довідку з включенням до неї матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, але суми допомоги по тимчасовій непрацездатності та плата щорічних відпусток в наданій довідці всупереч діючого законодавства були відсутні.
17.08.2017 року позивач звернулася до УПФУ у м. Краматорську з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за довідкою № 12592/07 від 21.07.2017 року нової форми про складові заробітної плати, так як при призначенні пенсії вони не увійшли до складу заробітної плати.
Рішенням УПФУ в м. Краматорську від 23.08.2017 року № 106 їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на те, що з 01.05.2016 року вступив в силу Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року 3889-VIII, відповідно до розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень якого, зберігається право на призначення пенсій відповідно до ст.37, а перерахунки пенсії діючим законодавством не передбачені.
Позивач не згодна з рішенням УПФУ у м. Краматорську Донецької області, вважає що їй безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії, що порушує її конституційні права.
Позивач просить суд (з урахуванням уточнених позовних вимог - а с. 17-18) визнати протиправним рішення УПФУ в м. Краматорську Донецької області від 23.08.2017 року № 106 по справі № 826501 про відмову в перерахунку їй пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, лікарняних та відпускних, з дня призначення пенсії, тобто з 29.04.2014 року.
В судове засідання позивач та представник позивача не з'явилися, але надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та суду пояснила, що ОСОБА_2 з 29.04.2014 року призначено пенсію як держслужбовцю згідно статті 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» із розрахунку 80% від суми її заробітної плати на момент звільнення, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Розмір пенсії склав 2341,37 грн. від заробітку 2926,71 грн.
В заробіток для обчислення пенсії крім посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, були включені надбавки та премії за останні 24 місяці роботи перед звільненням, а саме за період з 01.04.2012 по 31.03.2014 року.
17.08.2017 року ОСОБА_2 звернулася за перерахунком пенсії, надавши довідку від 21.07.2017 № 12593/07 про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи перед звільненням (період з 01.04.2009 по 31.03.2014) та про суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації за цей період .
ОСОБА_2 з заявою про перерахунок пенсії звернулась до УПФУ в м. Краматорську 17.08.2017 року, отже, лише з 01.09.2017 року вона може вимагати в судовому порядку здійснення їй перерахунку пенсії.
Статтею 99 КАС України передбачено шестимісячний строк звернення до суду. Позивач, вважає, що її право було порушено з 29.04.2014 року, але з позовом до суду вона звертається з пропуском строку звернення до суду, оскільки дата подачі позову 25.09.2017 року. При цьому, позивач не наводить підстав щодо поважності пропуску строку звернення до суду.
З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року № 889 «Про державну службу». В прикінцевих та перехідних положеннях цього Закону зазначено, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» зберігається, інші норми Закону № 3723 втрачають чинність. ОСОБА_2 з заявою про перерахунок пенсії звернулась до управління 17.08.2017 року, тому застосувати Закон України «Про державну службу» № 3723 немає законних підстав.
Закон України № 889 від 10.12.2015 року «Про державну службу» не було визнано неконституційним, у зв'язку з чим відсутні законні підстави для перерахунку пенсії держслужбовцю, тому УПФУ обґрунтовано відмовило позивачу у перерахунку пенсії. Просила відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області.
З 29.04.2014 року ОСОБА_2 призначено пенсію згідно норм Закону України «Про державну службу», виходячи з 80% від суми її заробітної плати на момент звільнення.
17.08.2017 року позивач звернулася до УПФУ в м. Краматорську з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 21.07.2017 року № 12593/07 про складові заробітної плати за період з 01.04.2009 по 31.03.2014 року, яка була видана УПФУ у м. Краматорську. (а.с.12-13).
Рішенням в.о. начальника УПФУ у м. Краматорську від 23.08.2017 року № 106 по справі № 826501 в перерахунку пенсії позивачці відмовлено. Відмову УПФУ у м. Краматорську мотивовано тим, що з 01.05.2016 року вступив в силу Закон України « Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-V111. Відповідно розділу Х1 Прикінцевих та перехідних положень Закону зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37. Перерахунки пенсії діючим законодавством не передбачені (а.с.7).
Як вбачається з доданої до заяви про перерахунок пенсії довідки УПФУ у м. Краматорську № 12593/07 від 21.07.2017 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вбачається, що надбавки, премії та інші виплати позивачу за період з 01.04.2009 року до 31.03.2014 року становили 118070,06 гривень: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 30219,18 гривень; премії 38238,41 гривень; премії до державних свят та інших професійних дат 7334,50 грн.; інші виплати, які складаються з: індексації 17761,81 гривень; матеріальної допомоги 24516,16 гривень (а.с.12-13).
У зазначеній довідці вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; сума заробітної плати на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 118070,06 гривень; довідка видані на підставі розрахунково-платіжних відомостей за 2009-2014 роки.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р № 3723-XII Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09.07.2003р "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість відповідачем застосовані положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», норми яких є загальними.
Такі висновки викладені в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11, від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, від 28.05.2013 року в справі № 21-97а13, в яких визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
При цьому суд зазначає, що пенсія позивачу повинна бути перерахована відповідачем згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх виплат, у тому числі інших виплат, які зазначені у довідці від 21.07.2017р.
Суд звертає увагу, що в 2017 році позивач звернулась до відповідача не за новим перерахунком розміру пенсії в розумінні ст.37-1 Закону України «Про державну службу», а за відновленням своїх прав, порушених при призначенні пенсії, під час якого при обчисленні розміру заробітної плати для призначення пенсії були враховані не всі її складові.
Таким чином, доводи відповідача щодо відсутності правових підстав для перерахунку пенсії спростовуються приведеними вище обставинами.
Згідно ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорськ із заявою про перерахунок пенсії 17.08.2017 року, то пенсія підлягає перерахунку з 01.09.2017 року.
Суд не приймає заперечення відповідача щодо пропуску шестимісячного строку звернення до суду із адміністративним позовом, бо оскаржувальне рішення про відмову у перерахунку пенсії за заявою позивачки від 17.08.2017 року прийнято 23.08.2017 року, та із адміністративним позовом позивачка звернулася до суду 25.09.2017 року, а отже строк звернення до суду не порушено.
Керуючись Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", ст.ст.6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 100, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання здійснити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 23.08.2017 року № 106 по справі № 826501 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в місті Краматорську Донецької області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця в розмірі 80% від сум заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 01.09.2017р.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Ю.В. Фоміна