
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2017 року Справа № 906/10/16Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючий суддяЯценко О.В.,СуддіКорсак В.А., Ходаківська І.П.розглянувши матеріали касаційної скаргиПублічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 13.06.2017 у справі№ 906/10/16Господарського судуЖитомирської областіза позовомПублічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"до1. Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут"простягнення 9 777 225,42 грн.в засіданні взяли участь представники:
- позивача:Остапенко В.М.- відповідача 1:Замкова М.О.ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 28.02.2017 (суддя: Маріщенко Л.О.) у позові Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз", Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" про стягнення 3903949,42 грн. відмовлено.
Суд дійшов висновку, що з огляду на протокольні рішення і платіжні доручення про перерахування відповідачем - 1 позивачу отриманих коштів, як вартість пільг та субсидій населенню, такі розрахунки між сторонами, по - перше, здійснюються в межах Договору № 13-145-Н від 04.01.2013, укладеного між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Житомиргаз" і, по - друге, є одночасно процедурою погашення зобов'язань ПАТ "Житомиргаз" з остаточної оплати вартості поставленого природного газу у визначеному місяці в розмірі отриманих по спільному протокольному рішенню сум пільг і субсидій населенню.
З урахуванням вказаного суд відмовив у задоволенні позовних вимог щодо стягнення з відповідача 1 918 455,60 грн пені, 406 851,70 грн 3% річних та 1578642,12 грн інфляційних, у зв'язку з несвоєчасною оплатою природного газу відповідно до договору № 13-145-Н на купівлю-продаж природного газу від 04.01.2013 за їх необґрунтованістю та безпідставністю.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 13.06.2017 (судді: Гулова А.Г., Гудак А.В., Петухов М.Г.) рішення Господарського суду Житомирської області від 28.02.2017 залишено без зміни.
Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою в якій просить постанову апеляційного господарського суду та рішення місцевого господарського суду скасувати з підстав порушення норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення про стягнення нарахованих відсотків річних, інфляційних та пені.
Скаржник доводить, що штрафні санкції за порушення грошового зобов'язання нараховувалися на заборгованість, що не була включена до спільних протокольних рішень та не стосується тієї заборгованості, що погашалася за рахунок субвенцій з державного бюджету, тому суди безпідставно ототожнили поняття коштів державного бюджету та коштів, що сплачувалися з рахунків із спеціальним режимом використання, відтак, неправомірно відмовили в позові.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" у відзиві доводи скарги заперечує з тих мотивів, що не впливало на розмір, строки та порядок розрахунків, зокрема на перерахування коштів зі спеціальним режимом використання, тому просить в задоволенні скарги відмовити, а оскаржувані судові рішення залишити без зміни.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 27.09.2017 у складі колегії: головуючий, суддя - Яценко О.В., судді - Бакуліна С.В., Ходаківська І.П. касаційна скарга публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" прийнята до провадження, справа призначена до розгляду у судовому засіданні на 26.10.2017.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 26.10.2017 розгляд касаційної скарги у справі продовжено та відкладено на 09.11.2017.
Учасників судового процесу відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку судові акти, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 04.01.2013 між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (продавець) та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (покупець) укладений договір №13-145-Н купівлі-продажу природного газу.
Відповідно п. 1.1 договору, продавець зобов'язався передати у власність покупцю у 2013 році природний газ, а покупець зобов'язався прийняти та оплатити цей природний газ на умовах договору.
Газ, що продається за цим договором, використовується покупцем виключно для подальшої реалізації населенню (п. 1.2. договору).
На виконання умов договору позивач поставив протягом січня - грудня 2013 року, січня - грудня 2014 року і січня - червня 2015 року, а відповідач-1 прийняв 1140432,892 тис. куб.м. природного газу на загальну суму 729 360 648,72 грн., що підтверджуються актами приймання - передачі природного газу.
Пунктом 6.1 договору (зі змінами внесеними, додатковою угодою №2 від 31.12.2013р.) встановлено, що оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами у національній валюті шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки. У разі неповної оплати остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється покупцем до 20 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу, на підставі підписаного сторонами акта приймання - передачі газу.
Оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами у національній валюті шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. У разі неповної оплати остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється покупцем до 20 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу, на підставі підписаного сторонами акта приймання - передачі газу за розрахунковий місяць (п.6.1 договору у редакції додаткової угоди №3 від 28.04.2014р.).
У п. 6.2. договору зазначено, що оплата за газ здійснюється з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання відповідача на поточний рахунок із спеціальним режимом використання позивача відповідно до вимог Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" кожного банківського дня розрахункового місяця згідно з нормативами розподілу коштів, затвердженими відповідною постановою НКРЕ та зараховується як оплата за газ.
Відповідно до п. 7.2 договору (зі змінами внесеними додатковою угодою №2 від 31.12.2013р.) у разі, якщо до 20 числа місяця, наступного за місяцем закінчення строку дії договору в частині поставки газу (Розділ ХІ договору), покупець не здійснить повну оплату фактично отриманого за договором природного газу, покупець зобов'язується (крім суми заборгованості) сплатити продавцеві пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п. 6.1. договору).
Предметом спору є стягнення з відповідача 3903949,42 грн., що складається з 1918455,60 грн. пені, 406 851,70 грн. 3% річних та 1 578 642,12 грн. інфляційних, відповідно до поданого позивачем уточненого розрахунку, нарахування яких здійснені позивачем на суму 583 211 136,96 грн заборгованості, яка за доводами позивача, не стосується заборгованості, що погашалася на підставі спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету.
Як встановлено судом на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 складено спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ за рахунок коштів загального фонду державного бюджету на надання пільг, субсидій і компенсацій населенню, які укладались протягом 2014-2015 років у 2013 році.
На виконання зазначених спільних протокольних рішень здійснювалось погашення заборгованості за поставлений в 2013-2015 роки природний газ відповідно до Договору купівлі-продажу природного газу № 13-145-Н від 04.01.2013, що підтверджується інформацією ГУДКСУ у Житомирській області щодо приведених розрахунків відповідно до постанови КМУ від 11.01.2005 №20 через ПАТ "Житомиргаз" у 2013-2015 роках згідно з окремими спільними протокольними рішеннями.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" у редакції, чинній до 01.10.2015р., зокрема визначено, що розрахунки за поставлений природний газ здійснюються споживачами відповідно до умов договорів, укладених з гарантованими постачальниками природного газу. Для проведення розрахунків за спожитий природний газ гарантовані постачальники, їх структурні підрозділи, а також підприємства, що здійснюють продаж природного газу гарантованим постачальникам з метою реалізації природного газу для потреб усіх категорій споживачів, відкривають в установах уповноважених банків поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за спожитий природний газ від усіх категорій споживачів. Уповноважені банки, які обслуговують поточні рахунки із спеціальним режимом використання, визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок відкриття (закриття) поточних рахунків із спеціальним режимом використання та Порядок проведення розрахунків за спожитий природний газ затверджуються Кабінетом Міністрів України. Забороняється зарахування коштів за природний газ, спожитий усіма категоріями споживачів на інші рахунки.
Як зазначалося, за умовами п. 6.2. укладеного між сторонами договору, оплата за газ здійснюється з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання відповідача на поточний рахунок із спеціальним режимом використання позивача відповідно до вимог Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" кожного банківського дня розрахункового місяця згідно з нормативами розподілу коштів, затвердженими відповідною постановою НКРЕ та зараховується як оплата за газ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 247 "Про вдосконалення порядку розрахунків за спожитий природний газ" визначено, що алгоритм (порядок) розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ від усіх категорій споживачів (далі - алгоритм розподілу коштів), та нормативи перерахування коштів із зазначених поточних рахунків на поточні рахунки газотранспортних, газорозподільних, газопостачальних підприємств та поточні рахунки із спеціальним режимом використання підприємств, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам, затверджуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Гарантовані постачальники (далі - газопостачальні підприємства) та їх структурні підрозділи, а також підприємства, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам, відкривають в установах відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" або публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України", або публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" (далі - уповноважений банк) поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ від усіх категорій споживачів (далі - поточні рахунки), в порядку, визначеному Національним банком.
Газопостачальні підприємства та їх структурні підрозділи обумовлюють у відповідному договорі банківського рахунка право банку на договірне списання (перерахування) з поточних рахунків коштів, що надходять за спожитий природний газ.
Уповноважений банк подає НКРЕ перелік відкритих газопостачальними підприємствами та їх структурними підрозділами поточних рахунків, а також поточних рахунків, відкритих підприємствами, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам.
Перелік поточних рахунків, відкритих в установах уповноваженого банку газопостачальними підприємствами та їх структурними підрозділами, а також підприємствами, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам, затверджується НКРЕ та доводиться до відома Національного банку, газопостачальних підприємств, підприємств поштового зв'язку, підприємств, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам, а також споживачів шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні Кабінету Міністрів України.
Газопостачальні підприємства інформують споживачів, які розташовані на території провадження діяльності, пов'язаної з постачанням природного газу за регульованим тарифом, про відкриті в уповноваженому банку поточні рахунки.
Усі категорії споживачів оплачують вартість спожитого ними природного газу шляхом перерахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання (далі - поточні рахунки), відкриті в установах відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" або публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України", або публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" (далі - уповноважений банк) гарантованими постачальниками (далі - газопостачальні підприємства) та їх структурними підрозділами для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ.
Установи уповноваженого банку здійснюють згідно з умовами договору банківського рахунка перерахування у повному обсязі коштів за спожитий природний газ з поточних рахунків, відкритих структурними підрозділами газопостачальних підприємств, на поточний рахунок, відкритий газопостачальним підприємством, двічі на день, а саме: до 10 години - перераховується залишок коштів на початок операційного дня; до 17 години - перераховуються усі кошти, що надійшли протягом операційного дня на поточні рахунки, відкриті структурними підрозділами газопостачальних підприємств.
Установи уповноваженого банку згідно з умовами договору банківського рахунка до 12 години операційного дня здійснюють: розподіл коштів, що надійшли за попередній день від структурних підрозділів газопостачальних підприємств, споживачів відповідно до затверджених НКРЕ нормативів перерахування коштів; перерахування коштів, розподілених згідно з нормативами їх перерахування, на поточні рахунки підприємств, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам, а також на поточні рахунки, які не є поточними рахунками із спеціальним режимом використання газотранспортних, газорозподільних, газопостачальних підприємств.
Газопостачальні підприємства розраховують нормативи перерахування коштів відповідно до затвердженого НКРЕ алгоритму розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки (далі - алгоритм розподілу коштів), та подають їх щомісяця до п'ятого числа до НКРЕ для затвердження. Нормативи перерахування коштів доводяться НКРЕ до відома уповноваженого банку не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку місяця, в якому застосовуватимуться такі нормативи.
Так, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 02.08.2012р. №1000 затверджено "Алгоритм розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання гарантованих постачальників природного газу", відповідно до п.1.1. якого цей алгоритм установлює порядок розподілу публічним акціонерним товариством "Державний ощадний банк України", публічним акціонерним товариством "Державний експортно-імпортний банк України" та публічним акціонерним товариством акціонерний банк "Укргазбанк" коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання гарантованого постачальника, що надходять за використаний природний газ від усіх категорій споживачів, а також механізм розрахунку гарантованими постачальниками нормативів перерахування коштів на поточні рахунки газотранспортних, газорозподільних підприємств, гарантованих постачальників та на поточні рахунки із спеціальним режимом використання підприємств, що здійснюють продаж природного газу гарантованим постачальникам.
У п. 1.2. вказаної вище постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 02.08.2012р. №1000 визначено, що його дія не поширюється на відносини, пов'язані з остаточним розрахунком гарантованого постачальника природного газу та його структурних підрозділів із власником природного газу, газотранспортними, газорозподільними підприємствами відповідно до умов укладених договорів та погашенням заборгованості споживачів за спожитий природний газ.
Постановою КМУ від 30.09.2015р. №792 "Про забезпечення проведення розрахунків за спожитий природний газ", з прийняттям якої втратила чинність вказана вище постанова КМУ №247 від 26.03.2008р., також затверджено порядок проведення розрахунків за спожитий природний газ, якого дотримувалися сторони у справі, оскільки останній платіж, на що звертає увагу скаржник, здійснено у листопаді 2015 року.
Згідно зі ст.12 Господарського кодексу України держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного та соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Зокрема, засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання є регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій. Умови, обсяги, сфери та порядок застосування окремих видів засобів державного регулювання господарської діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також програмами економічного і соціального розвитку. Встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб'єктів господарювання здійснюється відповідно до цього Кодексу та інших законів.
Виходячи з вищевикладених норм, Державою визначено спеціальний режим проведення взаєморозрахунків, що, по суті, усуває відповідача від процесу розподілу отриманих від споживачів грошових коштів на свій розсуд та полягає у автоматичному перерахуванні зі спеціальних рахунків грошових коштів на рахунки позивача за визначеними нормативами.
Отже, у відповідача відсутня можливості впливати на порядок, строки та розмір розрахунків з позивачем за поставлений природний газ, що крім цього також підтверджується постановами Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.09.2015р. та Київського апеляційного адміністративного суду від 28.10.2015р. у справі №826/14424/15, які залишені без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09.01.2016р.
Оскільки судом встановлено, що оплата за природний газ проводилася в порядку та на умовах, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 247, від 30.09.2015р. №792, відповідними постановами НКРЕ, з дотриманням умов п.6.2. договору, а остаточний розрахунок проводився на підставі спільних протокольних рішень відповідно до постанови Кабінету міністрів України №20 від 11.01.2005, судова колегія погоджується з правовими висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для застосування до покупця газу відповідальності за несвоєчасно здійснені розрахунки у вигляді штрафних санкцій.
Доводи касаційної скарги відхиляються, оскільки зводяться до заперечення правильності правових висновків на підставі іншого тлумачення наведених норм законодавства, тому не можуть бути підставами для скасування оскаржуваних судових актів.
Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 108, 1115, 1117, 1119, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 13.06.2017 залишити без задоволення.
2. Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 13.06.2017 у справі № 906/10/16 Господарського суду Житомирської області залишити без зміни.
Головуючий, суддяО.В. Яценко СуддіВ.А. Корсак І.П. ХодаківськаСудове рішення № 70246096, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України) було прийнято 09.11.2017. Форма судочинства - Господарське, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити необхідні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 906/10/16. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: