Постанова № 70253684, 06.11.2017, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
219/10390/17
Номер документу
70253684
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 219/10390/17

Провадження № 2-а/219/1070/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2017 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Дубовика Р.Є., при секретарі Азямові Є.М., розглянувши у письмовому провадженні в м. Бахмуті справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись до суду з адміністративним позовом, ОСОБА_1 просить:

- визнати протиправною бездіяльність Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії з 01 лютого 2016 року по 31 березня 2016 року та з 01 липня 2016 року по 31 серпня 2016 року;

- визнати протиправною бездіяльність Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не вплати пенсії з 01.02.2017 року;

- зобов'язати відповідача поновити виплату пенсії та виплати заборгованість на картковий рахунок, відкритий в Бахмутському відділенні ПАТ «Укрсоцбанк»;

- звернути постанову до негайного виконання в межах платежу за один місяць;

- зобов'язати відповідача у місячний термін з дня одержання копії постанови подати до суду звіт про виконання постанови, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку у відповідача. Відповідачем двічі призупинялась виплата пенсії з 01.02.2016 року по 31.03.2016 року, а також з 01.07.2016 року. За ці періоди виплати пенсії не відновлені. Та з 01.02.2017 року виплату пенсії призупинено, оскільки не було підтверджено місце фактичного проживання. Вважає, дії відповідача такими, що порушують її права як громадянина України та позбавляють її права на соціальний захист.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, надавши суду заяву про повне підтримання заявлених позовних вимог та про розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача - Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області в судове засідання не з'явився, надали суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, а також надали заперечення у письмовий формі, в яких просили у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що пенсія ОСОБА_1 не виплачена з 01.02.2016 року по 01.07.2016 року, та 01.07.2016 року по 31.08.2016 року, та з 01.02.2017 року, оскільки не підтверджено факт проживання на території, яка контролюється українською владою. Для поновлення виплат пенсії позивачу необхідно звернутись до Бахмутського об'єднаного УПФУ Донецької області особисто з переліком документів. З огляду на зазначене Фонд вважає, що діяв у відповідності до законодавства та правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 немає.

Третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області, які були повідомлені належним чином, в судове засідання не з'явились.

Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд дійшов таких висновків. Судом встановлено, що відповідно довідки від 28.03.2016 року № 1419091554, ОСОБА_1 перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території смт. Оленівка до м. Бахмута.

Рішенням комісії з питань з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території м. Бахмут від 17.01.2017 року не було підтверджене місце фактичного проживання, що підтверджується довідкою від 31.10.2017 року № 04 вх. 01-3810.

На письмове звернення позивача листом від 11.08.2017 року № 284/П-14-01-08 Бахмутське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області зазначило, що виплата пенсії була призупинена з 01.02.216 року, оскільки закінчився термін дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Виплата пенсії відновлена з 01.04.2016 року автоматично після чергового інформаційного обміну з органами соціального захисту населення. З 01.07.2016 року виплата пенсії не проводилась, оскільки пенсія проводилась на картковий рахунок банківської установи «Укрсоцбанку». Виплата пенсії поновлена з 01.09.2016 року. З 01.02.2017 року виплата пенсії призупинена, оскільки не підтверджене місце фактичного проживання.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку», право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюється Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч. 1 ст. 49 цього закону

Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 цього закону, а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.

Отже, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії - як не підтвердження місця фактичного проживання.

Рішення пенсійним органом щодо припинення виплати позивачу пенсії не приймалось, відповідачем з цього приводу доказів не надано.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Згідно з п. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

07.11.2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області (далі - Порядок).

Пунктом 8 Тимчасового порядку встановлено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних,релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 13.06.2007р. у справі про незалежність судової влади зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватися Конституцією України як актом прямої дії.

Крім того, суд не бере до уваги той факт, що рішенням комісії з питань з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території м. Бахмут від 17.01.2017 року не було підтверджене місце фактичного проживання, оскільки за правовою позицією Європейського Суду з прав людини, право на соціальні виплати є майновим правом, передбаченим статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (рішення у справі «Хонякіна проти Грузії» (Khoniakina v. Georgia), № 17767/08, пункт 72, від 19 червня 2012 року). Бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу (рішення у справі «Суханов та Ільченко проти України" (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine), № 68385/10 та 71378/10), від 26.09.2014 р.).

За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо припинення виплати пенсії позивача є протиправними, а тому відповідача слід зобов'язати поновити позивачу виплату пенсії за віком з 01.02.2016 року по 31.03.2016 року, з 01.07.2016 року по 31.08.2016 року, та з 01.02.2017 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача подати до суду у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Позовні вимоги щодо перерахування пенсії на картковий рахунок, відкритий в Бахмутському відділенні ПАТ «Укрсоцбанк» задоволенню не підлягають за наступних підстав.

Відповідно до п. 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року № 1596, одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка. Для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509), уповноваженим банком є АТ "Ощадбанк".

Як зазначив Конституційний Суд України у своєму рішенні від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною

першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Таким чином, визначений для внутрішньо переміщених осіб Кабінетом Міністрів України банк -АТ «Ощадбанк» є конституційно допустимим, оскільки це сприятиме забезпеченню виплат пенсій особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, району проведення АТО чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, недопущення застосування шахрайських схем і протиправних дій під час здійснення таких виплат.

За таких обставин, позов слід задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 158-163,167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 лютого 2016 року по 31 березня 2016 року, з 01 липня 2016 року по 31 серпня 2016 року, та з 01 лютого 2017 року.

Зобов'язати Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату належної ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_2), пенсії з 01 лютого 2016 року по 31 березня 2016 року, з 01 липня 2016 року по 31 серпня 2016 року, та з 01 лютого 2017 року.

Допустити негайне виконання постанови у межах суми стягнення за один місяць.

Зобов'язати Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати до суду у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Р.Є . Дубовик