
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2017 р. Справа № 484/1997/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Маржина Т.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого Ступакової І.Г.
суддів Бітова А.І.
ОСОБА_1
(у звязку з неприбуттям у судове засідання сторін, справа
розглядається в порядку п.2 ч.1 ст.197 КАС України)
розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 адміністративну справу за апеляційними скаргами Миколаївського обласного військового комісаріату, ОСОБА_2 на постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 01 серпня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Миколаївського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Миколаївського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії з врахуванням допомоги та індексації; зобов'язання Миколаївській обласний військовий комісаріат провести перерахунок розміру його грошового забезпечення для призначення пенсії з врахуванням отриманої у лютому 2013 року грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 4 806 грн. 90 коп. та індексації грошового забезпечення за січень - листопад 2012 року та січень - березень 2013 року відповідно до дублікату архівної довідки №58/п від 13 лютого 2017 року.
Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 01 серпня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо непроведення ОСОБА_2 з 01 січня 2014 року розрахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та індексації грошового забезпечення. Зобов'язано Миколаївський обласний військовий комісаріат провести ОСОБА_2 з 01 січня 2014 року перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії відповідно до вимог ч.2, .ч.3 ст. 51, ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням: отриманої у лютому 2013 року грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 4 806,90 грн., а також отриманої індексації грошового забезпечення за січень 2012 року - 581,57 грн., за лютий 2012 року - 581,57 грн., за березень 2012 року - 581,57 грн., за квітень 2012 року - 592,95 грн., за травень 2012 року - 592,95 грн., за червень 2012 року - 592,95 грн., за липень 2012 року - 597,28 грн., за серпень 2012 року - 597,28 грн., за вересень 2012 року - 597,39 грн., за жовтень 2012 року - 605,96 грн., за листопад 2012 року - 314, 21 грн., за січень 2013 року - 98,81 грн., за лютий 2013 року - 98,81 грн. та за березень 2013 року - 98,81 грн., передбаченої Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» відповідно до дублікату архівної довідки №58/п від 13 лютого 2017 року Одеського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України завіреної 06 квітня 2017 року. В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Миколаївського обласного військового комісаріату ставиться питання про скасування судового рішення в частині задоволення позовних вимог, в звязку з тим, що воно в цій частині постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в частині відмови в задоволенні вимог та прийняття нової постанови в цій частині про задоволення їх в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг Миколаївського обласного військового комісаріату, ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що полковник запасу ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій частині А0800 (Повітряне командування «Південь») на посаді начальника озброєння з 18 липня 2011 року по 18 жовтня 2012 року та на посаді заступника начальника відділу логістики (з технічного забезпечення) з 18 жовтня 2012 року по 21 грудня 2013 року, коли був виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечння відповідно до п.6 наказу командира військової частини А0800 (по стройовій частині) №303, виданого на підставі п.13 Наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 14 грудня 2013 року №401 про звільнення у запас за пунктом «г» у зв'язку з реформуванням ЗСУ.
Відповідно до пенсійного посвідчення №2512316572 серії ААИ №772392 ОСОБА_2 є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років.
25 лютого 2013 року позивачу видано розрахунок №34 вислуги років військовослужбовця на пенсію та довідку про складові грошового забезпечення, які він отримував під час проходження військової служби.
На підставі таких документів ОСОБА_2 призначено пенсію за вислугу років та проведено її перерахунок, при якому враховано: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, робота з таємними документами, надбавка за особливо важливі завдання та премія, а всього 4 686, 93 грн., у зв'язку з чим розмір його пенсії склав 74% від цієї суми за 28 років вислуги, тобто 3 468, 33 грн.
Згідно дублікату архівної довідки №58/п від 13 лютого 2017 року, завіреного 06 квітня 2017 року, виданого Одеським територіальним архівним відділом Галузевого державного архіву Міністерства оборони України позивач за час служби також отримував грошову допомогу на оздоровлення у розмірі 4 806 грн. 90 коп. та індексацію грошового забезпечення за січень - листопад 2012 року та січень - березень 2013 року.
Такий документ із заявами про проведення перерахунку пенсії з врахуванням зазначених в архівній довідці сум грошової допомоги та індексації позивач направив до Миколаївського ОВК та Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області, однак листами №12/3932 від 08 червня 2017 року та №583-К-07 від 12 червня 2017 року у перерахунку з врахуванням допомоги та індексації йому відмовлено.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що наведені позивачем складові грошового забезпечення відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія і підлягають включенню у довідку, яку видає ОВК для подальшого надання до УПФ, у звязку з чим вимоги позивача в частині неправомірних дій Миколаївського ОВК щодо не включення у довідку для призначення пенсії складових грошового забезпечення, вказаних наданій архівній довідці судом були задоволені. Поряд з цим, суд першої інстанції дійшов до висновку, що вимоги до ГУПФ України в Миколаївській області не підлягають задоволенню, оскільки перерахунок пенсії позивачу можливий тільки при наданні відповідної довідки про складові грошового забезпечення, яку подає ОВК, а оскільки такої довідки до УПФ не подавалось, тому вважати відмову УПФ у проведенні перерахунку протиправною нема підстав.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію згідно з цим Законом призначають органи ПФУ. Документи про призначення пенсії розглядає орган ПФУ і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом ПФУ. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подає додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.
Усі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Цим підзаконним нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1.
Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття.
Відповідно до ч.1 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч.2 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з яких було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, дохід позивача (грошове забезпечення) як застрахованої особи з якого були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески входить в дохід для обчислення пенсії.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складнощами роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
До названої одноразової винагороди відноситься також винагорода за тривалість безперервної військової служби за 15 років, за 20 років, за 25 років, за 30 років, за 35 і кожні наступні п'ять років яка виплачується в кратності виходячи з посадового окладу і окладу за військовим званням (додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України №1294).
Також, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина 1 статті 10-1 цього Закону).
Розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу XXX Інструкції).
Отже, зазначена допомога є одноразовим додатковими видом грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Поряд з цим, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст. 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що грошова допомога на оздоровлення та отримана індексація грошового забезпечення повинні бути включені до складових грошового забезпечення, з яких обчислюється розмір пенсії позивача, про що Миколаївський обласний військовий комісаріат має видати відповідну довідку і направити її до ГУ ПФ України в миколаївській області для здійснення перерахунку пенсії, що було вірно встановлено судом першої інстанції.
Разом з цим, правильним є висновок суду першої інстанції і в частині відмови у позові, які в свою чергу, жодним чином не спростовуються доводами апелянта ОСОБА_2, оскільки за змістом положень пункту 24 Порядку подання документів органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Викладена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України, які висловлені у постановах цього суду від 24 листопада 2014 року, від 10 березня і 20 жовтня 2015 року (справи №№ 21-70а15 і 21-2942а15 відповідно).
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скаргах доводи правильність висновків суду не спростовують, у звязку з чим апеляційні скарги задоволенню не підлягають.
Разом з цим, ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року було відстрочено Миколаївському обласному військовому комісаріату сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 01 серпня 2017 року по справі №484/1997/17 до моменту ухвалення судового рішення.
Таким чином, судовий збір у розмірі 704 грн. (110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір») підлягає стягненню з Миколаївського обласного військового комісаріату за результатами розгляду апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційні скарги Миколаївського обласного військового комісаріату, ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 01 серпня 2017 року залишити без змін.
Стягнути з Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №:31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО: 820019, судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривень.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
ОСОБА_1